Іван Франко – книги та біографія
Іван Франко — це відомий український поет, письменник, громадський та політичний діяч, публіцист, перекладач. Народився у 1856 році на Львівщині, з дитинства демонстрував феноменальні здібності. Міг цитувати годинну лекцію вчителя, знав напам’ять «Кобзаря» та займався перекладами античних авторів. За 40 років плідної творчої праці Франко видав понад 6 тисяч творів. Усього окремими книгами й брошурами світ побачило понад 220 видань — і це тільки за життя митця.
Після закінчення Дрогобицької гімназії імені Франца Йосифа з похвальним свідоцтвом зрілості, майбутній письменник вступив на філософський факультет Львівського університету. Згодом почав видавати власні твори в журналі «Друг» і розпочав активну літературну діяльність. Заробляв переважно журналістикою, а перелік видань, у яких виступав автором публікацій чи співавтором, доволі поважний і має понад десять назв.
Коли займався журналістською діяльністю, то книги Івана Франка дебютували в друці. Перша збірка «Баляди і розкази» 1876 року знайомить із ранніми «романтичними» віршами, які згодом зміняться на історичні сюжети й філософські рефлексії. Тепер митця знають як генія літератури, майстерного перекладача, гострого на слово публіциста й українського політика.
Книги автора
Коли майбутньому письменнику було 9, помер його батько. Франку було шістнадцять років, коли до іншого світу відійшла й матір. Однак це не завадило хлопчику здобути освіту та стати автором, без якого не уявити класику української літератури. Спершу була початкова школа в сусідньому селі, а згодом Дрогобицька гімназія. Навчаючись там, він жив на околиці міста у квартирі далекої родички. Також нерідко спав у трунах, які виготовляли у столярній майстерні жінки. Саме тоді автор почав комплектувати власну бібліотеку й написав перший вірш, що не зберігся.
Літературна критика, поетичні твори й романи: талановитий в усьому митець
Доробки письменника складають таку кількість текстів, що сучасники дивуються працьовитості чоловіка, називаючи його «академією наук» та «університетом» в одній особі.
Коло мистецьких інтересів автора охоплювало напрями від реалізму та романтизму до символізму, а письменницький потенціал не обмежувався лише віршами, з якими він дебютував. Франко творив у драматургії, видавав казки, повісті, оповідання й резонансну публіцистику. Митець відзначився в кожному амплуа своєї творчості, а деякі його доробки згодом увійшли до шкільних програм. Купити книги Івана Франка варто тим, хто шукає багатогранності й тематичного, жанрового та стильового розмаїття.
Неймовірно працьовитий «український Каменяр»
Поезія Івана Франка дебютувала в друці під псевдонімом «Джеджалик». Це загадкове ім’я ранніх творів стало у Львові, як казав автор, «якимсь куріозом або знаменитостію». Згодом у творчій діяльності він використовував близько сотні псевдонімів і криптонімів: Руслан, Невідомий, Один з молодіжи, Один з русинів міста Львова та інші. Найпопулярнішим із них був Мирон.
Іван Франко книги видавав, здобув ступінь доктора філософії, став членом Української національно-демократичної партії, перекладав книжки Аліг'єрі та Міцкевича. Також чотири рази був заарештований з різних причин: від сепаратистських настроїв до підозр у друці соціалістичної літератури. Активно писав до 1908 року — тоді митець серйозно захворів.
Саме Франко Іван Якович вперше вдягнув вишиванку з офіційним костюмом. Він обирав вишиті сорочки з бойківськими візерунками.
Найкращі твори автора: модернізм в усій красі
Твори Івана Франка — це суміш пронизливого психологізму, соціальної тематики та філософських питань. У збірках поета читачі можуть простежити ідеологічні й особисті трансформації. Вірші Івана Франка в «Зів’ялому листі» оповідають про душевну трагедію нерозділеного кохання, а «Мій Ізмарагд» пропонує рефлексії на національну тематику й завершується картинами з народного життя. От найвідоміші зразки творчості митця:
- «Захар Беркут» — один із найкращих прозаїчних творів письменника, що занурює в лихоліття боротьби українського карпатського племені проти нашестя монголів.
- У поемах Франко теж відзначився: його «Мойсей» досі звучить актуально, оскільки автор розмірковує про майбутнє української нації, покликаючись на біблійні мотиви.
- Збірка «Маніпулянтка» порушує тему жіночої емансипації та розповідає пронизливі історії, що розгортаються в патріархальному середовищі.