Часові петлі і парадокси: добірка книг про подорожі в часі
Авторка тексту: Ольга Боднар
Книголюби знають чудовий спосіб подорожувати у часі — вибирають цікаві книги та мандрують різними епохами разом з героями улюблених творів.
Якщо ви любите сюжетні тропи про переміщення у часі і вже прочитали класичні твори Герберта Уеллса, Рея Бредбері та Айзека Азімова, пропонуємо зазирнути у нашу добірку. Ми зібрали 10 популярних бестселерів від сучасних авторів, які вже встигли заполонити сотні читацьких сердець.
«Цієї миті завтра», Емма Страуб
Еліс мешкає у Нью-Йорку, вона самодостатня жінка з успішною кар’єрою та затишним житлом. Подруга, з якою вони товаришують багато років, підтримує та підставляє плече. Здавалося б, жінка має все, щоб почуватися щасливою. Однак завтра їй виповниться сорок, а всередині залишається відчуття, ніби життя не таке, як має бути.
Вечір перед сорокаріччям вона проводить у лікарні з хворим батьком, якому залишилося жити лічені дні. Еліс шкодує, що вони так мало часу проводили разом. Як добре було б повернути час назад! Наступного ранку вона прокидається шістнадцятирічною, а її батько — здоровий та повний сил, як і раніше. Чи вийде переписати історію свого життя так, аби не жалкувати ні про що?
«Цієї миті завтра» (This Time Tomorrow) — ніжна й зворушлива історія про стосунки доньки та батька, у якій також йдеться про справжню дружбу, адже Еліс та Сем знайомі ще зі шкільних років. Може здатися, що настрій такого роману може бути або дуже емоційним, або сумним і трагічним. Але ця книжка не така — вона розчулить та надихне поміркувати над справжніми цінностями. Авторка переносить нас у неймовірну атмосферу Нью-Йорку 90-х років, тут багато життєвих сцен, чудовий гумор і щирі персонажі. За це її і полюбили читачі.
«Море спокою», Емілі Сент-Джон Мандел
«Море спокою» (Sea of Tranquility) — атмосферний науково-фантастичний роман, у якому сплітаються долі героїв різних епох: графа-вигнанця з минулого століття, що вирушає у мандрівку Атлантичним океаном, Мірелли з 2020-го, яка шукає зниклу подругу, Луїзи з 2203-го року, що вирушає з місячної колонії у книжковий тур на Землю. Усіх цих людей пов’язує один хвилюючий момент, якого вони самі не можуть зрозуміти.
У 2401 році виникає гіпотеза про те, що наша дійсність — лише імітація. Тож Ґаспері-Жак Робертс береться досліджувати часові аномалії в Інституті Часу. Дуже важко втриматися і не переходити дозволені рамки, особливо якщо хочеш допомогти уникнути трагедії світового масштабу.
Оцінка Goodreads: 4,08 на основі майже 250 тисяч голосів.
«Що знає вітер», Емі Гармон
Читачі називають роман «Що знає вітер» (What the Wind Knows) надзвичайно зворушливим, захоплюються поетичним стилем авторки.
Головна героїня Енн дуже любила свого дідуся Оїна, той багато розповідав дівчині про Ірландію, де народився й ріс, просив після його смерті розвіяти прах на батьківщині. Втративши дідуся, дівчина вирушила до Ірландії, аби виконати його прохання. Вона прибула на потрібне місце в страшенну негоду, а тоді загадковим чином потрапила у 1921 рік. У цей період в країні точилася громадянська війна, а її дідусь був ще маленьким хлопчиком.
Енн починає жити та звикати до життя у минулому столітті, допомагає їй у цьому доктор Томас Сміт, дідусь згадував, що той був найкращим другом його батька. Завдяки допомозі Томаса дівчині все ріднішим здається цей час. Пара долучається до боротьби за незалежність Ірландії. Люди з таких різних світів закохуються одне в одного. Тож може, Енн вирішить відмовитися від попереднього життя? Чи перебіг подій залежатиме від її бажань?
Оцінка Goodreads: 4,36 на основі більш як 95 тисяч голосів.
«11/22/63», Стівен Кінг
Одного дня Джейк Еппіг, шкільний учитель літератури, дізнається про портал у минуле, розташований у кав’ярні знайомого. Щоразу він переносить людину в часі — у 1958 рік. Ел, власник кав’ярні, просить Джейка допомогти втілити ризиковану ідею — врятувати від смерті президента Кеннеді, якого було вбито 22 листопада 1963 року. Ел впевнений: можна уникнути багатьох помилок, попередивши цю трагедію.
Як опиратися, коли маєш нагоду пожити у рок-н-рольні 60-ті? Джейк вирушає у минуле, щоб знайти Гаррі Лі Освальда (у майбутньому єдиного звинувачуваного в убивстві) та не дозволити йому стріляти у президента. На головного героя чекають несподівані повороти, кохання усього життя, а згодом і відповідь на головне питання: яким стане світ, якщо Кеннеді житиме?
Оцінка Goodreads: 4,34 на основі понад 558 тисяч голосів.
За мотивами роману «11/22/63» було знято однойменний міні-серіал, радимо його до перегляду. Книга та екранізація особливо сподобаються усім, хто любить атмосферу Америки 60-х років.
«Знову й знову», Бен Елтон
Що було б, якби ті чи інші ключові історичні події не відбулися в реальності? «Знову й знову» (Time and Time Again) — ідеальний роман для всіх, хто любить обмірковувати схожі питання. Ця історія надзвичайно захоплива, тому її легко читати. А ще після читання цікаво вдосконалювати свої знання з історії.
Г’ю Стентон прибув у XX століття з майбутнього, аби врятувати людство від Великої війни, що принесе мільйони смертей, горе та руйнування. Тепер він живе у 1914 році і має на меті перетворити це століття жаху на Золотий Вік. Один постріл розпочав цю війну. Чи зможе інший постріл усе змінити?
Оцінка Goodreads: 4,09 на основі 14 тисяч голосів.
«Дружина мандрівника в часі», Одрі Ніффенеґґер
Бестселер сентиментальної фантастики «Дружина мандрівника в часі» (The Time Traveler’s Wife) зворушує й захоплює з перших сторінок. Генрі дісталося рідкісне спадкове захворювання, яке викликає неконтрольовані переміщення у часі. Чоловік може перебувати в одному відрізку часу години або роки — від нього нічого не залежить. Але у його житті є Клер, яка готова чекати на зустрічі та жити моментами, що належать тільки їм.
Генрі створює список своїх зустрічей з дружиною та передає їй. Вони зустрічаються багато разів у різному віці — наприклад, шестирічна Клер вперше бачить тридцятишестирічного Генрі. Можливість подорожей у часі нам видається дуже привабливою, однак для героїв цієї книги вона стала прокляттям. Чим закінчиться історія їхнього кохання?
У 2009 році на екранах з’явилася екранізація книги, в головних ролях — Рейчел Мак-Адамс та Ерік Бана.
«Двері у літо», Роберт Гайлайн
Згадаємо у цій добірці одну з кращих фантастичних книг про подорожі в часі, яка вже стала класикою. Роман «Двері у літо» (The Door into Summer) був написаний Робертом Гайлайном всього за 13 днів. Події відбуваються у майбутньому, де головний герой, інженер і винахідник Ден Девіс, стикається зі зрадою близького друга Майлза та нареченої Бель. Обманувши чоловіка, вони ще й забрали у нього роботу. Єдиною втіхою Дена залишився його кіт Петроній Арбітр, а ще чоловіка підтримує названа донька Майлза, 11-річна Ріккі.
Герой вирішує заснути «холодним сном» разом з котом, аби прокинутись через 30 років і помститися кривдникам. Та його планам не судилося здійснитися через чергову зраду, тож коли чоловік прокидається, поруч немає ні кота, ні грошей. Ріккі взагалі вже доросла. Залишається розшукати професора, який сконструював машину часу, і вирушати назад — виправляти помилки.
Оцінка Goodreads: 4,02 на основі 27 тисяч голосів.
«Сторожова застава», Володимир Рутківський
«Сторожова застава» — захопливе українське фентезі про п’ятикласника Вітька, якому випала нагода переміститися у часі, ще й не куди-небудь, а в Київську Русь! Через портал печери хлопець потрапляє у 1097 рік, де переживає чимало пригод, знайомиться зі славнозвісними богатирями Іллею Муровцем, Олешком Поповичем та Добринею Микитовичем, а також дізнається більше про історію свого краю. Книга стане чудовим подарунком для підлітків-книголюбів. Має рейтинг на Goodreads 4.31 на основі 131 голосу.
У 2017 році за мотивами книги був знятий однойменний фільм. «Сторожова застава» стала однією з найкасовіших українських стрічок, однак кінокритики та оглядачі відзначали, що він все ж поступається майстерній багаторівневій оповіді Володимира Рутківського.
«Не в тому місці не в той час», Джилліан Мак-Аллістер
Якщо ви однаково обожнюєте подорожі в часі та детективні історії, «Не в тому місці не в той час» (Wrong Place Wrong Time) стане ідеальною книгою на кілька вечорів. У Геловінську ніч Гелен бачить, як її син, Тодд, вбиває людину. Це стає шоком для жінки. Після арешту сина, знесилена й стривожена, вона засинає і прокидається… попереднього дня. Тепер кожного ранку невідома сила переміщує жінку в минуле — на дні, місяці, роки. Вона намагається з’ясувати, що відбулося між Тоддом та жертвою його злочину, прагне зробити все, щоб запобігти цій трагедії.
«7 смертей Евелін Гардкасл», Стюарт Тертон
Любите історії у стилі «Дня бабака»? Роман «7 смертей Евелін Гардкасл» (The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle) ще оригінальніший та захопливіший, переконайтеся самі 😉
На балу-маскараді родини Гаркастл вбивають юну Евелін — доньку господарів маєтку. Цей день повторюватиметься знову й знову, поки ім’я вбивці не буде названо. Щодня Ейден Бішоп опиняється у тілі одного з гостей і намагається визначити, хто ж з присутніх злочинець. Крім того, вбивцю шукає не лише він…
Ця дебютна книга Стюарта Тертона стала світовим бестселером, письменник майстерно впорався з кількома сюжетними тропами, створивши цікаву та оригінальну історію. Ви ніколи не здогадаєтеся, чим вона закінчилася, поки не прочитаєте останні сторінки.
Оцінка Goodreads: 3,81 на основі 401 тисячі голосів.
Історії подорожей у часі — одні з найзахопливіших, адже дозволяють авторам стирати будь-які рамки та створювати неймовірні масштабні історії. Тож обирайте книгу з добірки, сюжет якої викликав цікавість, і вирушайте у нову фантастичну подорож. Ще більше цікавих бестселерів шукайте в інтернет-книгарні Vivat. Приємного читання 💚
Схожі статті