100 найкращих книг 20 століття (за версіями Le Monde та Goodreads)
Редакторка тексту: Ольга Боднар
20 століття подарувало нам безліч цікавих творів. Більшість із них стали класикою, увійшли до шкільної та університетської програм. Низка важких подій: війни, репресії, революції, економічні кризи — усе це породило цілу плеяду геніальних письменників.
У цій статті від редакції блогу Vivat — лише мастріди за версіями сучасних літературних критиків, журналістів, читачів та бібліотекарів. 100 найкращих книг 20 століття від авторів книжкової платформи Goodreads та 100 книг століття за версією авторитетної французької газети Ле-Монд (Le Monde).
Ми впевнені: читачам, які люблять книжкові списки, такі рейтингові добірки точно стануть у нагоді. Вибирайте художню літературу на свій смак: від філософських романів до фентезійних історій, від книжок про кохання до трилерів та детективів, перевіряйте, які книги зі списку ви вже прочитали та шукайте нові бажанки.
Найкращі книги 20 століття за версією Goodreads: що почитати зі списку
Автори платформи Goodreads на основі численних оцінок та відгуків створили рейтинг кращих книг 20 століття. Ми вибрали з цього списку 10 творів, які заслуговують місце на кожній читацькій поличці (а повний перелік книжок залишаємо нижче).
«1984», Джордж Орвелл
Багато поціновувачів антиутопій розпочинали знайомство з жанром саме цим твором. «1984» розповідає історію Вінстона Сміта, який, мешкаючи в цілком тоталітарній державі, наважується піти проти системи.
Складність полягає у тому, що ця система напрочуд жорстока: у місті керує Міністерство Правди, працює поліція думок і практикуються хвилини ненависті. Партія запровадила новомову — мову з великою кількістю пропагандистських тоталітарних слів і навіть забороняє вести особистий щоденник.
Скутий цими правилами, як ланцюгами, Вінстон мріє все змінити, заручившись підтримкою своєї коханої Джулії. Він намагається зібрати разом однодумців, щоб разом побороти таємничого Великого Брата, що стоїть на чолі тоталітарної держави. Кому ж зрештою дістанеться перемога: людині чи системі?
«Маленький принц», Антуан де Сент-Екзюпері
Хоча «Маленький принц» (Le Petit Prince) належить до дитячих книжок, метафори й історії, створені автором, актуальні для багатьох дорослих.
Пілот, який сам керує літаком, змушений приземлитись у пустелі, щоб полагодити мотор. Він засинає, а вранці він виявляє біля себе хлопчика. Це Маленький Принц, який мандрує планетами.
Маленький Принц багато міркує про Землю і людей, які зустрілися йому на цій планеті. Він щиро дивується, чому дорослі припиняють мріяти, стають роздратованими, чому багатьом з них так складно турбуватися про навколишній світ.
Казка ще раз нагадує, що всі ми родом з дитинства, вчить доброти й турботи про те, що дороге нашому серцю.
«Грона гніву», Джон Стейнбек
У романі «Грона гніву» (The Grapes of Wrath) Джона Стейнбека йдеться про родину фермерів з Оклахоми. Події відбуваються за часів Великої депресії. Саме завдяки увазі до злободенних тем у романі письменник був нагороджений Пулітцерівською премією.
У період Великої депресії зубожіла родина фермерів змушена переїхати зі свого маленького будинку в Оклахомі до Каліфорнії. Більшість подій роману відбувається саме в дорозі, з героями трапляється безліч подій, серед яких і смерть одного з членів сім’ї. На сторінках книги автор розкриває найважчі травми, які в той час пережило американське суспільство.
Зрештою, приїхавши до Каліфорнії, родина фермерів потрапляє до трудового табору, живе в жахливих умовах і поступово втрачає будь-яку надію на світле майбутнє.
«Сторонній», Альбер Камю
«Сторонній» (L'Étranger) — дебютна повість французького письменника Альбера Камю, який одним з перших працював у жанрі екзистенційної літератури.
Головний герой роману — француз Мерсо, якого звинувачують у вбивстві мешканця міста. Сюжет поділений на три основні частини: смерть матері Мерсо, скоєння ним злочину (як стверджує сам персонаж — курок був спущений через сліпуче сонце) і судове засідання, на якому головному герою виносять вирок.
У книжці дуже багато рефлексій персонажа, які особливо помітні на тлі його повної апатії до того, що коїться довкола. Лише перед смертю на сповіді Мерсо нарешті вирішує бодай трохи вийти зі свого кокона.
«Старий і море», Ернест Гемінґвей
Короткий роман-притча «Старий і море» (The Old Man And The Sea) розповідає про старого рибалку Сантьяго, який протягом кількох місяців, виходячи в море, не може спіймати жодної рибини. Він багато спілкується зі своїм другом — хлопчиком на ім’я Манолін. Якось Сантьяго зізнався маленькому товаришеві, що планує відпливти подалі в протоку, щоб у такий спосіб розірвати низку невдач.
Уже наступного ранку старий вирушає до Гольфстріму, де на гачок йому трапляється величезна рибина завдовжки близько 5 метрів. Рибина затягує Сантьяго ще далі від суші. Старому складно дати раду такій величезній здобичі, однак відпускати її він не хоче.
Цей роман Гемінґвея — про бажання довести справу до кінця, про силу волі, а ще про те, що людина може підкорити навіть стихію, якщо справді цього забажає.
«Пригоди Шерлока Голмса», Артур Конан Дойл
Історію про геніального детектива Шерлока Голмса та його друга доктора Ватсона переосмислюють в інших книжках, за мотивами першотвору знімають фільми та серіали. Не дивно, що «Пригоди Шерлока Голмса» увійшли до рейтингу 100 кращих книг 20 століття.
Детектив, який у ході розслідування злочинів послуговується методом дедукції і його помічник розслідують убивства, з якими не може впоратися поліція Скотленд-Ярду. Захопливі сюжети, несподівані розв’язки і герої, яких неможливо не полюбити — це те, завдяки чому варто читати й перечитувати Артура Конан Дойла.
«Улісс», Джеймс Джойс
Роман обсягом понад сімсот сторінок описує лише один прожитий день. Та, здається, жоден вигаданий письменником день у літературі ніколи не був таким багатим на події. «Улісс» (Ulysses) вважається ключовим твором течії модернізму, оскільки автору вдалося змінити сприйняття традиційних форми та змісту.
Одним з головних героїв є чоловік на ім’я Леопольд. Його день нібито нічим не відрізняється від життя більшості людей. Леопольд відвідує видавництво, обідає в кафе та вирушає на похорон свого приятеля. Крім того, він заїжджає до пологового будинку, наркопритону й навіть встигає відпочити на березі затоки. Наприкінці дня головний герой повертається додому разом з новим знайомим — молодим письменником Стівеном, ще одним важливим героєм твору.
Розділи роману відрізняються стилем написання; алюзії, покликання, пародії, паралелі з «Одіссеєю» Гомера вимагають терпіння, однак уважні читачі отримують величезне задоволення від твору, досліджувати його на різних рівнях продовжують і досі.
«Квіти для Елджернона»
Твір «Квіти для Елджернона» (Flowers for Algernon) Деніела Кіза у 1959 році був вперше опублікований як оповідання, за яке автор отримав Премію Г’юго. Пізніше автор написав на його основі роман, також нагороджений Премією Неб’юла.
Книга розповідає історію про Чарлі Гордона, чоловіка, який погоджується взяти участь в експериментальній операції для підвищення інтелекту, оскільки має проблеми у розумовому розвитку. Операція виявляється успішною, і Чарлі поступово стає генієм. Однак, разом з високим інтелектом приходять нові усвідомлення, а також болючі роздуми про своє минуле і майбутнє. Герой починає розуміти складнощі міжлюдських стосунків: інтелектуальні здібності не покращують його спілкування з оточуючими, адже люди за своєю природою бувають жорстокими і нетерпимими до тих, хто відрізняється від більшості.
«Чекаючи на Ґодо», Семюел Бекет
Культова п’єса-абсурд «Чекаючи на Ґодо» (Waiting for Godot) спочатку була написана французькою. Згодом її англомовний переклад (здійснений безпосередньо автором) було визнано «найвизначнішою англомовною п’єсою 20-го століття».
Головні герої — Володимир і Естрагон, які очікують приходу загадкової особи на ім’я Годо. Протягом двох актів вони розмірковують, сперечаються, розважаються і впадають у відчай, чекаючи когось, хто, можливо, ніколи не прийде.
«До маяка», Вірджинія Вулф
Роман «До маяка» (To the Lighthouse) є у переліку «100 найкращих романів Modern Library». Це один з найважливіших творів літератури модернізму, де на перший план виходить не сюжет, а філософські роздуми, які авторка передає у формі «потоку свідомості». У центрі сюжету — містер та місіс Ремзі, їх плани, щоденні спостереження, приховані бажання та надії. Книга складається з трьох частин, протягом усього твору читач спостерігає за внутрішніми змінами персонажів, що виникають з плином часу і пов’язані, зокрема, з війною.
Найкращі книги 20 століття за версією Goodreads (повний перелік):
- «Вбити пересмішника», Гарпер Лі.
- «1984», Джордж Орвелл.
- «Великий Ґетсбі», Френсіс Скотт Фіцжеральд.
- «Гаррі Поттер і філософський камінь», Джоан Роулінґ.
- «Колгосп тварин», Джордж Орвелл.
- «Гоббіт, або Туди і звідти», Джон Рональд Руел Толкін.
- «Маленький принц», Антуан де-Сент Екзюпері.
- «451° за Фаренгейтом», Рей Бредбері.
- «Ловець у житі», Джером Девід Селінджер Селінджер.
- «Лев, Біла Відьма та шафа», Клайв Стейплз Льюїс.
- «Грона гніву», Джон Стейнбек.
- «Сто років самотності»,
Ґабріель Ґарсія Маркес. - «Який чудесний світ новий!», Олдос Гакслі.
- «Звіяні вітром», Маргарет Мітчелл.
- «Про мишей і людей», Джон Стейнбек.
- «Гаррі Поттер і в’язень Аскабану», Джоан Роулінґ.
- «Хранитель», Лоїс Лоурі.
- «Володар мух», Вільям Ґолдінґ.
- «Бойня номер п'ять, або Хрестовий похід дітей», Курт Воннеґут.
- «Лоліта», Володимир Набоков (обережно — російська література ❌ краще почитайте «Моя темна Ванесса» Кейт Рассел).
- «На схід від Едему», Джон Стейнбек.
- «Оповідь служниці», Марґарет Етвуд
- «Братство персня» («Володар перснів», ч.1), Джон Рональд Руел Толкін.
- «Над зозулиним гніздом», Кен Кізі.
- «Сторонній», Альберт Камю.
- «Мемуари гейші», Артур Ґолден.
- «Путівник Галактикою» (ч. 1-5), Дуґлас Адамс.
- «Павутиння Шарлотти», Елвін Брукс Вайт.
- «Гаррі Поттер і таємна кімната», Джоан Роулінґ.
- «Хроніки Нарнії» (1-7 книги), Клайв Стейплз Льюїс.
- «Складки часу», Мадлен Л’Енґл.
- «Старий і море», Ернест Гемінґвей.
- «Гра Ендера», Орсон Скотт Кард
- «Щедре дерево», Шел Сільверстейн.
- «Повернення короля» (трилогія «Володар перснів», ч.3), Джон Рональд Руел Толкін.
- «Дві вежі» (трилогія «Володар перснів» ч.2), Джон Рональд Руел Толкін.
- «Ніч» («Ніч.Світанок. День.»), Елі Візель.
- «Під скляним ковпаком», Сильвія Плат.
- «Дерево росте у Брукліні», Бетті Сміт.
- «Алхімік», Пауло Коельо.
- «Небезпечні мандри», Річард Адамс.
- «Енн із Зелених дахів», Люсі-Мод Монтгомері.
- «З холодним серцем», Трумен Капоте.
- «Зелені яйця й шинка», Доктор Сьюз.
- «Барва пурпурова», Еліс Вокер.
- «Атлант розправив плечі», Айн Ренд.
- «Перетворення», Франц Кафка.
- «Кохання під час холери», Ґабріель Ґарсія Маркес.
- «Біблія отруйного лісу», Барбара Кінгсолвер.
- «Таємний сад», Френсіс Годґсон Бернет.
- «Повне зібрання Шерлока Голмса», Артур Конан Дойл.
- «Сіддхартха», Герман Гессе.
- «Ребекка», Дафна дю Мор’є.
- «Протистояння», Стівен Кінг.
- «Нестерпна легкість буття», Мілан Кундера.
- «Ім’я рози», Умберто Еко.
- «Дюна» (цикл «Дюна», 1 ч.), Френк Герберт.
- «Молитва за Оуена Міні», Джон Ірвінг.
- «Там, де водяться диковиська», Моріс Сендак.
- «Лоракс», Доктор Сьюз.
- «Чарлі і шоколадна фабрика», Рональд Дал.
- «Стовпи землі», Кен Фоллетт.
- «Майстер і Маргарита», Михайло Булгаков (обережно — російська література ❌ краще почитайте «Лазаруса» Світлани Тараторіної).
- «Аутсайдери», Сьюзан Елоїза Хінтон.
- «Путівник по Галактиці для космотуристів», Дуґлас Адамс.
- «В дорозі», Джек Керуак.
- «І сонце сходить», Ернест Гемінґвей.
- «Улісс», Джеймс Джойс.
- «Кохана», Тоні Моррісон.
- «На Західному фронті без змін», Еріх Марія Ремарк.
- «Земля благословенна», Перл Бак.
- «Змова бовдурів», Джон Кеннеді Тул.
- «Прах Анджели», Френк Маккорт.
- «Клуб веселощів і удачі», Амі Тан.
- «По кому подзвін», Ернест Гемінґвей.
- «Джерело», Айн Ренд.
- «Шум і лють», Вільям Фолкнер.
- «Світ за Гарпом», Джон Ірвінг.
- «Механічний апельсин», Ентоні Берджесс.
- «Будиночок у прерії», Лора Інголз-Вайлдер.
- «Їхні очі бачили Бога», Зора Ніл Герстон.
- «Прощавай, зброє», Ернест Гемінґвей.
- «Невидимка», Ральф Еллісон.
- «Квіти для Елджернона», Деніел Кіз.
- «Де росте червона папороть, Вілсон Роулз.
- «Просто християнство», Клайв Стейплз Льюїс.
- «Чекаючи на Ґодо», Самюель Бекет.
- «Гра престолів» (Цикл «Пісня льоду і полум’я», ч.1), Джордж Р.Р. Мартін.
- «Самотня голубка», Ларрі Макмертрі.
- «Те, що вони несли», Тім О’Браєн.
- «Червоний намет», Аніта Діамант.
- «Вибір Софі», Вільям Стайрон.
- «До маяка», Вірджинія Вулф.
- «Страх і відраза в Лас-Вегасі», Гантер С. Томпсон.
- «Френні і Зуї», Джером Девід Селінджер.
- «Колиска для кішки», Курт Воннеґут.
- «Портрет митця замолоду», Джеймс Джойс.
- «Сліпота», Жозе Сарамаґо.
- «І не лишилось жодного», Агата Крісті.
- «Вінні-Пух», Алан Александр Мілн.
100 книг століття за версією «Ле-Монд»
У 1999 році французька газета Ле-Монд опублікувала рейтинг 100 найкращих книг століття. Він був складений на основі опитування, у якому взяли участь близько 17 тисяч французів. Респонденти обирали книги зі списку, складеного журналістами та бібліотекарями, відповідаючи на запитання: «Які з цих книг залишилися у вашій пам’яті?»
Наступну десятку цікавих книг з цього списку радить редакція блогу Vivat.
«У пошуках утраченого часу», Марсель Пруст
Роман-епопея «У пошуках утраченого часу» (À la recherche du temps perdu) складається з семи частин. Оповідач Марсель, який довго боровся із сумнівами щодо своїх письменницьких здібностей створює роман, у якому описує власне життя.
Тема роману буде близькою і сучасному читачеві. Головний герой шукає способів заволодіти Часом, підкорити його собі й запобігти тому, що години і дні так швидко минають.
Порятунок Марсель бачить лише у творчості. Занурившись думками у своє дитинство та юність, він фіксує спогади на папері, тож написана книга стає його «віднайденим часом».
«Процес», Франц Кафка
Франц Кафка майстерно описував тривожні реалії свого часу, атмосферу безвиході та байдужості. Йозеф К., герой роману «Процес» (Der Prozeß), прокинувшись уранці дізнається, що на нього позиваються до суду. Він прагне розібратися в ситуації, принаймні дізнатися, у чому його звинувачують. Однак, потрапивши в бюрократичне пекло, Йозеф розуміє, що процес — це те, що хоч і відбувається з ним, але не має до нього жодного стосунку. Усе вирішують за головного героя, і поступово він усвідомлює: єдине, що можна зробити в цій ситуації, — це підкоритися системі.
«Друга стать», Симона де Бовуар
«Друга стать» (Le Deuxième Sexe) — одна з найвідоміших праць французької письменниці, що вважається відправною точкою і основою для багатьох феміністичних творів, написаних у наступні роки.
Робота складається з двох томів й охоплює буквально всі сфери життя жінки. Симона де Бовуар проводить ґрунтовне дослідження та розглядає різні історичні періоди, від давніх часів до сьогодення. Вона вказує на розповсюдженні упередження та стереотипи, які так чи інакше впливали на сприйняття ролі жінки у суспільстві.
«Друга стать» допомагає глибше зрозуміти та осмислити труднощі, з якими жінці доводилося і доводиться стикатися на шляху до самоствердження.
«Війна світів», Герберт Веллс
«Війна світів» (The War of the Worlds) — класика наукової фантастики, розповідає про вторгнення марсіан на Землю та їхні спроби колонізувати нашу планету.
Безіменний оповідач переживає жахи вторгнення і намагається вижити в умовах глобальної катастрофи. Спочатку здається, що боротьба землян проти нашестя космічних прибульців є надто виснажливою і навіть марною, але до кінця хід подій може змінитися.
«Володар перснів», Джон Р.Р. Толкін
Джон Толкін, англійський професор філології, створив культову фентезійну трилогію, яка стала натхненням для сотень творчих людей. По цей день багато читачів продовжують відкривати для себе світ Середзем’я, у небезпечній подорожі разом з Фродо, його друзями та супутникові. Герої мають знищити Перстень Влади, аби ним не скористався темний лорд Саурон — втілення абсолютного зла.
Книги трилогії «Володар перснів» (The Lord of the Rings):
«Мартін Іден», Джек Лондон
«Мартін Іден» (Martin Eden) вважається автобіографічним романом Джека Лондона, оскільки твір містить багато співпадінь з реальним життям автора. Мартін Іден — молодий моряк, зустрічає дівчину з заможної родини, Рут Морз, вона вивчає англійську літературу. Хлопець закохується і, прагнучи стати гідним любові Рут, починає займатися самоосвітою та літературною працею. Він наполегливо працює, аби покращити свій соціальний статус. Однак чи вдасться йому зрештою стати щасливим в стосунках і здобути кар’єру письменника?
«В дорозі», Джек Керуак
«В дорозі» (On the road) — один зі знакових творів біт-покоління, опублікований 1957 року, ґрунтується на реальних подорожах Керуака та його друзів.
Письменник-початківець Сал Парадайз та його друг, Дін Моріарті прагнуть свободи, що проявляється у їх подорожах, зустрічах та нових досвідах. Герої живуть у моменті, відкидаючи обмеження та умовності, нав’язані суспільством.
«Дивовижна подорож Нільса з дикими гусьми», Сельма Лагерлеф
«Дивовижна подорож Нільса з дикими гусьми» (Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige) шведської письменниці Сельми Лагерлеф належить до найкращих дитячих романів, хоча сподобається й дорослим любителям казок.
Цікаво, що спочатку книга була створена як посібник з географії Швеції для школярів. За сюжетом, хлопчик Нільс, що живе на півдні Швеції, одного дня зустрічає гнома. Проте зустріч закінчується невдало: Нільс поводиться грубо і за це гном зменшує його до крихітних розмірів. У той же час гусак Мартин, що живе на пташиному подвір’ї родини хлопчика, хоче втекти зі зграєю диких гусей у Лапландію. Мартин вирушає у цю подорож разом з ним. Під час подорожі герої відвідують багато цікавих міст і містечок та переживають захопливі пригоди.
«Театр і його Двійник», Антонен Арто
У праці «Театр і його Двійник» (Le Théâtre et son Double) французький письменник-авангардист, філософ Антонен Арто представляє новаторські для свого часу ідеї про роль театру в сучасному світі. Книга вплинула на розвиток сучасного театру та перформансу.
Арто розвиває концепцію «жорстокого театру», яка прагне розширити межі традиційного театрального мистецтва і вплинути на емоційний і психологічний стан глядача, критикує традиційний театр за його штучність і відсутність справжнього емоційного впливу. Він закликає до реформування театру, щоб зробити його більш автентичним і потужним засобом комунікації.
«Ловець у житі», Джером Д. Селінджер
Культовий твір Джерома Селінджера «Ловець у житі» (The Catcher in the Rye) розповідає про підлітка Голдена Колфілда (від його імені ведеться щира і пряма оповідь), якого вигнали з чергової школи незадовго до Різдва. Хлопець вирушає до Нью-Йорка, де живе його родина, описує дні, які проживає під час цієї подорожі додому. Більшість зустрічей з іншими людьми не викликають у хлопця приємних емоцій. Дорослі здаються Голдену лицемірними і фальшивими, він не може знайти своє місце у світі. Єдина людина, з якою Голдену дійсно приємно спілкуватися — його маленька сестричка Фібі.
Селінджеру чудово вдалося показати, як почувається молода людина у підлітковому віці, тому цей твір резонує стільком читачам, не втрачає своєї актуальності у 21 столітті.
100 книг століття за версією «Ле-Монд»: повний список
- «Сторонній», Альбер Камю.
- «У пошуках утраченого часу», Марсель Пруст.
- «Процес», Франц Кафка.
- «Маленький принц», Антуан де Сент-Екзюпері.
- «Умови людського існування», Андре Мальро.
- «Подорож на край ночі», Луї-Фердінан Селін.
- «Грона гніву», Джон Стейнбек.
- «По кому подзвін», Ернест Гемінґвей.
- «Великий Мольн», Ален-Фурньє.
- «Шумовиння днів», Борис Віан.
- «Друга стать», Симона де Бовуар.
- «Чекаючи на Ґодо», Семюел Бекет.
- «Буття й ніщо», Жан-Поль Сартр.
- «Ім’я рози», Умберто Еко.
- «Архіпелаг ГУЛАГ», Олександр Солженіцин (обережно — російська література ❌ краще почитайте «Сад Гетсиманський» Івана Багряного).
- «Слова», Жак Превер.
- «Алкоголі. Вірші 1898 — 1913 років», Гійом Аполлінер.
- «Блакитний лотос», Ерже.
- «Щоденник Анни Франк», Анна Франк.
- «Печальні тропіки», Клод Леві-Строс.
- «Який чудесний світ новий!», Олдос Гакслі.
- «1984», Джордж Орвелл.
- «Астерікс із Галлії», Рене Ґосіні та Альберто Удерзо.
- «Голомоза співачка», Ежен Йонеско.
- «Три нариси з теорії сексуальності», Зигмунд Фрейд.
- «Філософський камінь», Марґеріт Юрсенар.
- «Лоліта», Володимир Набоков (знову російська література ❌ краще почитати «Дженні Герхардт» Теодора Драйзера).
- «Улісс», Джеймс Джойс.
- «Татарська пустеля», Діно Буццаті.
- «Фальшивомонетники», Андре Жід.
- «Вершник на даху», Жан Жіоно.
- «Красуня господаря», Альбер Коен.
- «Сто років самотності», Ґабріель Ґарсія Маркес.
- «Шум і лють», Вільям Фолкнер.
- «Тереза Дескейру», Франсуа Моріак.
- «Зазі в метро», Ремон Кено.
- «Сум’яття відчуттів», Стефан Цвейг.
- «Звіяні вітром», Марґарет Мітчелл.
- «Коханець леді Чаттерлей», Девід Герберт Лоуренс.
- «Зачарована гора», Томас Манн.
- «Привіт, смутку!», Франсуаза Саґан.
- «Мовчання моря», Жан Брюллер.
- «Життя, інструкція з експлуатації», Жорж Перек.
- «Собака Баскервілів», Артур Конан Дойл.
- «Під сонцем Сатани», Жорж Бернанос.
- «Великий Ґетсбі», Френсіс Скотт Фіцджеральд.
- «Жарт», Мілан Кундера.
- «Зневага», Альберто Моравіа.
- «Убивство Роджера Екройда», Агата Крісті.
- «Надя», Андре Бретон.
- «Орельєн», Луї Арагон.
- «Атласний черевичок», Поль Клодель.
- «Шість персонажів у пошуках автора», Луїджі Піранделло.
- «Кар'єра Артуро Уї, яку можна було спинити», Бертольт Брехт.
- «П’ятниця, або Тихоокеанський лімб», Мішель Турньє.
- «Війна світів», Герберт Веллс.
- «Чи це людина», Прімо Леві.
- «Володар перснів» (трилогія), Дж. Р. Р. Толкін.
- «Вусики виноградної лози», Колетт.
- «Столиця болю», Поль Елюар.
- «Мартін Іден», Джек Лондон.
- «Корто Мальтезе», Уго Пратт.
- «Нульовий ступінь письма», Ролан Барт.
- «Втрачена честь Катаріни Блум», Генріх Белль.
- «Берег Сіртів», Жульєн Ґрак.
- «Слова і речі», Мішель Фуко.
- «В дорозі», Джек Керуак.
- «Дивовижна подорож Нільса з дикими гусьми», Сельма Лагерлеф.
- «Власна кімната», Вірджинія Вулф.
- «Марсіанські хроніки», Рей Бредбері.
- «Пробудження Лол В. Штайн», Марґеріт Дюрас.
- «Протокол», Жан-Марі Ґюстав Ле Клезіо.
- «Тропізми», Наталі Саррот.
- «Щоденник», Жуль Ренар.
- «Лорд Джим», Джозеф Конрад.
- «Cемінари», Жак Лакан.
- «Театр і його Двійник», Антонен Арто.
- «Мангеттен», Джон Дос Пассос.
- «Вигадані історії», Хорхе Луїс Борхес.
- «Мораважін», Блез Сандрар.
- «Генерал мертвої армії», Ісмаїль Кадаре.
- «Вибір Софі», Вільям Стайрон.
- «Циганське романсеро», Федеріко Гарсія Лорка.
- «Петер-Латиш», Жорж Сіменон.
- «Богоматір квітів», Жан Жене.
- «Людина без властивостей», Роберт Музіль.
- «Лють і таємниця», Рене Шар.
- «Ловець у житі», Джером Девід Селінджер.
- «Немає орхідей для міс Блендіш», Джеймс Гедлі Чейз.
- «Блейк та Мортімер», Едгар П. Джейкобс.
- «Записки Мальте Лаурідса Брігге», Райнер Марія Рільке.
- «Модифікація», Мішель Бютор.
- «Витоки тоталітаризму», Ганна Арендт.
- «Майстер і Маргарита», Михайло Булгаков (російська література ❌ краще почитати «Записки кирпатого Мефістофеля» Володимира Винниченка).
- Трилогія: «Сексус», «Плексус», «Нексус», Генрі Міллер.
- «Глибокий сон», Реймонд Чендлер.
- «Орієнтири», Сен-Жон Перс.
- «Гастон», Андре Франкін.
- «Під вулканом», Малкольм Лаурі.
- «Опівнічні діти», Салман Рушді.
Сподіваємося, завдяки цим спискам ви відкриєте нових цікавих авторів, або ж згадаєте свої давні бажанки. Вибирайте кращі книжки в інтернет-книгарні Vivat і знайомтеся з геніальними письменниками минулого століття, які назавжди залишили свій слід в історії літератури. Приємного читання! :)
Схожі статті