Різдвяний кошмар від Джо Гілла: чому варто прочитати роман NOS4A2
Авторка тексту: Ольга Боднар
Коли читати історії про вампірів, як не пізньої осені? Сьогодні пропонуємо вам зануритися у дещо нетиповий, але захоплюючий сюжет, в якому головним антагоністом виступає вампір. Чарлі Менкс роз’їжджає на розкішному ретро-автомобілі — Роллс-Ройсі 1938 року («Привиді») та заманює дітей у свій «кишеньковий вимір», Різдвокрай. Америка 80-х, головна героїня з надздібностями зі звичайної робітничої родини намагається побороти давнє зло. І все це з різдвяними нотками, причому вам доведеться змінити свої погляди на таке чарівне зимове свято.
Йдеться про NOS4A2 (читається як «Носферату») — третій роман американського письменника Джо Гілла, опублікований 2013 року. На твори цього автора залишають безліч чудових відгуків. Як і його батько, Стівен Кінг, Джо Гілл працює у жанрі горору. Українською мовою роман NOS4A2 ще не виходив, проте у нас вже перекладені такі твори Гілла, як «Пожежник», збірка оповідань «Чорний телефон», серія коміксів «Ключі Локів», мальопис «Кошичок із головами». Оповідання Гілла можна також почитати у міжавторській збірці «Двічі прокляті».
На фото письменник Джо Гілл
Раніше у блозі Vivat ми розповідали найцікавіше про збірку «Чорний телефон» та її екранізацію. Сьогодні поговоримо про ще одну книжку Джо Гілла — NOS4A2 і про те, як автор формує свій мультивсесвіт.
Чому NOS4A2 вартий уваги і кому сподобається
Читачі дуже добре відгукуються про роман: на Goodreads він має оцінку 4.08 на основі понад 133 тисячі голосів читачів. А Журнали Club, Library Journal і Time назвали NOS4A2 однією з десяти найкращих книг 2013 року. Того ж року NOS4A2 номінували на премію Брема Стокера як найкращий роман.
Книжка побудована на зрозумілих і давно перевірених ідеях, тобто Джо Гілл не пропонує чогось революційно нового у літературі жахів. Однак це добре написаний твір, який покликаний розважити аудиторію і чудово підійде для читацьких вечорів пізньої осені чи зими. Сподобається не лише поціновувачам горор-романів, а й усім, хто шукає цікаву історію з живими, добре прописаними героями.
Є також лімітоване перевидання роману з альтернативною кінцівкою та додатковим оповіданням «Привид», який було вирізано з оригінального рукопису.
Перше і лімітоване видання роману NOS4A2
Історія має приквел у вигляді графічного роману від видавництва IDW — WRA1TH: Wellcome to Christmasland. Він розповідає про групу поліцейських і в’язнів, які опиняються в Різдвокраї, де їх тероризує Чарлі Менкс і обернені ним діти-вампіри.
Обкладинка першого випуску коміксу WRA1TH: Wellcome to Christmasland
У 2019 компанією William Morrow and Company було знято однойменний серіал (українська адаптована назва «Різдвокрай»). Тож якщо немає бажання читати роман, можна переглянути екранізацію.
Сюжет
Головна героїня роману — Вікторія (Вік) Макквін, має проблему родину. У восьмирічному віці дівчинка виявляє у себе надздібності. Коли їй дуже потрібно знайти загублену річ (ця потреба зазвичай підсилюється емоційним тригером), Вік проїжджає на своєму велосипеді через особливий міст, який переносить її до місця, де лежить потрібна знахідка. Проте скоро вона розуміє, що за ці поїздки доводиться платити — з кожною магічною поїздкою вона виснажується і психічно, і фізично. Дівчина нікому не розповідає про це, щоб її не вважали божевільною.
Пізніше Вік знайомиться з Меґі, бібліотекаркою, яка приховує свою таємницю: вона може передбачити майбутні події, використовуючи гру Скрабл і складаючи літери у відповідні слова. Вона теж страждає від такого «таланту» — починає все більше і більше заїкатись.
Меґі розповідає Вік про «Привида», чоловіка з надприродними можливостями на Роллс-Ройсі 1938 року. Йдеться про згаданого вище вампіра, Чарльза Менкса, який викрадає дітей по всій Америці, разом із своїм поплічником Бінгом Партріджем, працівником хімічного заводу. Останній використовує анестетик з ароматом пряників, щоб знешкодити і вбити батьків, поки Менкс захоплює дітей, показуючи їм Різдвокрай (Christmasland), країну, де, за його словами, діти будуть щасливі вічно.
У вісімнадцятирічному віці головна героїня знову перетинається з Менксом, на цей раз за власним бажанням. Переживши розлучення батьків та нескінченні родинні сварки, дівчина використовує міст (до речі, тепер замість велосипеда вона катається на байку) за власним бажанням — хоче, щоб її викрали на зло батькам. Опинившись біля автомобіля Менкса, вона знаходить там дитину і намагається її врятувати, однак розуміє, що вкрадені діти стають союзниками вампіра, втрачають людську подобу. Внаслідок погоні та боротьби їй вдається скористатися допомогою поліції та запроторити Менкса за грати.
Вікторія Макквін. Кадр з телесеріалу «Різдвокрай», 2019 р.
Ця історія не відпускає Вік у дорослому житті. Вона виходить заміж, стає письменницею, народжує сина Брюса, однак її переслідують дзвінки від дітей з Різдвокраю, які погрожують розплатою за арешт Менкса. Її ніхто не розуміє, адже збоку все виглядає так, наче жінка «спілкується» з мертвими дітьми, лякається телефону, який не дзвонить. Це руйнує її шлюб, Вік зрештою потрапляє до психлікарні. У другій частині роману читачі спостерігатимуть за протистоянням ключових персонажів. Менкс «помирає» у в’язниці, а насправді продовжує свою жахливу справу зі старим поплічником. Вік продовжує боротися з ними після того, як у лещата вампіра потрапляє її син Брюс Вейн. Далі — карколомні події, які поглинають вашу увагу, змушуючи очікувати на кінцівку — чи вийде у Вік, її чоловіка та подруги врятувати Вейна та як знищити Різдвокрай раз і назавжди?
Кадр з телесеріалу «Різдвокрай», 2019 р.
Як працює «магія» у світі NOS4A2
Одна з найцікавіших тем для обговорень книжки/ серіалу — надприродні здібності головних героїв. Троє вищезгаданих персонажів є «творцями», які можуть виходити за межі цього світу у власні виміри, наче «розрізаючи» тканину нашої реальності. Для Вік таким «ножем» є байк, для Чарльза Менкса автомобіль. Різдвокрай — реальність, яку Менкс створив у власній голові. У романі Вік говорить у про те, що «можливо, деякі люди можуть вирушити у світ думок, якщо вони матимуть потрібний транспортний засіб», тож стає очевидно, наскільки буквально це пояснює одну з головних ідей твору. До того ж, у серіалі з’являються нові творчі особистості, більшість із них мають темне минуле.
Хто такий Чарлі Менкс і чому він став вампіром?
Шоураннер NOS4A2 Джеймі О’Браєн ділився, що на створення серіалу його надихнув графічний роман «Привид». Саме у ньому передісторія Менкса викладена детальніше, ніж у книзі, більше сказано про перетворених дітей Різдвокраю. У другому сезоні серіалу творці показали цю історію.
Колись Менкс був бідним чоловіком, одруженим з жінкою із заможної родини. Він намагається відкрити свою справу, щоб прогодувати сім’ю, в кінцевому підсумку купує «Привида» на останні заощадження, продавши родинні прикраси дружини, щоб працювати водієм. Дружина, втомлена невдачами Менкса, вирішує покинути його, забравши з собою їхню дочку Міллі. Менкс обманює її: пропонує відвезти до родички, але натомість використовує «Привида», щоб перетворити доньку на вампіроподібного монстра. Потім Міллі вбиває матір та допомагає Менксу створити Різдвокрай.
Чарльз Менкс з донькою у Різдвокраї. Кадр з телесеріалу «Різдвокрай», 2019 р.
Ця передісторія, однак, не пояснює, чому і як Міллі перетворюється на вампірку, яка готова убити власну матір. Більше відповідей у графічному романі. Тут вказано, що Менкс купує «Привида» за мізерною ціною, оскільки попередній власник убив себе та своїх дітей у автомобілі. Є версія, що автомобіль уже тоді не був звичайним. Та навіть якщо це не так, «творчі» люди на зразок Менкса можуть вивільняти свої надздібності в особливо тригерні моменти. Для Менкса це момент, коли дружина збирається покинути його та забрати єдину людину, яку він любив — доньку Міллі. У графічному романі, до речі, вони мають двох доньок, а у серіалі — одну.
Кадр з телесеріалу «Різдвокрай», 2019 р.
Перед поїздкою Менкс багато розповідає доньці про Різдвокрай. Далі Міллі малює сім’ю без мами, адже сердиться, що та намагається забрати її від тата. На малюнку усі мають гострі зуби, які вона називає «спеціальними зубами Різдвокраю». Ці зуби для того, пояснює дівчинка, щоб було легше кусати цукерки. З таким образом у голові і щирою вірою доньки Менкс керує автомобілем, доки Міллі та її сестра не прокинуться гострозубими та не вб’ють свою матір. Він стверджує, що звільняє дітей від нещастя, однак насправді краде їхні душі. Чарлі Менкс може залишатися молодим, поглинаючи душі дітей, але його життя, своєю чергою, назавжди пов’язане з «Привидом».
Всесвіт, створений Гіллом
Протягом своєї письменницької кар’єри Джо Гілл неодноразово покликався на твори свого батька, і NOS4A2 не є винятком. У Стівена Кінга, натомість, можна знайти референси до твору Джо Гілла.
На фото Стівен Кінг і Джо Гілл
🤡Згадка про «Правдивий вузол»
«Доктор Сон» Стівена Кінга, випущений того ж року, що й книга NOS4A2, продовжує історію Денні Торренса (він знайомий широкій аудиторії з фільму «Сяйво» 1977 року). Там фігурує Правдивий вузол — це гурт енергетичних вампірів, які володіють таким же даром, як Денні, але використовують свої сили, щоб поглинати сяйво інших носіїв, дітей.
У NOS4A2 Чарлі Менкс згадує їх як своїх сучасників, оскільки він також «живиться» іншими. Він каже: «Є Правдивий вузол, вони живуть у дорозі та працюють майже так само, як і я. Я залишаю їх у спокої, і вони раді відповісти тим самим».
Інший персонаж роману «Доктор Сон» Дік Геллоран розповідає, що в дитинстві його жорстокий дідусь згадував про Чарлі Менкса, який забирає неслухняних дітей.
🤡Пеннівайз з роману «Воно» Стівена Кінга
На карті, згаданій у романі Гілла, зображено Цирк Пеннівайза. Танцюючий клоун Пеннівайз є головним антагоністом роману Кінга «Воно», це давнє створіння, яке викрадає дітей у місті Деррі штату Мен, живиться їхнім страхом.
У першому сезоні телесеріалу «Різдвокрай» був показаний Пеннівайз, після цього в мережі з’явилися теорії про те, що серіал існує в тому ж всесвіті, що й «Воно». Існує фанатська теорія про те, що Пеннівайз може належати до таких же «творців», як Менкс. Тим більше, ці два антагоністи схожі, бо заманюють довірливих дітей своїми обіцянками. Проте в одному з інтерв’ю Джо Гілл ділився, що згадка Пеннівайза була лише способом пов’язати їхні з батьком романи.
Вищезгадана карта також містить «Замкову щілину Лавкрафта», яка є прямим покликанням на «Ключі Локів».
🤡«Темна вежа»
Роланд, головний герой циклу «Темна вежа» Стівена Кінга, мешкає в Серединному світі, що пов’язаний з іншими світами одним центром, Темною вежею. На карті, яка містить «Цирк Пеннівайза», також зазначено це місце.
Гілл описує повернення Вік з Різдвокраю як повернення «на галявину в кінці шляху» («to the clearing at the end of the path»), вираз, який використовується в книгах «Темної вежі» для позначення смерті людини.
У романі також є посилання на інші твори Джо Хілла (зокрема, романи «Роги» та «Коробка у формі серця»), тож фанати говорять про те, що письменник поступово вибудовує взаємозв’язки між різними романами, формуючи свій мультивсесвіт.
За словами Гілла, NOS4A2 також містить посилання на два його майбутні романи, Orphanhenge і The Crooked Alley.
NOS4A2 подобається читачам, які не бояться страшних казок. Якщо ви вже прочитали «Чорний телефон» і вам сподобалося, зверніть увагу і на цей нетривіальний вампірський роман письменника. Сподіваємося, він та інші твори Джо Гілла принесуть вам лише найкращі читацькі враження.
Схожі статті