Українські книжкові клуби: як організовані спільноти книголюбів України
Авторка: Яна Кубишкіна, копірайтерка в інтернет-книгарні Vivat
Бувають такі книжки, після завершення яких нестерпно хочеться обговорити те, що пережив разом з героями історії. Коли друзі додають вже сотий роман у список читання через ваші поради, а домашній улюбленець втомився слухати вашу емоційну розповідь і побіг геть, на допомогу приходять українські читацькі клуби.
Зі зростанням інтересу до читання спільнот книголюбів у нас почало з’являтись більше й більше. Згодом, з пандемією COVID-19 і повномасштабним вторгненням, книжкові клуби України стали чудовим способом об’єднання для тих, хто шукає живої розмови, щирої комунікації і розуміння. Які читацькі товариства існують зараз? Що відрізняє їх? Редакція блогу Vivat розкаже про українські книжкові клуби більше, щоб ви могли знайти свій. Приємним бонусом стане список спільнот книголюбів за містами, який ми розмістили наприкінці.
А також нагадуємо, що ви можете отримати знижку 15% для вашого читацького клубу на вибрану для обговорення книжку Vivat.
Що таке книжковий клуб
Це товариство, що єднається навколо читання й обговорення книжок. Українські книжкові спільноти вирізняються розмаїттям і гнучкістю формату: ті, хто не можуть доєднатись до офлайн-зустрічей, наприклад з-за кордону, зможуть розділити задоволення дискусії в онлайні. А деякі клуби пропонують винятково текстове обговорення в чаті, тому навіть для людей з дуже щільним графіком знайдеться підходяще товариство.
Клуби мають періодичність від обговорень щотижня до зібрань раз на місяць, пропонують розмаїтий вибір літератури й різні форми модерованої дискусії.
Нові українські спільноти книголюбів з’являються постійно, тому не бійтесь долучитись до такого формату спілкування й знайти в книжковому середовищі однодумців і друзів. Розповідаємо більше про види читацьких товариств і ділимося корисними посиланнями, щоб ви могли вибрати товариство собі до смаку.
Книжкові клуби, організовані медіа
Такі читацькі товариства збирають людей спільних інтересів і цінностей, адже приємно розділяти обговорення з тими, хто підтримує незалежну журналістику й створення українськомовного контенту. Долучитись до таких книжкових клубів зазвичай можна, оформивши підписку на медіа.
Скажімо, щоб вступити до книжкового клубу DIVOCHE MEDIA необхідно підписатися на щомісячний внесок на сайті медіа від 100 гривень або підтримати видання на патреоні. Головний принцип відбору: обговорювати книжки, авторками яких є жінки. Поціновувачки літератури дискутують про книги світових і українських письменниць в онлайн- і офлайн-форматі в Києві щомісяця. Зустрічі проводить головна редакторка DIVOCHE MEDIA Оксана Павленко. Читацька спільнота почала функціонувати в травні 2023 року, вибравши для початку збірку оповідань «Тридцятий рік» австрійської письменниці Інґеборґ Бахман.
Участь у книжковому клубі The Ukrainians Media доступна тільки амбасадорам проєкту. Спільнота націлена на те, щоб читати більше, якісніше, розуміти глибше й вчитись ставити нестандартні питання для осмислення прожитої книжкової подорожі. Зустрічі відбуваються щомісяця онлайн і офлайн з різницею у тиждень.
Дискусії в зумі модерує редакторка спецпроєктів The Ukrainians Media, поетка Ольга Перехрест, а масштабні живі обговорення веде редакторка видання Богдана Неборак. Ведучі лишаються незмінними, а от гості — щоразу різні. Наприклад, на клуб за книгою: «Не відпускай мене» Кадзуо Ішіґуро завітали письменниця, виконавча продюсерка суспільного радіо Радіо Культура Ірина Славінська й стендап-комік Сергій Чирков.
Записи цих публічних зустрічей можна знайти в загальному доступі на окремому каналі.
Видання про культуру Gogol Media пропонує книжковий клуб для «патронів» в онлайн-форматі щомісяця. Спільнота долучає до дискусій сучасних авторів і авторок книжок, влаштовуючи при цьому щирі бесіди, повні гумору й запитань. Цього разу романом місяця стала «Московіада» Юрія Андруховича й так, він буде присутній на обговоренні.
Читацькі спільноти у місцях, сповнених книжкового духу
Звісно ж, де як не в місці зібрання багатьох книжок, організовуватись таким товариствам. Зараз книгарні й бібліотеки активно займаються створенням спільнот книголюбів, кожна з яких має свою родзинку.
Читацькі спільноти на базі бібліотек
- Книжковий клуб «ПЕРЕ (ПРО)ЧИТАННЯ» функціонує на базі Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки імені Михайла Івасюка. На щомісячних офлайн-зустрічах учасники дискусії не лише обговорюють прочитане, а й вчаться об’єктивно аналізувати, зауважуючи, який контекст сюжету і чим послуговується автор у своєму письмі. Зібрання модерує магістрантка філологічного факультету Марина Горбатюк. «ПЕРЕ (ПРО)ЧИТАННЯ» вже провело засідання за, наприклад, такими історіями як «Великі сподівання» Чарльза Діккенса, «Танґо смерті» Юрія Винничука і «Перехресні стежки» Івана Франка. Стежити за анонсами й звітами з зустрічей можна на окремій сторінці клубу.
- Луганська обласна універсальна наукова бібліотека попри все запрошує спраглих читачів у онлайн-подорожі художніми текстами. Формат Zoom не заважає зустрічам бути: спільнота вже встигла обговорити «Весілля Настусі» Ольги Богомаз, «Абрикосову книгарню» Орести Осійчук, «Дивні люди» Артема Чапая, а у жовтні готується до знайомства з першим нонфікшном — «Мова — меч: як говорила радянська імперія» Євгенії Кузнєцової. Шукайте наступну реєстраційну форму в телеграм-каналі клубу.
- Центральна міська бібліотека імені Лесі України у Львові мала безліч спільнот: на їхній фейсбук-сторінці можна знайти фотографії з зустрічей клубу японських шахів, звичайних шахів, патріотичного кіно й розмовного товариства. Для повного комплекту не вистачало зустрічей клубу книголюбів, яким заклад і обзавівся. У жовтні читачі збираються, щоб обговорити книжку «Лімб» Кирила Половінка. Не пропустіть наступних засідань і підписуйтесь на сторінку бібліотеки.
- Бібліотека УКУ спільно з Факультетом прикладних наук УКУ запустила свій прикладний читацький клуб. Читають там повільно, не заганяючи себе в рамки: свою першу книжку «Мистецтво статистики» товариство обговорювало офлайн, зустрічаюсь щотижня з жовтня по грудень. Живі розмови модерує кандидатка фізико-математичних наук Тетяна Захарченко. Новини про наступні дискусії можна знайти в окремому розділі сайту УКУ.
Книжкові клуби при книгарнях та від видавництв
У зібраннях книгарні «Сенс» фішкою є читацький щоденник, підготовлений модераторкою зустрічей — літературознавицею Анастасією Євдокимовою. Доповнення в інтерактивній формі допомагає пригадати події книжки й подумати про неї по-новому. Ще однією особливістю є формат дискусії: чотири людини, обрані рандомайзером, доєднуються до обговорення за столом з ведучою, а глядачі з зали можуть доповнювати розмову. Читацький клуб є благодійним: донат на перемогу є запорукою вашої участі в зібранні.
«Книгарня Є» натомість організувала цілий проєкт для тих, хто любить і шукає сучасне українське читання. Він називається «Своя полиця» і основою літературного добору для неї є судження про те, що немає «високої» і «низької полиці», зате є захопливе читання на будь-який смак. Щомісяця в Києві відбуваються живі дискусії з двома авторами, а онлайн-трансляція доступна для всіх.
У межах цієї ініціативи провадять також книжкові клуби у столиці, Одесі, Дніпрі й Луцьку. Крім того, мережа пропонує зустрічі читацьких товариств окремо від «Своєї полиці», з вибором і світової, і української літератури. До таких живих розмов ви можете доєднатись у Києві, Білій Церкві, Житомирі, Хмельницькому, Рівному, Луцьку, Володимирі й Чернівцях.
Джерело знімка: сайт проєкту «Своя полиця»
Читацька спільнота київської арт-книгарні «Місто» вирізняється тим, що є англомовною. Так-так! Члени клубу читають англомовний текст, а згодом обговорюють. Зустрічі модерує викладач англійської Тимофій Масюк, а відбуваються вони офлайн і щосуботи. Абонемент коштує 2 000 гривень на місяць (не спішіть лякатись, бо книжка входить у вартість). Цього читацького сезону товариство рушає у подорож з книжкою «Воно» Стівена Кінга.
Видавати книжки й об’єднувати людей навколо ідеї читання — це місія українських видавництв, що старанно працюють попри всі перешкоди війни. Саме тому ми не лише працюємо над друком нових історій, а й створюємо читацькі спільноти.
Книжковий клуб від видавництва Vivat проводить зустрічі в чотирьох книгарнях Vivat — у Києві, Івано-Франківську, Вінниці й Харкові. Відстежувати форму для реєстрації на наступний місяць можна в нашому телеграм-каналі «Книгарка Vivat». Якщо не встигли зареєструватись на обговорення, то не проблема: можна зібрати власну спільноту книголюбів, а ми у цьому допоможемо. У розділі цього блогу «Книжкові клуби» ви знайдете питання для дискусії щодо різних книжок, а також дізнаєтесь, як отримати знижку на обрану для розмови історії.
Фото зустрічі книжкового клубу Vivat для обговорення роману «Те, що видно звідси»
Видавництво Старого Лева також має свій читацький клуб, зустрічі якого відбуваються у Києві й Львові. Живі розмови у книгарні-кав’ярні на Личаківській 22 модерує Милана, авторка телеграм-каналу «Меланчине життя і книжки», періодично запрошуючи гостей-блогерок. Також у столичній книгарні-кав’ярні відбуваються засідання спільноти книголюбів з різними ведучими, серед яких філологиня Ірина Побідаш, психотерапевт Ілля Полудьонний і журналістка Богдана Неборак.
«Книголав» проводив зустрічі читачів раніше, а тепер обзавівся особливим власним читацьким клубом, у якому шість книжкових блогерів щомісяця будуть обговорювати новий трилер у київській книгарні Readeat. Такий спільночит «Моторошне чтиво» буде тривати вісім місяців.
«Ще одну сторінку» теж оголосило про започаткування своєї спільноти книголюбів, першою книжкою якої стане «Великий страх у горах» Шарля Фердинанда Рамю. Зустріч у Києві модеруватимуть Ірина Побідаш і головна редакторка видавництва Світлана Андрющенко.
Книжкові клуби блогерів
Блогери активно звертаються до створення читацьких спільнот, щоб об’єднувати однодумців досвідом обговорення книжок. Саме тому зараз знайти читацький клуб від одного зі своїх улюблених книжкових чи не тільки книжкових інфлюенсерів не є проблемою.
Читацькі спільноти від книжкових блогерів
Звісно ж, книжкові блогери активно створюють свої читацькі товариства. Усіх нам не зібрати, але от деякі з них.
- Одна з авторок навколофантастичного телеграм-каналу «у безхвостої відьми» Дара проводить книжковий клуб офлайн у Києві й онлайн. Свою діяльність товариство розпочало з першої книжки трилогії «Розламана земля», а вже зовсім скоро буде обговорення всієї серії: на нього ви навіть можете встигнути. На гостей чекає маленький подаруночок, який модераторка тримає у секреті.
- Авторка телеграм-каналу «Непозбувний книгочитун» Тетяна Гонченко має цілих два книжкові клуби. Засідання одного з них проходять у книгарні «Сенс» на Хрещатику, а іншого — в «Книгарні Є» на Позняках. Спілкування в обох — максимально неформальне й веселе. Тільки місця на реєстрацію вихопити важко, бо в цієї спільноти книголюбів вже сформувався майже незмінний склад.
- Співавторка каналу «in book we trust» Валентина Комар почала свій книжковий клуб спонтанно й дотримувалась цієї концепції згодом. Зустрічі проводились у різних куточках Києва безкоштовно й не мали періодичності, адже ідея зібратись виникала після неочікуваного читання чогось вартісного й важливого. Спільнота прочитала «Довіру» Ернана Діаса, «Невеличку драму» Валер’яна Підмогильного й «Кіт, що рятував книжки» Сосуке Нацукави. Зараз Валентина займається створенням клубу із зустрічами на регулярній основі, але обіцяє залишити і позапланові обговорення.
- Дафо-клуб авторки каналу «Читай, krw, книжки» Алли Комарової збирається в різних форматах, обирає читання для наступного місяця в таємному чаті й не обмежує себе в літературних вподобаннях. Крім того, блогерка проводить ще й зустрічі книголюбів окремим товариством у книгарні Readeat, що в Києві.
- Лілія Галка і її натхненниця Т. у своєму телеграм-каналі «Книжкові історії» створюють спільноту затишку й розуміння. Цей вайб зберігається і в їхніх зібраннях книжкових клубів. Першою на онлайн-обговоренні стала книжка «Залізна вдова» Джао Сіжань Джей. Лілія не просто модерує зустрічі, а й готує до кожної з них додаткові матеріали, складаючи невеликі й насичені лекції за темою історії. Щоб зрозуміти, чи підійде вам це товариство, радимо заповнити бінго від блогерки.
- У офлайн-спільноті книголюбів від авторки каналу «Запеклої книгожерки» полюбляють психологічну, моторошну й непередбачувану літературу. У жовтні засідання проходитиме у винарні, а вибором клубу на цей раз став трилер «Будинок на краю світу» Діна Кунца.
- Блогерка Лічі заснувала клуб «книжкові пліткарки» у 2023 році. Зібрання в офлайн-форматі раз на місяць проходять у Києві, невеличким товариством у десять осіб. Подеколи товариство зустрічається й частіше.
- Книжковий клуб «Літературний чай», створений блогерками Вікторією Шестопал та Марі Ініч, об’єднує досвідом читання й обговорення в офлайн-форматі (Одеса, Київ) і онлайн. Найближча зустріч товариства пройде з дискусією про книжку «Напівлихий» Саллі Ґрін: для повноти атмосфери модераторка радить дотриматись відьомського дрес-коду!
Читацькі клуби, започатковані не винятково книжковими блогерами
Певно, найбільшою спільнотою книголюбів, організованою блогерами, є читацький клуб «Вовчиці», створений у 2020 році авторками каналу «ПАЛАЄ» Еммою Антонюк і Яною Брензей. Назва товариства походить від псевдоніма письменниці Марко Вовчок. Кожної третьої неділі дівчата проводять онлайн-трансляцію про історію, яку читали цього місяця. У процесі вони зачитують коментарі глядачів, реагують і відповідають на запитання з чату. Участь і доступ до записів згодом абсолютно безкоштовні.
Книжки, які обговорюють «Вовчиці», дуже різноманітні: серед них, наприклад, ви знайдете «Кімнату» Емми Доног’ю, «Майстер корабля» Юрія Яновського, новели Томаса Манна, збірку репортажів і есеїв «Бахмут» Мирослава Лаюка, першу частину Бріджертонів «Герцог і я» Джулії Куїнн. Останньою у клубі читали «Що з тобою сталося? Про травму, психологічну стійкість та зцілення» — нонфікшн Опри Вінфри й Брюса Перрі про те, як жити з психологічними травмами.
«Клятий раціоналіст» Артем Албул спільно з Ілоною Яремич, авторкою ютуб-каналу «Пітятко», заснував у 2023 році читацький клуб «Таламус», присвячений винятково нонфікшн- і наукпоп-літературі. Анонсовану заздалегідь працю обговорюють на онлайн-трансляції в ютубі щомісяця. Першою книжкою клубу стала «Як насправді влаштований світ. Минуле, теперішнє і майбутнє з погляду науки» Вацлава Сміла, а далі були, наприклад, «Тіло, секс, шлюб» Ірини Ігнатенко, «У пошуках надії» Джейн Ґудолл, Філіпа Бермана й «Раціональність. Що це таке, чому важливе і чому трапляється так рідко» Стівена Пінкера. У вересні 2024 клуб припинив свою діяльність, записи зберігаються на каналі «Клятий раціоналіст» і доступні для перегляду.
Книжкові клуби від громадських організацій
Приємно ділити читання й дискусії з тими, з ким маєш схожі цінності. Саме тому різноманітні організації і платформи обирають знаходити однодумців і поширювати власні цінності через діяльність книжкових клубів.
- Наприклад, Український PEN — культурна і правозахисна громадська організація, що об’єднує розмаїття українських авторів — провадить свій книжковий клуб, шукаючи глибокі сенси разом з представниками нашої сучасної культури. У вересні роман «Часосховище» болгарського письменника Ґеоргі Ґосподінова обговорювали з Мирославом Лаюком і віце-президентом Українського PEN Остапом Сливинським. Події проходять у офлайн-форматі в Києві, а стежити за їхнім графіком можна на сторінці спільноти в Instagram.
- У Івано-Франківську платформа суспільних перетворень «Тепле місто» провадить програму промоції читання «Текстура», у межах якої відбуваються відкритий лекторій, літературна резиденція ім. Олега Лишеги й книжкові клуби. Є дитячі спільноти книголюбів: у них малеча в ігровій формі знайомиться, обговорює історії, творить власні, а також отримує можливість поговорити зі справжнім дитячим письменником. Дорослих «Текстура» запрошує глибше занурюватися в контекст різноманітної літератури. Третій сезон книжкового клубу має тему «Повернення голосів жінок» і організований він спільно з головною редакторкою DIVOCHE.MEDIA, яка вже згадувалось раніше. Долучитися до подій можна також у онлайн-форматі, а стежити за розкладом на сторінці «Текстури» в Instagram.
- ГО «Ла Страда — Україна» протидіє ґендерно зумовленому й домашньому насильству. Одним зі способів поширення обізнаності стало створення читацького клубу, у якому щомісяця обговорюються книжки, дотичні до теми. Спільнота вже відрефлексувала, наприклад, «Магму» Тори Хьорлейфсдоттір, «Покинь, якщо кохаєш» Коллін Гувер, «Світло днів» Джуді Баталіон і «Освічену» Тари Вестовер. Анонси нових зустрічей можна знайти на сторінці організації.
Клуби любителів книжок певного жанру
Одні книжкові клуби обирають не ставити собі меж у виборі літератури, але деякі витворюють особливу концепцію, пов’язану з тим, якому читанню товариство віддає перевагу.
- Пояснення, які книжки обирає «Клуб анонімних детективів», не потребується. Щоб доєднатися до товариства, необхідно написати модераторці й отримати особливу перепустку, відмітивши у себе в сторіс аккаунт спільноти. На місяць обговорюється дві книжки: одна — від сучасного зарубіжного автора, інша — від українського. Та класику жанру тут теж не обходять увагою, повсякчас обговорюючи у форматі онлайн-зустрічей і затишному чатику. Зараз клуб розслідує вже свою 63-ю справу — трилер «Виживуть п’ятеро» Голлі Джексон.
- Для поціновувачів філософії також знайдеться товариство: авторка каналу «Людина мисляча» й професійна філософиня Варвара заснувала книжковий клуб, кожен місяць у якому присвячений конкретній темі: обрані один-три твори філософів розкривають її і допомагають краще пізнати себе. У жовтні, наприклад, текстами й обговореннями досліджується філософія екзистенціалізму, а у липні дискутували про смерть, спираючись на «У чому наше благо?» стоїка Епіктета й уривки з «Проб» М. Монтеня «Філософствувати — це вчитися помирати» і «Про суєтність».
🤓🗺️ Бонус: перелік книжкових клубів за містами
Для тих, кого цікавлять винятково зустрічі книголюбів офлайн, ми підготували зручний список спільнот за містами. Тут є і вже згадані вище клуби, й нові, про які ми не розповідали докладно. Знаходьте підходяще вам комʼюніті та приєднуйтеся.
Івано-Франківськ:
- Книжковий клуб міста ІФ, шукайте анонси в чаті.
- Звісно ж, книжковий клуб Vivat, модерований авторкою ютуб-каналу «ПРОЛІТ» Юлією Типусяк.
- Книжковий клуб від «Текстури».
Львів:
- Книжкові клуби від «Видавництва Старого Лева».
- «Нісенітниці» — дуже активне читацьке товариство з мінімум трьома книжками місяця й зустрічами онлайн/офлайн.
- «Лисячий Клуб ЧиТанців» — книжковий клуб для дітей молодого й дошкільного віку з танцями й іншими активностями. Анонси з’являються на сторінці Дому Франка.
- Перший український манґа клуб у серці Львова, на їхній сторінці в інстаграмі можна дізнатись більше про це товариство.
- Miracline_boockclub провадить зустрічі у двох містах — і одне з них Львів!
Харків:
- Книжковий клуб Vivat.
- Книжковий клуб «Млин» з зустрічами навіть частіше, ніж щомісяця.
- Книжковий клуб «Зоря харківська», за новинами й анонсами якого слідкуйте в чаті товариства.
Луцьк:
- Книжковий клуб Книгарні Є.
- «Місто читає» — спільнота книголюбів від онлайн-журналу про Луцьк, збираються офлайн.
Вінниця:
- Куди ж тут без книжкового клубу Vivat.
- Dark Book Club — обговорюється переважно фентезі-література. Анонсів клубу шукати в телеграм-каналі модераторки.
- Miracline boockclub, вже згаданий вище, відбувається в офлайн-форматі і в Вінниці теж.
- Nexlit.vn провадить чарівні й атмосферні зустрічі, обираючи переважно іноземну літературу. Форму для реєстрації ви знайдете на сторінці клубу.
Житомир:
- «Почитали поговорили» — книжковий клуб з зустрічами офлайн, сторінка якого в інстаграмі — суцільне задоволення.
- Книжковий клуб Книгарні Є.
Одеса:
- Згаданий вище клуб «Літературний чай» від Марі Ініч і Вікторії Шестопал.
- RED Reading Book Club — ще один книжковий клуб від авторки каналу «Людина мисляча», засідання якого проходять онлайн і офлайн.
- «Вибухові хробаки» — кіноклуб і читацьке товариство з офлайн-зустрічами двічі на місяць.
Щоб мати всі-всі книжкові клуби під рукою, зверніть також увагу на телеграм-канал «Книжкові клуби» від «Сенсу». Навігація за містами за допомогою хештегів дозволить знайти свій населений пункт.
Виявили, що не маєте поблизу такого читацького товариства? Не сумуйте: обирайте книжку в інтернет-книгарні Vivat і гайда організовувати свою спільноту книголюбів з нашою системою лояльності для книжкових клубів.
Схожі статті