Темна академія: чим вабить та як її розпізнати?
Авторка тексту: Ольга Боднар
В останні роки темна академія породила одну з найпопулярніших інтернет-спільнот. Її прихильники одягаються як студенти престижних університетів минулого століття, демонструють захоплення романтизмом і готикою, перечитують «Таємну історію» Донни Тартт, надають перевагу спогляданню природи та надихаються академічним життям. А ми розповімо детальніше про феномен Dark Academia в цілому та основні книги, які вважаються канонічними для цього напрямку.
Про темну академію можна говорити як про субкультуру, що виросла з окремої естетики, а також як про неофіційний жанр, основою для якого стали університетські романи (campus та academic novel).
У книгах дарк академії завжди присутні престижні навчальні заклади, закриті інтелектуальні спільноти, а геніальність та одержимість знаннями головних героїв нерідко призводить їх до саморуйнування. Тому ці романи зазвичай драматичні, з елементами трилеру чи детективу, автори досліджують теми провини, спокути, аморальних вчинків і наслідків, які виникають у замкнутому академічному середовищі. Часові рамки доволі широкі — від XIХ до XXI століття, іноді сюжет має й містичну, фентезійну складові.
Як виникла темна академія
Все почалося у 2013-2014 роках — користувачі соцмережі Tumblr публікували зображення у готичному стилі з елементами класичного мистецтва, серед дописів можна було знайти й рекомендації щодо вибору книг. Однак на той час ця естетика не була поширеною. Перехід на онлайн-навчання кілька років потому сприяв активному розвитку субкультури темної академії. Природно, під час локдаунів учням та студентам подобалося естетизувати навчальний процес, занурюватися у мистецтво, наслідувати студентів Оксфорду і Кембриджу, наприклад.
Зараз тільки в інстаграмі можна знайти понад 2,7 млн дописів з хештегом #darkakademia, а найпопулярнішою соцмережею для самовираження прихильників субкультури є тік-ток. Ви можете надихатись цією похмурою, меланхолійною, але красивою атмосферою, добирати фото у пінтересті чи запозичувати ідеї на сайті darkakademia.com, читати книжки та переглядати відео на ютубі під тегом The Dark Academia Book Tag, брати участь в активних обговореннях книг.
В українській читацькій спільноті ютубу ви також знайдете багато цікавих відео про естетику Dark Academia і відкриєте для себе кілька нових творів цього напрямку. Наприклад, авторка каналу «позолочені сторінки» розповідає про головні елементи таких сюжетів та пропонує свою добірку книжок.
Що характерно для субкультури темна академія
Власне, якщо поєднати усі окремі елементи цієї субкультури, ми отримаємо стиль життя, у якому романтизуються найменші деталі, пов’язані з отриманням академічної освіти (як хороші, так і погані), підтримується глибока зацікавленість до гуманітарних наук (особливо вивчення мов, зокрема, латини та грецької), класичної музики й мистецтва.
Можемо виділити наступні моменти, характерні для стилю Dark Academia:
🏛️Особлива естетика та філософія. Тут присутня ностальгія за минулим, меланхолійність та сприйняття окремих справ як особливих «ритуалів»: чаювання під час читання, багато свічок, написання листів від руки, прогулянки на природі, у садах і парках. Ніяких сучасних технологій — тільки естетика епох, що минули.
🏛️Елітарність. Темна академія — це зазвичай обмежена елітарна спільнота, якщо ми говоримо про літературні твори чи кіносюжети, які розкривають цю естетику. Канікули у розкішному маєтку, посиденьки біля теплого каміну, читання в університетській бібліотеці з величезними вікнами під звуки дощу, а часом й містичні ритуали чи планування вбивства одногрупника — звичайні будні наших улюблених персонажів. Також ці герої зазвичай мало сплять, випивають багато чорної кави, або й чогось міцнішого, цитують античні твори, ведуть інтелектуальні бесіди та дискутують на філософські теми.
🏛️Люди, які репрезентують стиль Dark Academia у соцмережах, відповідно декорують свій простір, шукають атмосферні локації, особливо їм до вподоби похмурі готичні архітектурні споруди.
🏛️Також вони нерідко добирають до своїх публікацій класичну музику — Вівальді, Шопена чи Баха, або ж сучасних композиторів, твори яких добре «лягають» на цю атмосферу, таких як Людовіко Ейнауді чи Даріо Маріанеллі. Підходять і сучасні популярні треки. А якщо вам потрібні плейлисти, під які можна вчитися, працювати чи питати власний університетський роман, вибирайте на ютюбі той, який подобається найбільше. Як вам така добірка меланхолійної класичної музики?
Варто приділити увагу й класичному одягу у стилі дарк академія: твідові костюми й сорочки, картаті спідниці й чорні водолазки, кардигани й кашемірові светри, класичні пальта, теплі шарфи, взуття — найчастіше оксфорди й лофери, аксесуари — шкіряні сумки.
Література для прихильника темної академії: канонічні книжки
Література — невід’ємна частина цієї субкультури, темну академію виділяють здебільшого як неофіційний жанр, хоча кількість книжок постійно зростає. Згадуючи класичні твори, її послідовники найчастіше називають «Портрет Доріана Грея» Оскара Вайльда, «Повернення в Брайдсхед» Івліна Во, «Деміан» Германа Гессе, «Грозовий перевал» Емілі Бронте. А що ж зі сучасними авторами?
«Таємна історія» (The Secret History) Донни Тартт — літературне втілення цієї естетики, яке дало поштовх сучасним авторам для написання книг зі схожою тематикою.
Письменниця Емі Джентрі пише у своїй статті про нову хвилю гостросюжетних книг Dark academia: your guide to the new wave of post-secret history campus thrillers:
«Зараз ми запізніло живемо в епоху Тартт.»
Однак і Тартт мала звідки запозичити сюжет для своєї історії — з університетських романів, які були написані ще у 1950-х роках минулого століття.
«Таємна історія»
З першого речення читачу розкривають таємницю: «У горах танув сніг, і Банні був мертвий кілька тижнів, перш ніж ми збагнули всю серйозність нашого становища. Адже, розумієте, він уже був мертвий протягом десяти днів, коли його знайшли».
Отже, Банні — член закритої маленької групи студентів в одному з престижних коледжів Нової Англії, вбитий ними ж. Оповідь ведеться від імені Річарда Пейпена, він відрізняється від решти групи бідним походженням, яке тримає у секреті. Власне, ми бачимо все лише через призму його поглядів.
Річард не бачив сенсу у меланхолійному житті маленького каліфорнійського містечка, стимул рухатися вперед він отримав, коли потрапив на стипендіальне навчання до Гемпден-коледжу. Нарешті герой знайшов спільноту, частиною якої прагнув бути — найвишуканіші, найерудованіші, вони трималися осторонь, демонструючи, що кращі за інших. Інтелектуал Генрі, елегантні Чарльз та Камілла, чарівний Френсіс та ексцентричний Банні були одержимі еллінською культурою, як і їхній загадковий викладач греки Джуліан Морроу, про якого ходило безліч чуток та легенд. Річард згадує, що коли він їх побачив, йому здалося, що вони «немовби зійшли зі сторінок книжки». Отож, герой вигадує собі нову біографію та робить усе, щоб долучитися до п’ятірки, у нього виходить. А далі — детальне та поступове занурення читача у їхнє бурхливе життя, яке призвело до смерті Банні.
«Річард і його супутники — прихильники культу, а Джуліан — світський священик, нескінченно дотепний, гострий і насмішкуватий»,
— пише Джон Маллан у своєму есе для The Guardian під назвою «Десять причин, чому ми любимо „Таємну історію“ Донни Тартт». А пізніше додає:
«Золота молодь вільна для експериментів і абсурду; високі претензії співіснують із людською слабкістю. Зазвичай ця суміш комічна, але Тартт достатньо розумна, щоб побачити її темний потенціал».
Ви отримаєте особливий читацький досвід під час читання цієї книги. Темна академія як літературний напрямок невипадково почалася з «Таємної історії»: фрагменти розмов латиною та грецькою, цитування та покликання на світові літературні шедеври. Звідси можна нескінченно черпати надхнення для творчості чи самовираження у субкультурі.
Спочатку роман мав назву «Бог ілюзій». Цю історію авторка почала писати ще на другому курсі університету, а закінчила її через вісім років. Саме тому так захопливо, детально і яскраво описане студентське життя. Існує також думка, що Джуліан має прототипа в реальному житті — Клода Фредерікса, професора літератури в престижному Беннінгтон-коледжі.
«Вавилон. Прихована історія», Ребекка Кванн
Від роману «Вавилон. Прихована історія» (Babel) Ребекки Кван будуть у захваті спраглі до знання гуманітарних наук читачі. Однак якщо Донні Тартт у критиці закидали надмірний снобізм, винятково білих персонажів, то у «Вавилоні» авторка піднімає проблеми, пов'язані з темою колоніалізму, при цьому ще й додає фентезійний елемент. Це максимально органічно сприймається у створеному Кванн світі.
Головний герой роману зростає у китайському місті Кантоні, де через спалах холери гине його родина. Проте хлопчику вдається вціліти — загадковий англійський професор Ловелл рятує його та забирає до Британії, тоді ж герой вибирає собі нове ім’я — Робін Свіфт. Професор стає його опікуном, але не люблячим, а вимогливим та деспотичним. Вимагає багато вчитися, натомість обіцяє Робіну яскраве майбутнє у Вавилоні — Королівському інституті перекладу при Оксфордському університеті.
У фентезійному світі Ребекки Кванн колоніальна міць Британії 1830-х років підтримується завдяки сріблярству. Злитки срібла, на яких викарбувана пара схожих за значенням слів з двох різних мов, вловлюють «втрачене в перекладі» між цими словами. Такі злитки мають магічні властивості, а добором словесних пар займаються перекладачі Оксфорду. Четвірка студентів, серед яких і Робін Свіфт — іноземці, яких було забрано до Вавилону з метою долучити до перекладацької роботи. У них є доступ до найкращих книг, блискучий інтелект, дах над головою та гроші, однак з часом вони розуміють, що платою за це є служіння політичним інтересам Британії. То що ж їм робити — долучитися до британської сторони чи виступити проти, щоб не зрадити своє походження?
«Ніби ми злодії», М. Л. Ріо
Роман «Ніби ми злодії» (If We Were Villains) часто порівнюють саме з книгою Донни Тартт. Тут також йдеться про вбивство члена студентської групи, однак події відбуваються у театральній академії, тому до драми підходять особливо поетично. Яскраві принади та сум’яття театрального життя, надриви почуттів, захоплення Шекспіром і врешті — кривавий злочин. Олівер Макс відсидів за це вбивство у в’язниці довгих десять років, проте чи він справді є винуватцем? Детектив Колборн, який колись займався розслідуванням справи, полишає службу, однак перед тим зустрічається з головним героєм і розпитує його про деталі тієї давньої історії.
У групі театральної академії кожному актору відведено свою роль, поки не приходить час для змін, де непомітні герої, що досі були в тіні, отримують можливість зіграти по-новому.
«Дев’ятий дім», Лі Бардуго
«Дев’ятий дім» (Ninth House) — перша частина серії про Алекс Стерн письменниці Лі Бардуґо. Це урбаністичне фентезі про таємне життя Єльського університету сподобається читачам, яких не лякають криваві описи насилля, жорстокості та інтриг, а ще окультних ритуалів. Авторку надихнуло навчання в Єлі, кажуть, вона й сама належала до одного з таємних товариств. Більше про таємні товариства та найцікавіше про один з найпопулярніших циклів темної академії ми розповідали раніше у блозі Vivat. А після прочитання першої книги можна відразу занурюватися у продовження історії — роман «Біснуватий».
Головна героїня цього циклу, Алекс Стерн, має надздібності — бачить «Сірих», тобто привидів. Проте цей дар їй не допомагає, а тільки завдає шкоди, дівчина намагається позбутися своїх видінь», вживаючи наркотики, але далі стає тільки гірше. Алекс отримує психологічну травму, згодом їй доводиться бути в одному тілі з привидом, потрапляє до в’язниці. Тому коли їй випадає можливість навчатися в Єлі, вона не роздумуючи погоджується в надії почати все заново.
Тільки-но Алекс прибуває до університету, там стається вбивство. А ще на неї звернули увагу члени одного з окультних орденів і пропонують їй долучитися. Тож спокійного життя не буде, але буде багато містики та непередбачуваних ситуацій, інтриг, окультних практик і не тільки.
«Дослідження утоплення», Ава Рід
«Дослідження утоплення» (A Study in Drowning) Ави Рід — фентезійний роман, натхненний валлійською міфологією, який зачаровує своєю готичною атмосферою, торкається феміністичних тем, спонукає до роздумів та надихає. Книгу вже можна передзамовити в інтернет-книгарні Vivat.
Еффі Сеєр вивчає в університеті архітектуру та зачитується твором про нещасливе кохання смертної дівчини до Короля Фейрі під назвою «Ангхареда», написаним Емрісом Мерддіном. Тож коли оголошують конкурс на перепланування маєтку покійного автора, дівчина приймає участь і перемагає. Крім того, для неї це чудова нагода відволіктися від нещодавньої травми, яку Еффі пережила з вини одного університетського професора…
Маєток Хірайс на схилі скель — старезний та похмурий. Крім Еффі тут працює ерудований, проте зарозумілий Престон, він вивчає літературу і прагне знайти щось компрометуюче про Мерддіна. Окремі мешканці будинку ховають свої секрети.
Престон дратує дівчину, однак пропонує включити її ім’я в свою дисертацію, тож Еффі погоджується допомогти йому з дослідженням. Разом вони починають розуміти, що праця про Короля Фейрі містить не лише вигадки. А тим часом над давнім маєтком вже збираються темні сили, щоб перешкодити героям розкрити правду.
«Шістка Атласа», Оліві Блейк
«Шістка атласа» (The Atlas Six) — ще одна захоплива, багатошарова фентезійна історія з атмосферою темної академії. Раз на десятиліття шестеро найкращих чарівників мають змогу стати частиною загадкового Александрійського товариства, місце у якому гарантує їм владу та статус, про який можна тільки мріяти.
Кожен учасник з шестірки має свою мотивацію прийняти запрошення та боротися за омріяне місце всіма доступними способами.
«Тільки через мій труп», Свіні Бу
«Тільки через мій труп» (Over My Dead Body) — мальопис з атмосферою темної академії, ідеальний для осіннього читання. Головна героїня цієї історії, Еббі, навчається у Таємному інституту Відьомства. Сироти (як і вона) тут отримують шкільне прізвище Янвіті. Одного вечора зникає її посестра Норін, і Еббі вирішує що зробить усе, щоб знайти її. Пошуки приводять дівчину до забороненого лісу, який ховає моторошні секрети академії.
«Зайчик», Мона Авад
Історія, яка захоплює та шокує читачів — «Зайчик» (Bunny) Мони Авад, цього року перекладена українською. Саманта — заглиблена у себе стипендіатка магістерської програми з літератури у Ворренському університеті. Цього семестру в її групі з’являється четвірка багатих ексцентричних студенток-«зайчиків», як вони називають одна одну. Саманта, звісно, почувається відчуженою і не сприймає одногрупниць серйозно, доки вони не запрошують дівчину відвідати їхній легендарний Салон непристойностей.
Героїню чомусь неймовірно вабить приєднатися до Зайчиків, заради цього вона навіть залишає свою єдину подругу Аву. Поступово занурюючись у манливе товариство нових подруг, Саманта відкриває для себе їхню ритуальну майстерню, де моторошні творіння Зайчиків оживають, а межі реальності стають занадто розпливчастими.
«Діви», Алекс Майклідіс
Якщо вам сподобалися численні покликання до культури давніх греків у «Таємній історії», читайте ще один захопливий трилер від сучасного автора — «Діви» (The Maiden) Алекса Майклідіса. Події відбуваються у Кембриджському університеті, головна героїня — Маріанна, психотерапевтка, яка важко переживає втрату чоловіка. Жінка дізнається про жорстоке вбивство студентки. Вбита належала до таємного товариства під назвою «Діви», яким керує харизматичний і загадковий Едвард Фоска, професор, що викладає грецьку трагедію.
Студентки обожнюють цього викладача. Маріанна ж чомусь непохитно вірить у провину Фоски: вважає його нарцисом та психопатом, одержимим культом Персефони. Жінка готова пожертвувати всім, аби довести, що убивця — саме він.
Що подивитись: фільми з атмосферою Dark Academia
Зануритися в життя старих університетів легко, переглянувши наступні фільми, де дарк академія з її особливою естетикою помічається відразу.
«Спілка мертвих поетів»
«Спілку мертвих поетів» (Dead Poets Society) можна сміливо вважати класичним фільмом для цього напрямку. У Велтоні — престижній академії для хлопців, до учнів ставляться суворо та вимогливо, адже основними принципами закладу називають традиції, честь, дисципліну та досконалість. Життя кількох студентів змінює поява нового викладача літератури — професора Джона Кіттінга. Він демонструє учням свої новаторські методи навчання, закликає кожного дослухатися до власних бажань, говорить про красу поезії. «Carpe Diem!» («Лови момент!») — закликає він студентів і вони починають слідувати порадам вчителя. А згодом у печері неподалік Велтону навіть відроджують забуту Спілку мертвих поетів, свого часу її членом був і містер Кіттінг. Однак керівництво школи ніколи не дозволить учням перечити традиційному вихованню.
«Солтберн»
Кадр з фільму «Солтберн», 2023 р.
Події трилеру «Солтберн» (Saltburn) відбуваються зі студентами Оксфордського університету. Головний герой, Олівер, отримує можливість провести літні канікули у аристократичному маєтку серед заможної родини свого одногрупника. Він із захватом долучається до цього привілейованого товариства, однак згодом помічає чимало злих інтриг та аморальних вчинків за красивим фасадом їхнього життя.
«Толкін»
Кінострічка «Толкін» (Tolkien) про молоді роки письменника, які сформували його особистість. У фільмі бачимо середовище студентів Оксфорду, формування інтелектуального клубу однодумців, захоплених літературою та філософією. Вони прагнуть змінювати світ мистецтвом, та в їхнє життя приходять жахи Першої світової війни.
«Вбий своїх коханих»
Біографічний фільм «Вбий своїх коханих» (Kill Your Darlings) розповідає про життя поетів, котрі мали ключовий вплив на формування біт-покоління. Це Аллен Ґінзберг, Люсьєн Карра, Джек Керуак та Вільям Берроуз.
На початку 1940-х років юний Гінцберг вступає до Колумбійського університету. Там він зустрічає харизматичного Люсієна, з яким вони не обмежуються у творчих експериментах. Однак вільнодумне середовище, створене студентами, обертається тлом трагічних подій, коли Карра звинувачують у вбивстві.
Дарк академія приваблює тих, хто шукає у літературі та мистецтві щось більше, ніж просто розвагу. Вона дає можливість зануритися у середовище, де потяг до мистецтва і створення особливої естетики, наповнення її сенсами, допомагають самовиражатися. А ще її неможливо уявити без атмосферних книг. У сучасному світі, який вимагає постійної метушні та змін, темна академія стає середовищем, яке нагадує про важливість робити паузи — приділяти час вдумливому читанню та зануренню в красу класичних знань.
Схожі статті