«Це книга про те, як їх навчили бути ворогами» — інтервʼю Алі Гейзелвуд про «Наречену»

Відома на весь світ авторка книг про жінок в науці неочікувано випускає паранормальний любовний роман про вампірів і перевертнів. Цей неочікуваний поворот з Алі Гейзелвуд стався у 2024 році, в українському перекладі «Наречена» вийшла у 2025-му і вже активно завойовує серця читачів.
Що ж наштовхнуло авторку STEM romance на таку неочікувану зміну жанру? А може Гейзелвуд і сама любить романи про вампірів? Як вона придумала своїх героїв та чого очікувати читачеві від книжки загалом? Нехай розкаже сама письменниця — редакція блогу Vivat переклала її інтервʼю.
Для цієї статті ми обʼєднали в одному тексті два інтервʼю Алі Гейзелвуд про «Наречену» — використали розмови авторки з журналістами Bookselling This Week та Paste Magazine.

На фото Алі Гейзелвуд
— Розкажіть, будь ласка, про «Наречену». Чого читачі можуть очікувати від цієї історії? Що вас найбільше надихнуло в її написанні?
— Це історія вампірки на ім’я Мізері, яка змушена одружитися за домовленістю з альфою місцевої зграї перевертнів — Лоу. Вони належать до різних видів і повинні бути ворогами, але зрештою досить швидко об’єднують сили.
Звісно, тим часом трапляються різні витівки — про що я люблю писати найбільше.
— Паранормальний роман про вампірів і перевертнів – це свого роду відхилення від ваших історій, зосереджених на STEM, таких як «Теоретично це кохання» та «Гіпотеза кохання». Що саме привабило вас до цього жанру романтики?
— Паранормальні любовні романи — це насправді одна з тих підкатегорій романтики, які змусили мене закохатися в цей жанр.
Я виросла, читаючи Наліні Сінгх, Джей Ар Ворд, Крістін Фіхан, Креслі Коул, Патрісію Бріггс та багатьох інших! «Суджені» — мій найулюбленіший троп, а паранормальні події — ідеальний майданчик для його дослідження.
— Ваші агентка і редакторка активно заохочували вас, коли ви переходили до літератури про вампірів / перевертнів. Розповісте нам більше про те, як з’явилася «Наречена»?
— Я давно казала своїй агентці, дивовижній Тао Ле, що хочу написати книгу про шлюб за домовленістю з перевертнями. У той час я хотіла, щоб головна героїня була людиною, тому деякий час це була просто «моя книга про перевертнів». Ми з Тао часто обговорювали це, і вона завжди дуже підтримувала мене.
Коли термін мого контракту з видавництвом Berkley закінчився, вона виступила за те, щоб я могла написати «Наречену» — що було чудово, бо я справді вважаю, що мені потрібна була зміна темпу.
Моя редакторка Сара Блуменсток також була дуже підтримуючою. Я була майже впевнена, що вона попросить мене вирізати сцени із зв’язуванням, але, о диво, вона змусила мене написати навіть більше! Було так приємно відчувати, що моя видавнича команда підтримує мене з цією книгою, навіть якщо це дещо ризикований крок для них.

Українське видання «Нареченої»
— Історії про вампірів та перевертнів мають багато варіацій щодо правил, яких мають дотримуватися істоти, та їхнього походження. Ви вирішили включити біологічні, а не надприродні пояснення, тому хотілося би почути більше про ваш процес створення світу: чи були якісь захопливі деталі світу / паранормального виду, які ви обрали, але не змогли включити у остаточну історію?
— Я писала книгу досить розслаблено, знаючи, що і вампіри, і перевертні зображені в романах сотнями різних способів. І що я можу вибирати будь-які аспекти їхнього суспільства/звичаїв/біології та включити у свою історію.
«Наречена» — це, перш за все, любовний роман, тому я намагалася включити достатньо світобудови, щоб історія кохання відчувалася обґрунтованою, а проблеми з довірою, які Мізері та Лоу потрібно було подолати, виправданими.
Безумовно, є деякі дрібниці щодо суспільства перевертнів, які не згадалися, бо не було органічного способу їх представити і вони не були пов’язані з цією конкретною історією. Але хто знає — можливо, в майбутньому?
— Жартівливість та хімія між головними героями тут справді виділяються. Розкажіть трохи більше про створення Мізері та Лоу. Наскільки змінилися їхні персонажі від першого до фінального варіанту?
— Я завжди хотіла, щоб Мізері була трохи загартованою та недовірливою через її попередній досвід із… практично всіма, кого вона коли-небудь зустрічала. Проте я не думаю, що змогла по-справжньому зрозуміти, ким вона була як персонаж, доки вона не повзаємодіяла з сестрою Лоу. Ана, принаймні у своїй остаточній формі, була додана відносно пізно (спочатку вона мала бути трохи старшою та трохи більш ворожою до Мізері), тому мені точно знадобився деякий час, щоб зрозуміти ту товстошкіру, але таємно добросердну Мізері, яку можна знайти в книзі.
Арка розвитку Лоу була чіткішою з самого початку. Я хотіла, щоб він був щиро доброю, люблячою та самовідданою людиною, яка агресивно бореться з думкою, що його суджена належить до іншого виду — такого, який не до кінця розуміє поняття «доля» чи «партнер». Він хоче Мізері для себе, але він і хоче, щоб Мізері була ще щасливішою, і саме це прагнення рухає більшістю його дій.
— Що ви можете нам розповісти про стосунки Мізері з Лоу? Яка їхня динаміка?
— Це книга про те, як їх навчили бути ворогами.
Хоча представники народів Мізері та Лоу традиційно воюють, вони обидвоє досить розсудливі особистості й обидвоє намагаються витягнути максимум користі з жахливої ситуації, в яку потрапили.
Не можна сказати, що їхній шлюб починається гладко, але спочатку вони просто хочуть триматися подалі від свого чоловіка / дружини (хоча й з дещо інших причин). У міру розвитку історії вони усвідомлюють, що у них більше спільного, ніж вони спочатку думали, і дуже невпевнений союз швидко переростає у щось більше, коли вони починають визнавати, що хочуть переспати одне з одним.

Ілюстрації до «Нареченої». Авторка — Марія Глушко
— Розкажіть більше про Мізері Ларк. Окрім її видатного імені, звичайно (з англійської слово misery перекладається як «страджання», «нещастя» — прим. ред.), яку подорож вона пройшла і яка вона у спіставленні з деякими іншими вашими героїнями?
— Я думаю, що частково проблема Мізері полягає в тому, що вона не перебуває в цій подорожі. Вона досить емоційно закрита (що зрозуміло, враховуючи, що вона не більш ніж політична пішачка в очах власної родини і люди намагалися вбити її з самого дитинства), але є одна людина, яка їй небайдужа, і вона неймовірно віддана їй.
Історія Мізері значною мірою про те, як вона дозволила собі будувати зв’язки з іншими.
— Тепер, коли ви написали стільки любовних романів, чи маєте ви улюблений романтичний троп?
— «Суджені» залишаються моїм улюбленим, і я так рада, що мала змогу дослідити його в «Нареченій».
— Яких загалом тропів можна очікувати в «Нареченій»?
— Я б сказала:
- Шлюб за домовленістю.
- Суджені.
- Заборонене кохання.
- Я вб’ю кожного, хто образить мою (фальшиву) дружину.
- Розгадуємо загадку разом.
- Батько-одинак (нібито?).
- О ні, ми біологічно не сумісні, як ми будемо займатися сексом? (Це ж троп?)

Алі Гейзелвуд наразі пише ще один паранормальний роман, що стане другою книгою в серії після «Нареченої». Книга Mate розповідатиме вже про нову пару. Англійською очікується в жовтні 2025 року.
— Зважаючи на існування «Нареченої» та той факт, що Елзі з «Теоретично це кохання» є фанаткою «Сутінків», складається враження, що ви сама можете бути прихильницею романтики про вампірів. У вас є улюблена книга в цьому піджанрі?
— Я справді не можу вибрати щось одне! Але серія Guild Hunter від Наліні Сінгх, Black Dagger Brotherhood — серія Джей Ар Ворд, а також Immortals After Dark Креслі Коул сповнюють мене безмежною радістю!
А ви вже читали «Наречену»? В інтернет-книгарні Vivat її можна замовити в папері та в електронному варіанті. А на «Абук» можна послухати аудіокнигу 😉
Більше цікавих статей