Хто є хто у Всесвіті Академії Аматерасу — ґайд з коментарями Наталії Матолінець

Фентезійний Всесвіт, який створила українська письменниця Наталія Матолінець, вирізняється особливою атмосферою та естетикою. Межа між дійсністю й міфами стирається, тому у цей світ (точніше, в різні виміри його реальності) дуже легко зануритися.
Поціновувачі захопливого українського фентезі додають на свої книжкові полички «Гессі», «Академію Аматерасу» та романи про неймовірну Ґайю. Події у цих книгах відбуваються в мультиверсі, що отримав назву «Всесвіт Академії».
Хочете познайомитися з книгами авторки й роздумуєте, з якої почати? Поспішаємо до вас з цікавинками та рекомендаціями: Наталія Матолінець розповіла редакції блогу Vivat, як і коли з’явився задум створити історію про богів — студентів магічної Академії Аматерасу, поділилася своїми думками про цих персонажів. А ми постаралися зібрати найважливіше про романи авторки, поєднані Всесвітом Академії. Проте обійдемося без спойлерів — надихаємо вас на захопливе читання 😉
Всесвіт Наталії Матолінець: від «Гессі» до «Ґайї»
У творчому доробку Наталії Матолінець є чимало оповідань (зазирніть у збірки «Мотанка», «Змієві вали», «Хроніки незвіданих земель»), окремі романи «Гессі», «Академія Аматерасу», «Керамічні серця», а також книжкові серії «Всі мої Ключі і Ґайя», «Варта у Грі».
Сьогодні оглядаємо саме твори, об’єднані фантастичним Всесвітом, осердям якого можна назвати Академію Аматерасу.
Це романи:
Ці книги можна читати у будь-якому порядку, орієнтуючись на власні інтереси та настрій. «Гессі» — затишне фентезі з ніжною мрійливою головною героїнею. В «Академії Аматерасу» є місце для дуелей між богами-студентами та дорослих стосунків, а поза лекціями тут приділяють увагу мандрівкам у часі чи зіткненням з древніми істотами, такими, до прикладу, як Мойри. У серії «Всі мої Ключі і Ґайя» події відбуваються настільки динамічно, що ви не захочете відволікатися від книг ні на хвилинку.
📖Роман «Академія Аматерасу» Наталія Матолінець написала першим, проте опублікована ця книга була вже після виходу у світ «Гессі» та серії «Варта у Грі» (це вже окремий всесвіт, не пов’язаний з нашими романами про Академію).

Нам хотілося приділити особливу увагу Академії, з якої все розпочалося, тож ми запитали у письменниці, як виникла ідея написати роман саме на цю тему.
Наталія Матолінець розповіла: «Інтерес до міфологій був у мене з самого дитинства — все почалося, звісно, з Давньої Греції, далі були Єгипет, Скандинавія, Індія та інші. Дотепер я шалено люблю помічати міфологічні мотиви навколо нас: європейське мистецтво пронизане образами з античності. Ці образи подекуди міцно вкорінені в сюжетах, подекуди ховаються за дрібними деталями — вистачить умовної нитки Аріадни, аби вгледіти міф.
Власне, ця любов й інтерес стали витоком історії. Я почала писати про студентів-богів, коли сама ще була студенткою і їхні навчальні будні дуже мені резонували. Ідея магічних академій у фентезі геть не нова, але мені хотілося поєднати багато міфологій і зосередитися на героях, які не часто в центрі — почасти тому, що вони мені сподобалися, почасти тому, що з ними не так багато асоціацій. Наприклад, головна героїня Рен має за прообраз Савітрі, принцесу з індуїстського епосу, яка кмітливістю й наполегливістю рятує коханого від самого бога смерті. Але історія самої Рен — це набагато більше, адже це шлях прийняття себе й пошуку сил, коли доля їх не відсипала. Я часто кажу, що Рен не стає супергероїнею — і в цьому її сила, у вмінні користати з ресурсу, який маєш та розгледіти щось хороше в найбільшій темряві».
Сеттинг, локації, головні персонажі та зв’язки між ними
Події романів відбуваються у різних світах одного фентезі-всесвіту. Окремі герої пов’язані між собою, іноді перетинаються або ж авторка тішить читачів несподіваними покликаннями до знайомих місць чи персонажів.
У передмові до книги «Академія Аматерасу» авторка зазначає:
«Цей цикл не має обов’язкової послідовності, тож починати можна з будь-якої частини. Але всі, хто питав: „А що це за Академія така?“ — після прочитання „Гессі“ знайдуть свої відповіді тут. А всі, хто питатиме про Ґайю після „Академії Аматерасу“, знайдуть свої відповіді в дилогії „Всі мої Ключі і Ґайя“».
Тож послідовність «Гессі» — «Академія Аматерасу» — «Всі мої Ключі і Ґайя» — «Вогонь Півночі» вважаємо ідеальною, якщо маєте намір прочитати всі книги про цей світ. Ви будете приємно втішені, зустрічаючи знайомих персонажів на сторінках різних книжок. Інший варіант — вибирайте історію, яка найбільше привабить сеттингом чи героями, детальніше про них читайте нижче.
Світ Гестії Амалії — Прекрасна Епоха, натхненна Belle Époque

🍨У світі, де живе Гессі, звідусіль доносяться запахи квітів, десертів і кави, а життя повне розваг і насолод — ідеальний вибір для поціновувачів красивих книжок. Водночас це надихаюча історія про самопізнання та дорослішання. Вона захоплює усіх: і романтиків, і естетів, і прихильників пригодницького підліткового фентезі. Так, без пригод і загадок теж не обійдеться.
П’ятнадцятирічна Гестія Амалія найбільше зі своєї шанованої родини переживає про загибель брата Аїдена. Її сестру, знайомих та батьків цікавлять пишні прийоми, світські бесіди й суспільний статус. Гессі розуміє, що вона інша й намагається бачити магію в повсякденні. До того ж, у неї є фотокамера, яка може робити зазнимкованих людей щасливими — або, принаймні, так здається на перший погляд.

Гессі. Ілюстраторка: rinsy.art
Одного дня до Гессі потрапляє книга під назвою «Академія Аматерасу» — про Аїдена та його життя у засвітті. А поки книга повниться новими розділами, Гессі відчуває: у її життя увірвалося щось незвичне, заховане у снах, здогадах і випадкових зустрічах з блакитнооким незнайомцем. Дівчина мусить розгадати, що ж ховається за секретами, що її тривожать. Як це пов’язано з книгою про життя богів у незвичайній Академії? І найголовніше: чому всі так швидко примирилися зі смертю Аїдена?
Додамо лиш те, що на Гессі чекають відкриття, масштабів яких вона навіть не уявляла. До речі, Історика, який подарував Гессі фотокамеру, ми зустрінемо і в наступних книгах.

Ілюстрації до роману авторства rinsy.art
Академія Аматерасу — місце переродження
Академія Аматерасу — це навчальний заклад для богів та богинь з різних куточків світу. Однойменна книга Наталії Матолінець оповідає про гордовитих студентів з особливими здібностями, які ще не до кінця пізнали свою справжню сутність, й особливо сподобається тим, хто цікавиться міфологією та любить університетські романи.
Авторка каже: «Як на мене, „Академія Аматерасу“ — на стику між лайт та дарк академією. Від „світлого боку“ вона має пригодницьку атмосферу, троп „віднайденої сім’ї“, якою стають одне для одного герої, навчальні будні; відкриття себе — не завжди просте, але все ж дає надію на перемогу. Щодо „темряви“ — тут є закулісні таємниці дещо сірих персонажів, болючі втрати і важкі вибори, які можна відкладати, але уникнути — ніяк».
Головною героїнею книги є Рендалл Савітрі, яка прибуває до магічної Академії богів посеред навчального року. Вчасно розпочати навчання дівчина не змогла через автокатастрофу та втрату пам’яті. Єдине, що знає героїня — вона досить успішно може вирощувати мрії іншої людини, що теж стане у пригоді під час лекцій.
Рендалл поступово дізнається все про життя в Академії і намагається влитися до студентських буднів, хоч їй не вистачає сил і талантів у порівнянні з однокурсниками. Адже цей навчальний заклад є особливим місцем, що вабить до себе душі богів, які перероджуються наново з кожним обертом Колеса Долі.
«Бо ж Академія створена на руїнах першого світу. Місця народження всіх легенд». («Академія Аматерасу»)
Більшість студентів не пам’ятають попереднього життя і вириваються зі звичного людського середовища до Академії, де вчаться вправлятися зі своїми силами. Студенти, які пам’ятають про своє походження з дитинства, звуться оригіналами, проте таких зовсім небагато. Усі історії про минуле юних богів зберігають Слова, та від студентів вони приховані керівництвом Академії.
Керує закладом богиня Аматерасу, одна з ключових героїнь у японській міфології. Протягом сюжету авторка відправляє читача у минуле, коли Ама сама була студенткою й разом зі своїми одногрупниками пережила Кривавий випуск.
«Нитки — або ж зв’язки між усіма світами — знищили кілька століть тому під час так званого Кривавого Випуску. Рен не знала деталей цієї трагедії, проте вона вже вивчила, що саме через руйнацію Намиста жодне божество за межами Академії не могло покинути свого світу. І навіть страшенно могутні викладачі не могли вибратися зі свого вимушеного дому. Подейкували, що Нитки, котрі об’єднували Намисто, мають відновлюватися по з’яві нових світів. Проте наразі жодного достовірного факту відновлення не зафіксували». («Академія Аматерасу»)
Отож, Рендалл знайомиться зі своєю групою, серед них гордовитий Закс Нортон, Нікта Ромі, Амон Діоніс, Зіґфрід, Ніколас Ньєрд, Діке. У кожного з них своя історія. Як зазначає пані Наталія:
«Студенти навчаються співпрацювати, намагаються опанували шквал нових сил і стикаються з вибором свого шляху, часом обтяжені минулими втіленнями й очікуваннями. Як-от від богині, народженої з Хаосу, ждуть тільки руйнації, тож їй доводиться ховатися за нарочито милий образом, а бог вина навпаки старається всіляко вписатися в образ, продиктований його іменем.
У сюжеті дуже багато посилань на міфи, я навіть написала для історії словничок з богами, героями й поняттями, які можуть знадобитися. Загалом, про пригоди Рен Савітрі та її друзів можна читати і без знання їхнього бекграунду».

Ілюстрації до роману «Академія Аматерасу». Авторка: colyuka
Яких тільки покликань на міфологію ви не знайдете у цьому романі письменниці: грецькі, скандинавські, японські, індуїстські боги несуть вагу таємниць минулого й поводять себе із відповідним гонором, хоч їхні сили ще не вповні проявилися. Серед керівництва закладу та їхніх супротивників — теж впізнавані божества й сутності.
Студентське життя богів небезпечне, але дуже цікаве: крім лекцій, тут чимало незвичних магічних практик (навіть таких, як ламання рук одногрупникам — ніхто не постраждає), таємних вечірок, романтичних моментів, драми та загадок. Не обійдеться й без прийому високоповажних гостей, які становитимуть для студентів мало не смертельну загрозу.
Однією з останніх розкриється загадка Закса Нортона, який і дратує, і вабить головну героїню — впевнені, ви до кінця розмірковуватимете, що ж за бог ховається під цим іменем. Питання щодо власного походження тривожать і Рендалл. Дівчина ніяк не може зрозуміти: а ким вона сама є насправді?

Окрім написання книг, Наталія Матолінець також створює скетчі, на яких зображені її персонажі. Джерело: сторінка авторки в інстаграм
Як ми вже згадували, про Академію Аматерасу читає у своїй незвичайній книжці юна Гессі. А історія розумника Закса Нортона пов’язана з історією Ґайї: як саме, не будемо розповідати наперед.
🏛️ Не забудьте зазирнути у словничок в кінці книжки, щоб впізнати знайомих персонажів у їхніх дорослих божественних сутностях.
Ключі, Декорації та Ґайя
Романи про Ґайю та мага вогню Іґніса наче створені для тих, хто хоче вирушити у довгу мандрівку, повну небезпек. Ключі, протистояння великих родів і розгадки таємниць світобудови чекать на сміливих читачів у цьому магічному світі. Епічно, напружено і захопливо. Особливо атмосферно читати ці книги взимку.

🗝️Колись їхній світ був цілісний. Землі Екваторіального Альянсу розташовувалися на півдні — там були свої чаклуни, звичаї і магія. Та чотириста років тому цей край зник. Тепер усім керують три великі роди: Стаарди, Рейнардіни і Манвести (називають їх скорочено, за першою літерою: С, Р та М). У кожного роду — свої землі, правила гри, та спадкоємці. Саме Ключі забезпечують своїм власникам сфери впливу. Територія Скандії належить роду С, Тоскарді — роду Р, а Брітейн — роду М.
Більша частина «Всіх моїх Ключів…» написана від імені Іґніса Еміліуша С. Він — нащадок одного з найшанованіших родів чарівників, що володіють магічними Ключами. Ключі різні, мають імена, особливі властивості та власні характери, часом — дуже вредні. Наприклад, у головних Ключів багато можливостей, Ключі-кровопивці вимагають плати за використання, є навіть темні ключі, що володіють найпотужнішими руйнівними силами. Існує легенда про Ключ під назвою Абсолют, що забезпечить власника особливою владою.
Звісно, Ключі також відкривають Двері, через них можна проходити у так звані Декорації. Як пояснював Іґніс своїй супутниці Ґайї, це «закулісся світу», де немає входу людям (хіба їх туди проведуть). Декорації використовують для чаклунських дуелей, раптових втеч і мандрів, адже часом шлях крізь «закулісся» може суттєво скоротити час мандрівки. А часом — навпаки. Існують також особливі простори під назвою Дзеркала, що копіюють реальні місця.
Слід сказати, що до людей чарівники ставляться зневажливо й уникають їх — через трагедії минулого. У чародіїв та чародійок є свої організації та гільдії, в їхньому середовищі суворо стежать за дотриманням традицій.
Отож, наш герой втрапив у халепу — згубив свій Безіменний Ключ. Пошуки тривали недовго й привели Іґніса до Ґайї, яка вже встигла встановити з Ключем Зв’язок. Дівчина заявляє, що нічого не пам’ятає про себе, але переконана, що їй потрібно тікати. Чародію не надто хочеться рятувати людину, проте у неї Ключ, тож вибору немає. І справді, виявляється, за Ґайєю вже женуться вороги, а чаклунська верхівка бажає отримати її до своїх рук.
Цю історію часто радять прихильникам сюжетів з тропом «сонечко і буркотун». Вона демонструє суцільний позитив та зацікавленість усім підряд. Він — похмурий і не зовсім впевнений в собі, порівнює себе зі старшим братом Стреєм, якому програє і в бійках, і в життєвих успіхах. Але Стрей ще відкриється читачам з нежданих сторін, а їх із Іґнісом, попри непорозуміння, об’єднує гаряча кров, вміння знаходити собі проблеми та безумовна любов до молодшої сестри Селести.

Набір оверлеїв «Всі мої Ключі і Ґайя»
Ще з першого розділу авторка повідомляє читачам, хто ж така Ґайя. Ми не будемо розповідати секрети про героїню, її зв’язок з Академією Аматерасу та Заком Нортоном, адже сподіваємося надихнути вас на читання цієї історії. Але, звісно, Ґайя не є звичайною людиною.
На Іґніса чекає багато несподіванок. Справжня іпостась Ґайї розкривається перед ним далеко не відразу. А у «Вогні Півночі», продовженні їхньої історії, на вас чекають протистояння могутніх родів, зникнення Іґнісових батьків, звинувачення у вбивстві та війна на порозі. А ще герой має розібратися у своїх почуттях до Ґайї, на що має лише рік. Тут також згадано більше локацій, що додатково розкриває світ, де живуть маги. Особливу чарівність книжкам дилогії додають згадки вже знайомих персонажів з академії Аматерасу.
Редакція блогу Vivat дякує пані Наталії за коментарі. Дякуємо вам за прочитання цього матеріалу.
Книги авторки у паперовій та електронній версіях, а також яскравий мерч до них можна придбати в інтернет-книгарні Vivat. Нехай згадані в цій статті й інші твори авторки припадуть до душі. Фантастичного читання 💚
Більше цікавих статей