Книги з зимовою атмосферою
Теплий плед, гарячий чай, смаколики… Чого ще бракує морозними вечорами, коли за вікном хуртовина й сипле сніг? Звісно ж: у такій ситуації точно не завадять цікаві зимові книги!
Редакція блогу Vivat зібрала у цій статті чудові книги з зимовою атмосферою. Класичні твори, які хочеться перечитувати, новорічні книжки про дива, пригодницьке фентезі, любовні й детективні історії — знайдуться історії на будь-який смак.
«Зимові заручини», Крістелль Дабос
Тетралогію «Крізь Дзеркала» французької авторки Крістелль Дабос порівнюють з книгами про Гаррі Поттера Джоан Роулінг та трилогією «Темні матерії» Філіпа Пулмана, які, до ручі, також часто згадують як підходящі книги на зиму.
«Зимові заручини» — перша книга серії й дебютна робота письменниці, за яку вона отримала премію Gallimard-RTL-Télérama в категорії «перший молодіжний роман». Чудовий книжковий вибір для поціновувачів цікавих та небанальних фентезійних світів в антуражі стимпанку.
Події відбуваються в альтернативній реальності, герої мешкають на небесних островах — ковчегах. Колись їхній світ був єдиним. Потім сталася масштабна катастрофа, «Розкол», внаслідок якої він розпався на 21 ковчег, жителі кожного мають свого предка, тому живуть як одна велика родина, кожен ковчег має свої особливості. Головна героїня — скромна та доброзичлива Офелія, жителька ковчегу Аніма, де кожен предмет наділений душею. Свої дні вона проводить в Архівах з книгами, оскільки керує Музеєм примітивної історії, а ще має надзвичайні здібності — може бачити минуле предметів, яких торкається й мандрувати за допомогою дзеркал у інші світи.
На Офелію чекають непрості часи — вона мусить заручитися з Торном, Інтендантом крижаного ковчега під назвою Полюс. Ходять чутки, що він суворий і жорсткий. Вона не може нічого вдіяти, оскільки якщо цього не зробить, її зречеться родина. Тож дівчина має покинути рідний ковчег та вирушити до Полюса. Це ковчег, де все має зворотний бік і пастки чигають всюди. Але й Торн не у захваті від ідеї про заручини. Коли дівчина прибуде на холодний ковчег, то зрозуміє, що довкола плетуться сіті політичних інтриг, нікому не можна довіряти. Але кому взагалі потрібен цей шлюб і яку роль зіграє дівчина в ролі цілого світу?
«Ожинова зима», Сара Джіо
«Ожинова зима» Сари Джіо — захоплива історія для затишних домашніх вечорів, яку часто можна знайти в топах зимових книжок.
Сіеттл, 1933. Самотня мати Віра Рей цілує свого трирічного сина Даніеля, вкладає спати й вирушає на роботу в нічну зміну в місцевий готель. Вона повертається, щоб виявити, що травнева хуртовина вкрила місто снігом, а її хлопчик зник. На замерзлій вулиці Віра знаходить його улюбленого іграшкового ведмедика, а сніг замітає будь-які сліди її сина чи злочинця.
Сіеттл, 2010. Репортер «Сіеттл Ґеральд» Клер Олдрідж отримує завдання написати про першотравневу «ожинову зиму» (пізнє весняне похолодання) і її двійника з минулого. Вона дізнається про викрадення, яке так і залишилося нерозкритим, і присягається віднайти правду. Виявляється, що між життями цих двох жінок існує багато несподіваних паралелей…
«Снігова королева», Ганс Християн Андерсен
Сюжет «Снігової королеви» знайомий багатьом дорослим і дітям, та від того він не перестає бути уособленням зимової атмосфери. Багато хто перечитує цю історію щозими, раз по раз повертаючись до історії Герди, яка вирушила шукати Кая, після того як хлопчик під дією осколка чарівного дзеркала приєднався до Снігової королеви.
Цікаво, що Ганс Християн Андерсен написав і видав цю книжку протягом менш ніж місяця, а зараз вона є однією з найвідоміших книг, що асоціюються з новорічною атмосферою. Автор казав, що довго виношував ідею, але текст встиг створити за 5 днів. А прототипом Снігової королеви стала відома на той час оперна співачка, яка дала Андерсену відкоша.
Українською є неймовірне видання казки від «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ» з ілюстраціями Владислава Єрка, яке впізнають та високо оцінюють книговидавці, письменники та книголюби в усьому світі.
Збірка «Різдвяна класика»
Антологія «Різдвяна класика» — позачасові історії, що розповідають про українське Різдво, яким воно було понад століття тому і яким є зараз. Твори від 18 класиків та 7 наших сучасників, українських майстрів слова, які надихалися родинними традиціями, місцевими звичаями, особистим досвідом, аби створити оповіді про час різдвяних чудес. Прикрашають книгу кольорові ілюстрації Лади Касьяненко.
Передмову до видання написав літературознавець Богдан Тихолоз. Про особливості створення книжки, яка відразу стала абсолютним бестселером видавництва Vivat, а ще про наше Різдво та особливе оповідання у збірці читайте в інтерв’ю упорядниці Ярини Цимбал блогу Vivat.
«Викрадачі снігу», Анастасія Нікуліна
«Викрадачі снігу» — фентезійна історія від Анастасії Нікуліної, просякнута духом зими та цікаво інтерпретованими традиціями. Це різдвяна книжка, але її можна читати і не на Різдво. Це дитяча і підліткова лвтература, але її буде цікаво читати і дорослим, які шукають книгу для читання взимку і хочуть на кілька вечорів хочуть поринути в атмосферу магії та пригод.
У «Викрадачах снігу» розповідається про хлопця Річі, якому дідусь багато розповідав про чарівних істот та явища: чорнонобоців та Вогняних Велетів, різдвяних «павуків» і Темряву. Коли однієї зими дідусь несподівано потрапляє до лікарні, Річі розуміє, що його недуга напряму повʼязана з нестачою снігу. Щоб врятувати дідуся, хлопчик має відшукати сніг, попутно зустрівши всі дива з його розповідей.
«Північне сяйво», Філіпп Пулман
Ще одна книжка, що розрахована на підлітків, але може стати справжньою знахідкою і для дорослих. Адже в ній є все — і справжня дружба, і перше кохання, відчай та надія, радість та страждання. І, звісно, приголомшлива мандрівка у далеку Північ, де на величезних льодинах панують ведмеді, а холодною країною керують справжні відьми.
Завдяки чому ця чарівна історія часто входить до топів зимових книг. «Північне сяйво» розповідає про дванадцятирічну Ліру Белакви та її деймона Пантелеймона. Деймон у цьому фентезі-світі — душа людини, втілена у тварині-компанйоні. Отже Ліра та Пантелеймон відправляться до Північного сяйва, щоб знайти дядька дівчинки Азрієля та розгадати таємницю зникнень дітей, яких, можливо, також відправили на Північ.
«Ведмеже місто» та «Тривожні люди», Фредерік Бакман
Багатьом книголюбам, які шукають, що почитати взимку, на думку приходить Фредерік Бакман. Шведський письменник вміє писати зимові історії з цікавим сюжетом та глибокими думками. У нього можна згадати зразу кілька таких книжок:
- По-перше, трилогію «Ведмеже місто». Серед засніжених лісів потроху занепадає невелике містечуко Бйорнстад, тут панує безробіття та безнадія. Остаточно розвалитися містові заважає спільна мрія мешканців — що юнацька хокейна команда нарешті досягне успіху та прославить Бйорнстад. Однак і ця мрія опиняється під загрозою, коли місто сколихує злочин. Про Бйорнстад Бакман написав цілу трилогію: «Ведмеже місто», «Ми проти вас» та «Переможці».
- По-друге, книжку «Тривожні люди». У цьому романі майже немає природи, снігів та холоду — події розгортаються у закритому просторі, квартирі, в якій замкнено групу заручників. Тож зимова атмосфера не така явна, але сюжет привʼязаний до Нового року, відчуттів людей у цей час. Тож вважаємо справедливим додати в добірку і цю книжку.
«Тринадцята казка», Діана Сеттерфілд
«Тринадцята казка» Діани Сеттерфілд — справжня знахідка для прихильників класичного англійського детективу. Приголомшлива атмосфера зимового засніженого маєтку, історія з інтригою, від якої захоплює подих до останньої сторінки.
Маргарет Лі отримує пропозицію стати біографом відомої письменниці. Опинившись в її будинку, вона дізнається готичну історію двох сестер-близнючок, яка десятиліттями залишалась таємницею для всього світу. Ця історія дивним чином перетинається з її власним життям.
«Щиголь», Донна Тартт
Тринадцятирічний головний герой Тео опиняється в епіцентрі вибуху у музеї. Отямившись, він не одразу розуміє, що його матір, а разом з нею і його дитинство залишились там, під уламками. І поки він шукає вихід, підбирає безцінну картину, яка пізніше стане його реліквією і його прокляттям.
«Щиголь» — одна з найвідоміших робіт майстрині слова Донни Тартт. Ця книга загадкова, драматична та шокуюча, а авторський стиль в ній — неперевершений, недарма Тартт пише свої романи роками. І сюжет також охоплює роки життя Тео та інших персонажів, тож події відбуваються не лише взимку, але атмосфера зими тут все-таки буде. Історія картини розгортається паралельно з історією хлопця, якого життя кидає з родини у родину, з хвилі радості у безодню відчаю.
Тож коли ще читати такі щемкі і такі таємничі книжки, якщо не взимку, коли за вікном лютує хуртовина?
«Різдво Еркюля Пуаро» та «Пригоди різдвяного пудингу», Агата Крісті
Які новорічні свята без атмосферного роману Агати Крісті? Заметіль та зима — чи не найкращі спільники злочину, і авторка неодноразово використовувала цей антураж у своїх історіях. Так і в книжці «Різдво Еркюля Пуаро»: легендарного детектива Еркюля Пуаро запрошує до себе на гостину ексцентричний багатій Симеон Лі. Чоловік має великі статки, нестерпний характер і спадкоємців, які не ладнають між собою. Незадовго до Різдва господар маєтку буде вбитий, а Пуаро доведеться взятися за пошуки злочинця.
Ще одна книга авторки в антуражі зимових свят — «Пригоди різдвяного пудингу». Це збірка оповідань про відомих розкривачів таємничих злочинів: Еркюля Пуаро та міс Марпл. До збірки входять оповідання «Пригода різдвяного пудингу», «Таємниця іспанської скрині», «Смиренний пес», «Чотири і двадцять дроздів», «Сон» і «Химера Гріншоу».
«Сяйво», Стівен Кінг
Жанр жахів — оригінальна альтернатива традиційним різдвяним сімейним романам та англійським детективам. Дії цього роману Кінга розгортаються у готелі, вкритому снігом та відрізаному від цивілізації. Головному герою, який долею випадку разом із сім’єю опинився у таємничому закладі, доведеться розгадати всі його загадки.
Цікаво, що «Сяйво» не є типовим романом жанру жахи. Він змушує переосмислити власний погляд на деякі речі та під іншим кутом подивитись на життя.
«Убивчий холод», Тесс Геррітсен
Ті, хто любить моторошні загадки, напевне, вже знайомі з творчістю Тесс Геррітсен. У серії романів «Ріццолі та Айлс» від цієї авторки також є книга, яку варто прочитати саме взимку. Це восьма частина циклу — «Убивчий холод».
За сюжетом судово-медична експертка Мора Айлз їде разом із однокласником, його донькою та двома друзями до гірської хатини в Колорадо. Та на шляху вони потрапляють в сильний снігопад. Компанія вирішує перечекати негоду в покинутому селі. Місце виявляється дуже дивним: здається, селяни так швидко тікали звідси, що навіть їжа залишилася на столах.
Водночас детективка Ріццолі розуміє, що її найкраща подруга зникла.
«Пазл», Франк Тільє
Для тих, хто взимку любить читати книги про холод та страшні загадки, загорнувшись у теплу ковдру, маємо ще одну пропозицію — гостросюжетний трилер «Пазл» від французського письменника Франка Тільє.
Головний герой має неабиякий досвід у квестах в реальності та дуже прагне потрапити в найзагадковішу, наймістичнішу гру «Параноя», на переможця якої чекає винагорода 300 000 євро. Що ж станеться, коли йому таки вдасться стати одним із учасників та опинитися замкненим в моторшній покинутій психіатричній лікарні? І до чого тут масове вбивство, що сталося в засніжених Альпах 22 грудня?
«Слідство в мережі», Йорн Лієр Горст
І ще один детективний трилер — цього разу від норвезького автора. Йорн Лір Горст відкриває книжкою «Слідство в мережі» трилогію під назвою «Морок».
Розповідь починається з того, що поліція отримує повідомлення про покинуте авто, яке вже довгий час стоїть на узбіччі дороги — його майже замело снігом. Водночас з цим слідчий Вільям Вістінг розслідує давнє вбивство туристки Рубі. Вістінг дізнається, що активна користувачка аматорського сайту, також присвяченого розслідуванню цього вбивства, знила за таємничих обставин. Останнє повідомлення Австрії на форумі — тривожне «Гадаю, я щось знайшла». А покинутий автомобіль стане важливою зачіпкою у розслідуванні.
«Зимове сонцестояння», Розамунда Пілчер
А ця книжкова рекомендація для тих, хто взимку любить поринути в легку сентиментальну прозу.
Сюжет «Зимового сонцестояння» Розамунд Пілчер переносить читача до мальовничого шотландського маєтку, де в найкоротший день року переплітаються долі кількох людей. Ми зустрічаємо Елфріду, її друга, власника маєтку Оскара, розчаровану в коханні сестру Елфріди — Керрі, підлітку Люсі, яка почувається покинутою матірʼю поки та шукає кохання, та бізнесмена Сема. Кожен намагається втекти від своїх проблем, а разом вони знаходять підтримку та надію.
«Зимове сонцестояння» — затишна зимова книга для поціновувачів неквапливих сюжетів, колоритних персонажів і книг, що огортають душевним теплом.
«І зійде крига», Ханна Ґрейс
Гарячий любовний роман у жанрі Sports Romance, який точно зігріє вас узимку — «І зійде крига» також відомий як Icebraker. Це перший роман з серії романтичних романів Ганни Ґрейс «Мейпл-Гіллз», розповідь про фігуристка Анастейшу та хокеїста Нейтана.
Анастейша старанно працює над тим, щоб потрапити до збірної США, і, здається, все йде за планом. Доки хокеїсти не влаштовують витівку, та таку, що їхню льодову арену доводиться закрити на ремонт. На цей час фігуристів змушують ділити ковзанку з хокейною командою. Це дуже відволікає та забирає час тренувань, тож Анастейша,мʼяко кажучи незадоволена. Її лють в основному спрямована на капітана хокеїстів — Нейтана.
До українського видання з розкішним кольоровим зрізом можна буде придбати мерч — закладинки з цитатами. А ще у блозі Vivat опубліковано матеріал, де редакція зібрала кілька рецензій на книжку.
«Туди, де пінгвіни», Гейзел Прайор
Вісімдесятип’ятирічна Вероніка Мак-Кріді проводить багато часу наодинці, вона живе у старовинному маєтку, любить переглядати документальні фільми про природу та мало спілкується зі своєю родиною. Вероніка знає, що годинничок цокає й у її віці вже час подумати про заповіт, та подивившись документальний фільм про пінгвінів, яких досліджують в Антарктиді, вона наважується на пригоду. Жінка повідомляє вченим, що приїде відвідати, і не приймає «ні» як відповідь.
Невдовзі онук Вероніки Патрік також приїжджає в Антарктиду, щоб спробувати познайомитися з бабусею.
«Туди, де пінгвіни» — це книжка про жагу до пізнання, звʼязок людини з природою та людини з людиною. На вас чекає незвичайна головна героїня, зворушлива історія та багато пінгвінів. Зимові книжки з пінгвінами — завжди вдалий вибір.
«Двір холоду і зоряного сяйва», Сара Маас
Зимове Сонцестояння у Веларісі — велике свято. Улюблені персонажі Сари Маас будуть ділити родинне тепло, обмінюватися подарунками та намагатися розвʼязати непорозуміння.
«Двір холоду і зоряного сяйва» — це збірка повʼязаних одним сюжетом розповідей про події, які сталися після закінчення основної трилогії «Двір шипів і троянд» Сари Дж. Маас. Крім того, що вона підводить до завʼязки наступного роману циклу — «Двір срібного полум’я», ця книга також описує затишні моменти підготовки та відзначання зимового свята в казковому місті Веларіс.
Нехай ці книжки подарують вам захват, тепло та відчуття магії цієї зими. Приємного читання ❄️
Схожі статті