Найкраща українська фантастика
Авторка тексту: Ольга Боднар
Жанрове різноманіття фантастичної літератури дає можливість вдосталь експериментувати з сюжетами, тож українські письменники досліджують міфологію та фольклор, працюють з новими піджанрами, а також багато рефлексують і реагують на сучасні події. Це дає змогу створювати справді оригінальні історії, жанр активно розвивається. У сьогоднішній добірці від редакції блогу Vivat — найкраща українська фантастика. І тут є з чого вибирати.
Витоки української фантастики ми знаходимо у творах класиків, а сучасні письменники працюють у найрізноманітніших піджанрах, від горору і фентезі до графічних стимпанк-романів. Тож вибирайте з добірки найкращі фантастичні книги за власними уподобаннями. Кожна з цих історій запам’ятовується надовго.
Фантастичні збірки
Знайома багатьом читачам ситуація: вибір книг величезний, тому іноді важко визначитися, що почитати. Якщо маєте настрій для фантастичних історій, це ваш знак зазирнути в одну із запропонованих нами збірок. Так можна оцінити письменницький стиль різних авторів і краще зрозуміти, який з них вам більше до душі.
«Змієві вали. Антологія української фантастики ХІХ-ХХІ століть», Володимир Аренєв
Видання «Змієві вали. Антологія української фантастики ХІХ-ХХІ століть» містить коротку прозу різних періодів, що дає змогу охопити три століття української фантастичної літератури. Класичні автори, такі як Іван Франко та Микола Гоголь, наряду з сучасними письменниками, творами яких ми зачитуємось — Остапом Українцем, Максом Кідруком, Олександром Михедом, Світланою Тараторіною, Володимиром Єшкілєвим, Наталією Матолінець та іншими.
Укладач збірки — Володимир Аренєв, у співавторстві з Михайлом Назаренком доповнили її змістовним оглядом історії української фантастичної літератури. У ньому йдеться про основні жанрові напрямки фантастики від українських авторів. Видання проілюстрував Олександр Продан, лауреат премії «Єврокон-2014» (найкращий художник-ілюстратор фантастичної літератури), тож візуальна складова книги потішить не менше за її наповнення.
Більше про антологію та роботу над її виданням читайте в інтерв’ю Володимира Аренєва.
«Мотанка»
У «Мотанці» представлені твори 12 сучасних українських письменниць. Ідея створити збірку виникла у «Фантастичних talk (s)» — об’єднання письменниць фантасток, до якого належать Наталія Довгопол, Ірина Грабовська, Наталія Матолінець, Дарія Піскозуб та Світлана Тараторіна. На сторінках цієї збірки — коротка проза від «фантастичних», а також оповідання авторства Дари Корній, Тамари Горіха Зерня, Дарії Піскозуб, Юліти Ран, Орести Осійчук, Олени Захарченко, Олени Кузьміної.
Хтось з них пише про минуле, хтось — про майбутнє, авторки працюють з різними піджанрами, тож маємо надію, що кожен знайде у цій збірці твори, які потраплять у саме серденько. А чудове оформлення додасть на ваші поличку ще одну красиву книжку. Більше про збірку «Мотанка» від провідної редакторки цього видання можна прочитати тут.
«Агенція незалежність», Олег Сілін, Альона Сіліна
«Агенція незалежність» — проект, який був створений на 30-ту річницю незалежності України. Його автори — засновники літературного об’єднання «Зоряна фортеця», Олег та Альона Сіліни. Це збірка фантастики від українських письменників та письменниць, 30 оповідань, кожне з яких відповідає певному року та тогочасній події, що активно обговорювалася суспільством.
Головні герої оповідань — спецагенти «Незалежності», таємної організації, які роблять усе можливе й неможливе (адже вони ще й володіють надздібностями!) у кризових ситуаціях, аби захистити країну. Вони допомагають впоратися з фізичними та надприродними загрозами, про які люди навіть не здогадуються, але приходять до єдиного висновку: життя країни можливе завдяки щоденним рутинним діям кожного з нас.
«Фіолетова тінь»
«Фіолетова тінь» — добірка української містичної прози, яка по-новому закохає вас у класичну літературу. Тут зібрані оповідання письменників ХІХ–ХХ століть, зокрема, Анни Барвінок, Наталії Кобринської, Богдана Лепкого та інших. Книга доповнена розкішними ілюстраціями, тому стане чудовим подарунком прихильнику містичних історій.
Класика
Класичні твори української літератури заклали основи для розвитку жанру фантастики. Тому кожна з цих історій заслуговує особливе місце на наших читацьких поличках.
«Сонячна машина», Володимир Винниченко
«Сонячна машина» Володимира Винниченка вважається першим українським науково-фантастичним романом. Критики по-різному трактують її: визначають як утопію, антиутопію або взагалі заперечують належність твору до будь-якого піджанру.
Події розгортаються на початку 20-х років минулого століття. Герой роману, Рудольф Штор, створює «сонячну машину», яка дає змогу отримувати їжу, використовуючи лише енергію Сонця. Потрібно лише покласти всередину диво-пристрою листя чи траву. Після зрошення та потрапляння в машину сонячних променів з’явиться «сонячний хліб».
Винахід розповсюджується по світу, більше немає необхідності працювати, противники капіталістичного ладу масово залишають робочі місця, та чи не обернеться це катастрофою?
«Тисячолітній Миколай», Павло Загребельний
Ще одна перлина класичної фантастики України — «Тисячолітній Миколай» Павла Загребельного, написаний у вигляді спогадів головного героя. Микола прожив кілька життів поспіль — народжувався та помирав під одним іменем. Герой дотичний до ключових історичних подій у ролі дружинника князя Володимира, ченця за часів Богдана Хмельницького, хлопця, що пережив Голодомор 1932-1933 років, лейтенанта під час Другої світової війни, агронома за мирного життя.
У творі є ще одна сюжетна лінія, про брата Миколи, котрий став одним з керівників республіки.
«Конотопська відьма», Григорій Квітка-Основ’яненко
«Конотопська відьма» — сатирична повість Григорія Квітки-Основ’яненка. Автор з першої сторінки майстерністю письма, увагою до деталей та яскравими описами.
Колоритні персонажі — конотопський сотник Микола Забрьоха та його товариш, сотенний писар Пістряк, замість того, щоб йти в козацький похід, вирішують влаштувати полювання на відьом. Як не дивно, воно дає результат і відьма, Явдоха Зубиха, таки демонструє свою силу.
У Забрьохи ще одна біда: працьовита та вродлива хорунжівна Олена, яку він хоче взяти за дружину, відмовляє, тож чоловік звертається до відьми по допомогу. Та здається, сподіватися на те, що Явдоха не вигадає власний підступний план – дуже нерозважливо з його боку…
Крім сюжету, високу цінність повісті надає авторський стиль, тут багато гумору та сатири, кожен герой має свої виразні особливості, чудові діалоги, у яких звучить слобожанський діалект. Кожен розділ починається фразою «смутний і невеселий», з кожним разом контекст, у якому її вжито, змусить вас все більше сміятися.
Сучасні автори
Українська фантастика активно розвивається завдяки талановитим авторам, підтримці видавництв і популяризації жанру. Ми постаралися додати у цю добірку цікаві бестселери, які отримали багато читацьких симпатій.
«Дитя песиголовців», Володимир Аренєв
Міське підліткове фентезі «Дитя песиголовців» є другою частиною циклу «Сезон Кіновері» Володимира Аренєва. Головна героїня — Марта, яку через її надзвичайні здібності прозивають Відьмою, живе у тоталітарній країні, що за атмосферою дещо нагадує нацистську Німеччину.
Дівчина вважала, що її батько їздив у сусідню країну для заробітків. Виявилося, що разом з іншими співгромадянами чоловік пішов на неоголошену війну проти сусідньої країни (тут можна провести паралелі з нашою реальністю) і повернувся звідти зовсім іншим. Марта дізнається, що її покійна мати та бабуся теж походять з сусідньої країни, виходить, вона сама — «Дитя песиголовців», як називають громадян сусідньої держави.
«Гессі», Наталія Матолінець
Ще одне підліткове фентезі для читачів, які цінують в історіях затишну атмосферу та особливу естетику. Разом з книгами «Всі мої ключі і Гайя», «Вогонь півночі» та «Академія Аматерасу», «Гессі» належить до «Всесвіту Академії».
Головна героїня, Гессі, живе у середовищі розкоші та естетичних насолод, але вона ще 15-річна дівчинка і її переслідують звичайні підліткові проблеми: взаємини з батьками, пошуки себе та відкриття своїх нових талантів. Гессі також єдина у родині, хто сумує після смерті брата.
Тим часом пригоди вже кличуть: дівчинка отримує від загадкового незнайомця фотокамеру, яка робить людей щасливими, а також книгу під назвою «Академія Аматерасу» і, читаючи її, дізнається про брата дещо неймовірне.
Що це за таємнича Академія і як вона пов’язана зі світом, у якому живе Гессі? Тут, окрім неймовірно виписаної історії, усі, хто любить грецьку міфологію, впізнають алюзії та покликання, використані авторкою.
«Колонія», Макс Кідрук
Макс Кідрук є улюбленим автором багатьох читачів, яким до вподоби популярна наукова українська фантастика. Книги Макса Кідрука стають бестселерами, а працездатністю автора можна лише захоплюватися.
«Колонія» — перша частина циклу «Нові темні віки». 2141 рік, земляни вже пережили пандемію, тепер з’являється новий патогенний вірус, що заражає лише вагітних жінок. Тим часом жителі Марсу стають обмежені в ресурсах, їхні колонії перенаселені. Марсіани знаходять вихід, але не усвідомлюють, наскільки він може нашкодити.
У своєму романі автор показує страшну через свою реалістичність ідею про те, що людство не змінити, навіть перетворенням на двопланетний вид.
«Закоlот. Невимовні культи», Володимир Кузнецов
Не забудьте додати у свій список цікавих українських фантастичних книг «Закоlот. Невимовні культи», Володимира Кузнецова. Якщо ви любите наукову фантастику та захоплюєтесь масштабністю космоопер, читайте про світ майбутнього, де жителі Землі, Марсу та Місяця об’єднані в Імперію задля боротьби з потойбічними істотами.
Ґаґантоа — звільнене давнє божество, що існувало у полоні на Землі багато віків, подарувало жителям імперії нові технології. Проти них — істоти з іншого часопростору та частина людей, котрим не подобається такий шлях.
Тим часом на космічному кораблі «Сінано», найстарішому в Імперії, стається кривавий заколот. Чи має він зв’язок з подіями тисячолітньої давнини, що змінили історію людства?
«Лазарус», Світлана Тараторіна
Містичний, загадковий Київ та головоломки, які не відпускають читачів до останніх сторінок, поєдналися у романі «Лазарус» Світлани Тараторіної. Це ретродетектив, де Київ — місто Межі, населене потойбічними істотами: упирями, мавками, чортами.
Загинув маленький хлопчик, і тепер потрібно знайти нечисть, яка скоїла такий злочин. Це доводиться робити Олександру Тюрину — відомому детективу, котрий всіма силами намагався уникати Києва через особисті причини, однак доля приготувала йому іншу історію. Родинні таємниці, боротьба на тлі політичних інтриг та перші провісники давнього пророцтва, що змінить усе — з цими реча доведеться зіткнутися героям твору.
«Танець недоумка», Іларіон Павлюк
Мабуть, Іларіон Павлюк найбільше відомий своїм містичним трилером «Я бачу, вас цікавить пітьма», та ми пропонуємо прочитати фантастичний твір цього автора — «Танець недоумка». Поєднання цікавого сюжету, філософії і неочікуваної кінцівки справляють своє враження, читачі нерідко зауважують, що цей твір нагадує їм стару добру класичну наукову фантастику.
Гіль — космобіолог, колишній військовий, переживає життєву кризу. Сім’я розпадається, роботи немає, крім того, скоро почне проявлятися генетичне смертельне захворювання. Раптово з’являється вихід: йому пропонують хорошу роботу, пов’язану з експедицією на віддалену планету Іш-Чель? Та чи варта ця робота своїх грошей, чи не таїть небезпеки загадкова планета для Гіля і його родини?
«Зірки й кістки», Ірина Грабовська
Серед сучасних фантастичних книжок є що почитати прихильникам середньовічного фентезі. Наприклад, книжку Ірини Грабовської «Зірки й кістки», першу частину трилогії «Замок із кришталю».
Епічні битви за престол, придворні інтриги, довга війна, у якій мертві оживають і героям доводиться боротися не лише з ворогами, а й з темними частинками власної душі. Але крім цього, у світі, осяяному священним світлом Зірок, є місце для справжнього кохання, щирості та гідності.
«Місяцівна», Дара Корній
«Місяцівна» належить до тих творів сучасної української фантастики, у яких поєднані давні легенди, міфи та реальні історичні факти. Це друга частина дилогії про жінок роду Коморовських, перша має назву «Сузір’я Дів».
Місяцівною Терезу називають не просто так — вона альбінос, «людина Місяця». Дівчина переживає автомобільну катастрофу і після цього отримує від мами оберіг — лунницю, родинний амулет. Раптом все стає тільки гірше: після опівночі Тереза прокидається на цвинтарі, у роті — присмак крові. Що з нею відбувається і як це пов’язано з її родом?
«ЗВРК», Галина Ткачук
Оригінальне дитяче фентезі «ЗВРК», після прочитання якого відразу хочеться продовження цієї дивовижної історії. Ми опиняємося в паралельному вимірі Києва, тільки тут він має назву «Зміїв». Дивовижні істоти населяють місто — болотяні чорти, узбережники та степовики. Взагалі, це місце має безліч дивних правил і заборон, але до них можна звикнути, особливо після знайомства з головними героями — Вороною, Свищем і Євою.
Ось Ворона купує у чорта книгу і дізнається як зробити власну ЗВРК, так у неї з’являється Галюня ;) Але після цього пригод та переміщень до паралельного світу не уникнути.
«Кайдашева сім’я проти зомбі», Олексій Декань
«Кайдашева сім’я проти зомбі» — містична мешап-повість за мотивами твору Івана Нечуя-Левицького.
Іноземні класичні літературні твори часто стають основою мешапів — ця популярна тема тепер втілена і в Україні. Герої твору Олександра Деканя з’являються в неочікуваних образах, відмінних від знайомого усім класичного твору, атмосфера горору надає цій історії абсолютно нове прочитання.
Тут сім’я Кайдашів бореться з навалою огидних зомбі, при цьому активним суперечкам не заважає навіть апокаліпсис. Автор дещо змінює реальні історичні події, політична складова тут теж присутня, містична атмосфера ідеально доповнює історію, яка в підсумку все одно про любов та самопожертву.
Графічні романи
«Орда», Ігор Баранько
Ігор Баранько — автор таких відомих українських мальописів, як «Максим Оса», «Скеггі Згуба», «Вдовичка», «Орда». Автор поєднує фантастику та містику, історію та політику, в підсумку створюючи захопливу оповідь про те, як минуле не відпускає політичних лідерів сучасності чи майбутнього.
Колись Золота Орда під проводом Чингісхана панувала над величезними територіями, від Тихого океану до Каспійського моря. 2040 рік, останній московський диктатор одержимий ідеєю викликати дух Чингісхана, аби створити імперію від Тихого океану до Атлантики. Для цього потрібен прах останньої реінкарнації Чингісхана. Секретна місія спецслужби російського тирана, пов’язана з Україною, зіткне їх з останнім чеченцем, який пережив ядерний голокост і має власну мету.
«Серед Овець», Олександр Корешков
Серія «Серед овець» (у чотирьох випусках) авторства Олександра Корешкова належить до найпопулярніших українських коміксів, особливо подобається прихильникам антиутопій. У центрі сюжету — пес, який живе у тоталітарному світі серед овець. Життя, сповнене болю, брехні та небезпек, може перетворити сміливця на жертву. Бюрократія та страх перед тоталітарною системою фактично зробили пса слухняною вівцею.
Оскільки автор зображує у коміксі антропоморфних тварин, «Серед овець» часто асоціюється з іншою антиутопією — «Колгоспом тварин» Джорджа Орвелла.
«Воля: The Will»
«Воля: The Will» — серія графічних романів у трьох частинах, які сюжетно пов’язані між собою. Для поціновувачів стимпанку та альтернативної історії. За мотивами цього коміксу Ігор Сілівра також видав стимпанк-роман «Воля. Спадок професора Пулюя».
Основою графічних романів став період розвитку Української держави 1917-1920 років. У цій альтернативній історії під проводом Павла Скоропадського держава розквітає та розвивається, однак Європі загрожує більшовицька імперія, що застосовує для своїх цілей містичних потвор, маніпулює та сіє інтриги.
Головні герої коміксів відомі нам ще з уроків історії — Михайло Грушевський, Володимир Вернандський, Ігор Сікорський, Симон Петлюра чудово виглядають в антуражі стимпанку.
Українська фантастика цікава та багатогранна. Тому незалежно від уподобань, кожен може знайти історію, яка йому відгукнеться. Відданим прихильникам цього жанру завжди буде що почитати, адже з кожним роком кількість українських письменників-фантастів росте. Залишається лише стежити за виходом новинок і замовляти найцікавіші, зокрема, в інтернет-книгарні Vivat.
У статті використано зображення з сайту The Will Portal
Схожі статті