Найкраще українське фентезі
Авторка тексту: Ольга Боднар
Українські письменники вже створили багато захопливих фентезійних історій, завдяки яким жанр активно розвивається. Тож редакція блогу Vivat зібрала у цій добірці цікаві українські фентезі-книги, які отримали популярність у читачів.
Книжки, натхненні міфами й давніми легендами, переосмислення класичних сюжетів, альтернативна історія й дуже, дуже багато магії — до вашої уваги найкраще українське фентезі, яке обов’язково варто оцінити прихильникам жанру.
Тим, хто любить малу прозу, радимо наступні збірки фентезі від українських авторок. Кілька піджанрів, періодів та локацій, об’єднані однією ідеєю: дія відбувається у різних куточках нашої країни.
Збірка «Хроніки незвіданих земель»
У збірці «Хроніки незвіданих земель» представлено п’ять текстів української фантастики від співзасновниць літературного проєкту «Фантастичні talk (s)».
«Заради Афродіти і всіх її облич» — історичне фентезі Світлани Тараторіної з неймовірною атмосферою античного Криму. Сюжет розгортається у 15 році до н. е. на території Боспорського царства, де панує владна цариця Динамія. Котіс, юний ватажок групи розкрадачів могил, шукає чашу Афродіти, яка нібито виконує бажання. До чого приведуть його пошуки?
«Damsel in Distress або Аліса в біді» — ще одне історичне фентезі від Наталії Довгопол. Тут події ХVI століття переплітаються зі сучасністю на території Хмельниччини. Любите історії про лицарів і дам їхніх сердець? Тоді ця історія для вас.
«Найближчі до Пекла» — фентезі для тих, хто любить містику і загадки, авторства Ірини Грабовської. Дія відбувається у 1913 році на території шахтарського селища Юзівка та його околиць в період освоєння Донбасу. Хтось чи щось убиває шахтарів, загадково зникають люди. З’ясувати, що відбувається, вирішує молодий хлопець Степан, на допомогу йому приходить Тося, донька місцевого священника.
Наталія Матолінець написала міське фентезі про міжвоєнний Львів 30-40-х років минулого століття. У «Спілці порятунку кахлів та людей» показано, якою тонкою може бути межа між звичними дрібничками спокійного життям та жахливими реаліями війни. Попри всі ці речі герої твору знаходять в собі сили для єднання заради спільної справи та любові.
Завершується збірка космооперою «Земля обітована» Дарії Піскозуб. Дія відбувається у ХХІІІ столітті, тут українці пережили 200 років боротьби з росією і дуже змінилися завдяки новим технологіям. На черзі нові випробування у космічній місії, куди вирушають різні представники суспільства, кожен зі своїми поглядами та вміннями, а також бажанням згуртуватися для досягнення спільної мети.
Збірка «Легендарій дивних міст»
Фантастична збірка, яка запрошує читача відвідати затишні куточки України — «Легендарій дивних міст». Це ретелінги від восьми українських авторок: Наталії Матолінець, Наталії Довгопол, Ксенії Сокульської, Анастасії Куликової, Дарії Піскозуб, Ярини Каторож, Світлани Тараторіної та Ірини Пасько. Ви добре знайомі з героями їхніх історій, тут є Баба-Яга, Івасик Телесик, Синя Борода, Ґерда та інші персонажі, які живуть звичним життям в українських містах — від Донецька до Львова. Проте тут вони не діляться на добрих і злих, тому в кожному оповіданні розкриваються перед читачем з неочікуваного боку.
«Заклятий меч, або голос крові», Володимир Аренєв
«Заклятий меч, або голос крові» — фентезійна повість Володимира Аренєва з чудовими ілюстраціями Олександра Продана, яку ми радимо як підліткам, так і дорослим. Історія натхненна слов’янською та скандинавською міфологіями, навіть якщо ви лише плануєте зануритися у цю тематику, буде дуже цікаво стежити за поворотами сюжету, міфічними й знайомими з дитинства казковими персонажами.
Оцінка на Goodreads: 4, 26 на основі 94 голосів
«Варта у грі», Наталія Матолінець
«Варта у грі» — перша частина однойменного циклу Наталії Матолінець. Тут на атмосферних вуличках Львова розгортаються справжні магічні баталії між силами світла і темряви. Головна героїня, Варта Терновецька, є однією з Темних чаклунок. Усталений і звичний спосіб життя, в якому трапляються незначні сутички з білими, перериває велика Гра. У ній Світлі і Темні змагаються за владу на ціле століття у Центральноєвропейському конгломераті.
Спочатку Варта не дуже цікавиться такими подіями, однак першу Темну вбивають і наступною жертвою нібито має бути наша героїня. Тож їй доведеться долучитися до пекельної боротьби посеред львівських вуличок. А ще з кожним розділом стає цікавіше розгадати ключову загадку: як взагалі виникла Гра?
Оцінка на Goodreads: 4, 14 на основі 486 голосів
Прочитавши першу частину циклу, можна продовжувати пригоди з улюбленою героїнею на сторінках наступних книг: «Варта у Грі. Артефакти Праги» та «Варта у Грі. Кров Будапешта».
«Аркан вовків», Павло Дерев’янко
Мастрід для поціновувачів темного фентезі та альтернативної історії — цикл «Літопис Сірого ордену» Павла Дерев’янка. Перша частина циклу, роман «Аркан вовків», отримав нагороду The Chrysalis Award як найкращий дебют від Європейського товариства наукової фантастики.
Читачам історія про лицарів Сірого Ордену також сподобалася. «Аркан вовків» має на Goodreads оцінку 4,75 на основі 1000 голосів. Тож якщо ви маєте бажання прочитати найкращі українські фентезі-книги, зверніть на неї увагу.
Події відбуваються у 1845 році. Держава Хмельницького зберегла незалежність та розвивається під захистом трьох структур: Січового війська, Таємної варти та Сірого ордену. Останні — характерники, до яких прагне належати і головний герой, Северин Чорнововк. Після підписання угоди з дияволом він отримує нове ім’я — Щезник, та надздібності. А також мусить пройти ряд випробувань.
Дуже органічними постають у книжці герої українських казок і легенд. Крім того, світ розвивається у напрямку парових технологій, тож поки козаки-сіроманці вправляються у темній магії, по небу літають цепеліни.
Наступні частини трилогії: «Тенета війни» та «Пісня дібров».
«Мандрівний цирк сріблястої пані», Наталія Довгопол
«Мандрівний цирк сріблястої пані» — історичне фентезі Наталії Довгопол, де під новими назвами ви впізнаєте рідні українські міста в магічній атмосфері ХХ століття. Так, тут справді повсюди живе магія і її знайомі всім представники: русалки, домовики, потерчата та інша чарівна нечисть.
Владна та загадкова фрау Ґріте — власниця мандрівного цирку, який от-от збанкрутує, тож їй доводиться рятувати свою справу. Важлива вистава провалюється — під час виступу на сцену виходить одна з глядачок, яку вважають причинною та приборкує вовка! Виходить, дівчинка володіє магією?
«Метро до темного міста», Олена Захарченко
У підлітковому фентезі «Метро до темного міста» разом зі школярем Марком ви переступите Межу між паралельними світами і потрапите у Інший Київ, населений привидами, русалками, відьмами, демонами, українськими героями з інших епох, і ще багатьма надзвичайно цікавими персонажами. Тож, наш герой знайомиться з Любавою, яка живе у паралельному Києві. Хлопець з’ясовує, що Темному Києву загрожує небезпечний демон, якщо його не зупинити, постраждає і той Київ, який ми знаємо.
Маркові доведеться пройти безліч ризикованих випробувань, познайомитися ближче з жителями Іншого Києва, дізнатися неймовірне про власний рід і себе самого.
«Завірюха», Анастасія Нікуліна
Тим, хто любить романтичні історії, радимо атмосферне й цікаве українське фентезі «Завірюха» Анастасії Нікуліної.
Представники давнього роду Завірюх наділені особливими вміннями, зокрема, вони сильні, зовсім не бояться холоду і можуть спілкуватися між собою без слів. Проте платять за це високу ціну: не можуть кохати звичайних людей, кожні вісім років вимушені шукати новий дім. Це триває доти, доки син голови роду — юний Яр, не закохується у звичайну дівчину, Лесю.
У цей час боги — Великі, які звикли гратися долями людей, теж страждають від кохання та з’ясування стосунків. А в світ вибирається Темрява. І кращого способу для панування над людьми, ніж оселитися в тілах Завірюх, не варто й шукати.
«Діти Сонцівни й молодильні яблука», Дара Корній
«Діти Сонцівни й молодильні яблука» — перша частина дитячого фентезійного циклу «Пригоди Змія Багатоголового». У Скелястому Світі Вічного Літа живуть у злагоді мудрі дракони та змії. Жителі Світу Вічного Літа шанують його правила, тож життя там було сповнене гармонії, доки у Райському Саду не трапилося лихо. Захворіли Жар-Птиці, а молодильні яблука, які їх живлять, почали загадково зникати.
Врятувати ситуацію вирішили триголовий змій Халепник і юна Мотузочка. Друзі побувають у людському світі, де на них чигають захопливі й небезпечні пригоди, зрозуміють цінність дружби та вкотре переконаються, якою важливою є повага до Землі, на якій ми живемо.
У цьому творі авторка детально знайомить маленьких читачів з особливостями існування величезного материка, Скелястого Світу Вічного Літа та його жителів. Атмосферні описи твору, натхненні українським фольклором, захоплюють також дорослих читачів. Доповнюють історію чудові ілюстрації Софії Мудрої.
«Білі перлини для Білої Королеви» — продовження пригод разом з юними героями світу Зміїв. А в доповнення можна потішити себе чи свого маленького читача яскравим стікерпаком.
«Лазарус», Світлана Тараторіна
У романі «Лазарус» Світлана Тараторіна поєднує елементи ретродетективу, міського та темного фентезі. У Києві — місті Межі, минуле та сучасне переплітаються, а містика стає частиною реальності. Книга переносить нас в альтернативний Київ 1913 року, де за кожним поворотом можна натрапити на щось незвичайне, бо поряд з людьми спокійно співіснують інші істоти — домовики, упирі, мавки та інші представники нечисті.
У цьому Києві обставини змушують залишитися головного героя, детектива Олександра Петровича Тюрина. Вбили хлопчика, очевидно, справа рук нечисті. Та це розслідування — лише початок шляху, на якому Олександра чекають давнє пророцтво, розкриття сімейних таємниць, любов і багато інтриг.
«Химерники», Захар Поліщук
З українською фантастикою варто знайомитися і через графічні романи. В останні роки з’явилося багато чудових мальописів для дітей, підлітків і дорослих, натхненних українською історією, міфологією та культурою. Ще одна перевага читання цих історій — неймовірне візуальне задоволення.
«Химерники» — серія коміксів у чотирьох частинах Захара Поліщука. Автор яскраво змальовує колорит українських Карпат, а цікавий сюжет, продумана говірка персонажів й містична атмосфера не дадуть відірватися від читання.
Дія відбувається у дохристиянський період. За легендами, велетні-чарівники, які колись жили на землі, через суперечки між собою перетворилися на гори-ріки-лани. Однак їхня сила досі тут, породжує різних магічних створінь. А мольфари-химерники використовують цю силу для підтримання рівноваги у горах.
Долучитися до мольфарів має Родик Ярий, кмітливий та допитливий юнак. Його батько теж належить до химерників і навчає сина всьому, що вміє. Однак реальність дещо змінює очікування батька і сина, здібності, які отримує Родик, його шокують.
«Троє проти зла», Ярослав Світ, Тарас Ярмусь, Ксенія Йоєнко
«Троє проти зла» — веселий мальопис у чотирьох частинах про пригоди Антона, Ореста і Романа, звичайних підлітків, які живуть в одному зі спальних районів Львова. Одного дня друзі натрапляють на телепорт до іншої реальності. Після того, як Ромка викрадають демони, друзям доводиться стрибати у телепорт і рятувати хлопця.
На кожній сторінці коміксу є дотепні жарти, знайомі повсякденні деталі викликають посмішку. Тут багато посилань на сучасну культуру. А у паралельному світі ми зустрічаємось з героями українських казок та міфів.
«Легенди великого Лугу», Ілля Бакута
«Кобзар. Легенди великого Лугу» — історико-містичний цикл (наразі створено чотири випуски) Іллі Бакути про український народ, що пережив непрості виклики XVII століття: козацькі походи, національно-визвольну війну, смерть Богдана Хмельницького і, врешті, період Руїни. За сюжетом, під час мандрівок країною кобзар зустрічає козака, той ділиться трагічною історією свого життя.
В інших випусках кобзареві доведеться зіткнутися з різноманітними супротивниками, в тому числі нечистою силою.
У передмові зустрічаємо Дмитра Яворницького, відомого дослідника історії українського козацтва та народне прислів’я тієї доби, зафіксоване ним у своїх працях.
Автори фантастичних романів не просто оповідають історії про далекі світи і чарівні пригоди, але й осмислюють реальність, у якій ми живемо. Через ці твори можна краще зрозуміти себе і свою країну, її минуле і сучасність, знайти натхнення і, зрештою, отримати задоволення від хорошої книги чи мальопису.
Сподіваємося, у нашій добірці фентезі, написаних українськими письменницями та письменниками ви знайдете історії, які полюбите і захочете перечитати у майбутньому.
Схожі статті: