Найкращі фільми за книгами Аґати Крісті

Авторка тексту: Ольга Боднар
Аґата Крісті — одна з найуспішніших письменниць свого часу, яку безмежно люблять і сучасні читачі. Популярність детективних романів, створених авторкою, посприяла і появі численних кіноадаптацій. Захопливі сюжети цих фільмів не дають занудьгувати, їхню розв’язку передбачити непросто. Декорації завжди ваблять увагу. Але найголовніше — персонажі, які розслідують вбивства, завжди залишаючи поліцію десь позаду.
Еркюль Пуаро з бездоганними манерами, впізнаваними вусами та взірцевим знанням психології; прониклива, доброзичлива міс Марпл, яка завжди підмічає деталі — неможливо не любити цих героїв. Їх по-різному втілювали актори на екрані — від телевізійних серіалів до масштабних голлівудських постановок. У цій статті ми зібрали найкращі екранізації Аґати Крісті за версією редакції блогу Vivat — класичні та сучасні фільми, а також найрейтинговіші серіали за романами письменниці.
Класичні екранізації
Розпочинаємо добірку з класичних екранізацій. Сподіваємося, їх оцінять любителі ретроестетики і поціновувачі культових стрічок.
🔎«Убивство у Східному експресі» (1974)
Британська кінострічка «Убивство у Східному експресі» (Murder on the Orient Express) режисера Сідні Люмета вийшла на екрани ще у далекому 1974 році. Фільми за творами Аґати Крісті часто займають помітні місця у кінорейтингах та здобувають нагороди. Так, семеро акторів, що знялися у стрічці, були номіновані на «Оскар», отримала цю нагороду Інґрід Берґман — за роль місіонерки Ґрети Ольсон.
На початку історії зустрічаємо Пуаро в Стамбулі — детективу потрібно негайно повертатися до Англії, але квитки на потяг розкуплені. На щастя, в готелі Пуаро зустрічає свого знайомого, мсьє Б’янкі, власника залізничної компанії. Той знаходить для детектива місце у потязі. Вагон заповнений пасажирами, різними за статусом, професією, національністю та характером. Один з них, непривітний американець на прізвище Ретчетт, намагається найняти Пуаро в якості свого охоронця на час поїздки. Чоловік гадає, що йому загрожує небезпека. Детектив відмовляється, а наступної ночі побоювання Ретчетта реалізуються — він мертвий. На тілі жертви численні ножові рани.
Детектив вимушений взятися за справу без поліції — потяг потрапив у заметіль і застряг у засніженій Югославії. В ході розслідування з’являється чимало дивних зачіпок та запитань, а потім детектив з’ясовує справжню особистість Ретчетта — виявляється, це ганстер Касетті, який запам’ятався усім через викрадення й вбивство доньки британського полковника. Злочинець мав чимало ворогів. Хто ж убив його? І які таємниці приховують пасажири потяга?
🔎«Свідок обвинувачення» (1957)
Якщо ви шукаєте найкращі фільми за книгами Аґати Крісті, варто переглянути той, який шість разів номінувався на «Оскар» і п’ять разів на «Золотий Глобус» — «Свідок обвинувачення» (Witness for the Prosecution) Біллі Вайлдера. Акторка Ельза Ланчестер таки отримала «Золотий Глобус» у категорії «Найкраща жіноча роль другого плану».
Це нуарний детектив, який також належить до списку 10 найкращих американських фільмів у 10 класичних жанрах за версією AFI (American Film Institute — Американського інституту кіномистецтва): «Свідок обвинувачення» потрапив до десятки найкращих судових драм. А ще це один з тих фільмів, який варто переглянути поціновувачам чорних комедій і драми.
Знайомимося з головним персонажем — адвокатом Вілфридом Рабатсом. Він вирішує взятися за справу Леонарда Воула, якого звинувачують у вбивстві літньої заможної вдови Емілі Френч. У підозрюваного був мотив — він основний спадкоємець майна загиблої.
🔎«Зло під сонцем» (1982)
«Зло під сонцем» (Evil Under the Sun) — екранізація однойменного роману Аґати Крісті від режисера Гая Гамільтона. Головну роль виконав відомий британський актор Пітер Устінов.
Розслідуванням злочинів у фільмі займається Пуаро, який перебуває на розкішному курорті віддаленого острова. Сюди детектива привела справа про підміну цінної коштовності. В його оточенні — найбагатші та найвідоміші особистості, проте хтось з них неочікувано вбиває людину. У кожного підозрюваного є мотив, але всі мають алібі. Можливо, вбивці й вдасться обманути своє оточення, але він точно не зможе обвести довкола пальця легендарного Еркюля Пуаро.
Захопливий сюжет і атмосфера епохи початку XX століття роблять зроблять фільм приємним відкриттям для шанувальників класичних детективів.
Фільми Кеннета Брани
Фільми за мотивами книг Аґати Крісті, зняті Кеннетом Браном, отримують різні відгуки читачів та критиків — від схвальних до негативних.
Кінострічки примітні чудовою операторською роботою, а також тим, що режисер сам виконав роль неперевершеного детектива Еркюля Пуаро.
🔎«Вбивство у Східному експресі» (2017)
«Вбивство у Східному експресі» (Murder on the Orient Express) — перша спроба Кеннета Брани втілити Пуаро на великому екрані. Зірковий акторський склад привернув увагу глядачів — ролі виконали Джонні Депп, Мішель Пфайффер, Пенелопа Крус, Джуді Денч, Віллем Дефо.
З детективним сюжетом ви вже знайомі за першою стрічкою у цій добірці: Пуаро їде додому потягом «Східний експрес», де стається загадкове вбивство, і детектив має з’ясувати, як той чи інший пасажир пов’язаний із трагедією.
Візуальна складова фільму приковує до екрану: вбивство відбувається у розкішному потязі, за вікном — неймовірні снігові пейзажі.
🔎«Смерть на Нілі» (2022)
Якщо вам сподобалася режисерська робота Кеннета Брани, не відмовляйтеся від перегляду наступного кінодетектива про Пуаро — «Смерть на Нілі» (Death on the Nile). Події відбуваються у спекотному Єгипті 1930-х років, на вас чекає обмежене коло підозрюваних, фатальні пристрасті, жорстокі інтриги та ревнощі. А ще глядачу відкриваються деталі минулого, дуже особисті для самого Пуаро.
Стильний, дещо театралізований, але дуже атмосферний фільм, який вдало оновлює класику для сучасного глядача, подаючи її у вигляді кримінальної драми.
🔎«Привиди у Венеції» (2023)
На відміну від попередніх детективних фільмів Кеннета Брани, «Привиди у Венеції» (A Haunting in Venice) має містичну атмосферу. За основу стрічки взято роман «Вечірка на Гелловін» (Hallowe’en Party, 1969) Аґати Крісті, але сюжет класичного твору зазнав численних змін.
Пуаро вже відійшов від справ і насолоджується життям у Венеції. До нього звертається подруга, авторка детективних романів, Аріадна Олівер. Вона просить Пуаро піти з нею на спіритичний сеанс, що відбуватиметься у маєтку оперної співачки. Місіс Олівер хоче отримати докази, що сеанси проводить шахрайка. Та хіба Пуаро очікує побачити привида цього вечора?
Хоча Пуаро залишається вірним раціональному мисленню, ми як глядачі не один раз можемо засумніватися, чи справді все можна пояснити логікою. Крім того, кожен персонаж має безліч таємниць, а моторошна атмосфера тільки додає балів фільму.
Створюючи фільми за романами Аґати Крісті, Кеннет Брана показав читачеві свого Пуаро, особистість якого розкривається з різних сторін. В окремих сценах цей персонаж стає трагічнішим та більше заглибленим у себе.
Серіали та мінісеріали
Британські адаптації про міс Марпл та Еркюля Пуаро завжди посідають важливе місце у топі фільмів за детективами Аґати Крісті. А виконавці головних ролей отримали широку впізнаваність у публіки з різних країн світу. Розповідаємо про них детальніше.
🔎Серіал «Пуаро Аґати Крісті» (1989 – 2013)
Серіал «Пуаро Аґати Крісті» (Agatha Christie’s Poirot) завдячує своїй появі доньці самої авторки, Розалінді Гікс, яка поділилася ідеєю екранізувати книжки про детектива з продюсером Брайяном Істменом. Всього вийшло 13 сезонів — це 70 епізодів, кожен з яких є кіноадаптацією окремого роману письменниці. Тому їх можна переглядати у будь-якому порядку. Загалом, усі найкращі романи Крісті про Пуаро вдалося показати у цьому серіалі. Останні сезони дещо похмуріші, драматичніші, на відміну від перших, де присутні жарти, атмосфера невимушена.
Глядачі, які переглянуть усі сезони, побачать Пуаро не тільки знаменитим детективом, а й молодим розслідувачем заплутаної справи та навіть закоханим. Окрім виконавців головних ролей — Девіда Суше (Пуаро), Г’ю Фрейзера (капітан Гастінс), Полін Моран (міс Лемон) і Філіпа Джексона (інспектор Джепп) — варті уваги продумані декорації та костюми.
Чимало критиків та глядачів вказували, що серед усіх акторів фільмів про Пуаро, Девід Суше став найближчим до книжкового персонажа, оскільки відтворював найдетальніші особливості його характеру. Пізніше Суше ділився, що якось донька письменниці сказала йому: впевнена — Крісті схвалила б таку акторську гру. Онук письменниці Метью Прічард також зазначав: шкодує, що Аґата Крісті ніколи не бачила Девіда Суше (до слова, відомо, що письменниці не подобалися екранізації романів, які виходили за її життя).
Серіал розповідає про харизматичного, трохи самозакоханого й елегантного бельгійського детектива Еркюля Пуаро, який працює в компанії свого друга, капітана Гастінгса, допомагає йому секретарка міс Лемон. Часто за допомогою в розслідуванні до геніального детектива звертається інспектор поліції Джепп.
🔎Серіали про міс Марпл
Серіали та фільми про міс Марпл рекомендуємо усім, хто цінує затишні, але інтелектуально насичені детективи. Розслідування харизматичної міс Марпл, старенької пані з проникливим розумом, надихають самостійно поміркувати, хто з персонажів виявиться злочинцем.
Є два популярні британські серіали про пані детективку:
🎬«Міс Марпл» (1984 – 1992) — екранізація компанії BBC з Джоан Гіксон у головній ролі. У серіалі всього 1 сезон. Поціновувачі класичного англійського детективу будуть задоволені, милуючись охайними будиночками серед мальовничої сільської природи, де місцеві жителі ховають свої лячні секрети. Але нікому з них не вдасться приховати вбивство від милої сусідки міс Марпл.
🎬«Міс Марпл Аґати Крісті» (2004 – 2013) виходив у Британії на ITV. Перші чотири сезони роль головної героїні виконувала Джеральдін Мак-Еван, наступні два — Джулія Маккензі. Серіал закрили на шостому сезоні, оскільки BBC викупили права на адаптацію творів письменниці.
Цей серіал буде цікаво переглядати, навіть якщо ви пам’ятаєте всі фінали романів Крісті. Деякі серії помітно відрізняються від оригінальних романів — і характерами персонажів, і розв’язкою. А ще окремі епізоди вирізняються похмурою атмосферою, яку оцінять любителі саспенсу.
Бонус: серіали, які можна подивитися за вихідні
До вашої уваги три захопливі сучасні екранізації Аґати Крісті: мінісеріали, що з’явилися відносно нещодавно, але привернули увагу й отримали глядацькі симпатії.
🔎«Чому не Еванс?» (2022)
«Чому не Еванс?» (Why Didn’t They Ask Evans?) — мінісеріал, натхненний однойменним твором Аґати Крісті, сценаристом та продюсером якого виступив Г’ю Лорі, відомий багатьом за роллю доктора Хауса. Актор також виконав епізодичну роль у своєму мінісеріалі.
Боббі, син вікарія, стає випадковим свідком загибелі незнайомця. Його останні слова — «Чому не Еванс?» — здаються підозрілими. Це змушує Боббі та його подругу Френкі Дервент розслідувати причину загибелі чоловіка. Серіал отримав схвальні рецензії від критиків, зокрема, за переконливу акторську гру виконавців головних ролей.
🔎«Випробування невинуватістю» (2018)
«Випробування невинуватістю» (Ordeal by Innocence) — адаптація однойменного роману в трьох епізодах від телекомпанії BBC. Історія розпочинається зі смерті аристократки місіс Рейчел, дружини археолога Лео Аргайла. Жінку вбили у її ж маєтку напередодні Різдва. За рішенням слідства винним проголосили одного з її прийомних дітей, Джека. Хлопця посадили до в’язниці, де він помер.
Минає час і містер Аргайл збирається одружитися вдруге. Проте під час заручин у маєтку з’являється неочікуваний гість — доктор Калгарі — він переконує присутніх, що Джек не вбивав першу господиню дому і береться довести це всім.
🔎«Убивства за абеткою» (2018)
«Убивства за абеткою» (The ABC Murders) — ще один мінісеріал від BBC, натхненний відомим романом Аґати Крісті. Розслідує злочин Еркюль Пуаро, якого зіграв Джон Малкович. Рекомендуємо серіал поціновувачам сюжетів на перетині трилеру й детективу.
Загадковий убивця діє за певною системою — імена жертв та місце злочину він вибирає за алфавітом. Алісу Ашер знаходять вбитою в Андовері, поруч лежить примірник «Залізничного путівника ABC»; наступна жертва — Бетті Барнард, вбита на пляжі в Бексхіллі, а вбивця і тут залишає путівник. Як детективові та поліції передбачити чергове вбивство й урятувати невинних від небезпечного маніяка?
Напружені сюжети перелічених вище фільмів та серіалів не залишають читачів байдужими. А як може бути по-іншому, якщо вони натхненні романами королеви детективу? Сподіваємось, що надихнули вас на перегляд або перечитування сюжетів, що вже стали класикою.
Більше цікавих статей