Найкращі книги Чарльза Буковскі
Редакторка тексту: Ольга Боднар
Чарльз Буковскі — один з найпопулярніших американських авторів ХХ століття. Його твори — це надрив і збудження нервів, спектр емоцій, який захоплює читача вже з перших сторінок. Сюжети його романів та оповідань можуть бути доволі простими. Однак у розумінні Буковскі книги виконують ту роль, яку їм призначив сам автор, — показують життя таким, як воно є, без прикрас.
Найкращі книги Чарльза Буковскі, видані українською, редакція блогу Vivat зібрала у цій добірці. За життя автор встиг створити шість романів, більше тридцяти збірок віршів та сотні оповідань, при цьому кожен його твір вирізняється глибиною та відвертістю.
«Грай на піаніно п’яно ніби на ударних поки пальці ледь закровоточать»
Збірка поезій «Грай на піаніно п’яно ніби на ударних поки пальці ледь закровоточать» (Play the Piano Drunk Like a Percussion Instrument Until the Fingers Begin to Bleed a Bit) дозволяє читачеві зануритися в світ Буковскі, світ без зайвих прикрас і метафор. Кожен вірш відображає внутрішній стан автора, його спроби осмислити власне життя і місце в ньому.
Буковскі використовує просту, але потужну мову, саме цим він і «чіпляє» читачів. Відомий своєю грубуватою чесністю, він пише про самотність, відчай, боротьбу з буденністю і пошуки сенсу у світі, який здається жорстоким і абсурдним.
Українське видання-білінгва повністю відтворює оригінальну збірку 1979 року. А дизайн книги був відзначений українськими та іноземними відзнаками, зокрема, найпрестижнішою міжнародною Red Dot Design Award.
«Поштамт»
Перший роман автора, який побачив світ ще на початку 70-х років ХХ століття. Саме у «Поштамті» (Post Office) письменник уперше вводить персонажа Генрі Чинаскі, своє альтер-его. Той влаштовується на роботу в поштову службу США, проте за зовнішньою личиною стабільності та зайнятості ця робота приховує жахливу бюрократію, одноманітність та нудьгу.
Усвідомивши це, Генрі починає дедалі частіше випивати. Алкоголь — це його втеча від нестерпного життя, яке не прикрашають ні стосунки, ні скороминущі захоплення, ні хобі (наприклад, перегони). Чи має роман позитивний фінал? Чи зможе Генрі піти з ненависної роботи, чи його поглине система?
Чарльз Буковскі не завжди займався письменницькою діяльністю: близько десяти років він, як і герой роману, працював у поштовій службі. Тому цей твір певною мірою є автобіографічним.
«Жінки»
Роман «Жінки» (Women) можна назвати продовженням попереднього. Його варто читати відразу після «Поштамту» або ж другої книги Буковскі — «Фактотум» (згадуємо його нижче). У центрі сюжету — численні сексуальні зв’язки, пригоди Генрі Чинаскі, який, покинувши роботу в поштовій службі, спускає всі гроші на дешевий алкоголь та жінок. З кимось у нього виникають довгі стосунки, а з кимось — скороминущі інтрижки.
Жінки змінюють одна одну, головний герой (або вже антигерой) тоне в алкогольній залежності й не бачить причин для радості. Цей роман — про падіння, втрату інтересу до життя та спробу забутися. Багато в чому книга автобіографічна, у ній зашифровані імена реальних людей, зокрема й колишньої коханої Чарльза Буковскі — Лінди Кінг.
«Сендвіч із шинкою»
Роман «Сендвіч із шинкою» (Ham On Rye) не зовсім схожий на інші твори Буковскі; розповідає не про доросле життя Генрі Чинаскі, а про період його дорослішання та становлення як особистості. Тут є ранні спогади персонажа, його навчання у школі та життя з батьками. Багато в чому книга є автобіографічною й описує життя письменника та його стосунки з батьками.
Одна з провідних тем роману — бажання дати любов і неможливість отримати її у відповідь. Маленький Генрі росте з небезпечними дорослими, які до того ж не люблять його, ховається спочатку від проблем під столом, а потім — у хворобах. І вже в дорослому віці, як ми бачимо, втікає від реальності за допомогою алкоголю.
«Фактотум»
У романі «Фактотум» (Factotum) автор розповідає про життя Генрі Чинаскі після того, як той переїхав від батьків.
Головний герой пускається берега й у буквальному сенсі боїться свого життя. Він не хоче вирішувати, як сплачувати рахунки, що їсти та як стежити за здоров’ям. Тому Генрі бере в руки пляшку і присвячує своє життя тому, щоб просто валятися в ліжку. Від сторінки до сторінки герой начебто й розвивається, змінює роботу та жінок, іноді навіть здається, що він рухається вперед. Та насправді протягом усього роману Генрі почувається не у своїй тарілці, потрапляє до в’язниці, стикається з вигоранням на роботі й намагається втекти від самого себе.
У 2014 році роман було перекладено українською (скорочено) у журналі Всесвіт. Перекладач — Гєник Бєляков.
«Вірші останньої ночі на Землі»
Вибираючи кращі книги Чарльза Буковскі, не забудьте додати у колекцію «Вірші останньої ночі на Землі» (The Last Night of the Earth Poems). Це остання збірка, видана за життя автора. Одна з його найособистіших книг, глибока та безкомпромісна, як і інші твори. Буковскі пише про життя і смерть, любов і улюблену класичну музику, людей, літературу. А ще згадує минуле, думає про старіння та смерть. Тож ця збірка — одне з найяскравіших свідчень життя письменника, повного боротьби, страждань, але також і проблисків радості.
«Капітан пішов на обід, корабель захопили матроси»
Книга «Капітан пішов на обід, корабель захопили матроси» (The Capitan Is Out To Lunch and the Sailor Have Taken Over the Ship) для тих, хто любить прозу Буковські. Тут він описує свою повсякденність: літературу, коней, музику, котів, випадкові і невипадкові шматки життя.
Цей щоденник був написаний за два з половиною роки до смерті Буковскі, він до останнього залишався дуже плодовитим автором: «Писати — це витягувати смерть з лівої кишені, кидати нею об стіну і ловити, коли вона відскакує».
У його творах ніякого пафосу й офіціозу, а радше бажання розповісти про те, що за маскою циніка зазвичай ховається чутлива, відверта людина. Буковскі вкотре довів, що справжня література може і повинна бути правдивою, залишивши по собі величезний творчий спадок.
Якщо ви любите літературу «брудного реалізму», не оминайте увагою іншого сучасного письменника, не менш відвертого і провокативного — Чака Поланіка.
Схожі статті