Найкращі книги з риторики й ораторського мистецтва
Редакторка тексту: Ольга Боднар
Провести лекцію, підготувати робочу презентацію чи виступити перед гостями на важливому святі — часом ці завдання можуть викликати чимало переживань. Не всім вміння красиво й впевнено виступати перед аудиторією дається відразу, проте з правильним підходом його обов’язково вийде опанувати. Допоможуть практичні книги про ораторське мистецтво, написані людьми, яким вдалося подолати страх публічних виступів та стати професійними спікерами.
У цій статті зібрані найкращі книги з риторики та ораторського мистецтва за версією редакції блогу Vivat. Вони допомагають удосконалити вміння красиво розмовляти, жартувати, не боятися незручних запитань та критики. І найголовніше — надихають читача стати тим оповідачем та оратором, думка якого є цінною для слухачів.
Риторика — вчення про мистецтво красномовства, що виникло у Стародавній Греції, в V–IV ст. до н. е. Основні ідеї цієї античної науки викладені у трактаті Арістотеля «Риторика», філософ створив його з освітньою метою, для своїх найкращих студентів.
Це одна з найдавніших наук, яку може практикувати кожен з нас у повсякденному житті, навчаючись в кращих сучасних спікерів. А вони залюбки діляться своїми секретами у книжках.
«WOW-виступ по-українськи. Ноу-хау сучасного оратора», Андрій Степура
Автор книжки «WOW-виступ по-українськи. Ноу-хау сучасного оратора» Андрій Степура є сертифікованим тренером з ораторської майстерності. У його посібнику вміщено найефективніші професійні поради, які викладають на спеціалізованих курсах. Читач може отримати ці знання в експрес-форматі.
Ви дізнаєтеся все про актуальні тенденції публічних виступів та покрокову підготовку до них; зрозумієте, як жартувати, розставляти для слухача так звані «магніти довіри», щоб приковувати погляди і вдало доносити свою думку іншим. Достатньо уваги автор приділяє темі страху публічних виступів: зрозумівши, звідки він береться і як ним керувати, вмілий оратор подолає всі перешкоди на своєму шляху. Також тут є чудові поради для проведення якісної презентації, багато інформації про те, як працювати зі слайдами та що краще акцентувати голосом.
Текстовий матеріал необхідний для навчання, але щоб закріпити його і отримати ще більше натхнення, переходьте за QR-кодами, які розміщені на полях та дивіться відео про ораторські прийоми.
Оцінка Goodreads: 4,42 на основі 26 голосів.
«Гучніше! Як створювати круті подкасти», Ерік Ньюзум
Ерік Ньюзум знає про подкасти все і навіть більше — він є одним з провідних фахівців у цій сфері, успішним медіаконсультантом, подкастером та письменником. Ньюзум створив чимало культових подкастів, які займали перші місця у тематичних рейтингах, протягом 10 років (починаючи з 2005-го) очолював роботу з подкастами та програмами на NPR (National Public Radio) і компанії Audible у складі Amazon. Отримав Національну премію Едварда Р. Марроу за написання новин. Звісно, навички публічного мовлення у такій сфері є базовими, тому в автора є чому повчитися.
«Гучніше! Як створювати круті подкасти» (Make Noise) — книжка, написана на основі багаторічного досвіду, з нею кожен подкаст зазвучить на повну силу. Автор пояснює, яким чином найкраще підходити до створення аудіоконтенту: як вибирати теми та історії, правильно подавати їх, як відшукати свою аудиторію, працювати з підписниками та хейтерами, формувати творчий колектив. Ньюзум ділиться історіями з практики, завдяки яким вам вдасться уникнути найпоширеніших помилок та приймати вдалі рішення у процесі створення власного подкасту.
Оцінка Goodreads: 4,12 на основі 428 голосів.
«Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів», Кріс Андерсон
Переглядати виступи на TED варто для саморозвитку й натхнення. «Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів» (TED Talks: The official TED Guide to Public Speaking) — мастрід для кожного майстерного мовця, написаний Крісом Андерсоном, куратором конференцій TED, девіз яких «ідеї, варті того, аби їх поширювали». Він зробив із донесення ідей справжній культ і точно посприяв появі численних стартапів.
З цієї книги ви дізнаєтеся, як найкраще опрацювати свою ідею та в якій формі її подати. Прочитаєте, як організувати промову таким чином, аби донести тему слухачам за обмежений час і справити при цьому гарне враження. Знайдете практичні поради підготовки до виступу, які стосуються створення власного образу, вибору одягу, боротьби з надмірним хвилюванням.
Оцінка Goodreads: 4,05 на основі понад 14 200 голосів.
«Як розмовляти будь з ким, будь-коли і будь-де», Ларрі Кінг, Білл Ґілберт
Ларрі Кінг — легенда американського телебачення, журналіст, який за свою кар’єру провів понад 60 тисяч інтерв’ю. З Ларрі Кінгом спілкувалися зірки світового масштабу — актори, політики, спортсмени, легендарні особистості, серед яких Френк Сінатра, Маргарет Тетчер, Делай-лама, Пол Маккартні. На основі багатого досвіду він написав бестселер, який можна побачити чи не в кожному рейтингу книг з ораторської майстерності.
«Як розмовляти будь з ким, будь-коли і будь-де» (How to Talk to Anyone, Anytime, Anywhere: The Secrets of Good Communication) — щира та корисна книга, у якій Ларрі Кінг розповідає про власні помилки та успіхи, ділиться практичними порадами, заснованими на багаторічній праці в ЗМІ. Він наводить багато прикладів (фраз, запитань тощо), які ви зможете використовувати в повсякденному житті, коли захочете завести нові цікаві знайомства, або ж наважитеся підійти до свого кумира за автографом. А ще ця книжка надихає боротися з природною сором’язливістю та використовувати найкращі можливості для спілкування будь-де.
Оцінка Goodreads: 3,56 на основі понад 4 400 голосів.
«Потужні презентації», Ден Кеннеді, Дастін Метьюз
Сучасний світ переповнений інформацією. Нам пропонують відвідувати лекції, вебінари та семінари, запрошують на цікаві івенти, де кожен учасник бажає донести свою думку. Проте серед цього хаосу все ж можна виділити ключових гравців — до них прислухаються, їхні продукти купують, а ідеї поширюють. У чому ж їхній секрет? Про це розповідають Ден Кеннеді та Дастін Метьюз у книжці «Потужні презентації» (No B.S. Guide to Powerful Presentations: The Ultimate No Holds Barred Plan to Sell Anything with Webinars, Online Media, Speeches, and Seminars). Ключове питання, яке вони ставлять: чи може одна презентація зробити вас багатим? Відповідь: так, може.
Автори дають чимало дієвих інструментів для створення вдалої презентації — доступно і покроково. Ден Кеннеді є досвідченим оратором — він коуч, консультант з маркетингу, виступав з зірками світового масштабу, політичними діячами та топовими підприємцями США. Тому у нього варто повчитися й мистецтву самопрезентації.
«Чарівні слова. Що казати і писати, аби досягти свого», Джона Берґер
«Чарівні слова. Що казати і писати, аби досягти свого» (Magic Words) — одна з найцікавіших книжок, які ви можете прочитати, щоб стати впливовим мовцем. Її автор, Джона Берґер, тривалий час вивчає, досліджує та викладає студентам основні секрети маркетингу. Він публікує статті у наукових журналах, консультує великі компанії, про його праці пишуть New York Times і Harvard Business Review.
Інформація, яку ви прочитаєте у книзі Берґера, з’явилася в результаті наукових досліджень — разом з командою автор проаналізував чималу кількість кіносценаріїв, статей, відгуків та коментарів в інтернеті. Берґер спостерігав, як спілкуються працівники кол-центрів з клієнтами, лікарі з пацієнтами, люди, які хочуть отримати дострокове звільнення. Все заради того, щоб відкрити читачу силу чарівних слів і — що не менш важливо — підказати, у яких випадках і з якими фразами вони будуть найдієвішими.
Оцінка Goodreads: 3,9 на основі понад 1 280 голосів.
«Українська, що надихає. Говоримо й пишемо правильно», Юлія Данчук
Для того, щоб бути переконливим співрозмовником, корисно проаналізувати свій рівень ораторської майстерності та поміркувати, як удосконалити його ще більше. Ми всі робимо помилки у щоденному спілкуванні, а книжка «Українська, що надихає. Говоримо й пишемо правильно» підкаже, як їх виявити та уникнути. Переваги цього видання: ви відразу зможете застосовувати отримані знання на практиці — у діловому листуванні, написанні дописів для соцмереж, в спілкуванні з друзями чи на робочих нарадах. Авторка також ділиться корисними порадами для розвитку ораторських здібностей та покращення мовлення.
«Мистецтво говорити. Таємниці ефективного спілкування», Джеймс Борг
У книжці «Мистецтво говорити. Таємниці ефективного спілкування» (Talkability: Discover the secrets of effective conversation) бізнес-тренер Джеймс Борг підказує, що, як та коли говорити, аби отримати від кожної розмови максимум. Іноді, проаналізувавши ті чи інші зустрічі, ми розуміємо, що втратили шанс дізнатися більше чи зробити співрозмовнику цікаву пропозицію.
Автор дає практичні поради для вдалої комунікації. Деякі рекомендації щодо спілкування, наведені у цій книжці, ми добре розуміємо, але не завжди розмірковуємо над тим, як краще практикувати їх під час важливих зустрічей. Джеймс Борг зібрав у цьому виданні найважливіше — доступно та з прикладами.
«Сила запитань. Як ефективно комунікувати та переконувати інших», Трей Ґауді
Для вдалого виступу чи лекції важливо не просто красиво розповісти матеріал, а запевнити слухача у тому, що ця інформація є важливою. Вміння схиляти людей на свій бік знадобиться й у приватних розмовах: переконати керівника підвищити вас на посаді, підштовхнути клієнта до оформлення договору, довести підлітку, що вибраний вами вуз найкращий для вступу — з правильним підходом такі речі даються набагато легше. Не тиснути на інших людей, адже часто така поведінка навіть дратує, а ставити влучні запитання, які розкриють ситуацію для слухача по-новому.
З цим допоможе книжка Трея Ґауді «Сила запитань. Як ефективно комунікувати та переконувати інших» (Doesn’t Hurt to Ask: Using the Power of Questions to Communicate, Connect, and Persuade). Вона написана на основі професійного й особистого досвіду автора: близько двадцяти років він працював прокурором у залі суду, чотири рази був переобраний на посаду конгресмена у парламенті США.
Ґауді зазначає:
«Мені подобається логіка. Мені подобаються правила. Мені подобається стратегія. Мені подобається швидко міркувати. Мені подобається шукати правду. Мені подобається весь людський спектр емоцій, який я бачу на процесах. Але, певно, найбільше мені подобається мистецтво переконування, яке я все життя намагався досконало опанувати».
Трей Ґауді розповідає про свої вдалі рішення та помилки, наводить багато цікавих прикладів, навіть ділиться висновками з розмови, що змінила його погляд на кримінальне правосуддя. Найголовніше — навчає ставити різні типи запитань, які дозволять отримати потрібну відповідь або викликати емоції у слухача.
Оцінка Goodreads: 4,19 на основі понад 1 480 голосів.
«Промови, що змінили світ», Саймон Себаг-Монтефіоре
Саймон Себаг-Монтефіоре зібрав у книзі «Промови, що змінили світ» (Speeches That Changed the World) приклади того, як впливові мовці змінювали історію своїми словами. Найкращі промови від часів Ісуса Христа до наших днів: історичні виступи Єлизавети І, Чарльза I, Олівера Кромвеля, Джорджа Вашингтона, Наполеона Бонапарта, Авраама Лінкольна, Махатми Ганді, Франкліна Д. Рузвельта, Мао Цзедуна, Папи Іоана Павла II, Вінстона Черчилля, Мартіна Лютера Кінга, Джона Кеннеді, Маргарет Тетчер та інших відомих діячів.
Якщо вам хочеться надихатися книжками з ораторства, які переконують, що робота над своїм голосом варта докладених зусиль, обов’язково прочитайте ці промови найхаризматичніших особистостей світової історії.
Оцінка Goodreads: 3,84 на основі понад 1 590 голосів.
How to Develop Self-Confidence & Influence People by Public Speaking, Дейл Карнегі
How to Develop Self-Confidence & Influence People by Public Speaking («Як розвивати впевненість у собі та впливати на людей, виступаючи публічно») Дейла Карнегі — класика, яка входить практично у кожен топ книг з ораторського мистецтва. Вперше вона була опублікована у далекому 1956 році, але ввібрала в себе ефективні універсальні поради, тому досі залишається затребуваною. Щороку на книжку з’являються нові відгуки та рецензії вдячних читачів. Українською мовою цю книжку ще не перекладено, її можна прочитати в оригіналі англійською.
Автор ділиться рекомендаціями, які допомагають побороти внутрішні перешкоди при підготовці до виступу, якісно дослідити свою тему, цікаво презентувати її від початку до кінця. Дейл Карнегі пропонує багато практичних порад та ідей, які допомагають утримати інтерес аудиторії, навчає, як побороти сором’язливість та страх.
Оцінка Goodreads: 4,1 на основі понад 7 460 голосів.
Сподіваємося, що запропонований нами топ книг з риторики та ораторської майстерності стане корисним та натхненним. Тут зібрано теорію, яку потрібно знати та практичні поради, що допомагають впоратися з хвилюванням, керувати своїм голосом та жестами перед великою аудиторією. Поступові, з кожним разом впевненіші кроки у цьому напрямку приведуть до приголомшливих результатів.
Схожі статті