Найкращі українські книжки-детективи
Авторка тексту: Ольга Боднар
Нам не бракує гостросюжетних історій, автори яких майстерно граються з емоціями читачів: підкидають численні підказки, фальшиві сліди та неочікувані сюжетні повороти. Зможете відгадати злочинця до того, як на його слід натрапить проникливий сищик? Тоді вибирайте найкращі українські детективи, там багато непростих загадок.
Редакція блогу Vivat зібрала у цій статті найкращі українські книги-детективи від письменників-класиків та сучасників. Почніть читати будь-яку історію з добірки і ви не зможете надовго відкласти її, поки не отримаєте всіх відповідей. Час зачаровуватися гострим розумом українських слідчих. Вони беруться за найзаплутаніші справи, відправляються в погоню, не уникають жодного протистояння і дивують аматорів своїми методами розслідування.
«Вигнанець і перевертень», Андрій Кокотюха
«Вигнанець і перевертень» — третя книга серії ретродетективів про колишнього київського слідчого Платона Чечеля. У ній Андрій Кокотюха майстерно поєднує кілька детективних піджанрів: історичний, містичний та герметичний (за законами останнього, герої опиняються замкнуті в одному приміщенні з убивцею).
Події відбувається 1913 року, Чечель перебуває у Харківській губернії. Тут його запрошено на новорічну вечірку до заможного маєтку. Під час святкування хтось чи щось починає вбивати гостей. На тілах жертв помітні дивні сліди, схожі на пазурі тварини, що наводить на думку про перевертня — місцеву легенду. Хоча колишнього слідчого Платона Чечеля і вважають вигнанцем, заможні люди не втрачають можливості скористатися його професійною допомогою.
«Вигнанець і перевертень» — надзвичайно атмосферна книжка. У ній ви знайдете покликання на класичні твори української літератури. Автор чудово відображає тривожні передвоєнні настрої у Харкові, тож читачі повністю занурені у проблеми минулого століття. При цьому детектив читається на одному подиху і вражає таємницями, що ховаються за масками гостей маєтку.
Оцінка Goodreads: 4,24 на основі 42 голосів читачів.
Ще більше про пригоди сищика Чечеля автор розповідає у романах серії «Вигнанець». Їх можна читати за хронологією або окремо, історії не пов’язані та відбуваються у різних містах:
- «Вигнанець і чорна вдова».
- «Вигнанець і навчена відьма».
- «Вигнанець і перевертень».
- «Вигнанець і грішниця».
- «Вигнанець і шляхетна полонянка».
«Готель Велика Пруссія», Богдан Коломійчук
«Готель Велика Пруссія» — перша книга серії Богдана Коломійчука про комісара Адама Вістовича. Події відбуваються на початку XX століття, ниточки розслідування приводять блискучого львівського детектива у різні країни Європи. Цього разу основна увага буде прикута до Львова та Берліна.
У Німеччині хтось починає вбивати чиновників та підприємців. Виявляється, жертви були членами об’єднання, яке протистояло російським шпигунам. Тим часом колишня дружина Вістовича, берлінська акторка Анна, несподівано опиняється у небезпечній ситуації. Жінка звертається до комісара за допомогою. На нього чекає одне з найризикованіших розслідувань за всю кар’єру.
Оцінка на Goodreads: 3,74 на основі понад 350 голосів читачів.
Наразі серія книг від ВСЛ налічує три детектива:
- «Готель Велика Пруссія».
- «Експрес до Ґаліції».
- «300 миль на Схід».
Про цього персонажа письменник створив чимало інших романів і повістей, тому якщо вам до вподоби харизматичний пан Адам, продовжуйте стежити за його пригодами.
«Аномалія», Андрій Новік
«Аномалія» сподобається поціновувачам пригодницьких романів, трилерів, детективів та фантастики, автор органічно поєднав ці жанри в одній історії.
У Гамбурзі помирає Александр Бунге, один з науковців, які тривалий час досліджували аномалії загадкових кристалів. Група зробила сенсаційне відкриття, яке може змінити абсолютно все. Що станеться, якщо використати отримані знання неналежним чином?
Паралельно читачам відкриється інша сюжетна лінія: Остап, Ян, Марта і Віталій прибувають до Марокко на відпочинок, а натомість потрапляють у ДТП. Згодом вони опиняються в круговерті небезпечних подій, пов’язаних зі смертю Бунге. Одна з постраждалих у ДТП, дівчинка Аміра, отримала надзвичайні здібності, тепер їй загрожує небезпека. Щоб вийти з цієї ситуації живими, героям доведеться змиритися з проявами реальності, про які вони навіть ніколи не підозрювали.
Оцінка Goodreads: 4,08 на основі понад 70 голосів читачів.
«Шпигунки з притулку „Артеміда“, Наталія Довгопол
Чимало українських авторів та авторок вдало доповнюють свої книги детективною складовою. Пригодницький роман «Шпигунки з притулку „Артеміда“» Наталії Довгопол саме такий, адже головні героїні тут стають таємними агентками.
Четверо дівчат — українка Аня, американка Глорія, грекиня Мірто й японка Амелі — вихованки таємної сирітської школи «Артеміда», за дверима якої навчають бути першокласними розвідницями. Виконуючи завдання, дівчата вчитимуться працювати в команді (вони дуже різні, тому поки що терпіти не можуть одна одну), виконувати завдання та давати раду своїм власним демонам.
Дія відбувається у минулому столітті, тож героїням доведеться зіткнутися з численними тогочасними викликами та проблемами, а заразом і довести свою винахідливість. Це перша книга серії «„Шпигунки з притулку „Артеміда“», пригоди шпигунок продовжуються у наступних частинах: «Колапс старого світу» та «Скарби богині».
Щоб зробити читання атмосфернішим, а заразом додати ще більше краси на свої книжкові полички, можна придбати мерч за книгами серії — набір оверлеїв чи закладинки.
«Пастка для різника», Юрій Даценко
«Пастка для різника» розпочинає серію гостросюжетних детективів «Історії провінційного хірурга» Юрія Даценка.
1888 року Лондон сколихнула серія жахливих убивств. Невпійманий злочинець, від рук якого одна за одною гинули жінки легкої поведінки, отримав прізвисько Джек Різник.
Минає кілька років і схожі злочини починають відбуватися у Проскурові. Після першого вбивства до експертизи долучають молодого хірурга Якова Ровнєра. Той відзначає небачену жорстокість маніяка, проте розслідування дуже швидко оголошують розкритим. Поліція заходить у глухий кут, коли вбивства продовжуються. Тож Яків вирішує провести власне розслідування.
Занурюйтеся в загадкову ретро-атмосферу Проскурова — сучасного Хмельницького. Розкривайте масонські змови і таємниці місцевої знаті разом з героєм та дізнайтеся, чи у місті орудує той самий Джек Різник.
Оцінка Goodreads: 4,11 на основі понад 220 голосів читачів.
Книги серії «Історії провінційного хірурга» за хронологією:
- «Пастка для різника».
- «Книга в камені».
- «І стало світло…».
- «Життя вічне».
- «Останні години».
«Кривавими слідами», Ксенія Циганчук
Не лише художньою складовою можуть бути цікаві українські детективи-книги. В основі роману «Кривавими слідами» Ксенії Циганчук — реальні події. Авторка також багато часу консультувалася з поліцією та брала участь у виїздах з патрульними, щоб книжка вийшла максимально наближеною до реальності. Любителі кримінальних історій залишилися у захваті!
Ця книга розпочинає серію детективів про слідчого Єгора Скляра та патрульну Власту Коваль. Все починається з убивства бізнесмена-італійця. Єгора саме переводять на нове місце роботи, тож йому потрібно довести свою фаховість. Власта Коваль — патрульна, яка хоче займатися серйозними розслідуваннями і отримує шанс це продемонструвати. Злочинця знайти нелегко — майже всі гіпотетичні підозрювані мають алібі. Єгор та Власта не відразу знаходять спільну мову, але часу обмаль, тож герої беруться до справи.
Усі книги цієї серії:
- «Кривавими слідами».
- «Убивця з підземелля».
- «Кубик Рубіка».
- «Право на вбивство».
- «Привиди серед нас».
- «Неспростовні докази».
«Вбивство в бібліотеці на ринку, 9», Віктор Янкевич
До цікавих українських книг в жанрі детективу обов’язково варто віднести «Вбивство в бібліотеці на ринку, 9» Віктора Янкевича. Оповідач — сам автор, який бере участь у презентації книги. Ось бібліотека, де зібралися знайомі вам українські автори та читачі. Зненацька звичайна літературна подія перетворюється на місце вбиства, а шукати злочинця автор буде разом з бібліотекаркою Юлею.
«Мертві моделі», Мартин Якуб
Серія про детектива-початківця Макса Ґедзя наразі складається з двох книг — «Мертві моделі» та «Не твоє собаче діло». Макс, колишній службовець АТО, завдяки наполегливій допомозі племінниці стає приватним детективом. Його перша справа — пошук зниклої фотомоделі, подруги одного з київських мажорів. Дівчина зникла після сварки у клубі. І вона не єдина: у ході слідства з’ясовується, що хтось розпочав полювати на моделей.
Оцінка Goodreads: 3,76 на основі понад 180 голосів читачів.
«Не твоє собаче діло», Мартин Якуб
Макса Ґедзя чекає нова справа у детективі «Не твоє собаче діло». Герой отримує пропозицію від колишнього однокласника розслідувати загибель його дружини Марини. Жінка загинула в автокатастрофі, проте чоловік вважає, що її вбили і пропонує щедру нагороду за розслідування. У Макса жахливе фінансове становище, тож він погоджується взятися за справу.
В гонитві за вбивцею-психопатом Макс дедалі більше занурюється у злочинний світ, розкриває моторошні факти та намагається попри все розплутати злочин. А ще закохується та має справи з великою кількістю собак.
Оцінка Goodreads: 4,18 на основі понад 240 голосів читачів.
«Найкращий сищик та битва з імперією», Владислав Івченко
«Найкращий сищик та битва з імперією» — восьма книга Владислава Івченка про приватного детектива Івана Карповича Підіпригору. Події відбуваються у 1917 році, головний герой, уникнувши більшовицького розстрілу, прагне повернутися додому, до сім’ї. Однак сищика постійно схиляють до політичних інтриг, а боротьба з більшовиками триває. Івану Карповичу доведеться запастися терпінням та використовувати свої хитрощі на повну, щоб таки потрапити на рідний хутір.
Історії про цього кмітливого чоловіка переносять нас у минуле століття, де Іван Карпович мужньо боротиметься з викликами долі та шукатиме злочинців. Від романів варто чекати несподіванок у вигляді містичних створінь, зустрічей з реальними та книжковими персонажами, подорожей та нереальних пригод. Якщо вам бракує чогось фантасмагоричного і оригінального, зверніть увагу на ці книги.
У циклі вісім романів, пов’язаних одним героєм:
- «Стовп самодержавства, або 13 справ Івана Карповича Підіпригори».
- «Найкращий сищик імперії на службі приватного капіталу».
- «Найкращий сищик імперії на Великій війні».
- «Найкращий сищик та падіння імперії».
- «Одіссея найкращого сищика республіки».
- «Найкращий сищик та помста імперії».
- «Битва за Одесу».
- «Найкращий сищик та битва з імперією».
«Вілла Деккера», Юрій Винничук
Герой ретродетективу «Вілла Деккера» — репортер Марк Крилович, який шукає маніяка-вбивцю у передвоєнному Львові. Жахливі злочини переплітаються з політичними інтригами, вирують любовні пристрасті. Пан Крилович веде дуже насичене життя, тому з ним ви не занудьгуєте ні на хвилину. Щоб змусити людей розповідати їхні найбільші таємниці, потрібно знати чимало психологічних тонкощів і ризикувати на повну. Що ж, репортеру це цілком вдається.
Оцінка Goodreads: 3,84 на основі понад 250 голосів читачів.
Серію «Вілла Деккера» складають наступні романи:
- «Вілла Деккера».
- «Аґент Лилик».
- «Алмази з Танжера».
«Постріл на сходах. Детектив 20-х років», Ярина Цимбал
«Постріл на сходах» — антологія, у якій представлені детективні твори масової української літератури 1920-1930-х років. Радимо цю книжку читачам, які хочуть відкривати для себе нові, невідомі широкому загалу сторінки української літератури. Будьте певні, талановитий та добрий доктор Піддубний, згаданий у творах цієї збірки, сподобається вам не менше за Шерлока Голмса чи Еркюля Пуаро.
Оцінка Goodreads: 3,98 на основі 58 голосів читачів.
«Таємничий голос за спиною», Всеволод Нестайко
Згадуючи найкращі українські детективні книги, було б справжнім злочином пропустити твори одного з наших улюблених класиків — Всеволода Нестайка. «Таємничий голос за спиною» може стати книгою, з якої розпочнеться любов до детективних історій. Ця книжка написана для школярів, але разом з ними її із задоволенням перечитують дорослі.
Тут йдеться про двох київських учнів — Вітасика та Женю. Звичайні шкільні будні, нічого цікаво і раптом… Вітасик загадково зникає! Поліцейські розводять руками, а Женя не може просто сидіти і чекати, тому вирішує брати справу у свої руки. Ця історія розпочинає серію «Неймовірні детективи». Продовження пригод нерозлучних друзів — у книжці «Агент СД. Ципа зникає вдруге».
«Загадковий злочин у музеї таємниць», Олександра Орлова
«Загадковий злочин у музеї таємниць» — ще один детектив для маленьких читачів. Він не лише розважить, а й допоможе дитині удосконалити англійську мову. Трійнята Даня, Дарка й Діана приїхали в гості до бабусі. Їм точно не буде нудно, адже бабуся — працівниця Музею таємниць, колись його власником був геніальний детектив Матвій Фауст. Діти навіть не здогадуються, що скоро їм доведеться зануритися у вир дивовижних подій. У музеї скоєно злочин! Які таємниці тут заховані? До чого тут загадковий британець та Містері — великий чорний кіт?
Читаючи детективи, кожен з нас долучається до можливості зіграти в інтелектуальну гру, самому побути слідчим. А ще, звісно, отримати задоволення від того, яких харизматичних та живих героїв створив автор. Ми впевнені, що жанр продовжуватиме розвиватися, адаптуючись до сучасних реалій, а письменники захоплюватимуть новими загадками. Ще більше цікавих детективів ви знайдете в інтернет-книгарні Vivat. Бажаємо захопливого читання! 💚
Схожі статті