Найкращі українські книги жахів
Авторка тексту: Ольга Боднар
Щоб полоскотати собі нерви, можна читати не лише Кінга, Лавкрафта чи інших іменитих світових майстрів. В Україні горор-література ще набирає популярності, проте вже має свою зацікавлену аудиторію. А також низку талановитих авторів, яким належать найкращі українські горор-книги на цей час. Вам буде що почитати і це буде моторошно 😈
У цій статті редакція блогу Vivat зібрала найкращі українські книги жахів — від класичних сюжетів до містичних детективів та психологічних трилерів. А якщо важко визначитися з вибором одного автора, зверніть увагу на збірки та альманахи короткої прози.
Збірка «Українська демонологія»
«Українська демонологія» сподобається усім, хто хоче детальніше дослідити світ українських міфів. Це видання містить праці провідних українських авторів: історик Володимир Антонович вивчав документи відьомських процесів, етнограф Володимир Гнатюк досліджував народні перекази про нечисту силу, а класик Іван Нечуй-Левицький осмислював місце української міфології в європейському контексті.
Оцінка Goodreads: 4,04 на основі понад 200 голосів
Збірка «Фіолетова тінь»
Основою української містичної прози найчастіше стають народні перекази, легенди та міфи. Образи упирів, вовкулаків, домовиків та русалок з’являлися в українському фольклорі і лягали в основу страшних оповідок — чудовий матеріал для будь-якого письменника ХІХ–ХХ століть. Атмосферні твори наших класиків, зокрема, Григорія Квітки-Основ’яненка, Наталії Кобринської, Богдана Лепкого, Ганни Барвінок представлені українському читачеві у збірці «Фіолетова тінь».
Оцінка Goodreads: 4,28 на основі понад 30 голосів
Збірка «Мотанка»
«Мотанка» — збірка фантастичних оповідань від дванадцяти українських письменниць, провідною темою книжки є жіночий досвід та сила, яка проявляється під час важких обставин війни. При цьому тексти різні за стилем та сеттингом. З героїнями оповідань ви побуваєте у минулому та зазирнете у майбутнє; одні історії відбуваються у нашому світі, інші — у фантастичних місцях чи паралельній реальності. Тим цікавіше відкривати для себе українських письменниць, читати знаних і всіма улюблених авторок.
До збірки увійшли оповідання Тамари Горіха-Зерня, Ірини Грабовської, Наталії Довгопол, Олени Захарченко, Дари Корній, Олени Кузьміної, Наталії Матолінець, Анастасії Нікуліної, Орести Орійчук, Дарії Піскозуб, Юліти Ран, Світлани Тараторіної. Детальніше про роботу над книжкою розповідала у блозі Vivat провідна редакторка Наталія Тлумацька.
«Моторошні легенди українського потойбіччя», Юлія Мостова
У книзі «Моторошні легенди українського потойбіччя» — близько 80 оповідок з різних куточків України, які варті того, аби бути прочитаними і збереженими. Юлія Мостова створила книжку на основі згадок та уривків моторошних, але дуже цікавих історій, що дійшли до нас, художньо оформила їх у зрозумілому сучасному читачеві авторському стилі.
«Марко Проклятий», Олекса Стороженко
Класична українська повість — «Марко Проклятий» Олекси Стороженка, цікава саме тим, що належить до готичної літератури. Автор черпав натхнення з народного фольклору, в основі твору лежить козацька легенда про Марка Пекельного. Власне, це історія про ледачого козака Марка, який потрапляє до пекла та отримує шанс спокутувати свої гріхи.
У художньому обрамленні Стороженка історія про Марка Проклятого стає по-справжньому готичною та моторошною. Батьки головного героя билися з противниками на мечах, коли його мати зрозуміла, що вона вагітна. Після народження замість молока Марка годували пташиною кров’ю, через це він ріс дуже агресивним. А згодом хлопець убив власну матір та сестру, у яку закохався. Тепер він ходить по земному та позаземному світах з торбою, у якій лежать голови його жертв та намагається віднайти спокуту.
«Химороди», Володимир Кузнєцов
Згадуючи кращий український горор, неможливо пропустити твори Володимира Кузнєцова. Усім, хто цінує якісно написані та опрацьовані тексти, повні деталей, неодмінно сподобаються «Химороди». Це збірка з 12 історій, доповнена ілюстраціями. Від похмурого минулого до жахливого майбутнього: різні локації та періоди, зрештою, цікаве жанрове направлення — усе в одній збірці.
Оцінка Goodreads: 3,96 на основі 72 голосів
«Заколот. Невимовні культи», Володимир Кузнєцов
«Закоlот. Невимовні культи» — ще одна книга Володимира Кузнєцова в нашому списку, чудове поєднання горору, альтернативної історії та наукової фантастики. У далекому майбутньому люди Землі, Місяця та Марсу об’єднані в Імперію, борються за виживання проти мі-го — істот з іншого часопростору. «Сінано» — найдавніший корабель імперії, на якому спалахує заколот. Чого хочуть заколотники і як ці події пов’язані з далеким минулим?
Книжка складається з історій, які відбуваються з героями у різний період, тож їх можна читати в довільному порядку — до кінця книги вони складаються у повноцінну єдину розповідь. Тут є Давні божества та Боги з потойбічного світу, фантастичні технології, окультні ритуали. Якщо ви любите класичні лавкрафтівські жахи та наукову фантастику, ця книга вас поглине.
Оцінка Goodreads: 4,18 на основі понад 100 голосів
«Степовий бог», Євген Лір
«Степовий бог» є першою частиною трилогії «Хассара» Євгена Ліра. Головний герой — чотирнадцятирічний Сергій, живе у невеликому українському степовому містечку Запропади. Хлопець знайомиться з відлюдником Віктором, який завжди має наготові чудернацькі оповідки. Власне, після цього світ Сергія перестає складатися лише зі звичних підліткових справ — школи, непорозумінь з батьками, тусовок з однолітками. Йому відкриється інший Степ — величний, химерний і моторошний. Цей паралельний світ захоплює та бентежить і героя, і читача.
Оцінка на Goodreads: 4,1 на основі понад 400 голосів
«Я бачу, вас цікавить пітьма», Іларіон Павлюк
Якщо літературу жахів зазвичай читає чітко окреслена аудиторія, то про книгу «Я бачу, вас цікавить пітьма» чули, мабуть, усі. Іларіон Павлюк поєднує детектив, трилер та містику в одній історії. Разом з головним героєм, Андрієм Гайстером, читачі занурені у темну, моторошну атмосферу села Буськів Сад. Місце, повне байдужості до кривавого злочину, де місцевих мешканців не цікавлять пошуки маніяка-Звіра, де люди раптово зникають і так само раптово з’являються. Що за чортівня коїться в Богом забутому селищі, Андрієві доводиться розбиратися самостійно.
Оцінка Goodreads: 4,62 на основі понад 8 300 голосів
«Монету підкине кожен», Ігор Антонюк
«Монету підкине кожен» — збірка дванадцяти оповідань Ігоря Антонюка, у яких автор поєднав елементи горору, соціальної фантастики, антиутопії, уважний читач також віднайде біблійні алюзії. Попри містичну складову, важливою темою, яка пронизує ці історії, є відповідальність кожного за ухвалені ним рішення.
«Чорне весілля», Сергій Пономаренко
Якщо вам хочеться українського фольклору та знайомих сюжетів, варто почитати «Чорне весілля» Сергія Пономаренка. Кияни Олексій та Федір зібралися у похід, затримаються у селі Велика Тиша. Напередодні свята Івана Купала їм хочеться подивитися на місцеві обряди.
Несподівано герої розуміють, що жителі села по-справжньому вірять та бояться міфічних істот, перелесників та мавок. Особливо жахає тамтешніх мешканців легенда про привида Білої панночки-утоплениці, що мститься нащадкам своїх кривдників-гвалтівників.
Незадовго до свята у лісі знаходять зґвалтованою і вбитою місцеву молоду дівчину Улиту. У Федора та Олексія немає алібі. Проте батьків жертви не так лякає вірогідний злочинець, як думка про те, що їхня донька може перетворитися на мавку, адже померла незаміжньою.
Оцінка Goodreads: 3,71 на основі понад 200 голосів
«Тіло ТМ», Вікторія Гранецька
«Тіло ТМ» — суміш горору та наукової фантастики. Дія роману відбувається у майбутньому, де більше немає смерті. Працівники медичної корпорації «Тіло ТМ» переселяють старі душі у молоді тіла, звісно, за вказану плату. Боржникам, які не можуть сплатити потрібну ціну, не пощастило — їхні тіла стають біоматеріалом для корпорації. Головний герой, Юрій (або Доктор Паскуда), працює на корпорацію, відбираючи життя в усіх, кого скажуть. Здається, йому заввиграшки розпоряджатися чужими життями. Насправді ж героя тримають на короткому повідку, бо мають те, чого він прагне — душу його коханої. Але що таке насправді любов — ми закохуємося у тіло чи душу? І як взагалі по-іншому вижити у світі, повному безпрецедентної жорстокості?
Оцінка Goodreads: 3,85 на основі 98 голосів
«Одаричі», Олександр Савчук
Дія містичного детективного роману «Одаричі» відбувається в однойменному провінційному місті. Тут, як і всюди, панують неписані закони. Однак деякі з них сягають тих часів, про які місцеві жителі вже й не знають. Тож коли справи в Одаричах погіршуються, з’являється дехто, готовий влаштувати містянам «пекельну» перевірку. Що це за істота і які таємниці чаїть звичайне на перший погляд містечко?
«Служитель», Андрій Гулкевич
Якщо ви любите сюжетні тропи про старі будинки з таємницями (а тут ще й дія відбувається в українських реаліях!), читайте «Служителя» Андрія Гулкевича. Головний герой, Олексій, переїжджає до старого маєтку, що дістався йому від батька. Це місце тільки й чекає приїзду нащадків, бо має моторошну історію, що склалася задовго до народження Олексія. Йому доведеться вибирати: підкоритися злу чи боротися з ним.
«Осіннє заціпеніння (Стрічання мертвих)», Олексій Жупанський
«Осіннє заціпеніння (Стрічання мертвих)» Олексія Жупанського подобається прихильникам якісної української фантастики та магічного реалізму. Це перша частина авторського урбаністичного циклу «Колесо року». Похмурий, меланхолійний, місцями поруйнований Київ 90-х років: сіра буденність, у яку одного осіннього дня проривається щось химерне, щось інше… потойбічне?
Оцінка Goodreads: 4,29 на основі 42 голосів
Продовжує цикл роман «Серце весни (Відьма з околиці)». Ці книги можна читати окремо, вони не залежать одна від одної.
«Кайдашева сім’я проти зомбі», Олексій Декань
Олексій Декань створив містичну мешап-повість — жанр, який отримав шалену популярність за кордоном. Українській публіці «Кайдашева сім’я проти зомбі» дуже сподобалася. Поєднання містики, горору, оригінальні сюжетні ходи та вкраплення магії — все, що треба для захопливого читання.
Оцінка Goodreads: 4,20 на основі 138 голосів
«Бабай: перший кошмар»
«Бабай: перший кошмар» — збірка з 14 оповідань у жанрі горору від українських письменників та письменниць (і ще одного зарубіжного класика готичної прози ХХ століття), серед них: Олексій Жупанський, Світлана Тараторіна, Володимир Кузнєцов, Остап Українець, Євген Лір, Володимир Арєнєв та інші. Чудова можливість познайомитися з найкращими авторами сучасної української фантастики.
Оцінка Goodreads: 4,33 на основі понад 60 голосів
«Бабай. Нічний сеанс»
«Бабай. Нічний сеанс» — нова міжавторська збірка короткої прози, присвячена Джону Карпентеру, американському кінорежисеру, завдяки якому світ побачив багато відомих горор-фільмів. Серед авторів збірки: Павло Дерев’янко, Макс Кідрук, Світлана Тараторіна, Ната Гриценко, Олексій Жупанський, Євгенія Кужавська та інші.
З опису книги: «Сьогодні, коли реальні загарбники цілком схожі на нас зовні, а крутим героєм може стати практично кожен, горор продовжує слугувати щепленням від паніки та шоку. Оповідання, з якими ви познайомитеся в „Нічному сеансі“, охоплюють увесь спектр жанру, від космічних жахів до історичних, від етногорору до соціальної сатири».
«Мерва. Темний спадок», Ігор Давиденко
«Мерва. Темний спадок» — український мальопис Ігоря Давиденка, в описі якого зазначають, що це «містичний бойовик створений в найкращих традиціях фільмів жахів 80-х разом із чудовим українським міфологічним колоритом». Для Сашка та Дарини ця історія розпочалася одного сонячного літнього дня, коли ніщо не віщувало біди. Вони навіть не могли уявити масштаби лиха, яке зачаїлося у нетрях невеличкого острова, куди герої вирушили на пікнік.
«В землю», Ігор Штанько, Ілля Чеботар
«В землю» — мальопис у трьох томах авторства Ігоря Штанька, художник — Ілля Чеботар:
- Перший том розповідає про сліпого Кобзаря, який прагне помститися своїм ворогам і чекає цього протягом семи років. Нарешті час настає.
- У другому томі головний герой помирає та отримує своєрідне переродження.
- У третьому томі найбільше екшн сцен та ключове протистояння.
Жадання помсти і кривава розправа, спогади, які стають мукою для Кобзаря. Морок темного лісу, жахливі почвари і монстри супроводжують читача упродовж читання цих історій.
«Песиголовець», Олександр Завара
Усім, хто шукає цікаві українські книги жахів, варто звернути увагу на історії Олександра Завари. Головний герой роману «Песиголовець» — письменник Юрко Побиван. У нього творча криза, алкоголь не допомагає, і чоловік вирушає до Прикарпаття. Там, на Галявині вічної роси, колись знаходилося поселення полян. Місцеві й досі пам’ятають легенди про людей з головами псів. Юрко чує таке не вперше — у дитинстві він навіть бачив ікону Святого Христофора із зображенням чоловіка-песиголовця. Письменник вирішує, що усе це може стати непоганою темою для наступної книги і навіть не уявляє, чим така поїздка обернеться для нього.
Оцінка на Goodreads: 3,29 на основі 49 голосів
«Гелтер Скелтер», Олександр Завара
«Гелтер Скелтер» — це вдале поєднання містики, жахів, детективу та психологічного трилера. Студентська вечірка. Молодим людям стає нудно, щоб розважитися, вони проводять своєрідний ритуал — викликають з дзеркала Панночку (тут відразу розуміємо, що у романі будуть покликання на Гоголя), яка нібито має виконувати бажання. Після цього всі йдуть спати, а зранку…бажання починають здійснюватися! Є мінус — усі, чиє бажання здійснилося, помирають. Що (чи хто) стоїть за всім і як розірвати це смертельне коло?
Оцінка на Goodreads: 3,76 на основі 79 голосів
«Краще не читай», Катерина Орловська
Вам подобається «Сяйво» Стівена Кінга? Якщо так, зверніть увагу на роман «Краще не читай» Катерини Орловської. Це історія про родину, яка, втративши дім, тимчасово зупиняється у будинку для «сезонних» робітників. Цей дім у віддаленому хуторі не справляє на родину хорошого враження, але у них немає вибору. За його дверима справді заховані таємниці, через які кожному члену сім’ї доведеться зіткнутися з власними демонами.
Оцінка на Goodreads: 3,88 на основі 74 голосів
Хоча жанр горору в Україні продовжує розвиватися, ми вже маємо багато чудових моторошних книжок. Сучасні автори не бояться експериментувати з жанровими рамками, поєднуючи елементи містики, трилера, фантастики, створюючи справді оригінальні історії, варті вашої уваги.
У статті використано зображення з сайту Wikipedia
Схожі статті