Кумедні дитячі книжки та комікси
Авторка: Яна Кубишкіна, копірайтерка в інтернет-книгарні Vivat
Привчити дитину до читання — це одне з завдань, які лягають на плечі батьків. Звісно, можна спробувати заохотити улюбленими історіями вашого дитинства чи пробиратись крізь стандартизований текст навчальних посібників. Втім, смішні книги для дітей роблять цей процес веселішим і цікавішим. Як не закохатися в читання, коли весь вечір провів, регочучи над пригодами вигаданих героїв?
Редакція блогу Vivat підготувала добірку дотепних історій, серед яких і веселі оповідання для дітей, і цілі книжкові серії, і невеликі сюжети, що їх можна прочитати за один вечір.
«Казки навиворіт», Катя Сіль
Втомились читати книжки для дітей, у яких повсякчас зустрічаються однакові тропи й головні герої? Українська авторка Катя Сіль своїми «Казками навиворіт» кидає виклик заїждженим класичним сюжетам і пропонує веселі нісенітниці, у яких все йде не за планом.
Батьки залишають малят на тиждень з нянею, що має цілий арсенал химерних історій: у неї Принц-Жабун очікує, коли його поцілує прекрасна принцеса, а Микита Кожум’яка десь гуляє, поки розумна Князівна розправляється зі Змієм. Методику таких сюжетів Катя Сіль запозичила у європейських педагогів, які вчать критичному мисленню у креативний спосіб: такі, здавалось би, смішні оповідання для дітей допомагають долати стереотипи й аналізувати все самотужки.
«Туптуп», Анья Дамірон
Незнайомий монстр порушив спокійний плин життя мешканців джунглів: гупає так гучно, що перелякав усіх. Невдовзі тварини таки дізнаються, який же це звір оселився поруч з ними — і він виявиться зовсім інакшим, ніж уявляли собі наші герої.
Історія «Туптуп» Аньї Дамірон, доповнена ілюстраціями Пабло Піно, розвеселить малечу, стане провідником у світ африканських джунглів і познайомить з важливою темою захисту тварин, які зараз перебувають під загрозою зникнення.
«Полінка в королівстві дурниць», Віталій Запека
Наша відважна мандрівниця випадково потрапляє до казкового Королівства дурниць. Тут кожен мешканець щодня коїть хоча б одну нісенітницю, яку святкує згодом, а королева присвячує їм бали. Все в цьому місці химерне й дивне, навіть мова працює інакше: слова, що вилітають з рота, втілюються у прямому значенні. На дівчинку чекають нові знайомства, нестримні веселощі, відкриття про звичаї цього краю. Та головне запитання: чи зможе вона потрапити додому?
Усіх карт розкривати не будемо: краще поповнюйте виданням «Полінка в королівстві дурниць» Віталія Запеки й ілюстраторки Наталії Олійник свою бібліотеку й проведіть веселі вечори з цією історією. Ба більше, письменник закладає у сюжет стільки сенсів, що й дорослих захопить така подорож.
Смішні книжки для дітей, які поєднують гумор, непересічні пригоди й обережне повчання — це справжній скарб у читацьких подорожах батьків і малюків.
Серія «Джуді Муді», Меган Макдоналд
Письменниця витворила цілий цикл книжок про кумедну дівчинку Джуді, яка має дуже мінливий настрій, постійно потрапляє у халепи, свариться з братиком і разом з читачами проживає безліч шкільних пригод.
Перша книжка вийшла ще в 2000 році, а зараз серія вже має понад 20 історій, 16 з яких перекладено українською. Бешкетлива й дотепна Джуді Муді отримала шалену популярність по всьому світу: у її характері й проблемах дітлахи впізнають себе, хіхікаючи й регочучи з ситуацій, у які втрапляє головна героїня. Наразі читачам доступні такі книжки про цю вигадливу дівчинку:
- «Джуді Муді» — перше знайомство з персонажкою, її братиком, найкращим другом і «заклятим».
- «Джуді Муді стає знаменитою» — поважна юна панночка вирішує стати на шлях слави. Як Джуді буде намагатись здобути популярність? Креативно, непередбачувано й весело — цілком у своєму дусі.
- «Джуді Муді рятує світ» — обурена людською байдужістю до екології головна героїня береться за справу.
- «Джуді Муді віщує майбутнє» — друзі не вірять Джуді, але вона готує неймовірне передбачення.
- «Джуді Муді — лікарка», адже нашій відважній героїні під силу будь-який фах.
- «Джуді Муді проголошує незалежність», бо якщо Штати змогли стати незалежними, то й Джуді у праві отримати більше свобод: наприклад, не чистити зуби й не розчісуватися.
- «Джуді Муді навколо світу за 8 ½ днів» — дівчинка має навчитись долати конфлікти в дружбі, якщо хоче втілити свою мрію про навколосвітню подорож.
- «Джуді Муді йде до коледжу», адже має підтягнути математику зі студенткою-репетиторкою.
- «Джуді Муді — детектив» і наступниця самої Ненсі Дрю.
- «Джуді Муді й НЕнудне літо» — дівчинка організує шалено веселі пригоди самій собі навіть тоді, коли друзі роз’їхались.
- «Джуді Муді й талісман невдачі», з яким героїня, втім, зможе потрапити до міста, де живе сам президент.
- «Джуді Муді — марсіянка» або просто цілий тиждень була у гарному настрої (дивина, та й годі).
- «Джуді Муді та список бажань», «Джуді Муді та королівське чаювання», «Джуді Муді: книжкова вікторина» і «Джуді Муді у понеділковому настрої» — ще ціла торба пригод дотепної і дуже вигадливої дівчинки.
Серія «Крута Адель»
Адель — не звичайна головна героїня, вона не несе у світ добро та порядок. Наша Адель — прихильниця конфліктів та хаосу, вона егоцентрична, прямолінійна, неординарна й злопам’ятна. Тому про пригоди цієї дівчинки читати вдвічі веселіше.
«Крута Адель» — це серія коміксів від автора Містера Тана, приправлена здоровою порцією чорного гумору. А ще цього читання вистачить надовго, адже українською видано вже 11 томів серії та кілька додаткових мальописів. Перша частина називається «Це добром не скінчиться».
«”Тю!» — сказав їжачок», Сашко Дерманський
Їжачок Тю просто хоче, щоб його ніхто не чіпав, але в житті з’являються ведмедик і білочка Лампочка, які шукають мед. Здавалось би, цих пригод вистачає з головою, але одного дня Зизаній Колючий, батько нашого малого колючого, зникає після нічної вилазки.
У книжці «„Тю!“ — сказав їжачок» Сашко Дерманський знайомить з небагатослівним, задумливим колючкою, що неочікувано для себе опиняється у самому вирі пригод захопливої, дотепної історії про пошуки й дружбу.
Перу цього автора належать і інші веселі книги для дітей, серед яких «Чудове чудовисько», «Бабуся оголошує війну», «Стонадцять халеп Остапа Квіточки», «Маляка і навіжений дракон» та інші.
«Тореадори з Васюківки», Всеволод Нестайко
Добірку з такою темою просто неможливо уявити без класики жанру: книжки про двох малих шибеників у селі «Тореадори з Васюківки».
Вигадливий Ява й дещо розважливий Павлуша складають дует друзів, від пригод якого не відірватись. То вони викопують метро, то влаштовують кориду з коровою, а невдовзі намагаються сфотографувати привида! Халепи цих хлопців смішать вже не одне покоління дітлахів, та одночасно з дотепами Всеволод Нестайко повчає важливому: бути чесним, допомагати іншим і не боятися нового.
Ця книжка внесена до Особливо Почесного списку Андерсена як один з видатних творів світової дитячої літератури й перекладена понад 20 мовами світу.
«Морськосвинський детектив», Іван Андрусяк
У книжці «Морськосвинський детектив» письменник знайомить читачів з незвичайним свином-слідчим Жераром, який за смачненький гонорар готовий розібратись у найважчих справах, наприклад, розкрити таємницю поцупленого котячого сніданку.
З Жераром не засумуєш, адже Іван Андрусяк вигадує такі захопливі розслідування й дотепні діалоги, що від читання не відірватись. Українські веселі дитячі книги письменник повсякчас поповнює новинками у своєму доробку, серед яких, наприклад, інші частини серії про Жерара, а також «Вісім днів з життя Бурундука», «Усі пригоди Стефи і Чакалки» і «Нечиста сила та інші історії».
«Людина-павук і звіряча ватага Месників», Майк Майгак
Комікси для дітей — це також дієвий інструмент, щоб розважити свою дитину, привчаючи до читання водночас.
У мальописі «Людина-павук і звіряча ватага Месників» у Пітера Паркера особливо відповідальна місія: пригледіти за домашніми тваринками Месників, поки ті рятуватимуть світ. Виявиться, що це не таке легке завдання, як могло здаватись спершу. Декілька звіряток зникло — і тепер наш головний герой мусить відшукати їх у великому місті пригод, небезпек і халеп.
Ця історія повна гумору, іронії і легкого настрою, з яким особливо захопливо спостерігати за сюжетом.
Серія «36 і 6 котів», Галина Вдовиченко
Готуйтесь до знайомства з цілим хвостатим товариством з 36 і 6 котів, кожен з яких — унікальна особистість зі своїм характером і особливими дотепами. Уся ця компанія зазвичай проживала в підвалі багатоповерхівки, пролазячи крізь шпарину. Тепер з’явились нові двері й тваринки рушають шукати притулку. На диво, пані Крепова з першого поверху приймає до себе пухнастиків і сфінкса Баронесу. Так починається новий етап у житті цих особливих котів і кішечок.
Чотири книжки складають цю муркотливу серію пригод:
- «36 і 6 котів» — початок знайомства пані Крепової з котячим товариством. Ці кумедні хвостаті виявляться дуже гарними помічниками у справах жіночки і її родини.
- «36 і 6 котів-детективів» — хвостаті тепер солідні працевлаштовані котогромадяни, а у цій частині серії ще й беруться проводити власне розслідування.
- «36 і 6 котів-компаньйонів» — товариство рушає волонтерити в будинку для літніх людей, адже дехто з малих муркотунів мав надто багато вільного часу й займався пакостями.
- «36 і 6 котів-рятувальників» — хвостаті пробують сили у створенні власної котячої рятувальної служби. Та чи дійсно це хороша ідея?
І бонус до цих книжок — «36 і 6 собак», де коти поступаються головними ролями в сюжеті, а на їхнє місце приходить четвірка домашніх собак.
«Я не виконав домашнє завдання, бо…», Давід Калі
Звичайні відмовки більше не діють на вчителів. Хто ж тепер вірить у класичне «собака з’їв мою домашку», коли є кумедна книжка «Я не виконав домашнє завдання, бо…» з безліччю ефектних і цілком правдоподібних відмазок. Як можна робити навчальні вправи, коли, наприклад, відбувається повстання роботів? Це дуже корисний посібник для всіх забувак. Головне переконайтеся, що ваша викладачка не має такої ж книжки на полицях.
«Мімі», Юлія Семченкова
Наша головна героїня — це курка, й дуже незвичайна. Її не люблять мешканки обійстя, адже Мімі — освічена, мрійлива, розумна й не втрачає часу даремно. Поки інші копались у городі, ця руда мала вчила літери й виводила паличкою букви на землі. Захоплення пані теж специфічні, як для курки: пані любить усе французьке, прагне зніматися в кіно й чекає на принца! Мімі не просто фантазує, а доведе заздрісним куркам: їй під силу все. Пташина збирає валізку і мандрує в невідомість.
У книзі «Мімі» письменниця розгортає кумедний, але й мотиваційний сюжет водночас. Ілюстрації Інни Черняк роблять цю історію особливо захопливою і приємною читацькою мандрівкою з впертою курочкою.
«Хрячок-лісовичок», Івонн Герґане
Кумедний і допитливий веприк любить пригоди й досліджувати світ. Інші бешкетливі мешканці також постійно вплутують його у халепи, але Хрячок-лісовичок і не надто впирається. Два веселі оповідання для дітей у книжці «Хрячок-лісовичок» розкажуть про те, як веприк повертатиме дві знахідки — морську черепашку і яйце — туди, звідки вони родом.
Серія «Будинок „Вау!“», Андрій Кокотюха
Колись всілякі химерні створіння взялись мірятись силою і догрались: їхні світи луснули! Тепер усіх — від привидів до русалок, від гномів до вампірів — прихистив Будинок «Вау!», де чудернацьке товариство має навчитись жити в злагоді. Звісно, у такій компанії чи не щодня буде розгортатись кумедна історія: читачі не засумують, а от, наприклад, вампір, якому заборонили полювати, дуже занудьгував. Наразі серію складають чотири книжки:
- «Як весело в будинку „Вау!“», де ми тільки знайомимось з героями. У відгуку на Goodreads користувачка Anna Zozulya пише, що «автор склав до купи історії з чату ОСББ, розповіді про біженців та поширені уявлення про магічних істот». Результат захоплює!
- «Великий гармидер у будинку „Вау!“» — у цій частині ми продовжуємо спостерігати за різноманітними халепами чарівних створінь, як сваряться через несмачні булочки, влаштовують вечірки й намагаються ужитись разом.
- «Комедія жахів у будинку „Вау!“» — строкате товариство вирішує покластись на об’єднувальну силу мистецтва в покращенні своїх стосунків, а тому починає зніматись у кіно.
- «Бешкетні тролі з будинку „Вау!“» — письменник ближче знайомить з капосниками з 146-ї квартири, які псують життя усім іншим мешканцям.
Цих сюжетів вдосталь, щоб добряче посміятись дітлахам, але особливо приємним процес читання роблять чарівні ілюстрації Валерії Печеник.
«Наш підліжковий космос», Катерина Єгорушкіна
Герої книжки «Наш підліжковий космос» — це дітлахи Ромчик і Даринка, допитливість яких перетворює звичайні будні на захопливу експедицію, повну відкриттів. Короткі тексти поєднують цікавезний сюжет з дотепами, які дійсно смішать малечу. Крім того, авторка є психологинею і арттерапевткою, тому історії стануть джерелом корисних педагогічних порад для батьків.
Серед казок є, наприклад, ті, що допоможуть зрозуміти вашу мову любові, підготувати дитину до першого відвідування садочка, а маму з татом навчать сприймати гармидер удома як веселу пригоду.
«Іванна і ванна», Олеся Мамчич
Авторка збірки коротких історій «Іванна і ванна» володіє непересічною креативністю, завдяки якій народжуються шалено цікаві, дотепні сюжети. Наприклад, про ванну, що бавиться в хованки чи мишеня, що уявило себе котом і дійсно ним стало. Подиву варто, як уява письменниці поєднується з, обережним повчанням і бешкетництвом героїв, здатних повеселити й дорослих: ці гумористичні оповідання для дітей є просто маст-гевом на полицях всіх креативних малюків.
Серія «Щоденник слабака», Джеф Кінні
Цьому автору належать, певно, одні з найсмішніших дитячих книг: його сюжети про буркотуна Ґреґа Гефлі, який перейшов до середньої школи, здобули прихильність юних читачів зі всього світу. Із записника хлопця ми довідуємось про всі пригоди й халепи, у які потрапляє головний герой.
Цикл складається з дванадцяти книжок, серед яких «Щоденник слабака», «Зоряний час Родрика», «Остання крапля», «Канікули псу під хвіст» та інші. Ця серія також послужила основою для чотирьох екранізацій.
«Гармидер у школі», Джеремі Стронґ
Пані Гармидер кличуть вчителькою на заміну тільки в крайніх випадках, адже з нею усе навчання перетворюється на хаос веселощів і бешкетувань.
Весела книжка «Гармидер у школі» стане кумедним читанням, але водночас повідає про насправді ідеальну викладачку, що пояснює все на практиці. Наприклад, серед білого дня жіночка замішує тісто для гігантського пирога, щоб діти побачили, як працюють дріжджі на практиці. Занурившись у сюжет, ви опинитесь за партами унікальної вигаданої школи.
Серія «Школа монстренят»
Якщо ви виконуєте домашку та не запізнюєтеся на уроки до школи монстрів, то хто ви? Правильно, найбільший лузер! Як головний герой серії коміксів «Школа монстренят», поведінка якого є просто неприпустимою в навчальному закладі, де навчаються самі малолітні чудовиська.
З якими викликами доведеться впоратися бідному Лузярі, який хоче читати книжки, а не бешкетувати, як всі нормальні монстренята, можна дізнатися з 2 коміксів цієї серії: «Важко, важко бути Лузярою» та «Досі намагаємося читати!».
Серія «Шкарпеткожери», Павло Шрут
Скільки шкарпеток було загублено десь на шляху між пральною машиною і сушилкою. Здавалось би, необачність чи випадковість, але маємо новину: у вас вдома завелись шкарпеткожери.
Характерні ознаки: живуть у стінах або ж непомітних закутках, крадуть тільки одну шкарпетку з пари, мають зовнішність, що дозволяє бути непомітними й утворюють цілі клани. Та найбільше про цих створінь, яких ніколи не бачать господарі помешкань, знає письменник Павло Шрут. Саме він розповідає про пригоди таємничих істот у серії, яка складається з трьох книжок:
- «Шкарпеткожери» — перше знайомство.
- «Шкарпеткожери повертаються» — у своїх дивовижних подорожах команда шкарпеткожерів опиняється в Африці, куди Хихотунець рушає шукати своїх батьків.
- «Шкарпеткожери завжди поряд» — ще більше екшну, гумору й мандрівок, фінал яких не передбачити.
До речі, шкарпеткожери дійсно існують: Павло Шрут і ілюстраторка Ґаліна Міклінова довідались про них зі слів старого професора й все, як воно було, занотували, доповнивши колоритними малюнками, які сповна передають дух цих створінь 😉
«Космічні агенти проти Сирного Монстра», Анна Хромова
Вітя, здавалось, би звичайний учень другого класу, та насправді він — таємний агент Йотан Йотог, який працює над секретним завданням. Раптово все змінюється і справи доводиться відкласти: на Землю напав Сирний Монстр! Вітя-Йотан рятуватиме світ і прибульців одночасно.
Сюжет книжки «Космічні агенти проти Сирного Монстра» повний гумору й малюнків Марини Шутурми, які дозволяють уявити всі ці пригоди сповна.
Сподіваємося, що вам закортіло поповнити бібліотеку виданнями з цієї добірки дотепних історій для дітей. А якщо жодну не вподобали або вже маєте на поличках усі згадані, більше книжок є в нашій інтернет-книгарні Vivat — там точно знайдеться пригода саме для вас!
Схожі статті