STEM romance: що переможе — логіка чи почуття?

Авторка тексту: Ольга Боднар
Романтична література змінюється: описує зрушення у сучасному суспільстві, торкається актуальних тем і осмислює їх. Одним із прикладів таких змін є любовні романи напрямку STEM romance, що вписують романтику в академічний контекст.
Образи жінок тепер стали цікавіші та повніші: наприклад, головна героїня часто працює в лабораторії, веде дослідження або викладає фізику в університеті. Ми спостерігаємо за її внутрішнім станом: прагненнями, переживаннями, реакціями на перемоги й розчарування. Для кохання у її житті теж знайдеться місце. Цей образ ближчий сучасній жінці, на відміну від стереотипних типажів у літературі й кіно (як-от сюжети про бездоганну фатальну жінку-«мрію» чи навпаки — безпорадну «дівчину у біді», котра живе виключно думками про свого рятівника).
Романи напрямку STEM romance справили враження на читацьке середовище, отримавши прихильників по всьому світу. Тож сьогодні детальніше окреслюємо рамки напрямку й пропонуємо добірку бестселерів, які його представляють. Якщо вам захочеться прочитати щось про кохання між науковцями, сподіваємося, ще більше натхнення з’явиться після цього матеріалу 😉
Як STEM romance впливає на сучасну популярну літературу
Любовні романи, у яких головні персонажі працюють у сферах науки (Science), технологій (Technology), інженерії (Engineering) або математики (Mathematics), поступово сформували окремий напрямок — STEM romance. Посприяли популярності цих книг соціальні мережі та платформи, зокрема, тіктоківська спільнота книголюбів BookTok. Багато молодих людей, які діляться читацькими враженнями у соцмережі TikTok, рекомендують однодумцям книжки про стосунки в науковому середовищі.

Головними героями STEM романів є і жінки, і чоловіки в науці. А феміністичний аспект у творах сприяв появі терміну STEMinist.
Така література справила позитивний вплив на масову культуру, особливо вона важлива для жінок, що шукають героїнь, з якими можна себе ідентифікувати. З’явилися історії про героїнь, які вдало ʼвтілюють свої амбіційні плани, пов’язані і з кар’єрою, і з особистим життям.
Читачів цікавлять теми про проявлення власного голосу жінки в академічному світі, балансування між особистим життям та кар’єрою. Книги сприяють обговоренню болючих моментів і проблем, з якими стикаються науковиці в професійному житті, як-от поділ професій на «жіночі» та «чоловічі», мізогінія, сексизм та інші виклики.
Так у статті STEM Romance Books and Their Hidden Importance авторка Стелла Фенвік розмірковує над романами письменниці Алі Гейзелвуд:
«Її героїні — символи відвертого самовираження й самовдосконалення. Вони шукають незалежність у професійній сфері, перш ніж, за логікою жанру, перейти до опори на кохання й романтичну підтримку. У такий спосіб Алі підтверджує результати дослідження, в якому зазначається:
«Підтримка з боку романтичного партнера може бути позитивним чинником, що сприяє успіху жінки в STEM».
Це твердження мимоволі натякає, що для того, аби вижити в академічному середовищі, жінці потрібно знайти чоловіка, на якого можна покластися, який підтримає її та візьме на себе хатні обов’язки, що витісняються її професією. Ми бачимо це в кожному з романів Алі. Сам факт, що вона поєднала STEM і романтику, майже доводить це дослідження, оскільки натякає на те, що жінки реалізують свій потенціал тоді, коли їх більше не пригнічують чоловіки, а підтримують і люблять — через апелювання до фемінних норм, які роблять жінку більш «традиційно привабливою» партнеркою.
Це особливо помітно у взаємодії Леві й Бі з роману «Кохання в мозку»: Бі почувається заляканою чоловіками у своїй галузі, доки не закохується в одного з них. І вже тоді вона покладається на його підтримку, що зрештою дає їй змогу досягти успіху в академічній сфері до кінця роману. Це наводить на думку: щоб жінки могли досягти успіху в чоловічих галузях, їм доводиться відповідати чоловічому погляду. Бути «привабливою колегою» (тобто відповідати фемінним очікуванням щодо зовнішності навіть у STEM) збільшує шанси героїні бути прийнятою на роботу в чоловічому середовищі. […]
У романі «Теоретично це кохання» важко проігнорувати сцену, де Елзі вдягає червону сукню й туфлі на підборах, щоб затьмарити свого чоловічого суперника у битві за постійну академічну посаду. Ця ідея — що жінки повинні фізично компенсувати свої маскулінні інтереси — залишає неприємний присмак. Але чи була б аудиторія настільки зацікавлена в історіях цих жінок, якби не було елемента романтики, що добре продається? Чи не виявляється романтичний жанр у цих книжках спершу антифеміністичним, а згодом — справжньою сутністю фемінізму завдяки його співіснуванню зі STEM, що спростовує думку, ніби жінка в науці повинна обирати між двома полюсами?»
Літературна героїня у STEMinist романах не вважає себе безпорадною, а розуміє, якими можливостями та задатками володіє, щоб досягти своїх життєвих цілей. При цьому вона не відмовляється від стосунків заради кар’єри, а шукає людину, з якою може насолоджуватися повноцінним життям, взаємодіяти з віддачею, створювати й винаходити нове. Це не означає, що такі речі даються легко, особливо у царині науки, де жінки досі стикаються з упередженнями. Тож позитивним явищем стане більша кількість критичних оглядів про те, наскільки популярні автори впоралися із завданням передати актуальні проблеми сучасного світу.
Тема інклюзивності також проявляється у сюжетах. Багато авторів прагнуть різноманітності, представляючи героїнь та героїв різного етнічного походження, сексуальної орієнтації та з різними життєвими досвідами, що робить ці історії ближчими до реального життя. Героями та героїнями романів стають люди з нейровідмінністю. До прикладу, автори показують труднощі, з якими можуть стикатися пари, якщо хтось із них має розлади аутистичного спектру.
Дебютний роман Гелен Хоанг розповідає історію успішної жінки з діагнозом аутизму. Спочатку Хоанг задумувала іншу героїню, але змінити основну історію письменниця вирішила, коли їй та її доньці діагностували синдром Аспергера. У головного героя романів Грема Сімсіона, вченого Дона Ділмана, також виникають проблеми в комунікації з жінками через синдром Аспергера (оглядаємо ці романи далі).
Алі Гейзелвуд: авторка, яка зробила STEM-літературу світовим трендом
Італійка, докторка в галузі нейрокогнітивних наук отримала світову популярність після публікації любовного роману «Гіпотеза кохання». Авторка, відома під псевдонімом Алі Гейзелвуд, жила у Італії, Японії, Німеччині, наразі мешкає у США, та не розкриває фанатам свого справжнього імені. Колись у вільний від наукової діяльності час вона розважалася написанням фанфікшн-літератури, надихаючись «Зоряними війнами», а потім змінила стратегію, що привело авторку до літературної слави.

Алі Гейзелвуд
Після популярності «Гіпотези кохання» з’явилися інші романи письменниці, що поєднують теми науки та романтичних стосунків: «Кохання в мозку», «Теоретично це кохання». Ці книги вийшли українською у Vivat. Перекладені й інші бестселери Гейзелвуд — історія про відносини між юними учасниками шахового турніру «Шах і мат» та паранормальний роман про вампірку й перевертня — «Наречена». У 2022 році Алі Гейзелвуд також видала декілька новел, об’єднаних в серію The STEMinist Novellas Series: Under One Roof, Stuck with You, Below Zero.
Творчість авторки стала своєрідним каталізатором для появи схожих творів. В інтерв’ю медіа Slate на запитання про те, що змусило її почати працювати над романами напрямку STEMinist, Гейзелвуд зізнається:
«Не думаю, що я робила це навмисне. Не думаю, що я ухвалила рішення бути тією, хто почне писати про жінок у STEM. Більше того, мої перші твори були фанатською літературою, я багато писала, коли випустилася зі школи і займалася постдокторантурою. Було весело брати улюблених персонажів і переносити їх у сетинг, який викликав у мене напруження, спостерігати, як вони реагували б, якби їм довелося захищати свою дисертацію, складати іспити чи публікувати матеріал.
Для мене це було дуже катартично, особливо на початку. Було таке відчуття, що я висміюю все своє професійне життя та оточення, пишучи фан-фантастику про подібні речі. І тоді це якось просочилося оригінальним написанням, але в основному це було тому, що я провела все своє життя в академічному середовищі, тож це я знаю найкраще і це те, що для мене найпростіше».
Отож, вибирайте сюжет від авторки, який найбільше торкнеться серця, та розпочинайте читання з нього.
💘«Гіпотеза кохання»

Біологиня Олівія Сміт не надто прагне стосунків, проте заради спокою подруги погоджується на такий подвиг — прикинутися, що має коханого. Головним елементом її суперплану стає суворий, але звабливий Адам Карлсен. Хлопець, звісно, трохи самозакоханий, та на роль фальшивого коханця цілком підходить. Олівія веде свою гру, доки на одній з наукових конференцій не починає дивитися на Адама під іншим кутом. Можна вдавати, що тобі байдуже на почуття, проте від самої себе не сховаєшся. Зрештою, вони науковці й кому, як не їм перевіряти гіпотези? Навіть коли йдеться про гіпотезу, що стосується кохання.
💘«Кохання в мозку»

Бі Кеніґсвассер працює у галузі нейробіології та надихається особистістю Марії Кюрі. Тож коли NASA пропонує жінці взятися за проєкт з нейроінженерії, її внутрішній порадник, себто сама пані Кюрі, схвалює таку пропозицію. Проте труднощі виникають відразу з появою партнера, який також працюватиме над проєктом. Це самовпевнений Леві Вард, який колись образив почуття героїні. Весь цей час вона його ненавиділа, а тепер чоловік сам пропонує підтримку. Чи буде у нього можливість все ж завоювати її інтерес? А можливо, й серце?
💘«Теоретично це кохання»

Вам здається, що докторки фізики живуть нудно? Це не про Елзі, бо вдень вона працює в лабораторії та викладає фізику студентам, а вечорами грає роль фальшивої дівчини та отримує за це гроші. Проте в житті дівчини виникають нові ризики, коли братом її «хлопця» виявляється науковець Джек Сміт. Він нестерпний та водночас привабливий, а ще колись накоїв добрячих проблем у своїй галузі. Сміт викликає в Елзі лише роздратування. Та що, як розвиток її кар’єри залежатиме від ненависного парубка?
Що ще прочитати у піджанрі STEM romance: книги про боротьбу між логікою та спонтанністю
Бестселери, видані українською, що розповідають, як зароджується кохання в стінах академічних будівель і поза ними, пропонуємо вашій увазі.
«Проєкт „Розі“» та «Ефект „Розі“», Грем Сімсіон

Милі та смішні романтичні комедії STEM-напрямку розповідають про вченого генетика Дона Тілмана та його кохану жінку Розі. Книги також піднімають питання нейровідмінності: герой є талановитим вченим і має синдром Аспергера, що викликає незручності в комунікації, зокрема з жінками.
Перша книжка — про розвиток стосунків у цій непересічний парі. «Ідеальний» Дон, який все життя керувався логікою та розраховував найменші дрібниці, шукав дружину, що відповідатиме всім його вимогам. А натомість знайшов непокірну та впевнену в собі Розі, котра перевернула його уявлення про стосунки з ніг на голову.
У другому романі серії йдеться про подружнє життя Дона та Розі, батьківство й проблеми, які виникають у подружній парі з появою дитини.
«Формула спорідненої душі», Крістіна Лорен

Під псевдонімом Крістіна Лорен працюють авторки Крістіна Гоббс та Лорен Білінгс. У їхньому бестселері «Формула спорідненої душі» історія кохання пов’язана зі статистичними даними! Головна героїня, Джесіка — самотня матір, що працює у галузі статистики, тож довіряє цифрам. Жінка сама забезпечує родину, але дуже втомлюється й не проти знайти собі партнера для життя.
Джесіка чує про компанію «ДНКДуо», яка пропонує клієнтам дібрати пару за генетичними даними. Героїня погоджується на експеримент, але її здивуванню немає меж, коли ідеальною парою для неї визначають засновника «ДНКДуо», доктора Рівера Пенью. За зустріч із «судженим» компанія пропонує Джесіці хорошу фінансову винагороду, адже сумісність з Пенью становить цілих 98%. Про жахливий характер вченого ходять чутки, однак на побаченні чоловік приємно дивує свою супутницю. Невже вони й справді можуть стати парою?
«Коефіцієнт поцілунку», Гелен Хоанг

Про книгу Гелен Хоанг ми згадували вище і щиро радимо прочитати її поціновувачам STEM-літератури. Героїня роману «Коефіцієнт поцілунку», Стелла, до тридцяти років досягла значних успіхів у кар’єрі. Тепер жінка бажає отримати новий досвід в особистому житті й нарешті ощасливити батьків, бо матиме пару, та через синдром Аспергера їй важко розвивати стосунки з чоловіками. Стелла вирішує звернутися за допомогою до «фахівця» у сфері кохання — хлопця зі служби ескорту, Майкла. Вони планують винятково фізичну близькість, проте від цієї взаємодії пара отримає значно більше, ніж секс.
«Уроки хімії», Бонні Ґармус

Наша добірка охоплює не тільки ромкоми. Драма «Уроки хімії» розповідає про науковицю Елізабет Зотт. Жінка, яка інтелектуально перевершувала своїх колег, понад усе прагнула збудувати кар’єру, але тогочасне наукове середовище не сприяло її успіхам. Бути науковицею у США 1960-х років означало щоденну боротьбу за базові права. У жінки вкрали ідею та забрали можливості для досліджень.
Приниження через стать, відсутність підтримки серед колег-чоловіків, а пізніше сексуальне насильство й відсутність справедливого покарання для кривдника — через всі ці речі пройшла Елізабетт. Вона знайшла кохання, та через смерть чоловіка залишилася сама з маленькою донькою. Навіть у цій ситуації жінка не отримала розуміння. Але сила волі, самоповага й впевненість в своїх силах нікуди не поділися: Елізабет зуміла використати свої знання хімії та кулінарії, ставши зіркою популярного шоу «Вечеря о шостій». Тепер на неї чекають нові виклики й викриття секретів минулого.
Література STEM romance демонструє образи жінок, які є не лише сильними, а й унікальними у своїх прагненнях. Вони не відмовляються від кар’єри заради стосунків, а будують їх у рівноправному партнерстві. Тож це література, яка і розважає, і надихає, і розкриває важливі сенси.
Більше цікавих статей