Цікаві факти про Гаррі Поттера
Серія книг про Гаррі Поттера стала справжнім феноменом і змінила не одне життя. Багато дітей, які ніколи не любили читати, закохалися в це заняття — магія! Світ Гаррі Поттера неймовірний, можна роками стежити за пригодами юних чарівників і вам ніколи не стане нудно. Хтось зачитується книгами, хтось традиційно переглядає екранізацію перед Різдвом, однозначно — це один з кращих способів провести час.
Редакція блогу Vivat зібрала у цій статті цікаві факти про Гаррі Поттера, з якими легко знову зануритися у магічну атмосферу. Можливо, це ваш знак перечитати улюблену частину серії або увімкнути фільм ;)
Джоан Роулінґ створила світ, який здається неймовірно реалістичним і детальним. Він має свою історію, закони, традиції, заклади освіти, професії та навіть спортивні змагання. Тут багато символів і цікавинок, які з першого разу іноді навіть не помічаєш, захоплено стежачи за пригодами героїв.
20 цікавинок про Гаррі Поттера пропонуємо вашій увазі:
⚡️Історії про хлопчика, який вижив — перші дитячі книги в списку бестселерів New York Times після «Павутиння Шарлотти» в 1952 році. У 1998 році «Гаррі Поттер і філософський камінь» вперше з’явився тут на 16 місці (останнім), а вже наступного року роман «Гаррі Поттер і Таємна кімната» посів заслужене перше місце у рейтингу.
⚡️Перший фільм про Гаррі Поттера з’явився у 2001 році, останній — у 2011, за ці десять років ми одночасно спостерігали за дорослішанням Гаррі, Рона, Герміони та акторів, які виконують їхні ролі. Тож і цікавих фактів про зйомки Гаррі Поттера з’явилося чимало. Підраховано: візажисти наносили шрам Гаррі понад 2000 разів, а Деніел Редкліфф змінив 160 пар окулярів.
⚡️Коли у фільмах ми спостерігали за тим, як Гаррі, Рон та Герміона навчаються, Деніел Редкліфф, Руперт Ґрінт і Емма Вотсон справді виконували домашнє завдання.
Кадр з фільму «Гаррі Поттер і філософський камінь»
⚡️Альфонсо Куарон, режисер третього фільму про Гаррі Поттера, попросив трьох виконавців головних ролей написати есе про своїх персонажів. Деніел Редкліфф написав одну сторінку, Руперт Ґрінт — жодної, а Емма Вотсон — десять. Пряме співпадіння з персонажами ;)
⚡️10-річний Руперт Ґрінт оригінально підготувався до прослуховування на свою роль. Він написав реп про те, як сильно хоче зіграти Рона Візлі — це спрацювало.
⚡️Джоан Роулінґ зізнавалася, що епізод з дзеркалом Яцрес є її улюбленим у першій частині, та й взагалі одним з найулюбленіших у всій серії. Дзеркало показує кожному його найпотаємніші бажання, про це свідчить і надпис «Erised stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi». Якщо читати дзеркально: «I show not your face but your hearts desire» — «Я не обличчя тобі покажу, а бажання твого серця».
⚡️Усі персонажі романів про Гаррі Поттера вигадані, крім Ніколаса Фламеля. У першій частині серії ми дізнаємося, що він є творцем філософського каменю, Герміона шукала про нього більше інформації у бібліотеці. Насправді Ніколас Фламель був французьким писарем, меценатом та торговцем рукописами у XIV столітті. Зберігся навіть будинок Фламеля, який вважається найстарішою будівлею Парижу. Після смерті Фламеля почали вважати алхіміком, йому приписували винайдення філософського каменю та еліксиру молодості.
⚡️Про значення імен у книгах цієї серії можна говорити дуже багато. Письменниця дає кожному персонажу ім’я, яке найкраще розкриває суть його характеру. Так, Гаррі — давньоанглійська версія імені Генрі, так часто називали англійських королів (Гаррі — лідер). Ім’я Рональд походить від давньоскандинавського «Rögnvaldr» — титул радника правителя (адже він є найкращим другом Гаррі). Ім’я Герміона взято з «Зимової казки» Вільяма Шекспіра.
⚡️Ім’я Волдеморт («Voldemort») чудово характеризує персонажа — французькою «vol de mort» означає «втеча від смерті».
⚡️Більшість книжкових лиходіїв легко впізнати за грізним виглядом і схильністю носити темні кольори, але тільки не Долорес Амбридж. Зате її ім’я звучить дуже промовисто: Долорес означає «біль», якого ця героїня сповна завдавала іншим, прізвище Амбрідж — англійською «umbrage» — «образа».
⚡️Мабуть, небагато знайдеться читачів, які б симпатизували Долорес Амбридж. Джоан Роулінґ створила справді чудову нестерпну героїню, це також оцінив Стівен Кінг. У своїй рецензії на книгу «Гаррі Поттер і Орден Фенікса» для Entertainment Weekly він писав: «…Долорес Амбридж з її дівочим голосом, жаб’ячим обличчям і стиснутими короткими пальцями є найвеличнішим та найбільш правдоподібним лиходієм, який був придуманий з часів Ганнібала Лектера».
Кадр з фільму «Гаррі Поттер і Орден Фенікса»
⚡️Ще один факт про Долорес Амбридж, який ми не читали книгах (Роулінґ розкрила його пізніше): лиходійка була покарана за все, що коїла в Міністерстві Магії і ув’язнена в Аскабані.
⚡️Ім’я Албус латинською означає «білий». Прізвище Дамблдор утворене від давньоанглійського слова, що означає «джміль». Письменниця згадувала, що вибрала це слово, бо уявляла, як Дамблдор наспівує собі під ніс.
⚡️Навіть дні народження авторка вибирала невипадково: у Джоан Роулінґ з Гаррі день народження в один день — 31 липня, а жартівники брати Візлі народилися 1 квітня.
⚡️Алан Рікман знав про Гаррі Поттера те, чого інші не знали: Роулінґ ділилася з ним «спойлерами», які допомогли актору отримати роль Северуса Снейпа. Актор блискуче виконав цю роль, професор Снейп — один з найулюбленіших і персонажів у прихильників фентезійних книг. Якщо ви належите до їх числа, насолоджуйтесь читанням щоденників Алана Рікмана «Шалено, глибоко».
⚡️Патронус Герміони — видра (до речі, улюблена тварина Джоан Роулінґ), а Рона - джек-рассел-тер’єр, собаки цієї породи полюбляють полювати за видрами.
⚡️Часом патронус під впливом сильних почуттів може набувати вигляду патронуса коханої людини. Так сталося зі Снейпом. Він завжди кохав Лілі, у них одинаковий патронус — лань.
⚡️Багато заклинань у творах про Гаррі Поттера походять з латини. За кожним з них неважко розпізнати символічне значення. До прикладу, закликання «Експекто патронум», яке викликає патронуса: з латинської — «expecto» — чекаю, «patronus» — заступник.
⚡️Вбивче заклинання «Авада Кедавра» походить з арамейської «Абхадда кедхабхра», що означає «зникнути, як це слово».
⚡️Назви рослин у книжках справжні. Роулінґ зазначала, що взяла їх з книги «Culpeper’s Complete Herbal», написаної у XVII столітті англійським ботаніком Ніколасом Калпепером.
Серіал про Гаррі Поттера: коли очікувати
У 2023 році Warner Bros. Discovery підтвердили, що працюють над серіалом про Гаррі Поттера. Його буде знято на основі семи книг, він може виходити протягом десяти років. Склад акторів буде новим. Очікуємо у 2026 році.
Світ Гаррі Поттера: що ще варто прочитати?
Завдяки книгам про Гаррі Поттера з’явилися численні фільми, театральні постановки, тематичні парки, і навіть академічні дослідження. Фандом Гаррі Поттера — це величезна спільнота, яка з кожним днем поповнюється новими прихильниками серії. Люди з різними уподобаннями можуть ділитися своїми думками, теоріями та враженнями, створювати своє мистецтво.
У багатьох країнах світу книги серії увійшли до шкільної програми, для підлітків важливо мати таких надихаючих персонажів, як Гаррі Поттер. Цікаві факти про ці книги доповнимо неочікуваними цифрами: 1999 року в Сполучених Штатах книги про Гаррі Поттера намагалися заборонити 23 рази в 13 штатах. Не зважаючи на це, книги про юного чарівника ввійшли до класики сучасної дитячої літератури.
Сім книг серії:
- «Гаррі Поттер і філософський камінь» (Harry Potter and the Philosopher’s Stone).
- «Гаррі Поттер і Таємна кімната» (Harry Potter and the Chamber of Secrets).
- «Гаррі Поттер і в’язень Азкабану» (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban).
- «Гаррі Поттер і Келих вогню» (Harry Potter and the Goblet of Fire).
- «Гаррі Поттер і Орден Фенікса» (Harry Potter and the Order of the Phoenix).
- «Гаррі Поттер і Напівкровний Принц» (Harry Potter and the Half-Blood Prince).
- «Гаррі Поттер і Смертельні реліквії» (Harry Potter and the Deathly Hallows).
Якщо ви вже перечитали основні книги серії, знайомтеся з новими героями цього захопливого світу:
- «Гаррі Поттер і Прокляте дитя» (Harry Potter and the Cursed Child). П’єса, написана Джоан Роулінґ у співавторстві з Джеком Торном Джоном Тіффані. Тут головним героєм виступає син Гаррі Поттера, Албус, який також навчається у Гоґвортсі, але на факультеті «Слизерин» і дружить я зі сином Малфоя, Скорпіусом. Герої вирішують використати маховик часу, аби повернутися у минуле і врятувати від смерті Седрика Діґорі. Та чи вдала це ідея — змінювати минуле?
- «Фантастичні звірі і де їх шукати» (Fantastic Beasts and Where to Find Them). Книгу відомого зоолога Ньюта Скамандера тепер можуть читати не лише учні Гоґвортсу, а й звичайні маґли. Не пропустіть нагоду ознайомитися з такою працею, тим більше, що передмову до неї написав сам Альбус Дамблдор.
- «Квідич крізь віки» (Quidditch Through the Ages) — історія квідичу, одна з найпопулярніших книг у бібліотеці Гоґвортсу, ще й з чудовими ілюстраціями.
- «Казки Барда Бідла» (The Tales of Beedle the Bard) — ця книга теж згадувалася в оригінальній серії про Гаррі Поттера, п’ять казкових історій, ще й з коментарями Альбуса Дамблдора.
- «Гаррі Поттер. Чаклунський альманах» (The Harry Potter Wizarding Almanac). Перший офіційний путівник з ілюстраціями сімох художників, неймовірне видання, ідеальне для подарунка. Одна з художниць книги — українка Оля Муза.
- «Гаррі Поттер. Історія магії» (Harry Potter: A History of Magic). Розкішна енциклопедія, завдяки якій ви дізнаєтеся ще більше не лише про світ чарівників, а й про письменницькі цікавинки від Джоан Роулінґ. Кожен розділ книги розпочинається коротким есе від експертів: письменника, режисера, історика, фахівця з дикої природи, священника та інших. Перший розділ пояснює найважливіші поняття у розділах, у наступних ви дізнаєтеся більше про предмети, які вичають у Гоґвортсі — астрономію, догляд за магічними істотами тощо.
- Ще один бестселер, про який обов’язково варто згадати — «По той бік чарівної палички. Магія і хаос мого дорослішання» (Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard) Тома Фелтона, актора, який зіграв Драко Малфія. Тут багато цікавого про зйомки фільмів та дружбу з нашими улюбленими акторами. Передмову написала Емма Вотсон.
У книжках про Гаррі Поттера кожен знайде щось своє: тут і фентезі, і детективна складова, і пригоди, і дорослішання. А ще — глибокі сенси, які дають розуміння про важливість чесності, відданості, сміливості та самопожертви. Такий підхід авторки зробив книги цікавими для широкого кола читачів, від дітей до дорослих.
Якщо ви ще не маєте у своїй колекції книжок Джоан Роулінґ, обов’язково оцініть чудові українські видання, зокрема, ілюстровані. Замовляйте ці та інші фейтезійні цикли в інтернет-книгарні Vivat для себе та у подарунок. Приємного читання!
Схожі статті