Як отримати авторське право на книгу в Україні?

Авторка тексту: Ольга Боднар
Ви написали роман чи збірку поезій, твір вийшов у світ і раптом хтось використовує його — фрагментами чи повністю — без дозволу, чи навіть вказання вашого імені. У цифрову епоху, коли копіювання є справою кількох секунд, авторське право на твір потребує додаткового захисту — реєстрації. Це спосіб застрахувати свою інтелектуальну працю наперед, він не є обов’язковим, але має свої переваги.
Раніше у блозі Vivat ми ділилися основними тезами про авторське право і порадами від юриста щодо укладання договору з видавництвом. Сьогодні покроково розповідаємо, як оформити авторське право на книгу. Людям, які займаються інтелектуальною та творчою працею, важливо знати, як відбувається реєстрація авторських прав в Україні, насамперед щоб вберегти свій твір від плагіату. А ще таким чином ви попіклуєтеся і про майбутнє: реєстрація полегшить спадкоємцям отримання прав на ваш твір.
Що потрібно знати автору про свої права
Автор отримує право на свій твір відразу після його появи, це визначено у статті 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права». Права ж поділяються на майнові й немайнові. З передачею майнових прав на твір можуть виникати нюанси, також завжди існує ризик недобросовісного використання твору сторонніми людьми. Тому письменники, які роблять свої перші кроки у літературному житті, цікавляться, як захистити авторське право на книгу.
Для початку виділимо відмінності у двох категоріях прав: майнових та немайнових. Немайнові права закріплені за автором. Їх не можна відділити від митця, навіть якщо він уклав договір з видавництвом, передав інші права на твір стороннім особам, спадкоємцям тощо. Після смерті автора права на твір належать йому ще протягом 70 років. А далі твір стає суспільним надбанням, тобто його може використовувати будь-хто.
Немайнові права дають можливість автору:
- Вимагати визнання свого авторства. Під час публікації чи публічного використання твору слід зазначати ім’я автора. Ніхто не має права підписувати чужий твір своїм іменем або видаляти ім’я автора при публікації.
- Взяти псевдонім: якщо автор виявляє бажання зазначати замість справжнього імені псевдонім, він має на це право.
- Залишатись анонімним: за автором закріплене це право, тоді під час публічного використання твору справжнє ім’я залишається у таємниці.
- Вимагати недоторканості твору. Автор має право заборонити скорочувати, змінювати, перекручувати твір без своєї згоди, вимагати зберігати цілісність твору.
Тільки автор вирішує, коли публікувати свій твір і чи взагалі він бажає зробити його публічним.
Умови щодо майнових прав на твір обумовлені договором. Це ті права, які стосуються комерційного використання, тобто, фактично дозволяють керувати твором після його виходу в світ. Майнові права можна продати чи купити, передати третім особам, ліцензувати. Автор вважається первинним суб’єктом майнових прав на свій твір.
До списку майнових прав належать:
- право на розповсюдження твору — публікація, продаж книжок, передача їх у бібліотеки тощо;
- право на його публічне відтворення — наприклад, начитка у форматі аудіокниги, чи використання фрагментів твору на сцені під час театральної постановки;
- право на переклади, адаптації, екранізації першотвору;
- право на включення твору чи його фрагментів до збірників, антологій, енциклопедій тощо;
- право на імпорт примірників твору;
- право на використання твору в електронному вигляді (аудіокниги, електронні книги, застосунки тощо).
Цей список є неповним, кожен пункт окремо обговорюється автором і особами, яким він може передати майнові права. Тоді ці особи / особа стають суб’єктами авторського права на твір. Зазвичай автор передає ці та інші майнові права видавництву, натомість отримує гонорар чи роялті.
Майнові права автор може повністю залишити за собою, проте тоді він самостійно налагоджуватиме співпрацю з друкарнею, займатиметься розповсюдженням книги і іншими питаннями.
Співпраця з видавництвом дає письменнику багато нових можливостей. У попередній статті ми детальніше обговорювали моменти при укладанні ліцензійного договору між видавництвом та автором. Це документ, в якому фіксується вид ліцензії та строк договору, способи використання твору, територія його розповсюдження, розмір грошової винагороди та інші умови.
Тут зазначимо, що існує два види ліцензії:
- Виключна ліцензія, коли тільки ліцензіат (видавництво) має право використовувати твір у певний спосіб.
- Невиключна ліцензія — автор може видавати ліцензії кільком особам одночасно, використовувати твір на свій розсуд.
Після публікації книги автор також отримує додатковий захист свого твору: його ім’я (або псевдонім) стає публічним, твір потрапляє у правову площину, всі умови визначаються договором. Майнові права частково переходять до видавця, але немайнові залишаються в автора назавжди.
Управління майновими правами авторів здійснюється Українським агентством з авторських та суміжних прав (УААСП). Це державна організація, яка спеціалізується на зборі та виплаті авторської грошової винагороди. Головним завданням агентства є захист майнових авторських прав вітчизняних і зарубіжних авторів на території України.
В яких випадках авторське право потребує захисту
Авторське право закріплене за письменником автоматично, в момент появи твору. Проте в разі незаконного використання, крадіжки тексту автору потрібно якось довести, що твір дійсно створений ним. Ось тому варто скористатися можливістю реєстрації прав інтелектуальної власності. Це не потребує великої кількості часу та витрат.
Автору найкраще визначитись самому, чи потрібно йому так «страхувати» текст. Так, коли ви поділитеся чернетками в соцмережі чи напишете великий пост, навряд чи це викличе потребу серйозно фіксувати авторство. Крім того, є ряд критеріїв, за яким фахівці оцінюють твори перед тим, як схвалити запит про реєстрацію. Проте якщо твір цінний для вас, ви плануєте його опублікувати, можливо, за ним будуть створювати похідні твори — він вартий офіційного захисту.
Офіційний захист авторського права на літературний твір забезпечує свідоцтво.
Документом можна скористатися у випадках, коли письменнику потрібно продемонструвати своє авторство в юридичній площині:
- Наявність авторського свідоцтва на твір стає беззаперечним аргументом у разі конфліктів чи судових розборів.
- Свідоцтвом про реєстрацію авторського права на літературний твір можна скористатися при укладанні ліцензійних договорів.
- У площині міжнародного права задокументоване свідчення авторства також може стати у пригоді, якщо ситуація стосується країн-учасників міжнародних організацій із захисту інтелектуальної власності.
- Щоб спадкоємці письменника могли безпроблемно отримати майнові права, йому варто завчасно оформити авторське право на свій твір.
Співавторство: чи може колега присвоїти собі ваш спільний твір або віддати майнові права третій особі
Українським законодавством визначено, що твір, створений у співавторстві, належить обом авторам (стаття 436 Цивільного кодексу України та стаття 13 Закону України «Про авторське право і суміжні права»). Неважливо, як саме ви поділите його за фрагментами, він належить співавторам цілісним. А окремі нюанси стосовно прав на твір співавтори можуть визначати в договорі. Один з співавторів зможе передавати майнові права третім особам, якщо отримає на це дозвіл інших співавторів, або передача прав відбудеться ними спільно.
Авторське право й патент: у чому різниця
Часом може виникнути плутанина в розумінні того, чим відрізняється авторське право від патенту. Патент використовується для захисту права інтелектуальної власності на технологічні винаходи, унікальні корисні моделі й рішення. Реєстрації інтелектуальної власності передує тривала експертиза. Патентування — дієвий інструмент, який допомагає розробнику нової технології довести факт її незаконного використання, наприклад, й отримати відшкодування через суд.
Літературні твори не можуть бути захищені цим способом. Ви не отримаєте патенту на книгу, але з моменту її «появи на світ» матимете права, які не потребують патентування. Хоча щоб захистити твір юридично, потрібні будуть додаткові інструменти (як-от реєстрація авторських прав).

Як зареєструвати авторське право й отримати свідоцтво
Найпростіший спосіб для отримання авторського права на книги — скористатися послугами юриста. Митці не дуже полюбляють детально занурюватися у роботу з документами, тому зручно делегувати таку справу фахівцю. Це вимагає трішки більше фінансових вкладень.
Можна зареєструватися самостійно в Українському національному офісі інтелектуальної власності та інновацій ((УКРНОІВІ, або ІР офіс).
Насамперед потрібно сформувати заяву на отримання послуги, це можна зробити в електронному кабінеті на сайті.
Перелік документів, які потрібно подати для отримання послуги:
- Копія твору.
- Документ, що свідчить про факт і дату оприлюднення твору (за наявності).
- Заява на державну реєстрацію авторського права на твір.
- Документи, що засвідчують перехід і належність майнових прав на твір (у повному складі, частково, спільно). Якщо заявка подається замовником.
- Документи, що підтверджують створення службового твору у зв’язку з виконанням працівником обов’язків за трудовим договором (контрактом) і належність майнових прав на такий твір. Якщо заявка подається роботодавцем.
- Документ про сплату збору.
- Документ, що підтверджує згоду на створення похідного твору чи збірки творів від суб’єкта (суб’єктів) авторського права на використаний твір (твори) у випадках, коли така згода передбачена Законом України «Про авторське право і суміжні права».
- Документ, що підтверджує повноваження представника. Якщо заявка подається за участю представника заявника.
- Свідоцтво про право на спадщину. Якщо заявка подається спадкоємцем.
Заявку приймуть і в паперовій формі, надіслати лист можна:
- засобами поштового зв’язку за адресою УКРНОІВІ: 01601, вул. Дмитра Годзенка, 1, м. Київ;
- через поштову скриньку безпосередньо за адресою УКРНОІВІ: вул. Дмитра Годзенка, 1 (вул. Глазунова, 1), м. Київ.
Відповіді на поширені питання, що стосуються державної реєстрації авторського права на твір, а також зразки для заповнення бланків можна переглянути на сайті.
Реєстрація авторського права на твір відбувається після затвердження заявки, вона розглядається близько двох місяців. Якщо автор подасть неповний пакет документів, допустить помилки при заповненні заявки або у процесі перевірки виникнуть сумніви щодо достовірності / повноти даних, Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій протягом місяця з дати отримання документів надішле заявнику запити про усунення цих недоліків чи зробить запит для надання додаткових документів.
Важливо мати документ про оплату збору — якщо він буде відсутній або збір оплачений за помилковими реквізитами, організація відхилить заявку. Проте заявник (або його представник) може подати скаргу у відповідь на відхилення заявки.
Обсяг адміністративного збору за підготовку до державної реєстрації авторського права на твір складає 255 гривень для фізичних осіб та 510 гривень для юридичних осіб. А збір за оформлення та видачу свідоцтва вартуватиме фізичним особам 8,50 грн та 25,50 грн юридичним особам (на 2025 рік).
У разі схвалення заявки ви матимете ще більше можливостей вберегти свій твір. Після публікації книги у видавництві вона також буде захищена знаком (©), проте фахівці радять періодично моніторити ситуацію. З появою інтернету це робити простіше: ви можете відстежувати, чи не з’являються піратські копії твору, чи ніхто не займається плагіатом тексту, чи вказують ваше авторство при цитуванні тощо. У разі плагіату, незаконного використання або присвоєння твору варто звернутися до порушника, зібравши докази (скріншоти, посилання, листування). А тоді скористатися допомогою професійних юристів.
Навіть базове розуміння теми авторських прав дозволяє впевненіше почуватися авторам, які планують посісти помітне місце у книжковій сфері, отримувати нагороду за свою творчість і мати можливість у випадку неприємних ситуацій захистити свій твір. Сподіваємося, це матеріал був для вас корисним і дякуємо за прочитання 💚
Більше цікавих статей