Детективи
Детективні книги: у чому секрет популярності?
Тим, хто любить заплутані, цікаві історії, таємниці та їх розслідування, варто звернути увагу на детективи — книги про розкриття злочинів настільки популярні, що давно вийшли за межі прози у сферу інших видів мистецтва: кінематографу, мальописів, відеоігор тощо. Створені письменниками різних країн і часів, детективні книги пропонують велике різноманіття тем і загадок серед чималої кількості творів з захопливим сюжетом та інтригою.
Якими бувають книги в жанрі детективу?
Класична детективна література пропонує читачеві історію злочину з подальшим розслідуванням і викриттям злочинця. Автор розкриває її повністю, з усіма фактами та нюансами злодіяння, а також показує зв'язки між ними. У більшості історій описані звичайні, зрозумілі кожному обставини та типові персонажі. Це додатково дає читачу можливість брати участь у розслідуванні, вести його паралельно з розслідувачем. Наприклад, класичний детективний роман закритого типу «І не лишилось жодного» Агати Крісті демонструє події в певному місці з обмеженим колом людей. Тут типаж кожного характеру прозорий, а мотиви визначені.
У більшості детективних книг висвітлюється розслідування з пошуком злочинця від імені слідчого. Але є й такі, де розповідається саме про дії зловмисника. Наприклад, в нуарних американських романах розповідь може йти від персони злочинця чи підозрюваного або навіть жертви. Яскравим прикладом сучасного нуарного літературного детективу є «Ідеальна незнайомка» Меган Міранди. Головну героїню підозрюють у вбивстві, поки вона намагається зрозуміти, що реально, а що вигадка.
Субжанрова детективна проза
Також автори вдаються до поєднання з іншими жанрами. Читачеві може бути запропоновано історію страшного злочину та його розслідування в гумористичній формі. До такого прийому вдавалася при написанні своїх іронічних детективів Іонна Хмелевська.
Метажанрова детективна проза
Зараз багато авторів додають історичні факти, шпигунські елементи, політичні ігри. Інколи автори під час написання використовують багато жанрів. Метажанрова проза захоплює читача переплетінням подій, реалій та людських доль. Гостросюжетні детективні романи будуються на динамічності сюжету. Трилери, бойовики, кримінал, пригоди — поєднуючись з елементами цих жанрів, таємниця стає заплутанішою, а її розгадування цікавішим. Саме так у «Код да Вінчі» Ден Браун сплітає разом історію, релігійну пристрасть і конспірологічні теорії. Library Journal називають гібридні суміші (hybrid blends) одним з основних сучасних трендів детективних творів.
Засновники жанру детективу
Американський письменник Едгар Аллан По з його знаменитою детективною трилогією про Огюста Дюпена («Вбивства на вулиці Морг», «Таємниця Марі Роже» та «Викрадений лист») вважається одним зі світових засновників жанру. У цих оповіданнях вперше головним героєм стає розслідувач, який завдяки своїм аналітичним здібностям і логічному мисленню розкриває заплутані, жорстокі вбивства.
Серед засновників літературного детективу варто відзначити:
- Артура Конана-Дойла з найкращим детективом всіх часів Шерлоком Голмсом. Дивакуватість головного героя, таємниці, дивні обставини подій та інтрига в кожному оповіданні приваблюють читачів вже понад сто років.
- Гілберта Честертона зі збіркою оповідань «Смиренність отця Брауна». Загадки злочинів доповнені релігійною складовою та англійським гумором, які трішки розширили межі класичного детектива.
- Вільяма Коллінза та його детективний роман «Жінка в білому». Автор вдало поєднав історію кохання та цинічний обман, скоєний заради грошей.
Найвідоміші світові детективи українською мовою
Початківцям, після знайомства з класикою, радимо ознайомитися з творами таких сучасних авторів детективних романів:
- Стюарта Тертона — англійського письменника та журналіста. Його містичні «Сім смертей Евелін Гардкасл» стали бестселером у 2018 році.
- Роберта Ґелбрейта — під цим псевдонімом Джоан Роулінґ пише популярні детективи про колишнього військового слідчого Корморана Страйка. Перші два романи були адаптовані BBC One у вигляді серіалу.
- Нікласа Натт-о-Даґ — шведського письменника, який дебютував з моторошним історичним детективом «1793». За нього він отримав Crimetime Specsavers Award як за найкращу детективну книгу.
- Тесси Ґеррітсен — американської письменниці, яка створює трилери в різних жанрах. Її детективні книжки про розслідувачку Джейн Ріццолі та медичного експерта Моуру Айлз стали основою для семи сезонів поліційного процедуралу «Rizzoli & Isles».
Детективи від українських авторів
Серед українських письменників детективного жанру варто відзначити авторів, романи яких неодноразово потрапляли в тематичні ТОПи та отримували премії:
- Мартина Якуба з кримінальними романами «Мертві Моделі» та «Не твоє собаче діло» про ветерана АТО з Горлівки Макса Ґедзя, який став приватним детективом.
- Наталку Сняданко, яка в «Перше слідство імператриці» описує події 19-го століття. Книжка про австрійську імператрицю Сіссі повна пригод з політичним підтекстом.
- Олексія Волкова («Виконавець» «Амністія для хакера», Емісар», «Мертві квіти» та інші), який з 2001 року працює з гостросюжетною прозою та зізнається, що «я не можу написати не детектив».
- Богдана Коломійчука, автора авантюрних історичних романів про львівського комісара Вістовича, одного з кращих слідчих Галичини.
На сайті інтернет-книгарні Vivat ви можете купити книги-детективи як визнаних класиків, так і сучасних зарубіжних й українських літераторів.
А у нашій добірці в блозі ви можете більше дізнатися про найкращі детективи книги.