Сентиментальні романи
Емоційне наповнення та атмосферність сентиментальної прози
Сентиментальна література дозволяє читачеві поринути у світи, переповнені емоціями: любові та ненависті, радості та смутку. Сповнені чутливості книги пропонують історії героїв, які живуть відомим нам життям, стикаючись із земними, близькими нам проблемами, допомагаючи забарвити буденність, розбурхати приховані почуття, розібратися у власних емоціях.
Сентиментальні романи мають свої літературні особливості:
- Емоційність. Часто це гіперболізована чуттєвість, якою наділені персонажі, що нерідко ідеалізує їх на тлі раціонального світу. Але це дозволяє читачам співпереживати героям або переживати всі події та емоції від першої особи.
- Розвага та популяризація літератури. Сентиментальний роман як жанр відомий з 18 століття. Саме емоційні історії стали ключем, який відкрив літературні твори широкому загалу. Жанр був інноваційно розважальним, у якому не було чітких канонів написання, а автори часто вдавалися до великих описів, роздумів. Романи чуттєвості однаково захоплювали як чоловіків, так і жінок.
- Недоторкана природа. Місцем перебігу подій автори часто вибирали сільську місцевість, описуючи її як ідеальний простір для співіснування людини та живої природи. Типовий хід чуттєвої прози — перенести героя з ідеального місця існування до брехливого міста з купою вад і проблем, де йому доводиться страждати та протистояти знущанням. Зазвичай у наприкінці такого сюжету персонаж повертається до свого місця сили, де продовжує жити в спокої та гармонії із природою.
Класичний сентименталізм: почуття, простота, романтика
У 1768 році англійський священник і письменник Лоренс Стерн написав книгу «A Sentimental Journey Through France and Italy», що й дало назву новому літературному напряму. Сентименталізм змінив звичний для тих часів класицизм, а сентиментальні оповіді набули своїх характерних рис у творах Жан-Жака Руссо («Юлія, або Нова Елоїза»), Йоганна Вольфґанґа фон Ґете («Страждання молодого Вертера»), Семюела Річардсона («Памела, або ж Винагороджена доброчесність») тощо:
- почуття замість розуму;
- проста сільська людина на зміну вельможам;
- прославлення доброти, кохання та природи.
В класичній українській літературі до сентименталістів відносять Івана Котляревського з п'єсою «Наталка Полтавка та Григорія Квітку-Основ’яненка з поемами «Маруся», «Сердешна Оксана» та «Щира любов».
Сучасна сентиментальна література:
Сентиментальні романи продовжують приваблювати читачів простими, але водночас близькими та зрозумілими темами:
- віра в добро та людяність;
- підвищення загального оптимізму;
- надії на зміну власної долі тощо.
Для знайомства з сучасними представниками жанру пропонуємо звернути увагу на такі перекладені книги:
- «Їсти, молитися, кохати» від Елізабет Ґілберт — сповнена щирості історія духовного переродження, яка розповідає про позитивні зміни у житті розчарованої у житті письменниці Ліз.
- «Проєкт «Розі»» — дебютний STEM-роман австралійського драматурга та кіносценариста Грема Сімсіона про проблеми спілкування та спроби віднайти справжнє кохання.
- «Смажені зелені помідори в кафе Зупинка» — книга від американської акторки, авторки літературних творів і сценаріїв Фенні Флеґґ. Роман переповнений різноманітними історіями людей з невеличкого містечка, які спроможні повернути жагу до життя не лише головній героїні твору, а й читачам.
Серед українських творів пропонуємо звернути увагу на сентиментальну прозу Марії Матіос, Євгенії Бабенко, Серафими Сікорської. Їх книги насичені емоційними переживаннями, дружніми та сімейними стосунками, відчаєм і перемогами над собою та власною долею.
Сентиментальні романи зарубіжних та вітчизняних авторів ви можете придбати в нашій інтернет-книгарні Vivat.