Сучасна українська проза
Яку точку історії можна вважати відліком, коли з’явилась сучасна українська проза? Очевидно, що переломним моментом для всього українського письменництва став 1991 рік, коли, після проголошення незалежності прийшов кінець так званій колоніальній українській культурі. Українська література постала новими іменами Юрія Андруховича, Оксани Забужко, Андрія Куркова, Олександра Ірванця, Тараса Прохаська та інших.
Однак з початку незалежності проза сучасних українських письменників змінювалася як за своєю тематикою, так і за жанровим різноманіттям.
Класики сучасності
Попри те, що українська сучасна проза – явище доволі молоде, є українські літератори, книги яких читають в усьому світі, а їх творчість стала відображенням літературних тенденцій певної епохи.
- Автор романів «Інтернат» про Донбас 2015 року, «Ворошиловград», «Месопотамія» Сергій Жадан сьогодні відомий також як активний волонтер. У 2016 році журнал The New Yorker назвав його «Поетом зі сходу України, де все руйнується», а у 2022 році Комітет літературознавчих наук Польської академії наук висунув Сергія Жадана на Нобелівську премію з літератури.
- Юрій Андрухович — автор «Лексикон інтимних міст», «Рекреації», «Московіада», «Радіо Ніч». Представник постмодерної української прози. Спільно з Віктором Небораком та Олександром Ірванцем письменник заснував поетичну групу «Бу-Ба-Бу», яка відновлювала карнавальність в українській літературі. Сьогодні його книги перекладено польською, англійською, німецькою, французькою, угорською, фінською, шведською, іспанською, чеською, словацькою мовами.
- Оксана Забужко – революціонерка в українській літературі, через відверто еротичні сцени та феміністичне спрямування її провокативний роман «Польові дослідження з українського сексу» став одним із найгучніших українських творів усіх часів.
- Любко Дереш – прозаїк, чиї твори змушують людину думати, усвідомлювати себе і світ, себе в ньому. Головні герої його творів — підлітки та цікаві історії з їхнього життя. Найвідоміші романи: «Культ», «Поклоніння ящірці», «Архе», «Намір!», «Трохи пітьми».
- Андрій Любка – майстер короткої прози. Романи та збірки Любки перекладені англійською, португальською, сербською, польською, чеською та іншими мовами, а його пригодницький роман «Карбід», що увійшов до короткого списку Книги року BBC, був номінований на найвищу літературну нагороду у Польщі.
- Павло Коробчук — український письменник, прозаїк, поет, публіцист, музикант, журналіст. Автор романів «Ключові клапани» і «Море для шульги», збірки «Священна книга гоповідань», а також поезії «Навій».
На яких нових авторів варто звернути увагу?
В українському літературному просторі продовжують з’являтися нові імена та видаватися книги, повз які читачі не можуть пройти. Серед когорти нових вітчизняних авторів варто відзначити таких:
- Софія Андрухович — авторка «Амадока», «Сьомга» та «Фелікс Австрія». Відзначена преміями «Книга року BBC» та премією імені Джозефа Конрада.
- Таіс Золотковська — засновниця проєкту «Клуб Анонімних Авторів». Авторка книжок для дорослих та дітей, серед яких «Лінія зусилля», «Ай-кім: морозиво для Лесі», «Червона сукня моєї тітки», «Таємне життя Рудика». З-поміж останніх творів – роман «Босоніж на оливі» – історія про те, що завжди можна і є куди й до кого повернутися, про те, що завжди можна змінити своє життя.
- Валерій Маркус — український військовий, ветеран російсько-української війни. На сьогодні є головним майстер-сержантом 47-го окремого стрілецького батальйону. Автор роману «Сліди на дорозі» — справжньої історії війни на Сході очима очевидця.
- Гаська Шиян — письменниця зі Львова, перша лауреатка літературної премії Європейського Союзу від України за роман «За спиною».
- Євгенія Кузнєцова – письменниця, перекладачка та науковиця. Її перший роман «Спитайте Мієчку» став справжнім бестселером та увійшов у короткий список Книга року BBC-2021.
- Ілларіон Павлюк — автор не лише книжок, а й низки документальних стрічок. У 2015 році в складі добробату брав участь у війні на Сході України. Автор нуар-детективу «Білий попіл» та містичного роману «Я бачу, вас цікавить пітьма».
- Мартин Якуб – український автор кримінальних романів «Не твоє собаче діло» та «Мертві моделі».
- Андрій Семʼянків — лікар, автор блогу MED GOblin та бестселера «Медицина доказова і не дуже». Його роман «Танці з кістками» проста, на перший погляд, історія про патологоанатома-невдаху, яка переростає у серйозну моральну дилему.
- Наталія Довгопол — працює в жанрах фантастики та історичної прози. Пише книжки для дорослих, young adult та молодших підлітків. Серед найвідоміших робіт — «Шпигунки з притулку “Артеміда”», «Мандрівний цирк сріблястої пані» та «Знайти країну амазонок».
На сайті Vivat ви можете знайти як новинки, так і бестселери сучасної української прози. А якщо вас цікавлять українські літератори сьогодення в усьому їх творчому різноманітті, то радимо звернути увагу на розділ сучасної української поезії.