11 книг про різні культури, які варто прочитати

Погодьтеся, відкритість до світу робить наше життя більш наповненим. Попри відмінності — від народних традицій до умовностей соціальних норм — усі люди прагнуть схожих речей. Взаєморозуміння, свобода, любов, самовираження — такі речі зрозумілі носіям різних культур.
Знайомитися з культурним різноманіттям можна не тільки через подорожі, а й через літературу. Така мандрівка не обмежує нас ні часом, ні простором. Книжка миттєво переносить у найвіддаленіші закутки планети — чи то у гірське селище Перу, чи на розкішну терасу Неаполя чи в серце марокканського базару. У добірці від редакції блогу Vivat — книги про культуру життя різних народів світу. Пропонуємо зануритися у літературну мандрівку через художню прозу, мемуари, репортажі від українських та зарубіжних письменників. Рушаймо навздогін враженням, екстриму й захвату. На нас чекає…
«Омріяний Рим», Боріс Джонсон

Основою книги «Омріяний Рим» відомого британського політика й журналіста Боріса Джонсона став документальний фільм Boris Johnson and The Dream of Rome, знятий телекомпанією BBC. Пізніше автор доповнив свій матеріал та опублікував його у вигляді книги — захопливої, надзвичайно цікавої й навіть дещо провокаційної.
Боріс Джонсон проводить паралель між величчю Римської імперії та сучасними політичними проектами — зокрема, Європейським Союзом. Він досліджує, чому спроби відтворити римський досвід державного управління — від Карла Великого до сучасних європейських інтеграційних прагнень — залишаються невдалими. Попри це, культурна спадщина давнього Риму має надзвичайну цінність для сучасного світу: чимало археологічних пам’яток того часу знаходили у різних країнах Європи й Азії.
Автор наголошує на тому, що римлян пов’язувало поняття спільної ідентичності та згуртованість. Через живу мову, історичні факти, приклади з античності та сучасності Джонсон детально розповідає, що зробило Римську імперію величною і чому ЄС не вдається повторити цей шлях. Книжка особливо сподобається поціновувачам античної культури.
📕Принагідно нагадаємо про ще один бестселер Боріса Джонсона, виданий українською — «Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію» — для тих, хто цікавиться історією минулого століття, зокрема, періодом Другої світової війни.
«Ерос і Психея. Кохання і культура в Європі: есеї», Володимир Єрмоленко

Книга Володимира Єрмоленка представлена у вигляді докладних есеїв, з рекомендаціями літератури до кожного з них. Занурюйтеся у подорож європейською культурою — від Ренесансу до XXI століття — щоб простежити, як змінювався образ кохання, бажання, близькості. Водночас — це спроба осмислення позицій європейської філософії, культурології та історії мистецтва.
«Франція. Історія пригод», Грем Робб

«Франція. Історія пригод» — оригінальна праця від британського історика та письменника Грема Робба. Беручи до рук його книжку, готуйтеся поглянути на Францію з нового боку! Спираючись наукові джерела й особисті польові дослідження, які Робб проводив, подорожуючи країною на велосипеді, він створив унікальні матеріали. Тут поєднані наукові факти та легенди, а колоритні постаті французької історії постають у новому, часом несподіваному світлі.
Робб розповідає, як жива огорожа галлів налякала римлян, де у Франції могло рости біблійне дерево пізнання, чи справді в готичних соборах використовували парову енергію ще в середньовіччі, що об’єднує Наполеона з Людиною в залізній масці і багато інших цікавинок.
«Індоєвропейці. Походження, мови, культури», Гаральд Гаарманн

Науковці спостерігають разючі подібності у граматиці й лексиці між європейськими та східними мовами (як-от перська чи санскрит). Пояснює таку мовну спорідненість простими словами німецький мовознавець та культуролог Гаральд Гаарманн. У праці «Індоєвропейці. Походження, мови, культури» він описує виникнення індоєвропейської прамови та ймовірну прабатьківщину її носіїв, що проживали у степах Північного Причорномор’я. Звідти, починаючи з IV тисячоліття до нашої ери, кочові племена переселялися на східні й західні території. Так, поступово їхні культурні елементи та мовні традиції змішувалися з місцевими доіндоєвропейськими культурними надбаннями.
Пізніше кочівники перейшли до осілого способу життя. Так і сформувалася індоєвропейська мовна родина. Свідчення цих процесів збереглися не лише в мовах і міфології, а й у археологічних артефактах, про що детально й захопливо розповідає Гаарманн.
«Міста і люди», Йозеф Рот

«Міста і люди» — збірка публіцистичних текстів австрійського письменника Йозефа Рота: есеї, фейлетони та репортажі. Автор народився в Україні (Броди, Львівщина), після закінчення Першої світової війни розпочав кар’єру журналіста. У 1920-х роках мандрував Європою, враження від поїздок Францією, Балканами, Албанією, росією він детально, з гумором й у своєму захопливому стилі описує в репортажах.
Особливу увагу Йозеф Рот приділяє життю євреїв Сходу (есей «Євреї: дороги та бездоріжжя»), звертає увагу на антисемістські настрої у тогочасній Європі, неприязнь до емігрантів, котрі рятувалися від війни тощо. Автор описує нові міста, в яких євреї опинилися після війни — Відень, Берлін, Париж, Нью-Йорк — і пише з любов’ю про людей, яких добре знав. Він хоче зберегти пам’ять про них, говорити про особливості їхнього життя посеред культурного різноманіття найбільших столиць Європи.
«З країни рижу та опію», Софія Яблонська

Якщо хочеться почитати етнографічні праці українських мандрівників, варто познайомитися з книгами Софії Яблонської — української письменниці, емансипантки, фотографки минулого століття, якій вдалося здійснити навколосвітню подорож, незважаючи на виклики свого часу.
У книзі «З країни рижу та опію» мандрівниця ділиться спостереженнями про повсякденне життя, звичаї, забобони й соціальне життя Китаю, а також ділиться власними переживаннями, навіть описує враження від публічної страти «піратів». Прагнучи зняти на плівку побачене, Яблонська зіштовхувалася з упередженнями місцевого населення щодо фотографування, які боялися «магічного апарату». Врешті, вона знайшла нестандартний вихід: винайняла приміщення начебто для торгівлі, з вікна якого знімала життя міста.
📔А дебютною працею письменниці є «Чар Марока», де вона описує різні верстви населення арабської Африки, пише про становище жінок, відносини місцевих з іноземцями. Софія Яблонська жила у Марокко протягом чотирьох років, враження у тексті теж засновані на її особистому досвіді.
«Я працюю між Європою і Азією. Нотатки журналістки», Катерина Загородня

Книга «Я працюю між Європою і Азією» розповідає про життя у Туреччині з перших вуст. Герої — місцеві жителі, кожен і кожна зі своїми прагненнями та поглядами на життя. Вони надзвичайно різні і не зобов’язані подобатися читачу, але чіпляють своєю відвертістю. Серед них сценаристка, чистильник взуття, пластичний хірург, прибиральник, ветеринар та інші герої, бачення яких і розкриває культурні особливості Туреччини, її самобутність.
«Японія: сто мільйонів аріґато», Сергій Корсунський

Автор книги «Японія: сто мільйонів аріґато» розповідає про країну вранішнього сонця з позиції учасника подій та дипломата. Сергій Корсунський — Надзвичайний і Повноважний Посол України в Японії, пропонує всебічний огляд на історію, філософію, культуру та менталітет країни, з якою українців поєднує тісна співпраця. Чимало уваги автор приділяє темі підтримки нашої країни Японією після російського вторгнення, розповідає про допомогу, яку надали як японські політики, так і громадяни: прихистили біженців, долучалися до зборів, демонстрували підтримку тощо.
Ви дізнаєтеся більше про релігію (буддизм, синтоїзм) та філософію кайдзен, вона є визначальною для феномену японської стриманості та менталітету, про який часто говорять. Автор пропонує читачу глибокий огляд суспільних норм, історії, філософії японців. Говорить і про соціальні виклики, технології та роль однієї найзагадковіших країн Азії у сучасному світі.
«Корея. Кей-поп, традиції побачень і культ їжі», Ольга Мужановська

Давно хотіли дізнатися більше про життя у сучасній Південній Кореї? З цим допоможе «Корея. Кей-поп, традиції побачень і культ їжі» — чесний гід від Ольги Мужановської, біологині, мандрівниці та випускниці корейського університету. Авторка занурює читача у повсякденне життя Кореї: від національних звичаїв, кухні та одягу до феномену кей-попу, соціальних табу і труднощів при вивченні мови. Ольга Мужановська говорить не тільки про світлий бік життя корейців, а й про проблеми всередині країни, які зазвичай не помічають за красивою картинкою, такі як ієрархічна структура, домагання, суспільний тиск тощо.
«Кипуча річка. Пригоди і відкриття в Амазонії», Андрес Руссо

Захоплива оповідь від геолога Андреса Руссо, у якій поєдналися дитячі мрії, наукові амбіції, шалена цікавість, потяг до авантюр та пригод. Коли маленький Андрес жив у Перу, дідусь розповідав йому про кипучу річку в Амазонії. Температура води у ній настільки висока, що в річці закипає все живе. Минає двадцять років. Андрес тепер геолог, він вкотре чує про ту неймовірну річку й вирушає у нетрі Амазонії, щоб побачити її на власні очі. Ми познайомимося і з колоритними місцевими жителями, котрі вважають річку священною.
Ця книжка — не вигадка, а захоплива документальна подорож до однієї з найбільш загадкових точок планети. Чоловікові хочеться розгадати загадку цього природного явища. На допомогу приходить місцевий шаман разом зі своїми послідовниками. Він стає для героя наставником, оповідає про давні часи, духів природи, ділиться своїми настановами про бережливе ставлення до джунглів.
Річка цікавить не тільки геолога — надзвичайне місце вабить і місцевих мешканців, і жадібних інвесторів, і вирубувальників лісу. Боротися доведеться за збереження річки, цього природного дива: цікавість дослідника поступається місцем його цінностям, серед яких — відчуття відповідальності й турбота про довкілля.
Якщо книга автора вам сподобалася, рекомендуємо до перегляду його виступ на конференції TEDx. Саме цей виступ і став основою для книги.
«Африканський роман», Максим Беспалов

«Африканський роман» — пригодницька тревел історія, органічно поєднана з художнім репортажем. Українець Макс, організатор турів до Африки, вирушає в Танзанію не лише заради роботи. За жартівливою порадою свого друга Чарлі він хоче одружитися з місцевою жителькою й таким чином зробити подорожі дешевшими. Та з легкої авантюри виростає ціла історія — з побаченнями, курйозами, спостереженням за дикою природою, візитами до племен, рафтингом, кавовими церемоніями й знайомством із давніми ритуалами масаїв. Автор вплітає у розповідь живі сцени з життя місцевих громад, пояснює значення обрядів, сакральних практик, а також особливості мови суахілі, якій приділяє особливу увагу.
Книга написана легко й цікаво, з любов’ю до місць, у яких побував автор. Ви дізнаєтеся чимало про культурні та історичні особливості Африки, про світ природи, що вражає своєю красою. Ілюстрації Катерини Гордієнко ще більше додають виданню глибини.
Кожна культура вражає своїми символами, традиціями, народними героями та історичними особливостями. Пізнавальної літератури від мандрівників ніколи не буває замало. Ми також переконані, що кількість фахівців з етнографії, культурної антропології лише зростатиме, а більше книжок на цю тематику чекають на вас в інтернет-книгарні Vivat. Сподіваємося, серед нашої невеликої добірки знайшлися книги, які вас зацікавили 💚
Більше цікавих статей