17 важливих книг про історію України
Авторка тексту: Ольга Боднар
Визначний період історії України триває просто зараз — це повномасштабна війна з росією. Пишуться книги про героїв війни, з’являються нові імена. Як ніколи краще осмислюється зв’язок минулого з сьогоденням. Розібратися у подіях давнини допоможуть найкращі книги з історії України від провідних фахівців галузі. Читаючи їх, розумієш, що історичні книги можуть бути не менш захопливими, ніж художні.
Редакція блогу Vivat радить цікаві та важливі книги про історію України, які варто прочитати усім, хто прагне розширити свої знання. Це класичні праці й популярні бестселери, за якими стоять багаторічні дослідження українських науковців.
«Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності», Сергій Плохій
Читачам, які перебувають у пошуках найкращих книг про історію України, радимо оцінити працю відомого історика, професора Гарвардського університету Сергія Плохія «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності».
У ній детально розказано про основні етапи української історії в контексті світової, подано цікаві дослідження, які можуть стати для читача відкриттям, розвіяно поширені міфи, що вкоренилися зокрема «завдяки» старанням російської пропагандистської машини. Праця також містить нетиповий аналіз окремих історичних осіб.
Першочергово «Брама Європи» була написана для іноземної аудиторії, автор прагнув познайомити читачів з українською історією та показати, чим вона цікава. Згодом книга захопила й українських читачів (присвячена вона, до речі, громадянам України), автора було нагороджено Шевченківською премією.
Книгу буде цікаво прочитати і тим, хто хоче почати знайомитися з історією України, і досвідченим дослідникам подій минулого.
Оцінка Goodreads: 4,2 на основі майже 7 000 голосів читачів.
«Короткий курс історії України», Олександр Палій
Читачам, які шукають кращі книги з історії України для загального ознайомлення й зацікавлення предметом, радимо звернути увагу на працю Олександра Палія «Короткий курс історії України». Тут інформація подана лаконічно, доступно й зрозуміло. Видання має невеликий формат, красивий дизайн (чудовий варіант подарунка), добірні фото та ілюстрації. Книгу вже перекладено англійською, китайською, французькою і німецькою мовами.
«Подолати минуле: глобальна історія України», Ярослав Грицак
Чи не у кожному топі книг про історію України ви знайдете працю, яка стала результатом 15-річних досліджень історика й публічного інтелектуала Ярослава Грицака. «Подолати минуле: глобальна історія України» — книга, що розповідає про формування нашої країни у контексті світових змін. Автор закликає дивитися на історію України як на частину глобальних подій. Таким чином українське минуле сприймається не ізольовано, а стає вписаним у загальну картину світової історії, включаючи економічні, соціальні та культурні явища. У цьому тексті увага приділяється впливу зовнішніх подій на внутрішні процеси нашої країни.
Книжка є абсолютним бестселером, має ряд відзнак, зокрема, увійшла до рейтингу найкращих українських книг 2021 року від Українського ПЕН-клубу, в категорії нон-фікшн. Також отримала місце у Короткому списку премії Книга року ВВС-Есеїстика-2022.
На Goodreads має оцінку 4,6 на основі понад 400 голосів.
«Історія України-Русі», Микола Аркас
Є книги про Україну, які варто прочитати у будь-якому віці, серед них «Історія України-Русі» Миколи Аркаса, історика, мецената й культурного діяча, яка добре знайома широкій аудиторії, написана доступною мовою та розповідає про історію України від давніх часів до XX століття. Вперше книгу було видано ще у 1908 році, автор писав її для свого онука, з навчальною метою. Однак пізніше вирішив видати її, і наклад у 7000 примірників був з блискавичною швидкістю розкуплений.
Рецензенти хвалили роботу: відомий український громадський діяч та меценат Євген Чикаленко називав її найкориснішою після «Кобзаря» Тараса Шевченка. Щоправда, історик Михайло Грушевський працю не оцінив, розкритикував.
«Нарис історії українського народу», Михайло Грушевський
Історик Михайло Грушевський насамперед відомий як автор 10-томної монографії «Історія України-Руси». Ми ж пропонуємо прочитати «Нарис історії українського народу», де комплексно досліджені процеси становлення й розвитку держави. Стисло викладені основні події тисячолітньої історії українців, починаючи з давніх часів і закінчуючи початком ХХ ст.
Ви прочитаєте про слов’янські племена на території України, створення та занепад Київської держави, Галицько-Волинське князівство, українські землі у складі Великого князівства Литовського та Польщі, козацьку добу, ліквідацію Гетьманщини та українське відродження.
«Історія запорізьких козаків», Дмитро Яворницький (у трьох томах)
Один з провідних українських істориків початку минулого століття, за сумісництвом археолог та етнограф Дмитро Яворницький багато років вивчав тему запорозького козацтва. Він є автором численних робіт, присвячених цьому періоду.
Тритомна праця під назвою «Історія запорізьких козаків» підсумовує його тривалі дослідження. У першому томі автор описує внутрішній побут козацької громади, географічні межі, топологічні й кліматичні особливості Запорізьких Січей, їхній військовий устрій, церковний лад тощо. Другий і третій томи присвячено всебічному огляду подій історії українського козацтва, від кінця XV до другої половини XVIII століття.
Книги Яворницького варто прочитати усім, хто хоче дізнатися більше про козацьку добу, вся інформація подана змістовно, доступно й цікаво.
«Київські адреси української революції 1917-1921»
«Київські адреси української революції 1917-1921» — приклад унікального нонфікшну, створеного для читачів, які глибоко цікавляться даним історичним періодом. Це путівник місцями, на яких відбувалися ключові події української революції 1917-1921 років. Авторські довідки й фото доповнюють оригінальні цитати історичних діячів.
Відкривайте книжку й вирушайте у подорож вулицями, де були розташовані основні політичні, громадські та культурні організації. Розглядайте будівлі, у яких мешкали чи працювали видатні особистості. Відвідайте локації Києва, де проводилися демонстрації, збори й визначальні бої. А після того, як подорож сторінками завершиться, ви зможете повторити її в реальності: книга містить інтерактивну мапу, яку можна відкрити на своєму смартфоні і розробити свій маршрут визначними місцями Києва.
«Східно-західна вулиця. Повернення до Львова», Філіп Сендс
Успішний фахівець з міжнародного права Філіп Сендс отримує запрошення прочитати лекцію для студентів у Львові. Проте лекція — не єдина причина їхати до України, з цим містом пов’язана історія родини автора. Його дідусь Леон не любив згадувати минуле, однак було відомо, що чоловік народився у місті Лемберг (сучасний Львів) і чимало пережив. З цього починається розкриття родинних загадок і не тільки їх.
У книжці «Східно-західна вулиця. Повернення до Львова» розкриття історії пана Леона переплітається з історіями відомих тогочасних юристів-міжнародників, вивченням архівних документів та пошуком істини. Так, Львів стає місцем, де бере початок сучасне міжнародне право, читач дізнається більше про юристів Герша Лаутерпахта та Рафаеля Лемкіна, завдяки яким з’явилися терміни «злочини проти людяності» та «геноцид», що мали вагу під час Нюрнберзького суду над нацистами після закінчення Другої світової війни.
«Хроніки Томосу. Своя церква», Катерина Щоткіна
Книжка «Хроніки Томосу. Своя церква» української журналістки Катерини Щоткіної стала результатом тривалого вивчення релігійного питання в Україні. Авторка пише про зародження й розвиток ідеї української автокефалії, здобуття Томосу, політичні події та маніпуляції у контексті з сучасними подіями.
Цитата Катерини Щоткіної:
«Ми зможемо стати свідками докорінних змін у системі стосунків, що склалися у світовому православ’ї, — побачити, як створюються і розпадаються тисячолітні союзи, як змінюються віковічні правила гри… Томос і автокефалію українська церква й уся Україна сприйняли як перемогу. Невдовзі нам усім доведеться переконатися у тому, що це лише квиток у майбутнє».
«Зродились ми великої години… ОУН УПА Історична правда», Вахтанг Кіпіані
У книжці «Зродились ми великої години…ОУН УПА Історична правда» зібрано статті, що тривалий час публікувалися інтернет-виданням «Історична правда». Це роботи, написані громадськими діячами, науковцями й журналістами, дисидентами. Укладачем є Вахтанг Кіпіані. У передмові він зазначає, що тема «бандерівців» викликала в аудиторії великий інтерес. Викладенні у книжці статті покликані задовільнити його.
Читачі дізнаються основну інформацію про Організацію українських націоналістів (ОУН) та Українську повстанську армію (УПА) на основі перевірених джерел та безпосередньо з перших вуст. Зокрема, тут ідеться про організацію діяльності цих рухів, їхнє буденне життя й побут, історії лідерів та учасників підпільного руху й повстанської армії.
«Таборові діти», Любов Загорська
У книжці «Таборові діти» письменниця й журналістка Любов Загорська зібрала свідчення людей, які в дитинстві зазнали репресій з боку радянської влади. Вони передані читачу у формі монологів. Діти українців, яких тогочасна влада назвала «ворогами народу», пережили розділення з родинами, заслання у сибірські табори, в’язниці. На них чекав голод і холод у віці, коли кожна людина є найбільш чутливою й уразливою.
Над цією книжкою неможливо не розмірковувати й у контексті нашої війни, коли сучасні росіяни повторюють злочини минулого покоління, викрадаючи й депортуючи на свою територію українських дітей.
«Архіви КГБ. Невигадані історії», Едуард Андрющенко
Завдяки тривалому дослідженню архівних документів науковцем Едуардом Андрющенком в ряді українських та зарубіжних ЗМІ з’явилося чимало чудових матеріалів, розкрито історії минулого, які за відгуками читачів й критиків заслуговують на окремі екранізації. Андрющенко вивчав документи радянського комітету держбезпеки, які до недавнього часу були засекречені. Знайдені ним історії про життя в тоталітарній радянській системі викликають масу різних емоцій. Люди мистецтва, шпигуни та секретні агенти, авантюристи й втікачі, звичайні громадяни — ризикував кожен, хто був частиною тоталітарного режиму. На них чекали різні долі, та переважно все закінчувалося трагічно: когось намагалися зламати тортурами чи погрозами, хтось був готовий на вбивство чи зраду, щоб урятувати себе. Всі розсекречені матеріали опрацьовані та зібрані у книжку «Архіви КГБ. Невигадані історії». Автор майстерно поєднав документальну точність з цікавою формою подачі інформації, додав свідчення живих героїв, яких вдалося знайти.
Оцінка Goodreads: 4,3 на основі 500 голосів.
«Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи», Сергій Плохій
«Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи» — перша книга, що розповідає про трагедію світового масштабу від вибуху 26 квітня 1986 до закриття станції у грудні 2000 року. Сергій Плохій детально змальовує картину тогочасних подій, пише про основних фігур, які перебували у епіцентрі катастрофи й поза ним. Вибух на чорнобильській станції залишив по собі фізичні й психологічні рани, став національною трагедією, вплинув на економічний стан держави, зчинив збій у системі радянського управління. Через помилки, корупцію й обман керівних органів катастрофи було не уникнути. Окрім наукового дослідження цієї теми автор сам побував у Прип’яті в складі експедиції, про що також можна прочитати у книжці.
На Goodreads книга має оцінку 4,2 на основі понад 10 400 голосів.
«Як українці зруйнували імперію зла», Олександр Зінченко
24 серпня 1991 рік — переломний день у світовій та українській історії. Розпад СРСР був одним зі сценаріїв розвитку подій, прогнозованих ЦРУ. Що передувало цим подіям, що відбувалося за лаштунками політичної арени і чому українці вибрали найрадикальніший варіант? Про це йдеться у книжці українського історика й журналіста Олександра Зінченка «Як українці зруйнували імперію зла». Зінченко відтворює події 1991 року по днях. Наводить раніше засекречені архівні документи ЦРУ і КГБ, зіставляє спогади учасників і свідків здобуття Україною незалежності: політиків, істориків, письменників.
Видання створене на основі документального серіалу Суспільного мовлення 2021 року, який тоді транслювали на телебаченні до дня незалежності України. Мирослава Гонгадзе записала низку інтерв’ю. Серед героїв проекту можна побачити таких відомих людей культурного й політичного світу, як Оксана Забужко, Лех Валенца, Сергій Плохій, Катерина Ющенко та інші.
«Вторгнення. За лаштунками кривавої війни Росії та боротьби України за виживання», Люк Гардінґ
Люк Гардінґ є британським журналістом й кореспондентом видання The Guardian, автором документальних книг, перекладених різними мовами світу. Після початку повномасштабної війни з росією він приїхав до України, бував у найгарячіших точках, спілкувався з очевидцями подій, військовими та цивільними. У своїй книжці «Вторгнення. За лаштунками кривавої війни Росії та боротьби України за виживання» Гардінґ прагнув показати жахливі часи війни без прикрас та наслідки кривавого терору росіян. Він пише про передумови вторгнення, найгостріші фази війни, життя цивільних людей. А також аналізує можливі варіанти подальшого розвитку подій.
«Залізний генерал. Уроки людяності», Людмила Долгоновська
«Залізний генерал. Уроки людяності» є першою написаною в Україні книгою про Валерія Залужного, Головнокомандувача Збройних Сил України у 2021-2024 роках. Його знають як лідера, під керівництвом якого українські військові відбили ворога на початку повномасштабного вторгнення й зруйнували міф про непереможну російську армію.
Людмила Долгоновська була радницею Головнокомандувача зі стратегічних комунікацій ЗСУ, на даний час є керівницею служби Президента American University Кyiv. У книжці вона пише про основні етапи життя Валерія Залужного, кар’єрне й особисте життя. Авторка показує, як поєднання професійної компетентності, відповідальності й прагнення справедливості допомогло Залужному стати лідером. У 2022 році його було визнано одним із 100 найвпливовіших людей світу за версією журналу Time. За допомогою qr-кодів у книзі можна переглянути архівні відео, звернення й промови Валерія Залужного.
«Пряма мова. Хроніки захисту», Олена Максименко
У книжці «Пряма мова. Хроніки захисту» воєнна кореспондентка Олена Максименко зібрала історії українських військових, різних за національністю, віком, віросповіданням, родом занять, об’єднаних однією справою. Дехто з них продовжує боротьбу на фронті, декого вже немає в живих, пам’ять про них береже, у тому числі й ця книга. Олена Максименко коротко розповідає про свій шлях, а далі — розкривається по-різному особистість кожного з 12 героїв її книжки. Цінність виданню додає пряма мова оповіді.
«”Та шо я можу розказать, я не герой…» — так починається майже кожне прохання про розмову і такий початок — точна ознака того, що тут буде саме те, що шукаєш. Найцінніші історії ховають під шарами скромності, цинізму, намагання забути, інших подій… Однак саме із цих окремих «негероїчних» розповідей, нерівних, уривчастих, перемішаних із матюками, паузами, затяжками сигарети або нервовим сміхом, складається загальна історія нашої химерної доби.»
З такими захопливими працями українських істориків і журналістів оминути книги про минуле (й теперішнє!) практично неможливо. Гарна робота фахівця може зробити тему по-справжньому цікавою навіть для читачів, які не люблять нонфікшн. Вибирайте свою найкращу книгу з історії України і бажаємо вам цікавих відкриттів під час читання.
У статті використано зображення: картина «Битва козаків з татарами під Балтою», художник Юзеф Брандт.
Схожі статті