Розкіш, підлість і пристрасть: двори та палацові інтриги у фантастичних сюжетах

У фентезі й науковій фантастиці королівські двори стали особливими локаціями — в багатьох з них хочеться загубитися, побути трішки довше, підгледіти за життям, що там вирує. При дворах — своя атмосфера, магія й закони: чи то Двори могутніх фейрі, чи Двори вампірів, де за усмішками безсмертних створінь ховається чимало моторошного, чи Двори людських королів, за увагу яких фаворити ладні вбити суперника.
До вашої уваги добірка фантастичних світів, в яких основним місцем дії є аристократичні Двори. Тут буде і краса, і зрада, і трохи смертельної магії — все, що ми так любимо у хороших книжках.
Класичні Двори фейрі
Мабуть, перша асоціація, що виникає у багатьох читачів при згадці Дворів фейрі — це книги Сари Дж. Маас та інших авторок/авторів фентезійних бестселерів. Але історії про Двори Фейрі беруть початок з ірладської та шотландської міфологій. Сучасна популярна література переосмислює ці уявлення.
У легендах фейрі часто взаємодіють з людьми, але їхні взаємини можуть бути як благословенням, так і прокляттям. Відомі історії про фейрі, які стають музами для митців, даруючи їм натхнення, але за це потрібно відплатити, що часто приводить людину до нещасть. Також існують легенди про викрадення людей до світу фейрі, де час плине інакше, і повернення назад може бути неможливим або трагічним.

Двір Фейрі. Ілюстрація художника Джеймса Крістенсена (James Christensen)
У шотландському й ірландському фольклорі фейрі організовані у Двори, кожен з яких має свого правителя (короля або королеву) та власну ієрархію. Найвідоміші з них — Сяйливий Двір (Seelie Court) та Темний Двір (Unseelie Court). Фейрі Сяйливого двору вважаються доброзичливими до людей, хоча їхня допомога часто має свою ціну. А фейрі Темного Двору зазвичай ворожі до людей, часто завдають шкоди або викрадають їх. У кожному дворі існує чітка ієрархія: від монархів до дворян, воїнів і простих фейрі. Ця структура колись відображала соціальні порядки кельтських суспільств.
Двори фейрі у світі Сари Дж. Маас: місце для магії, пристрасті й влади
У Прифії, де відбуваються події роментезі-серії «Двір шипів і троянд», Двори — особливі локації, бо в кожному з них панує свій настрій. Але краса цих місць не гарантує спокою — читаючи романи, ви будете вражені поворотами сюжету, розкриттям таємниць та любовними перипетіями. В кожній книзі (всього їх п’ять) інформація про світ Прифії доповнюється, тому в читачів взагалі немає часу на нудьгу.
Прифією керують семеро Вищих Лордів, відповідно, королівство поділене на сім Дворів. За сезонами — Двори Весни, Літа, Осені й Зими, а також часовим періодом — Двори Світанку, Дня і Ночі.
«Природа Сезонних Дворів … пов’язана з їх Вищими Лордами, магія і воля яких зберігають вічну весну, зиму, осінь чи літо. Так було завжди — час ніби завмирає тут. Але Сонячні Двори — Денний, Світанковий та Нічний — у них більш символічна природа. Попри всю нашу могутність навіть ми не в змозі змінити шлях, яким рухається сонце, його силу». («Двір мороку і гніву»)
Зупинимося на тих локаціях — Дворах — що найбільш важливі для сюжету романів серії «Двір шипів і троянд.
Двір Весни — зелена пастка для серця Фейри
Саме з цього місця розпочалися пригоди головної героїні циклу «Двір шипів і троянд» — Фейри. Таємничий і на перший погляд небезпечний Звір забирає її з рідного селища у Прифію, край фейрі. Дівчина готова стати бранкою у в’язниці «монстра», проте натомість потрапляє у розкішний маєток, що є серцем Двору Весни. Його правитель, Темлін, належить до Вищих Фе, сильний і звабливий, носить маску (розгадка цієї таємниці ще попереду в читачів, які щойно розпочали знайомство з серією), вміє змінювати вигляд. Виявляється, він і був Звіром.
Двір Весни — це земля зелених квітучих галявин, лісів та озер. На північ від Двору Весни розташувалися Двори Осені й Літа, на півдні — Стіна, яка розмежовує землі людей та фейрі.

Двір Весни. Авторка арту artworks_by_rokii
«Маєток був розташований на пологих зелених пагорбах. Я ніколи не бачила нічого подібного, навіть наш колишній особняк не витримав би порівняння. Цей палац був вкритий серпанком троянд і плюща, з терасами, балконами і сходами, які буквально виростали з алебастрових країв. Це місце зусібіч оточував ліс, але він був так далеко, що я ледве бачила зелену смугу на небокраї. Мене захопило видовище кольорів, світла і приголомшлива різноманітність форм. … Навіть сад, крізь який ми йшли гравійною доріжкою, посипаною рінню, до головного входу в будинок, притихнув і спав. Над клумбами аметистових ірисів, білих пролісків та олійно-жовтих нарцисів, які ліниво погойдувалися під вітром, витав запах металу. Стільки кольору, сонячного світла, текстури… Мені кортіло пити цей краєвид, наче воду. Малювати його було безглуздо, жоден малюнок не передав би справжньої краси.
Звісно, усе це було магією, тому що навкруги буяла весна. Якими ж бо могутніми силами вони володіли, щоб досягнути такої неймовірної різниці між своїми землями та землями смертних, керувати порами року й погодою, наче ті належали їм?»
Проте це магічне місце не навіює думок про свободу, бо перебуває під суворим контролем Темліна, слову якого не можна перечити. Крім того, утримання маєтку функціонує за рахунок данини. Двічі на рік, в дні Літнього та Зимового Сонцестояння, всі придворні платять за те, що Темлін захищає та керує ними. На тих, хто не сплатить десятину, Темлін може розпочати полювання — жорстокий спосіб управління підданими.
Двір Ночі — поєднання свободи й величі
Різенд — один з найулюбленіших персонажів у прихильників серії «Двір шипів і троянд». Сильний, кмітливий Лорд Двору Ночі, який розкривається з кожною новою книжкою. Про Двір Ночі можна дізнатися більше з подій другого роману серії. До прикладу, те, що це місце складається з двох абсолютно різних за атмосферою локацій — прекрасного міста Веларіс (це Двір Мрій) та спустошеного, похмурого Кам’яного міста (Двір Жахіть).
Надзвичайне місце розташоване далеко на півночі, з південного боку межує із Двором Дня.

Двір Ночі. Авторка арту seciaart
Ось Фейра прибуває до Двору Ночі разом з Різендом, вдихає запах жасмину й бачить розсипи зірок на небі:
«Океан зірок мерехтів над сяйливими колонами з місячного каменю, які оточували карколомну панораму нескінченних, увінчаних сніговими шапками гір. … То було найпрекрасніше місце, що я колись бачила. Будівля, де ми перебували, була розташована на вершині гори із сірого каменю. Простір довкола нас був відкритий усім стихіям. Тут не було вікон, лише підносилися колони та погойдувалися від леготу, що пахтів жасмином, завіси з тонкої павутинистої тканини. Тут мала діяти якась магія, що серед зими зберігала повітря теплим. А водночас на верхів’ях гір лежав сніг, і з них вітри змітали снігову вуаль, розсіюючи її навкруги туманом».
Двір короля Ельфгейму та Двір Тіней у серії «Народ повітря» Голлі Блек
Одна з найпопулярніших фентезійних серій авторства Голлі Блек розпочинається з роману «Жорстокий принц» — історії, у якій смертна дівчина Джуд з самого дитинства змушена виживати в краю безсмертних фейрі. Вони холоднокровні та жорстокі, але героїня діє цілеспрямовано. Вона опинилися при Дворі короля Ельфгейму, де виграють ті, хто не боїться брати участь у політичних інтригах, змовах, бути підступними. Тож не дивно, що пізніше дівчина дізнається про таємничу шпигунську групу, що називає себе Двором Тіней.
У Ельфгейському палаці є кімната з ввігнутими півколом стінами та заокругленою стелею, у центрі якої стоїть великий стіл. У цій залі є додаткові проходи в інші місця, про які ми не будемо розповідати завчасно. Саме тут збираються учасники Двору Тіней та плетуть інтриги, щоб допомогти своєму претенденту посісти трон:
«Ми крадемо, нишпоримо та обманюємо, щоб гарантувати його коронацію. Коли ж він стане королем, ми будемо красти, нишпорити та обманювати, щоб утримати його на троні».
Проте героїня налаштована перш за все переслідувати власні цілі, а вступивши до Двору Тіней, вона отримає доступ до найбільших секретів королівства.
Двори фейрі у серії «Знаряддя смерті» Кассандри Клер
Касандра Клер створила серію міського фентезі про сутінкових мисливців, де згадала чимало міфічних істот, серед яких — фейрі. Устрій їхнього світу чимось нагадує Середньовіччя — тут є королі й королеви, придворні, лицарі й дами, які сукупно утворюють окремий Двір, точніше, можуть належати до фейрі Сяйливого чи Темного двору. Вони виглядають так само, як люди. Є також нижчі за статусом фейрі — ніксі, піксі, домовики тощо. Ці вже мають інший зовнішній вигляд і менше можливостей.
Цікаво, що високородні фейрі і тут не вміють брехати, проте вміють побудувати розмову таким чином, щоб в підсумку отримати для себе найбільше користі. А от звичайні фейрі у романах Касандри Клер можуть дозволити собі таку розкіш, як обман.
Не лише про фейрі: романи, що розповідають про придворні інтриги
Поринути у світ придворних таємниць можуть прихильники й епічного фентезі, і темного роментезі, і навіть наукової фантастики.
«Змія й крила Ночі», Карісса Бродбент
Вампіри — безсмертні кровожерливі істоти, на які в останні роки автори й авторки фентезійних серій вирішили поглянути під іншим кутом. Вони поміщають своїх героїв-кровопивць у несподівані локації, розповідають про кохання, політичні інтриги та конфлікти між людьми й вампірами. Власне, таким є темне фентезі «Змія й крила Ночі».
Ноченароджені воюють між собою та полюють на людей, через вампірів героїня Орея втратила своїх батьків. Але король вампірів з якогось дива вирішив забрати дівчинку до палацу та зробити своєю прийомною донькою. Тож вона росте при дворі короля, серед вампірських домів. Тут вона в постійній небезпеці, оточена жорстокими кровопивцями, які не лише насміхаються над слабкою людською дівчиною, але й можуть будь-якої миті напасти.
Та Орея доведе їм, що не слабка. Вона готується взяти участь у Кеджарі — турнірі, який може стати для неї смертельним або подарувати неймовірну могутність. Щоб протистояти безсмертним істотам, дівчині доводиться шукати союзника. Ним стає Рейн. Та все ще більше ускладнюється, коли між новоспеченими союзниками зароджується пристрасть.
Придворна боротьба у циклі «Крізь дзеркала», Крістелль Дабос
Події цього фентезійного циклу французької письменниці відбуваються у світі, розділеному на Ковчеги. Вони з’явилися після Розколу — масштабного катаклізму, який змінив світ. Інформація про те, як жили люди до цієї події, не розповсюджується. Офелія, юна й тендітна працівниця музею, наділена вмінням проходить крізь дзеркала й «читати» предмети, живе на ковчезі Аніма, де предмети мають душу. Дівчину видають заміж за Торна, який живе на Полюсі. Це ковчег, вкритий снігами, про який Офелії відомо надзвичайно мало.
Прибувши з нареченим до його родинного ковчега, Офелія стикається з таємницям, обманом, ілюзіями та ненавистю. Головною ареною інтриг є Небосад — місце, яким керує могутній Фарук, а здобути його прихильність стараються численні фаворитки й придворні аристократи. Вони лицемірять й маніпулюють один одним, кожен використовує надздібності, що отримав від представників свого роду.
З’ясовується, що Торн належить до Дому Драконів і займає важливу посаду при дворі, та його соціальне становище страждає через родинні таємниці. Офелії ж доводиться звикати до нового способу життя, проте труднощі виникають вже на шляху до двору Фарука, в руках якого зосереджена влада на Полюсі. Офелія не має вибору, вона мусить слідувати планам Торна і його родини задля своєї ж безпеки, хоча нерідко це вимагає від неї надзусиль. Ключова роль, яку зіграє дівчина, ще попереду.
Королівства Вестеросу в циклі «Пісня льоду й полум'я» Джорджа Р. Р. Мартіна
Події саги «Пісня льоду й полум'я» розгортаються у межах Вестеросу. Впливові шляхетні родини стоять на чолі Сімох королівств, кожне має свої особливості, гасло й герб, що якнайкраще характеризує очільників великих Домів. На чолі Сімох королівств — король андалів і перших людей, що отримує місце на Залізному троні, тим часом лорди плетуть інтриги та ведуть безжальні ігри, щоб вижити й отримати більше влади.
⚔️ Найвпливовішим шляхетним родинам належить замок і довколишні землі, армія, їм присягають на вірність менші Доми. Великих Домів дев’ять.
⚔️ На Півночі у Вічнозимі правлять суворі, завжди вірні правилам Старки, західні землі належать честолюбивим Ланістерам з Кичери Кастерлі, які пов’язані з Домом Баратеонів через шлюб короля Роберта й Серсі.
⚔️ Один з найстаріших Домів — Арини, мешкають у Соколиному гнізді, захищеному скелями, відокремившись від світських утіх.
⚔️ Дім незламних Мартелів знаходиться на півдні, у Дорні.
⚔️ Дім Таллі — це вірні обов’язку правителі Річкових земель.
⚔️ Грейджої — жорстокі завойовники із Залізних островів.
⚔️ Тайрели правлять Небосадом на південних землях.
⚔️ Наступників давньої династії Дому Таргарієнів легко впізнати в будь-якому закутку світу, бо ж вони мають неземну вроду, сріблясте-біле волосся та сині або фіалкові очі.

⚔️Вестерос — жорстоке місце, куди не хочеться потрапляти, але спостерігати за політичними іграми надзвичайно захопливо. Тому у наш перелік найцікавіших дворів потрапляє столиця Сімох Королівств, Королівський Причал, найбільша серед інших міст за площею. Це місто-фортеця, яке заснував Ейгон I Таргарієн. Тут знаходиться і славнозвісний Залізний трон, через який панове готові вбивати одне одного.
«Хроніки Амбера», Роджер Желязни
Прихильникам політичних інтриг у фентезійних серіях сподобаються «Хроніки Амбера» Роджера Желязни. У світі, створеному письменником, є лише два реальних місця: Амбер — осердя порядку та Хаос. Інші світи — лише Тіні, віддзеркалення Амберу. Це місто стало приводом для боротьби за трон, родинних чвар між дітьми короля Оберона. Сини й доньки монарха схильні до міжуобиць, підступів і хитрощів — заради влади вони готові на все.
Складно вижити у світі, де суперниками стають брати й сестри, а всі союзники — тимчасові. Результатом боротьби стане вплив на майбутнє замку, а отже, і на існування паралельних світів. Тому в хід йдуть маніпуляції з пам’яттю, плутанина з часом, дуелі, змови та магічні трюки. Проте тут є місце й для шляхетності, і для дружби, і для кохання.
Місце, де панує Хаос — мінливе, навіть час тут пливе по-іншому. Дворів Хаосу не знайти в реальному вимірі, проте реальною є безодня на краю світу, а неподалік — скляна Вежа, столиця Хаосу.
Дім Атрідів у циклі «Дюна» Френка Герберта
Науково-фантастична сага Френка Герберта займає особливе місце у нашій добірці не лише через жанрову приналежність. Світ Дюни надзвичайно масштабний, рушійними силами, крім політики, виступають релігійні та філософські вчення. Головний герой, Пол — син герцога Лето з Дому Атрідів, це одна з аристократичних родин Галактичної імперії. Глава родини отримує пропозицію керувати пустельною планетою Арракіс (Дюною). Родина герцога переселяється з рідної зеленої планети Каладан на Арракіс. Вони ще не знають, що їм хочуть влаштувати пастку.

Замок Каладан, родинний маєток Атрідів. Кадр з х/ф. «Дюна», 2021 р.
На новій планеті героя та його родину чекають підступи з боку інших аристократів, зокрема, диявольськи підступного тирана Владіміра Харконнена, який не хоче втрачати можливості доступу до унікального ресурсу планети — меланжу. Це особливі прянощі, вживання яких навіть продовжує життя.
Нам подобається бачити харизматичних героїв у незвичайних локаціях. Тому книги, де події відбуваються при дворах, місцях появи високородних лордів, монархів, імператорів, так ваблять увагу. Кожне слово, погляд, жест — частина великої гри на межі життя й смерті. Ну а ми, читачі, з кожною новою сторінкою дедалі більше втягуємось у це плетиво інтриг і не можемо звідти вибратися.
Більше цікавих статей