Фемінізм у літературі та Букерівська премія 2019

Фемінізм виник не вчора. Проте останніми роками жінки по всьому світу все голосніше заявляють про власні права, все впевненіше вимагають до себе поваги, все зухваліше відкидають сталі соціальні норми. Рух MeToo, що закликає до боротьби з сексуальним насильством, виникнення бодіпозитиву як соціального явища, розповсюдження мовних фемінітивів, — відверті і сміливі жінки на слуху у суспільства, популяризація феміністичної літератури це лише підтверджує.
Цього року журі Букерівської премії, однієї з найпрестижніших у літературному світі, порушило правила визначення переможця, вибравши одразу двох номінантів, розділивши між ними і звання кращих авторів, і фінансову винагороду.
Букерівська премія 2019: чому журі престижного конкурсу пішло на порушення правил?
Обидва переможці цьогорічного літературного змагання — жінки, обидві — авторки книжок феміністичної спрямованості. Перша — Маргарет Етвуд, отримала нагороду за «Заповіти», продовження антиутопії «Оповідь служниці». У книзі йдеться про вигаданий світ, в якому жінка є лише інструментом для народження дітей. Серію Етвуд вже називають класикою жанру і порівнюють зі світовими шедеврами рівня «Який чудесний світ новий!» Олдоса Гакслі і «1984» Джорджа Орвелла.
Друга переможниця — Бернардіна Еварісто, письменниця родом з Нігерії, яка мешкає у Лондоні. Її книжка «Дівчина, жінка, інакша» об’єднує 12 історій темношкірих жінок, які мешкають у столиці Великої Британії та долають чимало труднощів на своєму шляху.
Члени журі Букерівської премії зізнавались: обидва романи вразили їх настільки, що віддати перевагу одному з них вони просто не змогли. До того ж, обидва твори актуальні і відповідають сучасним світовим тенденціям.
Феміністична література у світі
Те, що зараз подібні твори опинились під світлом софітів не означає, що феміністична література — молодий напрямок. У цьому жанрі написано чимало гідних творів, важливі книги про фемінізм видані в Україні і зараз користуються попитом.
З яких книжок варто почати? Ми підготували невелику добірку: ці романи дратують, захоплюють, але майже нікого не залишають байдужим. Їх варто прочитати й тим, хто не розуміє, чому і за що «воюють» феміністки.
✊Наомі Вульф, «Міф про красу. Стереотипи проти жінок». Авторка книжки — яскрава представниця фемінізму третьої хвилі, активістка, громадська діячка. «Міф про красу» — її ключовий твір про те, що стандарти краси є соціально обумовленим конструктом, в якому визначальну роль відіграє патріархальний компонент. Жінка порівнює загальноприйняті «ідеали» із середньовічними знаряддями для тортур, розповідає про неприпустиме ставлення до дівчат, які цим стандартам не відповідають та мотивує жінок бути тими й такими, якими хочуть вони самі.
Наомі Вульф написала ще одну книжку — «Вагіна. Нова історія жіночої сексуальності». Проте її громадськість, у тому числі феміністична, сприйняла неоднозначно — видання назвали провокаційним і науково необґрунтованим.
✊Варіс Дірі і Кетлін Міллер, «Квітка пустелі». Неймовірна біографія неймовірної Варіс Дірі — жінки, яка народилась у віддаленому куточку Сомалі, у віці п’яти років зазнала жорстокої процедури жіночого обрізання, а у дванадцять втекла напередодні весілля із чоловіком, який за віком міг би бути її дідом. Після цього доля піднесла Варіс ще чимало неприємних сюрпризів — були і злидні, і переслідування. Проте вона змогла не тільки вижити, а й стати популярною моделлю, а згодом і відомою своєю сміливістю письменницею.
✊Уте Ерхардт, «Хороші дівчатка відправляються на небеса, а погані — куди захочуть». У цьому виданні відомий німецький психолог радить жінкам скинути ланцюги патріархату. На прикладі різних історій автор показує, що жінкам не варто обмежувати себе тільки сімейними зобов’язаннями, адже тоді вони втрачають індивідуальність і стають нецікавими для партнерів. Насправді жінка може все, — каже автор, — особливо якщо в себе вірить.
✊Цікаві книжки феміністичного спрямування виходять друком і у нашому видавництві. Одна з них — «Червоний годинник» Лені Зумас. Це історія про Америку наших часів, у якій аборти, ЕКЗ й усиновлення дітей самотніми жінками заборонені законом у всіх 50 штатах. Усе для того, щоб «відновити авторитет родини й покращити демографічну ситуацію». Відтепер тіло жінки їй не належить. Нова реальність сягнула маленького містечка в штаті Орегон. Дівчинка-підліток вагітна й хоче зробити аборт. Сорокарічна самотня вчителька, навпаки, намагається завагітніти, бо не може всиновити дитину. Дружина, яка покинула навчання заради дітей та сім’ї, тепер сумнівається в правильності свого вибору. Шляхи цих героїнь перетинаються, утворюючи особливий зв’язок, що своїм корінням сягає минулого. Тих далеких часів, коли полярна дослідниця кинула виклик суспільним нормам, знехтувала традиційними цінностями й реалізувала себе як науковиця. П’ять жінок, п’ять доль і один вибір, який постане перед кожною з них. Цей вибір назавжди змінить їхні життя.
Схожі статті