Усі книги і цикли Террі Пратчетта по порядку
Авторка: Яна Кубишкіна, копірайтерка в інтернет-книгарні Vivat
Террі Пратчетт належить до авторів, без яких не уявити фентезі. Створений ним «Дискосвіт» — всесвіт зі своїми законами магії й правилами життя — став важливою частиною літератури. Сюжети автора заслужили шану й любов прихильників гумором, вигадливістю й витонченою сатирою над сучасністю.
У Дискосвіту й творчості автора поза ним продовжують з’являтися нові поціновувачі. Втім, серед текстів його найбільшого письменницького проєкту легко загубитися: у межах циклу було написано понад 40 творів, серед яких романи, щоденники, наукові видання й навіть збірки рецептів. Редакція блогу Vivat має на такий випадок добірку, де представлено книги Террі Пратчетта по порядку: для Дискосвіту — за послідовністю книжок у циклах, а для інших текстів автора — за хронологією видання.
Хто такий Террі Пратчетт
На фото Террі Пратчетт
Пратчетт народився 28 квітня 1948 року в Біконсфілді. У школі його цькували за вади мовлення, тому розраду й справжнє призначення підліток знайшов у бібліотеці, де захопився читанням наукової фантастики й дослідженням астрономії. Саме час, проведений за цими книжками, письменник згодом називав здобуттям справжньої освіти.
Террі опублікував оповідання в 13, а вперше гроші за свою творчість отримав у 15. Через два роки покинув школу, щоб піти стежкою журналістики. Паралельно працюючи, Пратчетт писав і видавав книжки, які, втім, спочатку не отримали й дещиці того успіху, що його здобув автор згодом. Та все було попереду: через двадцять років після першої комерційної публікації світ побачив «Колір магії» — перший роман Дискосвіту.
Слава Террі Пратчетта вражає: понад 100 мільйонів книг письменника були продані по всьому світу 43 мовами, а його гумористичне фентезі у декораціях Дискосвіту здобуло шалену популярність, втілившись у відеоіграх, адаптаціях і виставах. У Великобританії він посідав друге місце за продажем, поступившись лише Джоан К. Ролінґ. Пратчетт відійшов у засвіти 12 березня 2015 року, до того довгий час страждаючи на Хворобу Альцгеймера.
Дискосвіт: початок великої подорожі й численні цикли
«Колір магії», виданий у 1983, справедливо називають початком Дискосвіту, але простежити творчі пошуки Пратчетта перед створенням дійсно великого й значущого літературного артефакту можна в романі Strata, опублікованому у 1981. Там автор вперше звертається до ідеї пласкої Землі, яка нагадує Дискосвіт.
Дискосвіт. Ілюстрація Пола Кідбі
Втім, саме «Колір магії» презентував читачам абсолютно новий і свіжий винахід уяви Пратчетта. Письменник сміливо іронізував над класичними законами жанру й просто весело проводив час, розважаючи себе й читачів прекрасним британським гумором. Ближче до четвертої книги автор вже сформував власний стиль у концепті Дискосвіту, а книги дещо змінили свій тон, ставши менш пародійними і набувши більш напруженого сюжету.
Перш, ніж ми представимо цикли Террі Пратчетта, варто зазначити: усі книги Дискосвіту (крім перших двох у циклі «Ринсвінд») є самостійними. Їх можна читати в будь-якій послідовності і розуміти все, що відбувається. Роман «Морт» радив читати першим сам Террі Пратчетт: книги по порядку виходу в циклах додадуть барв і розуміння деяких алюзій, але й без такого виваженого підходу сюжети стануть прекрасним читацьким досвідом.
«Ринсвінд»: пригоди чарівника-невдахи, що вічно потрапляє у халепи
«Колір магії» є саме тією книжкою, яка починає і цикл про Ринсвінда, і велику подорож загалом. Дискосвіт постає вперше перед читачами як плоский світ, що несуть космосом чотири величезні слони, які стоять на спині гігантської черепахи.
Пратчетт також представляє і першого свого героя тут — шибеника Ринсвінда, який вилетів з чарівної академії, а тепер має стати провідником для Двоцвіта — першого туриста Дискосвіту. Тільки от провідник з Ринсвінда — ніякий, маг — теж сумнівний, зате майже смертельні пригоди чоловік знаходить собі й іншим дуже легко.
Цикл складається з восьми романів, а у доповнення має два оповідання:
- «Колір магії» (The Colour of Magic), де Ринсвінд супроводжує Двоцвіта й намагається вижити, ставши об’єктом гри богів і майже впавши на краю світу.
- «Химерне сяйво» (The Light Fantastic) — пригоди Ринсвінда й Двоцвіта продовжуються з того ж місця, де зупинились.
- «Чаротворці» (Sourcery) — тепер Ринсвінд має перемогти надпотужного чаротворця.
- «Ерік» (Eric) — підліток-демонолог випадково викликав Ринсвінда з пастки підземних царств; тепер ці двоє рушають у подорож.
- «Цікаві часи» (Interesting Times) — завдання для Ринсвінда ускладнюються, тепер чарівник має врятувати Агатську імперію від тиранії.
- «Останній континент» (The Last Continent) — Ринсвінд рушає до Австралії Дискосвіту повертати воду населенню.
- The Last Hero — ілюстрована історія про варвара Коена, який збирає друзів, щоб відправитися на найвищу гору Дискосвіту для зустрічі з богами.
- Unseen Academicals — неочікувано спортивний, футбольний роман.
І бонусом два оповідання, не менш дотепні й захопливі — Troll Bridge (події розгортаються після «Химерного сяйва») і A Collegiate Casting-Out of Devilish Devices.
«Відьми»: жінки, що завжди протистоять тому, чого бояться
Відьми Дискосвіту дуже відрізняються від чарівників-чоловіків: вони шукають розумні й ефективні способи для вирішення проблеми, рідко застосовують магію і покладаються на себе, свою працю й знання особливої психології.
Цей цикл складають шість книжок:
- «Право на чари» (Equal Rites) — через помилку мага на межі смерті вперше в історії Дискосвіту дівчина має отримати професійну освіту чарівника.
- «Віщі сестри» (Wyrd Sisters) — троє колоритних відьом беруться рятувати Ланкарське королівство від підступних правителів.
- «Відьми за кордоном» (Witches Abroad) — юна відьма разом з досвідченими подругами рушає рятувати похресницю від шлюбу з принцом-лиходієм.
- «Пані та панове» (Lords and Ladies) — три відьми рятують Дискосвіт від вторгнення ельфів.
- «Маскарад» (Maskerade) — Бабуня Дощевіск і Тітуня Оґґ вирішили відпочити й завітати до опери, яку, виявляється, тримає у страху привид, що став дуже злісним.
- «Бери за горло» (Carpe Jugulum) — ельфів наші ланкарські відьми подолали, але тепер на землі наступають лиходії-вампіри.
Крім того, є оповідання про відьом The Sea and Little Fishes і книжка життєвих порад, правил етикету й рецептів Nanny Ogg’s Cookbook від самої тітуні-відьми Оґґ.
«Тіфані Болячка»: історії про відважну відьму-дев’ятирічку
Одна з персонажок циклу «Відьми» отримала від автора цілих п’ять книжок, у яких виступає головною героїнею. Це — Тіфані Болячка. Їй приділили таку увагу з метою зробити частину сюжетів Дискосвіту дитячими книгами чи, принаймні, підлітковою літературою.
Цикл складають п’ять книжок:
💫 «Вільні малолюдці» (The Wee Free Men) — Тіфані Болячка має опанувати чари й врятувати світ.
💫 «Повен неба капелюх» (A Hat Full of Sky) — мала відьма дорослішає й вчиться розуміти власну суть.
💫 «Зимар» (Wintersmith) — Тіфані у серйозній халепі, так ще й мусить рятувати малолюдців.
💫 «Зодягну на себе північ» (I Shall Wear Midnight) — тепер Болячка сама по собі й має знайти тих, хто поширює страх і нарікання на відьом, інакше трапиться лихо.
💫 The Shepherd’s Crown — відьми вже змогли побороти вампірів і ельфів, тепер Тіфані стоїть між добром і злом, мусить дати відпір лиходійським феям з інших країв.
«Смерть»: не сутність з косою, а колоритний пан з людськими захопленнями
Пан Смерть у виконанні Пратчетта зовсім не схожий на щось, що читатчі бачили раніше. Цей джентльмен тримає баланс світу, любить котів, обожнює поласувати карі, курить люльку й співчутливо ставиться до людей, насправді нікого не вбиваючи, а інколи й порушуючи залізні закони, щоб порятувати комусь життя або дати трохи більше часу.
Герой з’являється майже в усіх романах Дискосвіту: буває, що просто розважає читачів своєю саркастичною присутністю, але часто змінює маршрут персонажів і сюжет. Трансформації Пана Смерті та його образ поціновувачі Пратчетта особливо люблять. Втім, книжок, де він виступає головним героєм, є тільки п’ять:
- «Морт» (Mort) — Пан Смерть буде існувати вічно, збираючи душі завжди. Та відпустку інколи влаштувати хочеться. Тому він бере у підмайстри сільського парубка Морта.
- «Жнець» (Reaper Man) — Смерть звільнено! Пан має налагодити своє земне життя на фермі й прийняти факт, що тепер його шлях може закінчитися у будь-який момент.
- «Душевна музика» (Soul Music) — Смерть знову втомився від своїх обов’язків і йде по-англійськи, поки Дискосвіт охоплює химерна епідемія захоплення рок-н-ролом.
- «Батько Вепр» (HogFather) — тепер вже сам Пан Смерть має виконувати чужі обов’язки, а точніше Санта-Клауса у Дискосвіті.
- «Крадій часу» (Thief of Time) — досконало точний годинник загрожує порядку речей у Дискосвіті.
«Варта»: пригоди поліції столиці Дискосвіту
Міська варта Анк-Морпорку готується до серйозних змін: виявляється, не наздоганяти порушника, щоб не отримати по пиці — це погана стратегія, якщо ти поліціянт. Герої цього циклу — дуже колоритні й дотепні пани. Квартет вартових складають різні джентльмени, відмінності в зовнішності й характері яких стають джерелом для кумедних взаємодій і взаємних кпинів.
Вісім книжок є основою цього циклу, тільки половину з них поки перекладено українською:
- «Варта! Варта!» (Guards! Guards!) — Міська варта вчиться новим стратегіям підтримки порядку в місті, бо їхня теперішня смішить жителів.
- «Озброєні» (Men at Arms) — сторожа й так переживає непрості часи, коли в місті починають відбуватися таємничі вбивства, скоєні невідомою зброєю.
- «Глиняні ноги» (Feet of Clay) — знову у Міської варти надто багато справ: на правителя полюють, стаються вбивства, а сірі кардинали намагаються відновити королівську владу.
- «Джинґо» (Jingo) — з глибин моря неочікувано з’явився новий острів, за який починається запекла боротьба.
- The Fifth Elephant — колишній начальник поліції опиняється у серйозній і небезпечній пригоді.
- Night Watch — тепер Ваймз випадково потрапляє у минуле, де він тільки починає свій шлях у Варті. Поступово чоловік усвідомлює: усі, кого бачить зараз, скоро помруть.
- Thud! — багатовікові конфлікти між гномами й тролями дуже загострюються, а начальник Міської варти має запобігти повторенню кривавої битви, що сталась між цими двома расами колись.
- Snuff — ніяк нашому Ваймзу не вдається відпочити: тільки-но він рушає у відпустку, стається нове вбивство.
З циклом тематично пов’язані також кілька інших творів. Наприклад, короткий сюжет Theatre of Cruelty розповідає про чудернацьке вбивство на вулицях столиці, а Where’s My Cow? є книжкою, яку у романі Thud! Ваймз читає синові. The World of Poo — ще одна казка, яку розповідає герой дитині вже у Snuff. Вона також видана у реальному світі.
«Промислова революція» і «Мокр фон Губперук»: цикли, що доповнюють одне одного
Цикл «Промислова революція» відрізняється від інших, адже ставить у центр сюжету не героя чи квартет персонажів, а певну технологію, яка з’являється у житті Анк-Морпорку й суттєво впливає на плин речей, трансформуючи звичні порядки. Крім того, до цього цикл входять книжки про Мокра фон Губперука, що водночас складають окремий цикл.
📽️ «Рухомі картинки» (Moving Pictures) — до Дисковіту приходить технологія кіно.
📽️ «Правда» (Truth) — журналістика Анк-Морпорку переживає час змін, серйозної конкуренції і відкриттів.
📽️ «Монстрячий загін» (Monstrous Regiment) — Поллі Перкс прекрасно знає про правила й готова їх порушувати, щоб відшукати брата. Тому дівчина вступає до армії, де її ніхто не має розсекретити.
📽️ «Поштова лихоманка» (Going Postal) — шахраю дають шанс на життя, але в обмін на це чоловік мусить відродити пошту Анк-Морпорка, яка вже давно нікому не потрібна.
📽️ «Роби гроші» (Making Money) — тепер наш шахрай Мокр стає відповідальним за банк!
📽️ «На повну пару» (Raising Steam) — Мокр займається новим винаходом, що прибув до столиці та вже стурбував усіх.
«Стародавні цивілізації»: найкоротший цикл
До цього циклу входять всього дві книги — «Піраміди» й «Боженята». Ці романи вплітають теми світової міфології і проблем сучасності у контекст Дискосвіту. Пратчетт рефлексує про значення віри в житті, концепт Бога й абсурдність буття.
Наука про Дискосвіт: позациклове
Крім художніх текстів, у контексті Дискосвіту письменник створив ще дві «наукові» книжки: The Science of Discworld і Folklore of Discworld, які, поєднуючи, жартівливу й наукову манеру розповідають про вигадану історію і культуру Дискосвіту.
Крім Дискосвіту (майже): наукова фантастика й дитячі книжки
Авторству Пратчетта належать сюжети і в інших жанрах. Серед них, наприклад, пригоди, що розгортаються в космосі, науково-фантастичні історії й дотепні дитячі книжки. Розкажемо трохи більше про різні сторони творчості автора.
Для зручності розміщуємо тексти в порядку їхньої публікації:
- Перші дві дорослі книги Террі Пратчетта — це The Dark Side of the Sun і Strata. Вони належать до напряму наукової фантастики та розповідають про пригоди людей (і не тільки) в буремних космічних просторах.
- Після цього автор поринув у написання книг у межах Дискосвіту, втім, з’являючись і з іншими сюжетами. Наприклад, трилогія The Bromeliad про расу гномоподібних створінь, що намагаються вижити в людському світі.
- Того ж 1990, коли вийшли друга й третя книга згаданої трилогії, світ побачила книга «Добрі передвісники. Ґрунтовні і вичерпні пророцтва Агнеси Оглашенної, відьми», написана у співавторстві з Нілом Ґейманом. До речі, у цьому тексті з’являється Смерть з Дискосвіту.
- За дорослою книгою послідувала дитяча енциклопедія «Справжнісінький кіт», де Пратчетт знайомить читачів з усіма котячими хитрощами.
- Наступним у списку вигаданих Террі Пратчеттом героїв з’явився Джонні Максвелл (Johnny Maxwell): цей хлопець бачить те, чого не бачить інші і від автора Джонні отримав цілих три дитячих книжки, де в головній ролі він.
- Невдовзі вийшла збірка Once More* with Footnotes, яка поєднала в одному виданні безліч текстів Пратчетта, які було дуже важко знайти тоді, — від казок до статей і вступів до оповідань.
- Роман Nation, опублікований у 2008-му, знаменував повернення автора до дитячої літератури та розповідав захопливу альтернативну історію людства. Ця тенденція продовжилась історичним фентезі Dodger, виданим у 2012 році.
Вподобали книжки у Дискосвіті чи поза ним і вже додали дещо до списку бажанок? Шукай тайтли в інтернет-книгарні Vivat 💚
Схожі статті