Манґа для новачків: з якої почати?

Подорож художніми історіями — річ багатогранна і завжди знайдеться у читанні щось незвідане. Одним з таких досвідів може стати манґа — японський вид мистецтва, що занурює у захопливі сюжети не лише текстом, а й малюнком.
Редакція блогу Vivat прагне привабити вас до читання манґи, тому ми звернулися до експерта, пана Юрія з ґік-порталу про фантастику та мальописи UAGeek, із запитом: надати нам перелік таких рекомендацій манґи, щоб людина з будь-яким смаком до літератури з першого ж тайтлу закохалася в ці мальописи. У даному матеріалі, послуговуючись порадами пана Юрія, ми розкажемо, з якої манґи почати знайомство з японськими мальованими історіями. Тут буде багато пропозицій для вашого списку читання: від романтичних сюжетів і подорожей науково-фантастичними всесвітами до соціальних драм і затишних дитячих серій.
Та спочатку трохи про саму манґу.
Манґа — базова інформація
Японські мальовані історії називаються манґою. Сама назва походить від двох ієрогліфів «ман» і «ґа» — 漫画: перший з них означає «чудернацький», «химерний», «випадковий», а другий — «малюнки». Тож дослівно її можна перекласти, як «чудернацькі малюнки».
Найбільш поширена манґа в Японії, але й в інших країнах має неабияку популярність. І не дивно, адже крім унікального стилю малюнків, вона пропонує цікаві, різноманітні історії та розглядає важливі моральні питання, містить філософські роздуми, висвітлює проблеми особистості та соціуму тощо.
Професійні художники манґи називаються манґаками. Вони можуть самостійно створювати і малюнки, й історію або вступати у співавторство зі сценаристами манґи — ґенсакушя. Стараннями цих людей зʼявляються історії різного штибу — і фантастичні, і романтичні, і драматичні, і побутові, й поєднання цих та інших напрямків. Буває навіть манґа про створення манґи.
Багато уваги приділяється розподілу тайтлів за цільовою аудиторією — є підвиди японських мальописів для читачів різного віку та статі й кожен має свою назву:
- кодомо — це манґа для дітей;
- шьонен — японські мальописи для хлопців;
- шьоджьо — для дівчат;
- джьосей — тайтли для дорослих жінок;
- сейнен — для дорослих чоловіків;
- яой та бара — це манґа про кохання між чоловіками;
- юрі — про кохання між жінками.
І дуже важлива інформація для новачків у читанні манґи: вона читається справа наліво. Це стосується і самих книжок, які треба гортати в зворотному від звичного західним читачам порядку, і перегляду кадрів на сторінці — справа наліво навіть у перекладних виданнях ☝️
А тепер обіцяні рекомендації манґи для новачків.
🍡 Для тих, хто любить фентезі
У виконанні манґак фентезі постає дечим особливим з магічною системою, яка знаходить втілення у візуальних образах. З якого фентезі можна почати знайомство?
«Проводжальниця Фрірен», Канехіто Ямада та Цукаса Абе

Сюжет цієї серії незвично розпочинається з подолання лиходія: ельфійка Фрірен перемогла Володаря демонів. Доленосна подорож минала у супроводі колоритного колективу, загону героя Гіммеля, до якого, крім Фрірен, входять воїн-дворф і священник, який любить хильнути. Коли для майже безсмертної чарівниці місія минула, ніби кілька хвилин, то супутники невідворотно старіють…
Ельфійка вдається в питання про загадки людської природи та вирішує пізнати краще тих, з ким пройшла стежками непростого протистояння. Цикл «Проводжальниця Фрірен» Канехіто Ямади та Цукаси Абе пропонує пронизливе занурення у сутність любові, смерті та втрат.
«Підземелля смакоти», Рьоко Куі

Лайос та товариші шукають пригод у підземеллях, де сновигають смертоносні почвари. Коли у мандрівників закінчується їжа, то головний герой вирішує влаштувати фентезійний «МастерШеф» з кулінарними вправами над монстрами.
Читання «Підземелля смакоти» стане звивистою подорожжю підземеллями, де треба вполювати чудовиськ та зготувати, перш ніж вони поласують мандрівниками живцем!
«Дівчинка з того боку», Наґабе

У світі циклу панує два королівства: там, де простягається Ззовні, сновигають створіння з вбивчим доторком, а Всередині люди існують у злагоді.
Мала Шіва опиняється у лісі, з якого її рятує Вчитель — рогата та моторошна істота, що бере дитину під опіку та рушає у подорож разом із нею. «Дівчинка з того боку» веде фентезійними світами та бентежить читачів ілюстраціями, які зачаровують контрастом героїв.
«Ательє чаклунських капелюхів», Камоме Шірахама

Швачка Коко експериментує з чарами у світі, де магією володіють обрані. Коко — самозванка, до таких не належить, а тому після її авантюри рятувати ситуацію слід терміново.
Дівчина йде до «Ательє чаклунських капелюхів», щоб опанувати чари та впоратися з наслідками магічного дуркування. Рецепт тайтлу такий: додати до манґи трохи вайбів «Гаррі Поттера» та доповнити автентичною вигадкою — і історія готова!
«Сталевий Алхімік», Хірому Аракава

Історія про Елріків, що вирішили зневажити закони алхімії, однак поплатились каліцтвом. Порятунок є — філософський камінь. Вбиваючи людей заради сили артефакту, герої опиняються у центрі змови.
Манґа «Сталевий Алхімік» — маст-гев на полицях тих, хто цінує пропрацьовані магічні системи у серіях, що, крім гостросюжетних оповідей, пропонують гостру політичну сатиру.
🍡 Якщо вам до вподоби наукова фантастика
Суворі сюжети науково-фантастичної манґи рефлексують щодо людської природи та шукають відповіді про майбутнє цивілізації. Радимо тайтли для знайомства.
«Блам!», Ніхей Цутому

Майбутнє людства минає у мережі масштабного мегаполісу. Реальність залежить від операційної системи, а почвари розгулюють поміж людей. Серед мороку герой Кіллі шукає ген мережевого терміналу — мутацію, яка поєднала цивілізацію з кіберпростором.
«Блам!» інтригує таємницею Кіллі, бентежить жахом майбутнього та розважає поціновувачів пригодницьких історій у декораціях технологічного хаосу.
«Левіафан», Шіро Куроі

Пристібайте паски, бо на вас очікує космотрилер про виживання школярів на зоряному кораблі. «Левіафан» — покинутий дирижабль, на якому мародери знаходять щоденник учня, що замість екскурсії неосяжними просторами опинився у вирі боротьби за існування. Судно раптово перетворилося на пастку, а вціліти судилося тільки одному.
«YoRHa: Протокол висадки в Перл-Гарбор», Йоко Таро, Меґуму Сорамічі

Земля майбутнього страждає від нездоланних навал інопланетної раси. Людство переселилося на Місяць, а боронити рідну планету відправляють войовничих жінок-андроїдок. Панночкам з особистостями та пристрастями доручено вивести цивілізацію з глухого кута. Та чи під силу їм це?
Серія «YoRHa: Протокол висадки в Перл-Гарбор» веде стежками відповідальної місії на планеті, де технологічний морок поглинув чи не усе живе.
«Піно», Такаші Муракамі

Піно з однойменної манґи — штучний інтелект, що перевершив людський розум. Його завдання — допомагати роботам у їхніх суворих і травматичних маніпуляціях з тваринами у лабораторії. Коли технологічному створінню наказують висадити в повітря будівлю і все живе в ній, то Піно вирішує піти проти людської волі.
🍡 Коли вабить хронофантастика
Мандри в часі також знаходять втілення в манзі, манґаки створюють унікальні сюжети, де експерименти з часопростором — спосіб поговорити про важливе. Ділимося, з якими сюжетами почати знайомство.
«Токійські месники», Кен Вакуі

Апогеєм плину злиденного життя героя Такемічі стає загибель колишньої коханої від рук кримінальної банди. Та фортуна посміхається парубку — і перекидає у часі рівно на 12 років назад.
Серія «Токійські месники» витворює подорож героя, що видозмінює континуум заради кохання.
«Місто, де немає лиш мене», Кей Самбе

Сатору має дар, про який інші мріють: парубок може мандрувати часом. Проте його зловживання маніпуляціями минулим перетворює теперішнє на хаос насильства й вбивств. Чи здатний Сатору виправити все?
Серія «Місто, де немає лиш мене» у цікавий спосіб осмислює ефект метелика та веде звивистими пригодами героя, чиї зміни минулого заради власної мистецької кар’єри мають фатальні наслідки.
🍡 Для читачів, котрі полюбляють жахи
Горор набуває особливої принадності, коли морок втілюється у вишуканих ілюстраціях. Манґа має, чим порадувати поціновувачів жанру жахів та заохотити до подальших пошуків цікавих тайтлів.
«У горах божевілля», Танабе Ґо, Говард Філіпс Лавкрафт

Класика жахів, осягнута інструментами та стилем японського мистецтва — так лунає моторошний і глибокий голос манґи «У горах божевілля», що розширює перспективу оригінального сюжету Лавкрафта про експедицію в Антарктиду та додає йому принадної автентичності.
«Гра короля», Канадзава Нобуакі, Ренда Хіторі

Старшокласники розважаються новою забавкою: невідомий у повідомленнях наказує їм робити різні витівки, інакше покарання буде суворим. Когось торкнутись чи поцілувати не звучить так страшно, але що далі триватиме «Гра короля» — то більш фатальними будуть наслідки… Реальність жаху в цих мальописах бентежить уяву, однак спонукає продовжувати читання.
«Пігмаліон», Чіхіро Ватанабе

«Національний місцевий фестиваль маскотів» перетворюється на трагедію, коли роботизовані постаті милих талісманів раптово сповнюються кровожерливим гнівом і нищать усе живе навколо. Поки усі тікають, головний герой Кеіґо вирішує поглянути страхам у вічі заради порятунку молодшого брата.
Серія «Пігмаліон» — це безжалісно, криваво й талановито бентежно.
«Томіе», Джюнджі Іто

Томіе — звичайна дівчина, якщо не врахувати її аномального дару до відновлення свого тіла. Чоловіки, роззлючені й збентежені красою юнки, розправляються з героїнею, однак Томіе швидко повертається, ніби нічого не сталося.
Вправний митець візуального горору Джюнджі Іто запрошує поринути в історію «Томіе», де бентежні таємниці поступово вириваються на волю в найбільш огидному вигляді, за яким, втім, неможливо припинити споглядати.
🍡 Якщо вас найбільше розважають трилери
Напруга таємниці та азарт динамічних поворотів у поєднанні з мистецтвом манґи набувають нищівної захопливості. Маємо кілька тайтлів, з якими можна рушити у моторошну, підозрілу й непередбачувану читацьку подорож.
«Музей», Томое Рьосуке

Поліціянт Савамура Хісаші переживає непрості часи, які стануть ще складнішими. На місці злочину чоловіка очікує жорстоке вбивство з особливими мотивами: таємничий психопат творить самосуд та залишає вироки. Детектив починає розслідування, від якого стигне кров.
«Музей» — цикл для поціновувачів вишуканих таємниць вбивства, виконаних у деталізованому й талановитому малюнку.
«Ґаннібал», Масаакі Ніномія

Класичний сюжет про людоїда набуває нових барв, коли розгортається у гірській глушині та втілюється на сторінках митцем, який деталізованим малюнком занурює у морок віддаленої громади. «Ґаннібал» веде сніжними стежками мальовничих просторів, що їхні мешканці боронять морок і химерні традиції будь-якою ціною.
«Пророцтво», Тецуя Ціцуі

Анонім з інтернету завжди знає краще, однак коли, керуючись збоченою мораллю, він влаштовує криваві розправи, то справи набувають фатального повороту. «Пророцтво» — кривава й болісна історія про психопата, що відстоює честь інших у божевільний спосіб.
🍡 Коли настрій читати про спорт (та егоїзм) — «Синя тюрма»

Спортивні змагання стають центром драматичних сюжетів, адже на кону завжди надто багато. Манґа Мунеюкі Канешіро «Синя тюрма» розповідає про футболістів, яким остогидла роль національного розчарування. Ідеального гравця гартуватимуть в ізольованій установі, де сотні школярів змагатимуться за право бути найкращим. Морок конкуренції та боротьба на межі можливостей витворюють сюжет протистояння, який захопить і тих, хто нічого не тямить у футболі.
🍡 Якщо вас би привабила романтична манґа
Миті закоханості набувають невимовного тепла на сторінках манґи. Любовних історій серед цих мальописів знайдеться безліч, однак наше завдання — спорядити надійними тайтлами для першого знайомства.
«Кохання на кінчиках пальців», суу Морішіта

Екстравертний Іцуомі знає, як знайти підхід до людини. На його життєвому шляху, повному подорожей, сором’язлива Юкі стає незнаним досвідом: дівчина має порушення слуху, а тому звична розмова — недоступна.
Манґа «Кохання на кінчиках пальців» запрошує до затишного світу кохання двох людей, що мають долати нові виклики заради безцінних почуттів.
«Хорімія», Hero

Ефектна старшокласниця Хорі та тихий хлопець Міямура дізнаються про справжні особистості одне одного. Таємниці зводять підлітків у спілкуванні, що відкриває інший світ для обох. Цикл «Хорімія» принадний у своїй правдивості та глибокому баченні справжніх стосунків.
«П’ять наречених близнят», Неґі Харуба

Манґа «П’ять наречених близнят» запрошує провести веселі години читання з пустотливими сестрами та їхнім серйозним репетитором.
Школяр Футаро Уесуґі займається репетиторством, щоб допомогти своїй родині. У заможної учениці на хлопця очікує сюрприз, а точніше цілих чотири несподіванки. Дівчина має ще чотирьох близнючок, які своїми кокетливими витівками та вигадливими забавками змусять мозок Футаро кипіти.
🍡 Для тих, кого цікавить манґа історична: «Сага про Вінланд»

Розгорніть манґу — і от ви вже у вирі історії, де панують скандинавські воїни, а син Торфінн прагне помсти за смерть батька. Та нещадні вбивці не розгулюють, напрошуючись на розплату за гріхи. Головний герой має рушати на пошуки лиходія, однак спершу слід подивитися у вічі дечому більш страшному — своєму минулому.
Серія «Сага про Вінланд» Макото Юкімури занурює в сутність героя, чиє серце тліє помстою, а життя не вартує нічого без втілення кривавої мети.
🍡 Коли настрій — драма
Пронизані почуттями сюжети спонукають зазирнути вглиб себе і пережити складний досвід разом з героями. Коли хочеться емоційного читання, у пригоді стануть такі манґа-тайтли.
«Соланін», Ініо Асано

Пара Мейко та Наруо мусить пройти через шторм, коли дівчина йде зі стабільної роботи, а хлопець-фрилансер має взяти на себе більше відповідальності. Серія «Соланін» майстерно втілює в історію той період дорослого життя, коли справжні прагнення видаються безнадійно мрійливими, а тягар відповідальності зводить з розуму.
«Мій лесбійський досвід самотности», Наґата Кабі

Власний досвід авторки й талант стають інструментами у графічній розповіді про дівчину у депресії, котра шукає виходу з глухого кута психічних розладів і невизначеності. Автобіографічна історія, розказана у серії «Мій лесбійський досвід самотности» оголює найпотаємніше, спонукає не боятися вразливості та дає зрозуміти: ви не самі.
«Вовчі діти Аме та Юкі», Мамору Хосода

Бути дружиною вовкулаки та матір’ю двох дитинчат — самобутній і абсолютно вартий будь-яких випробувань досвід. Хана пірнає з головою у таке кохання, однак у милій історії унікального сімейства станеться трагедія, з наслідками якої дівчині доведеться впоратися самій. Цикл «Вовчі діти Аме та Юкі» стає маніфестом прийняття себе, життя після втрати та зцілення попри все.
«Моя зломлена Маріко», Вака Хірако

Дружба, що тримала Шіно на цьому світі, закінчується фатально, коли найближча людина, Маріко, вбиває себе. Шукаючи відповіді, гніваючись та шаленіючи, головна героїня прагне зрозуміти причини фатального рішення й вшанувати пам’ять дівчини. Голос історії «Моя зломлена Маріко» пронизливо лунає, проливаючи світло на складні теми самогубства, провини, втрати, цінності життя, горя та образи.
🍡 Коли настрій — комедія
Манґа майстерно жахає, збурює найглибші почуття, розважає і, звісно ж, веселить! Ділимося дотепними тайтлами.
«Демі-чян бажають потеревенити», Петос

Мало хто з людей здогадується, якими складними є підліткові роки, коли ти вампір чи дюллахан — створіння з відділеною від тіла головою. Фантазуючи, японський автор витворює історію циклу «Демі-чян бажають потеревенити» про унікальну компанію школярок-чудовиськ і їхню кумедну буденність, сповнену різноманітних оказій.
«Шлях домогосподаря», Косуке Оно

Свою кар’єрну стежку завжди можна змінити — і навіть суворий гангстер Тацу стане домогосподарем заради коханої. У житті з буденних турбот трапляються випробування не менш серйозні, ніж у повсякденності якудзи колись. Цикл «Шлях домогосподаря» талановито грає на контрастах особистості головного героя, занурюючи в комедію буття чоловіка, що кардинально змінив фах заради дружини-бізнесвумен.
«Вітаємо в кото-кафе», Ікуе Айдзава

На сторінках «Вітаємо в кото-кафе» постають зворушливі історії компанії пухнастиків, які знайшли притулок в обіймах роздратованої, але турботливої власниці. Розповідь про ніжну буденність з вдячними хвостатими оздоблюється затишною комедією, що веселить, сповнюючи серце теплом і надією на добро у світі.
«Котячий щоденник Джюнджі Іто: Йон та Му», Джюнджі Іто

Майстер жахів розповідає про серйозну оказію: митець мусить турбуватися про двох зловісних пухнастиків. Ці посланці лиха не турбуються покращенням стосунків з героєм, а про складне налагодження зв’язку з муркотунами автор розповідає, поєднуючи горор і гумор, у історії «Котячий щоденник Джюнджі Іто: Йон та Му».
🍡 Якщо шукаєте цікаву манґу для дітей — спробуйте «Чі»

Розвагою малечі стане затишна серія «Чі. Життя однієї киці» від Конамі Канати про бешкетливе вуличне кошеня, яке підкорює серця звичайного японського сімейства та спонукає прихистити пухнастика попри сувору заборону орендодавців помешкання. Перші невдачі, ігри та авантюри Чі захоплюють у ніжній манері акварельних ілюстрацій мисткині, що й сама обожнює муркотунів.
Також радимо звернути увагу на фентезійні тайтли для дітей «Коко — Острів Чарівників» та «Понад хмарами», які у поетичній манері ведуть принадним світом чар.
Світ манґи пропонує шалене розмаїття сюжетів і тем. Ми постаралися підсвітити якнайбільше з них, а тепер пропонуємо озброїтись тайтлами з добірки та вирушити до інтернет-книгарні Vivat за новими досвідами 📚
У матеріалі використано зображення з аніме за манґою «Синя тюрма»
Більше цікавих статей