Найкращі історичні романи
Редакторка тексту: Ольга Боднар
«Нація, яка не знає своєї історії, приречена її повторювати» — знайомий кожному вислів. З чого ж почати вивчення історії?
Якщо вам подобаються художні книги, через них буде легко знайомитися з будь-якою історичною епохою. Найкращі історичні романи допомагають подивитися на перебіг подій з точки зору спостерігача, детальніше дізнатися про той чи інший період, подумати про контекст, у якому жили минулі покоління, поміркувати про помилки минулого, які не варто повторювати. А ще вони просто цікаві.
Пропонуємо вам добірку історичних романів від редакції блогу Vivat. Ми зібрали класичні шедеври та сучасні бестселлери у жанрі історичного роману, які, сподіваємося, подарують вам найкращі читацькі враження.
«Айвенго», Вальтер Скотт
Топ історичних романів неможливий без згадки про цього сміливого лицаря. Вважається, що «Айвенго» (Ivanhoe) започаткував традицію класичного історичного роману. Коли ми уявляємо образи відважного Річарда Левове Серце чи благородного Робіна Гуда, це теж певним чином є заслугою Вальтера Скотта. Своїм романом він популяризував позитивні уявлення про цих персонажів на широку аудиторію.
Події книги розгортаються в Англії XII століття. Після третього Хрестового походу король Річард Левове Серце опинився в полоні. Тим часом на Англію нападають сусідні народи, атаки яких відбивати стає дедалі важче.
Головному героєві Айвенго випадає непросте завдання — знайти спосіб звільнити з неволі короля, попередити підступні інтриги противників, а ще поборотися на лицарському турнірі за серце коханої: її планують видати заміж за нелюба, котрий полює на трон.
Роман надзвичайно цікавий, насичений подіями, головні персонажі відомі нам з численних екранізацій. Сюжет книги став натхненням для створення серіалів, повнометражних фільмів та оперних постановок.
«Знедолені», Віктор Гюго
«Знедолені» (Les Misérables) Віктора Гюго — резонансний і жорсткий твір, котрий яскраво описує настрої населення у Франції XIX століття. Коли прірва між багатими і бідними, між монархами і містянами розверзається дуже стрімко, мало хто з письменників залишається байдужим до цієї теми.
Гюго написав сильну й правдиву історію, яка могла б статися з кожним бідним парижанином у ті часи. Жан Вальжан, засуджений майже на двадцять років каторжних робіт лише за те, що вкрав скибку хліба, долучається до загонів, які налаштовані проти французького короля і виступають проти місцевої поліції.
Автор зобразив Францію без прикрас та романтичного флеру. Помста, жорстокість, страти, вбивства — на що були готові піти звичайні люди, щоб повернути собі право жити, а не існувати?
Одна з найкращих екранізацій цієї історії — однойменний фільм-мюзикл 2012 року.
«Бріджертони. Герцог і я», Джулія Куїнн
Історія сімейства Бріджертонів з’явилася у 2000 році, коли Джулія Куїн випустила роман «Герцог і я» (The Duke and I). Він розповідає про Дафну Бріджертон та герцога Саймона Бассета, які незадовго після знайомства вирішують прикинутися парою. «Залицяння» Герцога допоможе Дафні підтримувати статус затребуваної нареченої, а Саймон стане вільним від надокучливих пропозицій юних леді, бо через особисту драму взагалі не бажає шлюбу. Однак з часом герої розуміють, що закохуються одне в одного.
Авторка вдало поєднала жанр історичного роману з елементами родинної саги, а також майстерно представила альтернативну історію, та зберегла загальну атмосферу епохи Регентства. Читаючи цю книгу, ви побуваєте разом з героями на розкішних балах, почуєте останні світські новини та зануритесь у любовні інтриги цього неймовірного світу.
Куїн продовжила розповідь про сім’ю Бріджертонів у наступних романах, там вона розповідає романтичні пригоди інших членів сімейства.
З 2020 року «Бріджертони» виходять за межі книжкових полиць завдяки телесеріалу на Netflix. Режисерка Шонда Раймс адаптувала романи Куїн для екрану. Телесеріал «Бріджертони» швидко став одним з найпопулярніших шоу на Netflix, завойовуючи мільйони шанувальників своєю вишуканою естетикою, захоплюючими інтригами та цікавими персонажами.
«Тіні минулого», Джорджет Геєр
Якщо після прочитання попереднього роману вам припала до вподоби атмосфера епохи Регентства, пропонуємо оцінити ще один любовний роман британської авторки, який давно став класикою — «Тіні минулого» (These Old Shades) Джорджет Геєр. Письменницю часто порівнюють з Джейн Остін, за життя вона створила більше 40 історичних романів.
Джорджет Геєр писала не лише художні історичні книги, любила детективні сюжети, навіть горор. Тому окрім романтичної історії, очікуйте на чудово передану атмосферу, харизматичних персонажів та майстерно написаний текст.
«Маятник Фуко», Умберто Еко
«Маятник Фуко» (Il pendolo di Foucault) Умберто Еко — сучасна класика, інтелектуальний історичний роман, у якому присутні і філософський аспект, і детективна лінія, і навіть гумор. Книга об’ємна і непроста у читанні, однак надихає численних письменників та читачів своєю глибиною.
Головні герої твору — Казобон та Якопо Белбо — працівники видавництва, стають учасниками загадкових подій, пов’язаних з орденом тамплієрів. Автор працює з твором на інших рівнях, зокрема, використовує багато символів, покликань та присвячує велику частину книги філософським питанням.
«Печера ідей», Хосе Карлос Сомоса
За свій історико-філософський інтелектуальний роман «Печера ідей» (La caverna de las ideas), автор отримав премію «Золотий кинджал», яку присуджують за найкращі детективні романи у Великобританії.
Це нетипова і дуже цікава книга для усіх любителів детективу. Якщо вам до того ж подобається культура Давньої Греції, обов’язково прочитайте «Печеру ідей». Автор детально описує афінський побут, святкові обряди на честь античних богів, архітектуру самого міста. У романі багато символів, що відсилають читача до античної міфології, філософських ідей давніх греків.
За сюжетом, в Академії Платона хтось убив учня, аби знайти злочинця, один з менторів закладу звертається по допомогу до Гераклеса Понтора, «Розв’язувача загадок». Пошуки тривають, однак убивцю не зупинити — з’являються нові жертви.
Книга має ще одну сюжетну лінію про перекладача — нашого сучасника, який працює з давньогрецьким текстом невідомого авторства, де, власне, розказана ця детективна історія. Попередній перекладач загинув, можливо, текст має таємниці, які ще належить розгадати.
«Список Шиндлера», Томас Кініллі
Роман «Список Шиндлера» (Schindler’s Ark) Томаса Кініллі відтворює події, які відбувалися під час Голокосту, коли мільйони євреїв стали жертвами нацистського режиму. Кеннеллі описує жорстокість та безжальність нацистських концтаборів, а також факт викупу Оскаром Шиндлером 1300 євреїв, що дозволило йому врятувати життя цих людей.
Центральною фігурою у романі є сам Оскар Шиндлер — промисловець, який володів фабрикою в Польщі під час Другої світової війни. Кеннеллі зображує Шиндлера як складну особистість, яка поступово переосмислює свої цінності та ризикує власним життям, щоб врятувати інших.
«Список Шиндлера» висвітлює складні моральні питання. Кеннеллі досліджує, що означає бути героєм в умовах війни і на які жертви людина готова піти, щоб захистити інших.
Роман став основою для однойменного фільму Стівена Спілберга, який отримав безліч нагород, зокрема, «Оскар» та «Золотий глобус».
«Татуювальник Аушвіцу», Гізер Морріс
«Татуювальник Аушвіцу» (The Tattooist of Auschwitz) — популярний роман австралійської сценаристки та письменниці Гізер Морріс. У ньому йдеться про єврея на ім’я Людвіґ, якому дивом вдалося повернутися живим з Аушвіцу.
Уцілів чоловік лише завдяки тому, що дістав там роботу татуювальника. Наносячи на руки ув’язнених порядковий номер, головний герой добре розумів, що відтепер полонені вже не особистості, а прості номери в переліку.
В Аушвіці Людвіґ знайомиться з Гітою. Він закохується у вродливу дівчину і, ризикуючи потрапити в немилість керівництва, ділиться з нею їжею. Герой ставить перед собою мету не тільки вижити, а й захищати кохану.
Авторка написала роман після знайомства з Людвіґом, котрий розповів їй про своє життя у таборі. Книгу не можна назвати документальною, оскільки пізніше у ній знайшли доволі серйозні історичні та фактологічні помилки. Проте це хороша художня історія, яка зворушує серця читачів по всьому світу, перекладена 47 мовами та екранізована.
«Чорна рада», Пантелеймон Куліш
«Чорна рада» Пантелеймона Куліша є першим українським історичним романом. Книгу високо оцінювали Тарас Шевченко, Іван Франко, Микола Костомаров. Події відбуваються у Ніжині 1663 року, коли після визвольної війни відбулася чорна козацька рада для виборів нового гетьмана.
Автор органічно поєднав реальні історичні події, романтичні художні сцени, детально описав тогочасний побут, зумів надати кожному героєві індивідуальності та виразності. Завдяки своїм персонажам Кулішу вдалося майстерно передати тогочасні соціальні настрої та протиріччя.
Під час роботи над романом Куліш використовував архівні документи, літописи, цікавився народними джерелами, тому цей твір є однією з перлин української класики.
У 2000 році був знятий однойменний міні-серіал, одну з головних ролей виконав Богдан Ступка.
«Чорний ворон. Залишенець», Василь Шкляр
За минулі десятиліття з’явилося багато цікавих романів про історію України. Серед них — «Чорний ворон. Залишенець» Василя Шкляра, де автор розповідає історію повстанців Холодного Яру, які боролися з більшовицькою окупацією у 1917-1922 рр.
Головним героєм роману є «Чорний ворон», Іван Чорноусов, один з отаманів Холодноярської республіки, який об’єднує біля себе однодумців і організовує боротьбу проти радянського терору. Це реальна історична постать. Шкляр працював над романом близько 13 років, зокрема, досліджуючи архівні документи.
Книгу вже перекладено англійською, словацькою та португальською мовами.
Окрім прочитання роману, варто також переглянути екранізацію 2019 року.
«Захар Беркут», Іван Франко
Додаємо у цю добірку й історичну повість. «Захар Беркут» Івана Франка є одним з найважливіших творів української класики, який пропонує не лише захопливий сюжет і насолоду художнім текстом, а й змушує замислитися над тезою про те, «яку силу дає єдність народу».
Повість розповідає про події в Карпатах у ХІІІ столітті. Головний герой, Захар Беркут, є старійшиною, який очолює боротьбу карпатських українців проти монгольського війська. У творі перед нами розгортається історія двох закоханих — Максима, сина Захара Беркута та Мирослави, доньки монгольського боярина.
Повість про Захара Беркута ніколи не переставала бути популярною. За весь час (вперше повість опублікована 1883 р.) її перевидавали загальним накладом понад 5 млн примірників! І часто перекладали: починаючи з 1889 року книгу було перекладено приблизно на 20 мов.
У 2019 році з’явився україно-американський фільм «Захар Беркут» за мотивами повісті Франка.
«Роксолана», Павло Загребельний
Згадуючи кращі історичні романи української класики, варто додати у список «Роксолану» Павла Загребельного. Книга розповідає історію життя турецького султана Сулеймана та його коханої дружини Роксолани, яка зуміла стати однією з найвпливовіших жінок Османської імперії.
Загребельний чудово відтворює історичний контекст та культурні особливості епохи Османської імперії. А також майстерно описує життя правителів держави, котрі мають велику владу та велику відповідальність.
Окрім роману Загребельного, одним з найкращих творів про цю видатну жінку вважається повість Осипа Назарука «Роксоляна». За її мотивами було знято однойменний телесеріал.
«Камо грядеши. Quo vadis», Генрік Сенкевич
Події у романі «Камо грядеши. Quo vadis» розгортаються в першому столітті нашої ери. У сюжеті переплелися любов і зрада, жорстокість і помста. Головний герой — римський імператор Нерон. Він зажив слави жорстокого й нерозважливого правителя, влаштовував гладіаторські поєдинки, нацьковував на рабів тварин і вигадував найстрашніші тортури для покарання нібито винних.
Якось Нерон влаштував пожежу у столиці імперії. Виправданням цього безумства слугувала відмовка про гаданий наступ християнства. У немилість імператора потрапляють апостоли Петро й Павло.
При цьому в романі описані не лише жорстокість і страти. Авторові вдалося вплести в сюжетну канву і любовну лінію — кохання між Марком Вініцієм та Лігією. Їхня любов слугує підтвердженням, що навіть у пітьмі людина може знайти джерело світла.
«Марія Стюарт», Стефан Цвейг
Найкращі й тим паче цікаві історичні романи, засновані на реальних подіях, поєднують у собі правдиве відтворення історії й нотку експресії, вигадки, що ідеально лягає на це тло. Саме такою є «Марія Стюарт» (Maria Stuart) Стефана Цвейга — біографією в жанрі роману.
У книжці йдеться про один з найдинамічніших та найдраматичніших періодів в історії Англії, коли за трон боролися одразу дві сильні жінки: Єлизавета I, яка пожертвувала всім заради свого титулу, і Марія Стюарт, королева Шотландії та спадкоємиця англійського престолу.
І це не лише відкрите протистояння, що несло за собою смерть тисяч людей. Цвейг добре зобразив закулісся: інтриги і змови, які виношувалися роками й добре маскувалися за личиною фальшивої приязні Марії та Єлизавети.
Працювати з історичним жанром не так просто, як може здатися на перший погляд. Зазвичай письменники ретельно досліджують інформацію з архівних джерел, роками вивчають усі події та біографії відомих особистостей лише для того, щоби написати про них кілька сторінок. Саме тому справді цікаві історичні книжки — це доволі обмежена кількість видань. Щоб знайти щось вартісне, доведеться відкинути дешеву й неякісно укладену літературу.
Знайти та придбати наведені вище видання можна в інтернет-книгарні Vivat. Такі книги вкотре доводять, що історія може бути цікавою, захоплювати з перших сторінок і буквально переносити в дивовижний світ минулого.
Схожі статті