Ретелінг: нове життя старих історій

22 дн. тому
|
Категорія
Ретелінг: нове життя старих історій - Vivat

Авторка тексту: Ольга Боднар

 

Впевнені, кожен читач може назвати одну чи кілька улюблених з дитинства казок або міфів. Як чудово бачити знайомих персонажів у серіалах та фільмах, натхненних казковими історіями! Можливо, ви й зараз вкотре переглядаєте популярні телесеріали, такі як «Грімм», «Якось у казці» чи «Десяте королівство», які не лише занурюють у дитячі спогади, а й показують знайомі історії з нової перспективи. У літературі такий прийом користується особливою популярністю — це retelling, тобто переказ, стара історія на новий лад.

Кожен ретелінг має в своїй основі першоджерело, але не є його копією. Навіть якщо ви прочитаєте п’ять історій підряд, створених на основі казки про Червону шапочку, нудно не буде, бо такі твори надзвичайно різноманітні. Сьогодні детальніше розповідаємо про особливості ретелінгів і пропонуємо вашій увазі добірку найпопулярніших. Додатковий бонус у кінці — цікавенні переспіви класичних творів від українських письменників.

Чому люди обожнюють читати і писати ретелінги

Створити ретелінг — це те саме, що дати нове життя улюбленому міфічному чи літературному героєві. Архетипних персонажів з міфів чи казок завжди можна розкрити глибше, зробити їх цікавішими та багатогранними. Сучасний автор, який пише роман, не обмежений ні фантазією, ні об’ємом твору.

Популярні ретелінги створені на основі міфів, казок, класичних літературних сюжетів. Деякі письменники лише частково змінюють першооснову, інші навпаки ламають знайомі сюжетні тропи та пропонують неочікувані варіанти розвитку подій. Скажімо, Маделін Міллер у романі «Цирцея» розповідає історію з точки зору героїні античних міфів Кірки та ще й висвітлює феміністичні мотиви. Детальніше про цю книжку розповіли нижче.

Автори, які мають хист до пародій, теж не оминають світових шедеврів. До прикладу, у романі «Віщі сестри» Террі Пратчетта є покликання на Шекспіра, зокрема, його п’єсу «Макбет».

Ретелінги не мають жанрових обмежень, часових рамок, персонажі можуть опинитися у новому для читача сеттингу просто тому, що автору цікаво так працювати. Тож не дивуйтеся, якщо Івасик-Телесик у сюжеті якогось переспіву, наприклад, перебуватиме на космічній станції. Такі неочікувані сюжетні прийоми дають знайомим історіям заграти новими барвами.

Найпопулярніші ретелінги: від античних міфів до норвезького фольклору

Одна історія може мати безліч варіацій, вишукувати їх — окрема розвага. Кількість виданих книжок, де класичні сюжети осучаснюють, постійно збільшується, читацька аудиторія росте. Сподіваємося, у цій добірці бестселерів, написаних сучасними письменниками, знайдуться й ваші улюблені казкові персонажі. Якщо ви вже є палким шанувальником чи шанувальницею ретелінгів, надихаємо вас на приємне читання та нові книжкові відкриття.

«Двір шипів і троянд», Сара Дж. Маас

«Двір шипів і троянд» (A Court of Thorns and Roses) — перша книга однойменної серії Сари Дж. Маас, яка розпочинається як ретелінг на «Красуню і Чудовисько», проте вже на половині книги історія набуває нових рис.

Головна героїня — Фейра, молода мисливиця, змушена турбуватися про свою збіднілу родину. Одного дня її здобиччю стає вовк, але вбивство цієї істоти виявляється фатальним. Дівчина розуміє, що під образом вовка ховається фейрі, проте не може нічого вдіяти: краще вбити його, ніж загинути самій. Таким чином Фейра втягується у конфлікт між людьми та магічними створіннями фейрі. На порозі її домівки невдовзі з’являється чудовисько і стверджує, що за вбивство його друга дівчина має бути покарана. Вона мусить залишити близьких та піти з ним.

Фейра живе у світі, де землі людей і фейрі розділяє велика Стіна. Останні надзвичайно сильні та володіють магією. Тепер дівчину забирають на інший бік Стіни, до Прифії — це країна фей, поділена на окремі території: Двори Весни, Осені, Зими та Літа і Двори Світанку, Дня і Ночі. Звісно, істота, яка забрала дівчину до себе, скидається на чудовисько лише при першому знайомстві. Під цим образом ховається вищий Фе (так називають найсильніших та найвродливіших зі світу фейрі істот) на ім’я Темлін. Спочатку герої не надто добре ладнатимуть, проте з часом це почне змінюватися.

Якщо вам хочеться детальніше розібратися у фентезійному світі Сари Дж. Маас та секретах популярності цього циклу, читайте мініґайд про A Court of Thorns and Roses у нашому блозі.

«Зруйнувати королівство», Александра Крісто

«Зруйнувати королівство» (To Kill a Kingdom) — темне фентезі, що базується на історії про Русалоньку. Забудьте про ніжну та жертовну героїню, як в оригінальній історії. Головна героїня романи Александри Крісто, принцеса-сирена Ліра, зовсім не така. Вона хитра та підступна, використовує свій прекрасний голос, щоб убивати принців та виривати їхні серця. І їй це дуже подобається. А от русалок наша сирена терпіти не може, бо деякі з них рятують моряків замість того, щоб позбавляти їх життя.

Сирена пишається собою, бо колекціонує виключно серця принців. Каже: «Маю по одному серцю на кожен рік життя». Та її матері, королеві, надмірна тяга Ліри до виривання сердець не подобається. Обставини складаються таким чином, що вона вирішує провчити доньку. Перетворює ту на людину, забирає її прекрасний спів. Тепер, щоб повернутися додому, Ліра має виконати умову: заволодіти серцем принца Еріала, не використовуючи свій могутній дар.

Ліра ненавидить людей і не хоче залишатися з ними, тож мусить діяти. Через деякий час вони разом з принцем опиняються на одному кораблі. Еліан — син могутнього короля, однак статус його не вабить. Морські простори він вважає домом і має мету — вбити сирен, що забирають людські серця. Він не знає, що жінка, яку він порятував серед морських хвиль і яка обіцяла йому ключ до знищення сирен, сама є однією з них, хоча зараз і позбавлена сил. То хто ж переможе у цьому двобої, як розгортатимуться стосунки між ними і хто врешті залишиться живим?

«Зруйнувати королівство» — перша частина серії Hundred Kingdoms Александри Крісто. Наступна книга, Princess of Souls, — ретелінг казкового сюжету про Рапунцель.

«Руїна троянд», К. Ф. Брін

Класична казка про Красуню та Чудовисько неодноразово адаптувалася для телеекрану, в останні десятиліття можна знайти популярні ретелінги, натхненні цією історією. «Руїна троянд» (A Ruin of Roses) вирізняється серед них чималою кількістю пікантних сцен, напрочуд оригінальним сеттингом та захопливим сюжетом. Ця книжка розпочинає цикл «Ласі темні казки» американської авторки К.Ф. Брін.

Головна героїня, Фінлі, живе разом з родиною у зачарованому королівстві. Колись його жителі були наділені даром перетворюватися на тварин, проте через тодішнього короля не могли цього робити. Невдовзі вони й зовсім втратили свої надзвичайні здібності, почали смертельно хворіти.

Фінлі вдалося знайти рішення — дівчина навчилася готувати зілля з вічнолисту, яке дозволяє значно сповільнити хворобу. Вона застосовувала трунок для лікування батька, поки запаси вічнолисту у селищі не вичерпалися. Довелося йти до Забороненого Лісу, де у віддаленому замку живе безжальний Звір. Він помічає чужинку, що краде вічнолист у місці, куди людям вхід заборонено. Щоб вберегти від гніву чудовиська родину та селян, дівчина мусить стати бранкою у його великому замку.

Виявляється, Звір може перетворюватися на людину. З чого почалася його історія? Що трапилося у проклятому замку, жителі якого поринули в розпусту? Здається, дівчина й сама не може протистояти пристрасті. «Руїна троянд» вже доступна для передзамовлення українською, очікуємо книжку на початку 2025 року.

Усі книги циклу «Ласі темні казки» (Deliciously Dark Fairytales):

  • A Ruin of Roses.
  • A Throne of Ruin.
  • A Kingdom of Ruin.
  • A Queen of Ruin.
  • A Cage of Crimson.
  • A Cage of Kingdoms.

«Сонце і Місяць, сніг і лід», Джесіка Дей Джордж

«Сонце і Місяць, сніг і лід» (Sun and Moon, Ice and Snow) — ще один ретелінг казки про Красуню та Чудовисько, натхненний норвезьким фольклором. Далеко на Півночі, у родині дроворуба народжується дев’ята дитина, це дівчинка. Матір розчарована: вона хотіла хлопчика, тому навіть не дає дитині імені. Дівчинка росте, хороші відносини у неї складаються з люблячим старшим братом, котрий на дев’ятий рік життя героїні повертається з далекої подорожі.

Одного разу дівчинка рятує оленя, за це отримує у подарунок ім’я та здібність розуміти мову тварин. Згодом до домівки дроворуба приходить величезний ведмідь, він обіцяє багатство і славу родині, натомість дівчинка один рік і один день житиме разом зі звіром у його замку. Про те, що чекає героїню у крижаному палаці ведмедя, з якими неймовірними його жителями вона познайомиться і що це за чоловік, який навідуватиметься у її покої щоночі, читайте у романі.

«Блиск», Рейвен Кеннеді

Доволі нетиповий ретелінг міфу про царя Мідаса створила Рейвен Кеннеді, авторка фентезійної серії «Золота бранка». Роман «Блиск» (Gleam) розпочинає історію про улюблену наложницю короля, Аурін. Вона вирізняється не тільки своїм становищем, а й зовнішнім виглядом — дівчина повністю зроблена із золота, а з її спини виростають золоті стрічки.

Мідас, як відомо, перетворює усе на золото, має славу й необмежену владу в одному з шести королівств, Ореї. Колись він врятував Аурін від злиднів і рабства, зробив своєю улюбленою бранкою, натомість обмежив її пересування, помістивши у величезну золоту клітку. Однак коли героїні судилося опинитися за її межами, вона змінила думку про Мідаса, якого раніше вважала своїм рятівником, та відкрила величезний світ поза шостим королівством.

«Блиск» сподобається прихильникам темного фентезі, тут чудово прописаний світ, у якому живуть герої, однак зауважте, що це книга з позначкою 18+.

До циклу «Золота бранка» входить шість книжок, українською перекладено чотири:

  • «Блиск».
  • «Відблиск».
  • «Спалах».
  • «Жар».
  • Gold.
  • Goldfinch.

«Сіндер», Марісса Маєр

Безперечно, один з найоригінальніших переказів Попелюшки — «Сіндер», перша частина циклу «Хроніки Місяця» Марісси Маєр. Дія відбувається у футуристичному світі, місті Нью-Пекін. В центрі історії — Сіндер, вона наполовину людина, наполовину кіборг, про що не забувають нагадувати злі мачуха та одна зі зведених сестер (кіборги вважаються другосортним видом). Сіндер є однією з найкращих механіків у місті. Одного разу у майстерні, де працює героїня, з’являється принц Кай та просить відремонтувати його андроїда.

Тим часом Землю поглинає смертельна хвороба, планету хочуть загарбати жителі Місячної колонії. Зовсім скоро Сіндер та Кай опиняться в епіцентрі боротьби за владу проти королеви Місяця Левани. 

Від цієї історії неможливо відірватися: має рейтинг на Goodreads 4,13 на основі понад 957 400 голосів.

Серія «Хроніки Місяця» складається з чотирьох книжок, кожна історія є переказом популярної казки, але у футуристичних декораціях. Дія відбувається в різних містах планети Земля. Кожна героїня бореться зі злою королевою Леваною:

  • «Сіндер» — ретелінг про Попелюшку.
  • «Скарлетт» — ретелінг про Червону Шапочку.
  • «Кресс» — ретелінг про Рапунцель.
  • «Вінтер» — ретелінг про Білосніжку.

📖Всесвіт серії розкривається, зокрема, завдяки приквелу під назвою Fairest, де розповідається про минуле Левани і те, чому вона стала такою злою.

📖У цьому всесвіті також відбувається дія збірки Stars Above.

📖На основі «Хронік місяця» Марісса Маєр створила серію графічних романів «Дроти та нерви».

📖У 2019 році анонсували повнометражну адаптацію анімаційного фільму, права придбала компанія Locksmith Animation.

«Безсердечна», Марісса Маєр

Автори ретеллінгів полюбляють різні модифікації канонічних образів злих персонажів. Так і з «Безсердечною» (Heartless) Марісси Маєр: ми пам’ятаємо Королеву Чирвових Сердець як ексцентричну жінку, яка понад усе на світі любить відрубувати іншим голови. Та на початку своєї історії Марісса Маєр показує її веселою й безтурботною.

Отож, у цьому романі її звуть Кет, вона донька маркіза, мріє знайти кохання й працювати у пекарні. Матері дівчини це не до вподоби. Кет є фавориткою Короля Чирвових Сердець, проте її життя змінюється після зустрічі з блазнем. А далі, історія про те, що відбулося задовго до того, як Аліса потрапила у країну Див: розбите серце, смерть кота Жербельковта, божевілля Капелюшника… Ми знаємо, що станеться у майбутньому, але не можемо навіть уявити, які безумні події до цього призвели.

Якщо ви є палким шанувальником казок Льюїса Керрола, не оминайте увагою цю книжку, на Goodreads вона має оцінку 4,09 на основі понад 218 360 голосів.

«Відьма і вампірка», Франческа Флорес

Сапфічна фентезійна історія Франчески Флорес «Відьма і вампірка» (The Witch and the Vampire) пропонує новий погляд на знайому казку про Рапунцель. У минулому Кає та Ава — найкращі подруги. Ава, коренева відьма, проти своєї волі стає вампіркою. Кає втратила маму внаслідок вампірського нападу. Тепер вона хоче помсти та полює на кровопивць.

Обставини зводять героїнь у спільній подорожі. У кожної своя мета і бачення світу. Можливо, проводячи час разом, Ава та Кає знову стануть ближчими одна до одної і це змусить їх поставити під сумнів усе, в чому вони себе переконували.

«Король Неверленду», Ніккі Сент-Кроу

Готуйтеся до дорослого переказу історії про пітера Пена, читаючи дарк фентезі «Король Неверленду» (The Never King) американської письменниці Ніккі Сент-Кроу. Це перша книга серії «Розпусні загублені хлопці». Вже двісті років жінки з роду Дарлінґ зникають у день свого 18-річчя. Вони можуть повернутися через місяць, тиждень або й рік. Проте дівчата повертаються не такими, як раніше: вони виснажені, зломлені, частково втрачають здоровий глузд.

Настає черга головної героїні Вінні. Її мати, яку вважають божевільною, постійно згадує про Пітера Пена, піратів та фей. Вона забарикадовує будинок у ніч доньчиного повноліття, однак це не заважає загубленим хлопцям викрасти Вінні. Річ у тім, що дівчина й не проти. Чи погодиться вона допомогти своїм викрадачам досягти цілей на магічному острові Неверленд? Попереду знайомство з харизматичними, безжальними жителями острова, еротичні пригоди головної героїні та напружені жорсткі конфлікти, від яких читачі не можуть відірватися і з нетерпінням чекають наступної книги.

Важливо: ця книжка має позначку 18+ і рекомендована лише для дорослої аудиторії.

Наразі українською перекладено першу книжку, всі частини серії по порядку:

  • The Never King.
  • The Dark One.
  • Their Vicious Darling.
  • The Fae Princes.

«Цирцея», Медлін Міллер

Поціновувачі міфічних сюжетів у захваті від роману «Цирцея» (Circe) Медлін Міллер. Це історія про сміливість та прийняття своєї сили, кохання й втрати, протистояння богів і смертних. Оповідачкою є Цирцея, відома нам з античних міфів та гомерівського «Одіссея». Донька бога-сонця Геліоса й прекрасної німфи Перси, вона не отримала визнання від безсмертних богів. Цирцею вважають слабкою, безталанною й непривабливою, допоки у неї не розвивається загрозлива потужна сила. Вона закохується у смертного та знаходить спосіб перетворити його на божество, чоловік же «відплачує» їй зрадою.

У гніві розкриваються могутні вміння Цирцеї. Її бояться, тож відправляють у заслання на острів Еос. Там жінка продовжує зміцнювати та розвивати свій дар, пізніше їй доведеться спізнати чимало викликів долі. На сторінках книжки ви зустрінете знайомих героїв грецької міфології, зокрема, Дедала та Ікара, Ясона та Медею, Мінотавра, а також Одіссея.

Критики й читачі хвалять книжку не лише за неймовірну мову авторки та захопливий сюжет, а й за підтримку актуалізації феміністичних ідей. На Goodreads роман має оцінку 4,23 на основі більше одного мільйона голосів.

«Пісня Ахілла», Медлін Міллер

«Пісня Ахілла» (The Song of Achilles) — деб’ютна книга Медлін Міллер, за яку авторка отримала Жіночу літературну премію у 2012 році. Це роман про Троянську війну з точки зору Патрокла, одного з героїв, згаданого в «Ілліаді» Гомера як близького товариша Ахілла. Питання про характер їхніх стосунків досі залишається предметом обговорень: Гомер пише про глибоку дружбу цих героїв, натомість у творах Есхіла, Есхіна та Платона вони показані коханцями.

У романі йдеться про розвиток стосунків Патрокла з Ахіллом, від першої зустрічі до періоду Троянської війни.

«Сліпа лють», Наталі Гейнс

У романі «Сліпа лють» (Stone Blind: Medusa's Story) Наталі Гейнс пропонує по-іншому поглянути на історію Медузи Горгони. За сюжетом, Медуза — наймолодша зі своїх сестер та єдина смертна у родині богів, тому почувається слабшою за них.

Одного разу бог моря Посейдон нападає на героїню в храмі Афіни, це злить богиню. Однак карає Афіна не Посейдона, а саме Медузу. З цього починається трансформація Горгони. Замість волосся на її голові звиваються змії, а її погляд перетворює будь-яку живу істоту на камінь. Проклята даром знищувати все живе одним поглядом, Медуза прирікає себе на самотнє життя. Допоки у мандрівку не вирушає Персей з метою відрубати їй голову.

У 2024 році Vivat анонсували майбутній вихід цієї книжки та показали затверджену обкладинку.

Ретелінги від українських авторів: що почитати

В українській міфології, фольклорі можна черпати безміру натхнення для написання ретеллінгів. У цьому напрямку сучасні автори ще продовжують розвиватися, але вже маємо приклади цікавих та оригінальних книжок. Пропонуємо вам оцінити наступні видання, обіцяємо: ви будете задоволені.

Збірка «ДЕRЕЗА»

«ДЕRЕЗА» — фантастичні оповідання-ретелінги від українських письменників та письменниць. Цю збірку складають найкращі твори конкурсу «Коза-Дереза на орбіті», проведеного журналом «Світ Фентезі» до фестивалю поп-культури Kyiv Comic Con 2016. Спляча красуня у кріогенній капсулі, зомбі у світі Попелюшки, інопланетяни і яйце-райце — читачам не варто турбуватися перелицьовуванням класичних казок, бо всіх персонажів дуже легко впізнати.

«Білий попіл», Іларіон Павлюк

Головний герой популярного нуарного трилеру «Білий попіл» — приватний детектив Тарас Білий, якому пропонують розслідувати вбивство панночки та віддаленому хуторі. Підозрюють семінариста Хому Брута.

З кожним днем, проведеним на хуторі, в Тараса з’являється все більше запитань, та ніхто не поспішає давати йому відповіді. Здається, всі довкола йому щось недоговорюють: і статечна похмура дружина сотника, батька загиблої, і мешканці, що практикують дивні ритуали. Найцікавіше, що герой і сам не пам’ятає свого минулого, тож намагається зробити все, аби знайти відповіді принаймні на найважливіші запитання. У творі кожна розгадка має два пояснення: містичне та реальне.

Зазначимо, що «Білий попіл» не переповідає класичний сюжет Гоголя, а є самостійним твором. Однак завдяки такому омажу автора до творчості Миколи Гоголя, нетривіальному сюжету та загадковій містичній атмосфері від книжки неможливо відірватися. На Goodreads вона має оцінку 4, 43 на основі понад 3300 голосів.

Збірка «Легендарій дивних міст»

Натхнення класичними казковими мотивами, сучасні українські міста та нові неймовірні сюжети: усі ці речі ви знайдете у збірці «Легендарій дивних міст». Вісім українських авторок пишуть ретелінги знайомих з дитинства історій, однак дія відбувається в українських містах. Так, Яга тут відповідальна студентка, Ґерда обожнює тусовки, Синя Борода займається випічкою, а Івасик-Телесик ставить магічні експерименти. Навіть не кажіть, що не зацікавилися!

 

Сподіваємося, що шанувальники переспівів та римейків знайшли у нашій добірці цікаві для себе сюжети. А всім, хто починає відкривати для себе схожу літературу, бажаємо лише найприємніших читацьких вражень 💚

 

У статті використано зображення з сайту Pexels, фото зроблене Carmen Sanchez

 

Схожі статті