Подорож до Місяцеграда: що варто знати про серію Crescent City Сари Дж. Маас

Найновіший із фентезійних циклів, які створила «королева» жанру роментезі Сара Дж. Маас, поєднує магію та технології, високі ставки та кохання. У ньому авторка відходить від казковості та дворів та переносить читачів у метушливий мегаполіс, населений магічними істотами. Це серія книг «Місто Півмісяця», сьогодні говоримо про неї.
У цій статті ви можете прочитати про сюжет, персонажів, сетинг та реакцію читачів на Crescent City Сари Маас. Ми розкажемо про Місяцеград, магію і технології в романах, Брайс Квінлан та інших персонажів, розглянемо, чим відрізняється ця серія від попередніх та інше.
«Місто Півмісяця» — завершена трилогія та натяки на продовження
Перша частина Crescent City вийшла англійською в 2020 році. На той час Маас вже була відомою авторкою фентезі — її серії «Трон зі скла» та «Двір шипів і троянд» були дуже популярними. Новий цикл від письменниці читачі прийняли теж дуже добре. Авторка ж відповіла тим, що продовжила випускати нові частини циклу, які, до речі, приблизно по 800 сторінок кожна. Й у 2024 році завершила трилогію.
За своєю суттю Crescent City — це міське фентезі, при цьому в ньому ще є високі ставки, епічна романтика та детективна складова.
Як ми вже казали на початку, цей цикл дещо відрізняється від попередніх робіт Маас:
- Ця серія презентувалася, як New Adult, книжки для дорослого читача, на відміну від інших серій Маас, в яких, насправді все-таки є дорослий контент. Але, дійсно, «Місто Півмісяця» легко можна назвати найдорослішою роботою авторки.
- Це не таке комфортне читання, як інші серії — світобудова тут набагато складніша, в ній ще треба розібратися, чого деякі прихильники творчості письменниці не очікували, починаючи знайомство з серією.
- В Crescent City немає історичного фльору, тут не про фейські двори та палаци — дія відбувається в Місяцеграді, сучасному мегаполісі, де прогрес співіснує з магією.

Наразі цикл складається з 3 частин, дві з них перекладено українською, перекладами займається Nebo BookLab Publishing. На момент написання цього матеріалу, відкрите передзамовлення третьої частини, це означає, що книжка вже друкується, на сайті видавництва повідомляється, що перший наклад слід очікувати наприкінці літа 2025 року.
Отож до циклу «Місто Півмісяця» входять романи:
🩸 «Дім Землі та Крові» (House of Earth and Blood);
☁️ «Дім Неба і Подиху» (House of Sky and Breath);
🔥 «Дім Полум’я та Тіні» (House of Flame and Shadow).
Також Сара Маас оголошувала, що напише четверту частину серії, проте дата виходу ще невідома. Авторка сказала про це під час інтерв’ю TODAY.com. І хоча й не надала багато деталей, та поділилася, що вже знає, про кого буде книга і має «великі ідеї», які хоче взяти до уваги.
Яку ж історію розповідає Crescent City, про кого вона
Головна героїня Брайс Квінлан — напівфейка. Вдень вона працює в галереї (де також зберігаються небезпечні чарівні артефакти), а ввечері зустрічається з друзями зі зграї перевертнів чи тусується в клубах. На початку її показують, як доволі легковажну молоду дівчину:
«Сміючись, вона перекинулася через низенький столик у їхньому куточку між двома напіврозваленими колонами; сміючись, відкинулася назад, вигнувши спину, і, прибравши червоний наманікюрений палець від ніздрі, плюхнулась на темний шкіряний диван; сміючись, сьорбнула води, хильнула бузинового вина і хитаючись посунула в бік натовпу, що танцював.
Життя було прекрасне. Життя було з бісі прекрасне, і вона не могла дочекатися, коли вони з Данікою здійснять Занурення і продовжать відтягуватися, доки світ не розпадеться на порох».
Та все змінюється, коли на найкращу подругу героїні Даніку здійснюють напад. Брайс, яка є свідком злочину, всіма силами намагається стати частиною розслідування, бо хоче помститися за подругу. Так доля зводить її з поневоленим янголом Гантом Аталаром. Брайс старається причарувати чоловіка та схилити його до спільних пошуків винуватців.
Її спочатку не дуже охочий до співпраці напарник Гант — це занепалий янгол, що потрапив у рабство до архангелів і тепер змушений виконувати їхні жорстокі накази. Коли ж його бос обіцяє Гантові свободу за допомогу Брайс, він береться за розслідування.

Ілюстрації Тараса Копанського до українських видань серії «Місто Півмісяця»
І також варто згадати ще одного з головних героїв: «Рунн Данаан, Кронпринц вальбарських фейрі. Син Короля Осені й нинішній володар Золотого Меча — легендарного темного клинка древніх Зоренароджених фейрі, який доводив його статус Обраного серед фейрі, хоч Хел його зна, що це означало». Про нього більше нічого не скажемо, щоб уникнути спойлерів, проте Рунн зіграє важливу роль в сюжеті та є улюбленцем багатьох читачів цієї серії.
Магічно-сучасний Місяцеград та ті, хто його населяє
Місяцеград або Місто Півмісяця, яке знаходиться на планеті Мідгард, — жвавий мегаполіс, наповнений хмарочосами, неоновими вогнями та високотехнологічними системами безпеки. У ньому поряд проживають люди та різні магічні істоти, яких тут називають ванірами.
Раси створінь обʼєднуються в чотирьох Домах. Серед них:
- «Дім Землі та Крові», до якого належать перевертні, відьми, люди, звичайні тварини.
- «Дім Неба і Подиху» — янголи, фейрі, елементалі, спрайти.
- «Дім Великих вод» — русалки, водяні чудовиська, річкові духи, кельпі, некки тощо.
- «Дім Полум’я та Тіні», куди відносяться вампіри, демонакі, дракони, некроманти, примари та інші.
Залежно від того, до якого Дому та народу належать істоти, відрізняються й їхні чарівні сили. Магічна система тут також досить складна:
✨ Однією з найпоширеніших форм магії є першосвітло, це чиста, нефільтрована магія, енергія, яку використовують для різних цілей (навіть найзвичайніших, наприклад, освітлення вулиць).
✨ Існує магія стихій — здатність маніпулювати землею, блискавкою, вогнем, снігом, водою, вітром чи тінями.
✨ Є чари — можливість накладати заклинання, чари та ілюзії.
✨ Використовується лікувальна магія — здатність лікувати рани та зцілювати різні захворювання та травми.
✨ Деяким магічним істотам доступна ментальна маніпуляція — вміння розумово маніпулювати іншими, показувати їм те, чого насправді немає.
✨ Існує телепатія — не те саме, що ментальна маніпуляція, це здатність розумово спілкуватися з іншими.
✨ Деякі ваніри можуть використовувати некромантію.
✨ Іноді долі змінює така магічна сила, як провісництво.
✨ Є телепортація.
✨ Для деяких фейрі доступне володіння зоряним світлом та зоряним вогнем — вони можуть використовувати зоряне світло як лазер.

Мапа Місяцеграда
При цьому сам Місяцеград, або Кресент-Сіті (від назви англійською) відчувається сповненим шуму сучасного життя, на відміну від натхненних Середньовіччям світу Throne of Glass та світу A Court of Thorns and Roses. Брайс Квінлан часто гортає телефон, пише SMS та використовує записи з камер спостереження, щоб відстежувати надприродні злочини. У книжках цього циклу буденне, технологічне та магічне змішується таким чином, що сюжет здається водночас знайомим і фантастичним.
Одним із найбільш інтригуючих аспектів світобудови Маас є те, що технології не можна назвати декоративними. Сучасна обстановка не просто служить тлом — вона активно формує життя персонажів, роблячи їхню боротьбу та перемоги більш зрозумілими читачеві.
Сама реальність рухає сюжет: у House of Sky and Breath технології відіграють вирішальну роль у розгадуванні таємниць. Головні герої покладаються на сучасні методи криміналістики, відеозаписи та цифрові докази, а не на традиційні магічні засоби, як видіння чи пророцтва.
До речі, завдяки цьому вкрапленню кримінального трилера, тому, що в серії бездоганно поєднується магія та логіка сучасних розслідувань, Crescent City виділяється серед книжок жанру роментезі.
Ось деякі технології, використані в серії «Місто Півмісяця»:
- Смартфони для текстових повідомлень і спілкування.
- Соціальні мережі для збору інформації та взаємодії з іншими.
- Камери спостереження, дрони для стеження та розкриття злочинів.
- Системи безпеки, включаючи вдосконалені замки та сигналізацію.
- Цифрові записи та сучасні криміналістичні засоби для розслідувань.
- Високотехнологічний транспорт, як-от автомобілі, мотоцикли та дирижаблі.
Проте не обходиться і без конфлікту між магією та технологіями. Місяцеградом керують астері, стародавні істоти, які контролюють усе, від політичної системи до технологій. Це створює суспільство, де сучасні зручності існують у тіні надприродних ієрархій. Напруга особливо очевидна в «Домі Землі та Крові» та «Домі Неба і Подиху», де такі персонажі, як Гант, поневолений янгол, чиї сили обмежує магія, стикаються з протиріччям між стародавніми формами контролю та сучасними технологічними системами і стають частиною політичних інтриг.
Магія в сюжеті служить нагадуванням, що жодна технологія не може повністю керувати долею. Але інтеграція технологій цей фентезійний світ створює багатошаровий, захоплюючий читацький досвід. Поєднуючи сучасність із традиційними фентезійними елементами, Маас заново відкриває те, як може виглядати фентезі-сетинг і що йому необов’язково ґрунтуватися на Середньовіччі чи суто магічній обстановці, щоб збереглися основні ознаки жанру, романтику та інтригу.
Реакція читачів на «Місто Півмісяця»
Вже невдовзі після виходу першої частини на нову історію від Сари Маас з’явилося багато захоплених відгуків, відеороликів про цикл, фанатських артів та теорій. Швидко стало зрозуміло, що серія буде успішною, й дійсно за популярністю, кажуть, вона вже змагається з самим «ДШІТ».
Найнедавніший реліз третьої частини англійською підкріпили презентаціями в книгарнях, книжковим туром тощо — люди стояли в чергах, щоб першими купити книжку.
«Мені здається, я ніколи не боялася зайти в магазин, де продають книги, більше, ніж у дні, коли виходить нова книга Сари Маас. Це найновіше видання не стало винятком: я бачила, як дуже розлючені фани тероризують працівницю Walmart через ексклюзивний примірник книги…» — поділилася книжкова оглядачка Наталі Дефеліс у своєму відгуку на третю частину «Міста Півмісяця».
Цікаво, що ще до початку продажів останнього роману трилогії, хтось злив текст в інтернет і соцмережі швидко заповнили фото сторінок зі спойлерами, але це не зупинило фанатів Маас. Надвисокі продажі House of Flame and Shadow та інших робіт авторки привели видавництво Bloomsbury до рекорду — року з найвищими продажами за весь час.
Тож прихильники роментезі й особливо фанати творчості Сари Маас з розпростертими обіймами зустріли новий цикл навіть попри те, що ця серія відрізняється від того, що писала авторка раніше. Серед відгуків є справедливі зауваження про те, що початок першої книги дещо складний для розуміння, але потім читачі в основному погоджуються, що воно того вартує: світ тут дійсно великий і складний, тож закономірно, що занурення в нього потребує часу й зусиль від реципієнта.
А ось кілька прикладів емоційних ревʼю на «Дім Землі та Крові» з Goodreads:
📝 «Коли я побачила понад 800 сторінок, я трохи злякалася. Гаразд, більше ніж трохи. Але потім… Я буквально зупинила абсолютно все, щоб прочитати цю книгу, і ні, я ні про що не жалкую. Це було неймовірно. Чудово. На даному етапі життя я навіть не хочу більше сумніватися в книгах цієї жінки», — написала користувачка Теодора.
📝 «З кожним перечитуванням стає тільки краще! І це я ще применшую. Я не можу дочекатися, щоб побачити, що Сара Дж. Маас запланувала для наступної книги! Третій перечит. Все ще закохана. Все ще одержима. Навіть краще, ніж вперше. Перечитайте, і переконайтеся, що ця книга була ідеальною. Ідеально задуманою і блискуче виконаною. Ця жінка говорить моєю мовою. Закінчення було чарівним, не передати словами. Це було кінематографічно. Це було, як бойовик» — ділиться читачка Варда.
📝 «Я давно не плакала так сильно за персонажем, я розбита… Але все одно продовжуватиму читати все, що напише ця жінка», — відгукується користувачка Ішмін.
І ще один момент, дуже важливий для прихильників творчості авторки: під час читання багато книголюбів помітили, що «Місто Півмісяця» може мати зв’язки з іншими всесвітами Сари Маас, й почали стверджувати, що всі сюжети відбуваються в одному великому світі, а розділяє їх хронологія подій.
Чи підтвердилася ця теорія, ми зараз не розкриватимемо: щоб дізнатися, треба прочитати всі книжки письменниці. Скажемо тільки, що матеріал про мультивсесвіт Сари Маас є у планах редакції блогу Vivat 🙃
На початку статті використано ілюстрацію Карлоса Кеведо
Більше цікавих статей