З чого почати читання «Дискосвіту» Террі Пратчетта — серії всесвіту

Авторка: Катерина Булаєва, редакторка блогу Vivat
«Це світ фантазій, це круглий плаский світ на спині чотирьох слонів, які стоять на панцирі зоряної черепахи, що рухається космічним простором. Окей, це звучить божевільно. Але і що з того? Що з того? Я заздрю вам, якщо ви ще не прочитали жодної книги „Дискосвіту“, бо попереду у вас 41 задоволення», — це слова Роба Вілкінса, колишнього помічника, а тепер управляючого літературного маєтку Террі Пратчетта. Так, сьогодні ми знову говоримо про феномен у світі фентезі-літератури та те, як читати «Дискосвіт» Террі Пратчетта.
У блозі Vivat вже вийшла окрема стаття про всі книжки Пратчетта, найбільше місця в якій було відведено 41 романові, події яких розгортаються у Дискосвіті. І ще в одному матеріалі ми писали про сам цей чудовий та хаотичний всесвіт. А тепер розкажемо, чи варто запланувати собі читати книги «Дискосвіту» по порядку і яким саме може бути цей порядок.
Чого очікувати читачеві від «Дискосвіту» загалом
Коротко описати, що читачеві дають твори «Дискосвіту», навряд чи можливо. Але якщо спробувати, то перші слова, які приходять на думку, це хаотичність, абсурдність, пародія, сатира, глибина, унікальність.
«Дискосвіт» — один з найвеличніших літературних майданчиків, придуманих письменниками. З цією серією, як кажуть багато оглядачів, Террі Пратчетт з ноги відкрив припрочинені Толкіном двері у фентезі й показав читачам, наскільки неймовірні, великі й необовʼязково серйозні світи можна створювати у цьому жанрі.

На фото Террі Пратчетт
Словами самого Террі Пратчетта з інтервʼю 1992 року:
«…люди думають, що фентезі — це просто чарівники та хлопці з великими м’язами та довгими мечами. Колись, читаючи одну з таких книг, я подумав, що це так нереалістично, а нумо спробуємо зробити фентезі реальним. Скажімо, як це: бути Конаном-варваром, коли тобі 89? Знаєте, трохи незручно з гемороєм їздити в сідлі чи коли спина підводить у вирішальний момент.
І я подумав, що в казковому погляді на фентезі про чарівників, відьом тощо так багато кліше, що може бути весело просто поставитися до них так, ніби вони реальні люди.
Зараз я не знаю, це визначення чи ні, але саме так я працюю. […] Я подумав: настав час посміятися з цього».
Террі Пратчетт був книголюбом, дуже начитаним і мав бурхливу уяву. Все, написане автором, особливо в межах «Дискосвіту», проголошує любов та повагу до людства, розгубленість людини у великому світі. Письменник вкладає у тексти гостру критику таких речей, як влада та релігія. А історії, створені Пратчеттом, хоч і є гумористичним фентезі та відбуваються у чарівному світі, часто містять детективну, а то й трилерну складову.
Для стилю автора, який змінювався впродовж усього його життя, характерні використання алюзій, інтертекстуальність, пародійність та підрив очікувань. Навіть будучи філософськими та представляючи критику різних проблем соціуму ці книжки не перестають бути веселим, пропонуючи читачеві гру і розвагу.

Автор писав «Дискосвіт» 32 роки — аж до своєї смерті. В результаті, як ми вже згадували, було опубліковано 41 роман, а ще оповідання, довідники, альманахи, путівники, мапи і навіть кулінарна книга.
Книжки було представлено в аудіоформаті — в озвучці відомих акторів, серед яких Білл Наї, Енді Серкіс, Індіра Варма, Пітер Серафінович, Колін Морган і Сіан Кліффорд. Їх екранізували кінематографісти та автори анімації, й ще плануються нові екранізації.
Популярний фентезі-автор Брендон Сандерсон написав про творчість Пратчетта колонку, яку починає зі слів:
«Мені соромно, скільки часу мені знадобилося, щоб відкрити для себе Террі Пратчетта. Я уникав його протягом більшої частини своєї ранньої читацької кар’єри — я читав твори фантастичних гумористів і раніше, і хоча мені завжди подобався цей досвід, я не шукав його навмисно. Я не усвідомлював, що втрачаю, можливо, найкращі книги, які може запропонувати фентезі».
Тож не повторюйте помилок пана Сандерсона, зверніть увагу на творчість Террі Пратчетта.
Чи існує порядок читання «Дискосвіту»
Існує. Але…
Ми спробували відшукати один єдиний правильний порядок читання. Або декілька. Але щоб було чітко прописано й точно зрозуміло, що за чим читати. Свій успіх у цій справі розцінюємо як сумнівний.
Звичайно, прихильники творчості Пратчетта намагаються вирахувати найкращу послідовність знайомства з усіма книжками цієї серії. Й у них іноді виходять дуже заплутані схеми. На кшталт цієї:

Джерело: Reddit
Інколи пропонується читати книжки за послідовністю публікації або підсерію на вибір за раз. І є навіть відповідні чеклисти, які ви можете завантажити собі або й роздрукувати і відмічати прочитане та писати примітки:
- Чеклист з послідовністю книжок за датою публікації.
- Чеклист з переліком книжок підсерій — циклів «Дискосвіту».
Проте насправді «Дискосвіт» задумувався і є доволі хаотичною серією, такою, в якій ти береш будь-яку книжку і вже маєш повну історію. Зв’язки між книгами Террі Пратчетта безсумнівно є, особливо у підциклах, але по суті це колекція розповідей про різних головних героїв та різні часові проміжки існування Диску. (У пізніших творах «Дискосвіту» починається промислова революція, тому він переходить від середньовічного фентезійного сеттингу до більш індустріального.)
Основні герої виконують головні ролі у кількох книжках і за цим їх обʼєднують у цикли «Дискосвіту»:
Існують варіації — в деяких випадках цикл «Промислова революція» не виділяють окремо, а відносять ці книжки до позациклових творів, як наприклад на схемі від ВСЛ, яке видає книги Пратчетта в Україні.

Джерело: соцмережі «Видавництва Старого Лева»
Ще є окрема колекція «Невидимий Університет» — це книжки, в яких зʼявляється Невидна академія, навчальний заклад, де можна опанувати магію. Загалом 11 романів.
Та попри всі схеми та класифікації, ви як читач можете довго не задумуватися і просто брати будь-який роман на будь-якому етапі занурення у творчість Пратчетта і отримати завершену розповідь про цікавих персонажів.
І от вже питання про послідовність читання видається не таким важливим, як те, з якої саме книжки почати знайомство з «Дискосвітом».
Який роман «Дискосвітом» читати першим
Якщо ви ніколи не читали «Дискосвіт», розібратися, з чого почати, може бути досить складним завданням, особливо якщо відповідь «будь-де» (яку, до речі, давав і сам автор) вас не влаштовує. Тому ми зібрали окремі романи «Дискосвіту», які найчастіше рекомендують для знайомства з серією.
«Колір магії» — перша опублікована книга, початок циклу «Ринсвінд»

Найочевидніший старт, адже це була перша видана книга «Дискосвіту». Це також єдина книга «Дискосвіту», яка має пряме продовження — «Химерне сяйво». («Химерне сяйво» — це виняток з правила про «починайте будь-де», та після цього кожна книга є самодостатньою.)
Але повернімося до «Кольору магії». Книга представляє чарівника на ім’я Ринсвінд, заодно починаючи однойменний підцикл. Чарівник-невдаха, якого вигнали з Невидної академії, мусить стати провідником для першого туриста Дискосвіту на імʼя Двоцвіт у місті Анк-Морпорк. Роман складається з чотирьох історій.
У тому, щоб починати саме з цієї книжки є один недолік: це не найкраща книга з 41 роману, у ній Пратчетт ще тільки пробує відшукати ґрунт, на якому згодом постане «Дискосвіт», ніби все ще намагається зрозуміти, що саме він створює. У книзі ще не так багато дотепності та сатири, але вже присутній безглуздий гумор, яким славляться книжки автора. Тож починати з «Кольору магії» означає ще не отримати повного занурення у Дискосвіт, але зрозуміти, з чого все починалося.

Крім «Кольору магії» та «Химерного сяйва» про Ринсвінда розповідається в романах: «Чаротворці», «Ерік», «Цікаві часи», «Останній континент», The Last Hero та Unseen Academicals.
Один з одиночних творів — «Боженята»

Крім романів у циклах «Дискосвіту» Террі Пратчетт ще писав одиночні твори, події яких теж розгортаються у Дискосвіті, а головними героями в них можуть бути персонажі, які з’являються в інших романах як другорядні.
Якщо брати першим позацикловий твір, то найчастіше радять книжку «Боженята». У ній письменник розповідає історію бога Ома, в якого уже всі перестали вірити, крім єдиної людини в світі — парубка Брута.
У розповіді багато сатири щодо організованої релігії, політичних інтриг та корупції в цій сфері. При цьому історія лишається дуже милою, включає цікаві пригоди. Багато людей стверджують, що це найкращий роман про Дискосвіт.
Окремі романи «Дискосвіту» теж часто обʼєднують за тематикою: «Боженят» із «Пірамідами» — як книжки про стародавні цивілізації, а The Science of Discworld із Folklore of Discworld — як «наукові» видання про Дискосвіт.
І як ми згадували вище, хтось вважає «Промислову революцію» окремим циклом, а хтось представляє книжки як позациклові.
«Право на чари» — перша в циклі «Відьми»

Третя книга за хронологією публікації, але перша в окремому підциклі — «Право на чари» представляє відьом Дискосвіту, зокрема улюблену багатьма Бабуню Дощевіск.
За правилами Дискосвіту, чарівниками стають лише восьмі сини восьмих синів, але за дурною помилкою чари передають дівчинці. Ексарина, яка мала бути восьмим сином і справжнім чарівником, тепер може стати першою чаклункою.
Якщо ви феміністка чи фемініст або просто людина, яка дуже любить відьом, радимо починати з «Права на чари».

Наступні романи циклу «Відьми»: «Віщі сестри», «Відьми за кордоном», «Пані та панове», «Маскарад» і «Бери за горло».
«Морт» — початок циклу про Смерть

У рейтингах книжок «Дискосвіту» перша книжка циклу про Смерть і четверта у хронології публікації творів часто знаходиться на вершині. Це історія про те, як Пан Смерть вирішив узяти собі підмайстра. На цю роль він вибирає Морта — простого сільського парубка, який і не мріяв про таку карʼєру. Ще й неясно, навіщо Смерті учень, він же ніколи не вийде на пенсію.
Смерть — дуже цікавий персонаж, який часто зʼявляється у різних книжках «Дискосвіту». Він не тільки орудує косою та забирає душі, коли настає час, але й має родину, справді цікавиться людьми і любить котиків. Цей герой теж є улюбленим у багатьох прихильників творчості Террі Пратчетта. А книжка «Морт» дуже кумедна.

Також до циклу про Смерть відносяться книги: «Жнець», «Душевна музика», «Батько Вепр» і «Крадій часу».
«Варта! Варта!» — про поліцейських

Поліцейський роман в атмосфері нуару на тлі фентезійного міста Анк-Морпорк. За сюжетом, таємна організація «Просвітлене братство» хоче повернути найбільше місто Дискосвіту Анк-Морпорк під правління драконів. Справжній державний переворот! На заваді цьому має стати Міська варта — капітан Ваймз, сержант Колона, капрал Ноббс і новачок, констебль Морква. Ну як стати, спробувати, адже Міську варту не те щоб поважали в місті, сповненому злодіїв та вбивць.
Якщо вам цікаво, як сатира Пратчетта «розправляється» з правоохоронцями, які не виконують своїх обовʼязків, й перетворює їх з корумпованих і байдужих на симпатичних героїв, вибирайте «Варту! Варту!». Це восьма книга за порядком публікації і перша в циклі про Міську варту Анк-Морпорка.
У цій книзі є проста завʼязка, цікаві персонажі та дракон, її точно вподобають прихильники фентезійних детективів.

Продовжують цикл «Варта» романи «Озброєні», «Глиняні ноги», «Джинґо», The Fifth Elephant, Night Watch, Thud! та Snuff.
«Вільні малолюдці» — дитяча історія

Террі Пратчетт також написав у «Дискосвіті» кілька історій спеціально для дітей та підлітків. З них можна починати читання дітям, батькам та просто тим, хто полюбляє книги для дітей.
Тіфані Болячка з «Вільних малолюдців» іде рятувати брата, викраденого маленькими синіми чоловічками, озброївшись пательнею. Відважна дев’ятирічка готова навіть опанувати магію, бо ніхто не сміє ображати її брата, окрім неї самої.
Дитячі історії Террі Пратчетта абсолютно фантастичні. Якщо ви хочете, щоб дитина вподобала «Дискосвіт» або ви самі бажаєте почати з чогось легшого (хоча й інші книжки «Дискосвіту» не назвеш складними), вибирайте їх.
Ще до циклу «Тіфані» входять: «Повен неба капелюх», «Зимар», «Зодягну на себе ніч», The Shepherd’s Crown.
Чи варто починати з книжок після промислової революції в Дискосвіті
Тут ми ще вже побіжно згадували «Промислову революцію» і цикл «Мокр фон Губперук». Це 2 більш пізніші підцикли. Вони повʼязані між собою, й події там відбуваються після промислової революції в Дискосвіті, у цих романах показано вплив прогресу на звичний персонажам плин життя.
Звичайно, ви можете почати й з книжок цих циклів та отримаєте задоволення. Проте, на нашу думку, цікавіше з ними знайомитися, коли вже читали інші романи й можете на повну відчути зміни світу.
До повʼязаних циклів «Промислова революція» і «Мокр фон Губперук» відносять книги «Рухомі картинки», «Правда», «Монстрячий загін», «Поштова лихоманка», «Роби гроші» та «На повну пару».
Так і не визначилися? Пройдіть тест
Якщо поради перших книжок на прочитання змушують вас хотіти почати зразу всі цикли «Дискосвіту» замість того, щоб вибрати щось одне, не засмучуйтеся. Є ж іще тест!
На сайті, присвяченому книжкам «Дискосвіту», ви можете відповісти на кілька запитань, і залежно від ваших відповідей програма визначить, який цикл стане найкращим вибором саме для вас. Гайда проходити тест 🤓
Маємо надію, ця стаття допомогла вам зрозуміти, чи манить вас «Дискосвіт» та зорієнтуватися, який із романів Террі Пратчетта замовити першим. А зробити це запрошуємо в інтернет-книгарні Vivat 💚
У публікації використано зображення, створені Джошем Кірбі
Більше цікавих статей