Артем Літвінець про контракт із DC Comics

8 міс. тому
|
Категорія
Артем Літвінець про контракт із DC Comics - Vivat

На ain.business вийшла стаття про те як видавництво Vivat підписало контракт із компанією DC Comics. 

Видавництво Vivat у жовтні 2023 року підписало контракт з компанією DC Comics, за яким отримало право видати 10 коміксів українською. За словами гендиректорки Юлії Орлової, перемовини тривали 8 місяців. Журналістка AIN.Business поспілкувалася з директором із розвитку Vivat Артемом Літвінцем про те, як почалася історія з DC, чому перемовини тривали так довго, чи складно співпрацювати з такою компанією і якими були вимоги контракту.

«Приїжджайте в Болонью»

 • У видавництві Vivat досить давно хотіли системно зайнятися напрямком коміксів. З низки причин, зокрема, через консолідацію ліцензій в одного правовласника, команда обрала DC Comics.
 • Артем зізнається, що з 2021 року вони періодично писали DC із пропозицією співпраці.
 • У підсумку в лютому 2023 року отримали лист, у якому зазначалося таке: «Приїжджайте в Болонью, поговоримо». Артем пояснює, що малося на увазі приїхати на провідний професійний ярмарок дитячих книжок у світі La fiera del libro per ragazzi.
 • Саме з цієї зустрічі почалися більш-менш предметні переговори, додає Артем.

Переговорили тривали 8 місяців

 • DC Comics — одна з найбільших і найуспішніших компаній, яка працює на американському ринку коміксів. Вона є видавничим відділом DC Entertainment Inc., а та своєю чергою – дочірньою компанією Warner Bros.
 • Крім іншого, інтереси DC Comics на території EMEA (Europe, Middle East, and Africa) представляє окремо взята компанія, переговори з якою і вела команда Vivat. Усе це накладає певні обмеження в таймінгах узгоджень умов і деталей контракту.

У DC Comics великі вимоги до потенційних партнерів. Спершу вони попросили видавництво заповнити типову анкету — publishers survey.

Артем зізнається, що запитання в анкеті виявилися всеосяжними і це перетворилося на тиждень кропіткої роботи кількох департаментів для того, щоб зібрати, структурувати та надати потрібну інформацію. Якщо коротко, анкета Vivat виглядала так:

 • Першим блоком описали коротку історію видавництва та поточну структуру компанії, редакційну політику, видавничі тенденції в країні загалом і в межах жанрової спеціалізації зокрема.
 • Далі змоделювали профілі читачів і покупців, описали канали дистрибуції та роздрібних продажів, вказали еволюцію продажів за 5 останніх років, а також стратегію та пріоритети розвитку.
 • Наступні питання стосувалися конкретно DC: чому обрали саме видавництво DC Comics та як інтегруватимуть каталог DC у каталог Vivat.
 • Наприкінці опитувальника вже були питання про перший стартовий набір назв (які хотіли б видати), таймінги від отримання файлів до виходу книжок на українському ринку, маркетинговий план (роздрібний та діджитальний), загальні цілі та очікування від партнерства.

Умови контракту

 • На відміну від контрактів багатьох інших правовласників, співпраця з DC передбачає заздалегідь визначені тиражі — і від цього розраховуються суми авансів за кожен з тайтлів.
 • Скільки коштують права на 10 тайтлів, директор із розвитку видавництва Vivat Артем не розголошує. Але він зазначив, що це суттєва для видавництва сума, адже вони повинні були заплатити одразу за всі обрані книжки.
 • Також за контрактом вони повинні узгоджувати будь-яку дію. Потрібно погоджувати навіть ті графічні матеріали, які використовують в анонсах майбутніх коміксів.
 • Тому які ще вийдуть комікси, окрім анонсованого «Aquaman: Andromeda», також поки що не розголошується.

«За контрактом пропонується й узгоджується фактично будь-яка дія. Найімовірніше, це норма для таких медіакорпорацій, оскільки персонажі коміксів DC інтегровані також у фільми, телебачення, анімацію, споживчі товари, домашні розваги, ігри та інші тематичні підрозділи. Для нас це перший досвід роботи з такою корпорацією, але в роботі з класичними видавництвами узгодження якихось деталей книжки (обкладинки, наприклад, чи перекладу) теж можуть займати місяці й роки».

10 тайтлів — це не остаточна цифра

 • Вибір 10 тайтлів не обмежує Vivat і видавництво має змогу будь-коли розширити перелік коміксів, над якими хоче працювати.
 • Проте, як зазначив Артем, до виходу першого коміксу «Aquaman: Andromeda», у Vivat не планують купувати більше тайтлів.

«Але ми всі впевнені, що на цих 10 коміксах ми точно не зупинимося».

Перший комікс «Aquaman: Andromeda» вийде на початку 2024 року.