Найпопулярніші книги світу
Редакторка тексту: Ольга Боднар
Є книжки, про які ви точно чули, навіть якщо ніколи не тримали їх у руках. Це найпопулярніші книги, які назавжди увійшли в історію літератури і стоять на полицях мільйонів людей у всьому світі. Вони були перекладені десятками мов, неодноразово перевидавались і адаптувалися для кіно, ігор тощо.
Редакція блогу Vivat зібрала популярні книжки, які, можливо, вже є у вашому віш-листі чи давно прочитані. Сподіваємося, що у цій добірці ви знайдете нові цікаві історії, які принесуть багато приємних читацьких вражень.
«Улісс», Джеймс Джойс
«Улісс» (Ulysses) вважається найвизначнішим романом минулого століття, який дав можливість по-іншому поглянути на літературу, мав великий вплив на подальший розвиток модернізму та постмодернізму. Дія роману відбувається протягом одного дня — 16 червня 1904 року, в Дубліні. Читач блукає вулицями міста з Леопольдом Блумом та Стівеном Дедалом, а також знайомиться з дружиною Леопольда, Моллі.
Сюжет твору надзвичайно простий, але дочитують цей роман далеко не всі. Одним з найцікавіших аспектів «Улісса» є експерименти автора з літературною формою. Роман містить 18 розділів, які детально описують події дня. У кожному розділі автор експериментує зі стилем, в «Уліссі» можна знайти всі можливі літературні форми. Твір містить величезну кількість цитувань, символів, аллюзій на найважливіші тексти світової історії. Глибина та складність цього твору вражає, тож його продовжують досліджувати у наукових роботах, монографіях, книгах та коментарях.
Розпочинаючи «Улісса», готуйтеся до тривалої, вдумливої та насиченої літературної подорожі. Можна почути різні відгуки на цей роман — від захопливих до обурливих (певний час він був навіть заборонений у США), але ті, хто дочитує до кінця, стають справжніми поціновувачами Джойса та можуть сміливо пишатися таким читацьким подвигом.
«Мобі Дік, або Білий Кит», Герман Мелвілл
«Мобі Дік, або білий кит» (Moby-Dick, or The Whale) — один із найважливіших текстів американської літератури минулого століття. Як і попередній роман у нашій добірці, він надзвичайно складний, повний символів та алюзій до біблійних, античних історій.
На написання роману автора надихнули власний досвід роботи на китобійні та реальна історія, що трапилася у США 1820 року — тоді через напад кита затонуло китобійне судно «Ессекс». Частина екіпажу, якій вдалося врятуватися, дісталася до найближчого безлюдного острова, однак вижили лише двоє, більшість загинули від хвороб та канібалізму. Помічник капітана, якому вдалося врятуватися окремо, створив повість про пережиту катастрофу. Цей твір справив сильне враження на Мелвілла, тож він вирішив написати свій роман про боротьбу людини з природою, уособленням якої є кит — Мобі Дік.
За сюжетом юний моряк Їзмаїл потрапляє на китобійне судно на чолі з капітаном Ахабом, який має таємну мету — знищити кита Мобі Діка. Він потопив вже не одне судно, а капітан в одній з таких пригод колись втратив ногу. Через капітана Ахаба та його пошуки кита Мелвілл розкриває вічну боротьбу людини зі своїми демонами і зовнішніми випробуваннями.
Мелвілл не просто пише художній твір, а щедро сипле енциклопедичними знаннями, додає до твору подорожні нотатки, експериментує зі стилем, в цілому на прочитання цієї книги потрібно багато часу, але вона цього варта. Окрім історичних, релігійних та філософських трактувань роману, з’являються його сучасні тлумачення. «Мобі Дік» не перестає бути класикою, яку перечитують та переосмислюють.
«Собор Паризької Богоматері», Віктор Гюго
«Собор Паризької Богоматері» (Notre-Dame de Paris), опублікований у 1831 році, не просто розповідає історію французької столиці часів Середньовіччя, він втілює в собі дух епохи, оповідає про красу та руйнацію Парижа, а також є першим історичним романом французькою мовою. Ключовою при написанні твору була ідея про збереження готичної архітектури міста. Оскільки роман став надзвичайно популярним, він посприяв розвитку руху за збереження історичних пам’яток Парижа, зокрема і на суттєву реконструкцію собору Нотр Дам у XIX столітті.
Гюго розповідає трагічну історію кохання горбаня Квазімодо до красуні Есмеральди, водночас передає цілісну картину життя міста — від найбагатших до найбідніших верств населення. Ця історія отримала величезну кількість кіноадаптацій, зокрема, мультиплікаційний варіант зі щасливим кінцем від Disney, стала натхненням для багатьох музикантів, постановників балетних, театральних програм. Опери, мюзикли за мотивами роману важко злічити. Створено також комікси та комп’ютерні ігри.
«Три мушкетери», Александр Дюма
Класика пригодницького роману — «Три мушкетери» (Les Trois Mousquetaires) про пригоди д’Артаньяна та його вірних друзів Атоса, Портоса і Араміса. Окрім вигаданих героїв, автор (і не лише автор, адже Дюма активно використовував помічників, оскільки писав дуже багато та активно) поміщає в роман реальних історичних осіб, хоча й не обходиться без художніх перебільшень.
Інтриги, зрада, битви та кохання переплітаються в чудову історію, яка залишається цікавою до останньої сторінки. Дружба д’Артаньяна з мушкетерами, його кохання до прекрасної Констанс і змагання з кардиналом Рішельє на фоні придворних інтриг користувалися величезною популярністю у XX столітті. Лише французьких та американських теле- і кіноадаптацій налічується більш як 20, історію також екранізували у Бразилії, Австралії, Іспанії, Великобританії та інших країнах.
«Вбити пересмішника», Гарпер Лі
«Вбити пересмішника» (To Kill a Mockingbird) входить у топ найпопулярніших книг сучасної американської літератури. Гарпер Лі отримала Пулітцерівську премію за цей роман, він вже вважається класичним та входить до шкільної програми у США. Основою для написання роману, який розкриває проблеми расової нерівності, стали власні спостереження авторки за історією, що сталася у Монревілі (штаті Алабама), коли Гарпер Лі була ще дитиною. Зараз у цьому місті щорічно ставлять виставу за мотивами книги.
Особливо цінним у творі є те, що розповідь ведеться від імені дитини, шестирічної Джин, через призму дитячої простоти відкриваються найгірші та найнебезпечніші моральні проблеми жителів містечка. Адвокат Атікус Фінч, батько Джин, береться захищати у суді афроамериканця Том Робінсона, якого фальшиво звинуватили в насильстві проти білої жінки. Це стає центральною проблемою, яка впливає на всіх жителів міста.
Однойменний фільм за мотивами книги не лише здобув «Оскар» та «Золотий глобус», а й визнаний найкращою американською правовою драмою всіх часів. Вартий перегляду, якщо вам подобається кіно 60-х років.
«Ловець у житі», Джером Селінджер
Селінджер написав мало творів, але всі вони знайшли відгук у серцях читачів. «Ловець у житі» (The Catcher in the Rye) мав надзвичайно великий вплив не лише на літературу, а в цілому на культуру 60-х років минулого століття, продовжує видаватися великими накладами. Щорічно продається понад мільйон примірників книги (всього — понад 65 млн від першого видання).
Це популярна книга, ідеї якої кожне покоління сприймало по-своєму. Дуже багато читачів перечитують цей твір у різному віці, аби побачити, наскільки змінилося ставлення до головного героя.
Селінджер веде оповідь від імені підлітка, Голдена Колфілда, який почувається втраченим у світі, що здається йому фальшивим та позбавленим сенсу. Його вигнали з чергової школи, тож він має трохи вільного часу наодинці у подорожі до Нью-Йорка, де живе у забезпеченій привілейованій родині. Про цей період і розповідає хлопець. Усі прагнення дорослих до успішного життя видаються йому огидними, він не може прийняти те, що дорослішає, а єдина людина, з якою Голден знаходить спільну мову — маленька сестричка Фібі.
Твір також став скандальним через те, що нібито вплинув на вбивство Джона Леннона — у вбивці знайшли примірник цієї повісті.
«1984», Джордж Орвелл
Якщо ми згадуємо найпопулярніші книги світу серед антиутопій, першою на думку спадає «1984» Джорджа Орвелла. Опублікований у 1949 році, цей роман став одним з найважливіших творів XX століття, широко цитованим, згадайте лише фразу: «Старший брат пильнує за тобою!»
У «1984» Орвелл зображає світ, в якому тоталітарний уряд контролює кожен крок своїх громадян, зокрема їхні думки та переконання, веде постійну пропаганду. Головний герой, Вінстон Сміт, працює у Міністерстві Правди, де фальсифікує історію для підтримки режиму Партії. Проте після зустрічі з жінкою Вінстон починає сумніватися у правдивості режиму та шукає спосіб виразити свою непокору.
«Гобіт, або Туди і звідти», Джон Роналд Руел Толкін
Називаючи самі популярні книги у жанрі фентезі, варто відзначити повість «Гобіт, або Туди і звідти» (The Hobbit, or There and Back Again), створену талановитим професором Оксфордського університету, Джоном Толкіном.
Головний герой твору — добрий, але трохи боягузливий гобіт на ім’я Більбо. Якось до нього в гості напрошується чарівник Ґандальф, а разом з ним приходить і добрий десяток гномів. Вони розповідають, що грізний і підступний дракон вигнав гномів із їхньої гори й заволодів усіма скарбами. Загін воїнів хоче дати бій драконові й відвоювати свій дім, щоправда, для цього їм потрібен спритний викрадач, яким і має стати Більбо.
Гобіту випаде навчитися довіряти своїм новим знайомцям, приборкати власні страхи й подолати не одне випробування на шляху до мети.
Попри те, що «Гобіта» Толкін задумував як звичайну казку, письменникові вдалося створити складний і багаторівневий світ, сповнений нечуваних сюжетних поворотів і населений напрочуд харизматичними персонажами. За романом було знято дуже вдалу екранізацію, що складається з трьох фільмів і докладно передає сюжет книжки.
«Володар перснів», Джон Роналд Руел Толкін
Епічне фентезі, створене Джоном Толкіном, захопило серця мільйонів читачів по всьому світу. Кількість проданих примірників «Володаря перснів» (The Lord of the Rings) перевищує 150 млн. З кожним днем це число зростає.
«Володар перснів» — це сюжетне продовження книжки «Гобіт, або Туди і звідти». Події цієї книжки відбуваються через кілька десятиліть після пригод, які випали на долю Більбо. Головним героєм тепер стає його племінник Фродо, який дістає від дядька золотий перстень. Згодом стає зрозуміло, що це незвичайна прикраса — кільце наділяє свого власника потужною силою, але потребує щось натомість. Воно зводить з розуму, позбавляє людяності й робить того, хто носить його, жорстоким і залежним від влади.
Гобіту належить знищити перстень, у довгій мандрівці йому допоможуть вірні друзі, сміливі воїни з-поміж людей, ельфів та гномів, на чолі з чарівником Ґандалфом. Проте, герої не здогадуються, які пастки готує Темний Володар Саурон та його прибічники, щоб відібрати в них Єдиний перстень.
Масштабна екранізація книги Пітером Джексоном стала культовою. Якщо ви любите фентезі і цю трилогію зокрема, переглянути її знову ніколи не буде зайвим!
«Бетмен. Убивчий жарт», Алан Мур, Брайан Болланд
Культовий графічний роман «Бетмен. Убивчий жарт» (Batman: The Killing Joke) Алана Мура і Брайана Болланда, опублікований 1988 року, отримав величезний вплив на Всесвіт DC Comics. У ньому автор відійшов від класичної історії про супергероїв і злочинців, створивши шедевр жанру про внутрішню боротьбу з самим собою. Тут майстерно поєднані драма, екшн та заглиблення у психологію персонажів.
Саме цей комікс детально розповідає історію Джокера, розкриваючи ідею автора про те, що вони з Бетменом є дзеркальним відображенням один одного. Бетмен у пошуках справедливості веде постійну боротьбу зі своїми демонами, а Джокер, колишній інженер-невдаха — втілення безумства, яке росте з кожним новим жорстоким вчинком.
Кожна сторінка коміксу передає темну атмосферу Ґотема, стиль Болланда відданий деталям, дотримані кольори подарункового видання 2008 року, що найкраще відповідає початковому баченню історії.
«Сталевий алхімік», Хірому Аракава
«Сталевий алхімік» Хірому Аракави — популярна манґа, яка завоювала увагу читачів у різних країнах світу, отримала адаптацію в аніме та фільмі. За мотивами історії також з’явилася серія романів, створено відеоігри.
Хірому Аракава майстерно поєднала магію, науку та філософію. Сюжет манґи розгортається у світі, де широко використовують знання з алхімії — магічної науки, що підвладна законам фізики та хімії.
Тут йдеться про двох братів, Едварда та Альфонса Елріків, які, наважившись на ризиковий експеримент, зазнають невдачі. Едвард втрачає руку та ногу, а Альфонс тіло. Брати починають пошуки Філософського каменю, який має повернути все назад. Ситуації, які проживають брати, допомагають їм зрозуміти, що алхімія може приносити не лише добро, а й страшні наслідки.
«Звіяні вітром», Маргарет Мітчелл
Роман «Звіяні вітром» (Gone with the Wind) вважається класикою американської літератури. Деякі читачі сприймають його лише як історію кохання, проте з кожним новим прочитанням книжка відкривається зовсім з іншого ракурсу. Письменниці вдалося майстерно висвітлити багато важливих та актуальних тем. Це життєпис простих американців за часів громадянської війни, вдало й детально переданий на прикладі мешканців південних штатів. І проблема рабства, ставлення до темношкірих слуг та їхнє становище в суспільстві.
Тема кохання й родинних стосунків розкривається в історії головної героїні Скарлет — дещо інфантильної та розбещеної молодої дівчини, яка в кризові для країни і своєї родини часи змушена різко подорослішати й навчитися ухвалювати серйозні рішення.
Завдяки однойменному фільму про історію кохання Скарлетт О’Гари та Ретта Батлера чули майже усі, навіть якщо не планували читати роман.
«Гаррі Поттер і філософський камінь», Джоан Ролінґ
Серію романів про хлопчика, який вижив, уже поступово вводять до шкільної програми в багатьох країнах. Вони належать до найбільш читаних книг у дітей та підлітків, тож не дивно, що історія про Гаррі Поттера стає класикою дитячої літератури. Серія складається із семи книжок, у яких головні герої ростуть, переживають конфлікти й кризові ситуації, вчаться дружити, ненавидіти й любити.
Головний герой — хлопчик на ім’я Гаррі Поттер, який став сиротою ще в однорічному віці. На одинадцятий день народження він дістає дивний подарунок — запрошення на навчання до школи чарів і чаклунства Гоґвортс. Виявляється, герой має чарівний дар, який передався йому від покійних батьків. Тепер Гаррі випаде поринути в цілком новий для нього світ, неодноразово ставати на двобій із силами зла, помститися за смерть батьків і врятувати друзів та весь світ від Темного Лорда.
«Гаррі Поттер і філософський камінь» (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) стане чудовим варіантом подарунка для читачів різного віку! У книжці порушуються проблеми дружби і зради, а кожен наступний роман за висвітленими темами набагато серйозніший за попередній. На історії про Гаррі Поттера виросли тисячі людей, що й досі мріють отримати свого листа з Гоґвортсу.
«Сховище. Щоденник у листах», Анна Франк
Анна Франк — звичайна єврейська дівчинка, якій випало сповна зазнати жахіть нацизму. На своє тринадцятиріччя вона дістала від батька подарунок — гарний щоденник, який колись бачила у вітрині крамниці. Відтоді, з 2 червня 1942 року до 1 серпня 1944-го, дівчинка занотовувала в нього щось. Протягом усього цього часу вона разом зі своєю родиною мешкала у притулку — невеликій комірчині на верхніх поверхах, де переховувалися від нацистів євреї.
Попри всі жахіття, які коїлися навкруги Анни, у щоденнику дівчинка часто намагається занотовувати і щось добре. Вона описує не лише сумні й похмурі події свого життя, а й маленькі радощі, які подекуди трапляються в невеликому притулку.
Дівчинка мріяла опублікувати свій щоденник після війни, проте до цієї події Анна не дожила, загинувши в концтаборі Берґен-Бельзен. Збережені нотатки передали батькові Анни, Отто Франку, який вижив в Освенцімі. Він уклав текст для публікації, а оригінал щоденника заповів Нідерландському державному інституту військової документації.
Окрім прочитання цих щемких текстів, можна ознайомитися з першою графічною адаптацією щоденника, візуальне наповнення якого доповнює цінність написаного.
«Маленький принц», Антуан де Сент-Екзюпері
На перший погляд «Маленький принц» (Le Petit Prince) — це дитяча казка. Однак її обожнюють тисячі дорослих по всьому світу. Книга займає перше місце у світі за кількістю перекладів. Вона перекладена 382 різними мовами та діалектами з моменту публікації в квітні 1943 року.
У книжці йдеться про пілота, який здійснив вимушену посадку в пустелі й задрімав. Коли він прокинувся, побачив біля себе маленького хлопчика, який називав себе Маленьким принцом та розповів, що часто літає на інші планети, щоб познайомитися з їхніми мешканцями.
Маленький принц розмірковує про те, що побачив на Землі, дивується, чому дорослі заклопотані лише підрахунком грошей і розмовами про роботу, розповідає про своє життя на його рідній планеті й важливість піклуватися та оберігати тих, хто тобі небайдужий.
Це книжка про дружбу і відповідальність, важливість мрії і турботи, вміння любити і прощати.
«Дон Кіхот», Мігель де Сервантес
Це смішна й подекуди драматична історія, добре відома нам ще зі шкільних років. Головний герой полюбляв читати лицарські романи і якось знічев’я вирішив радикально змінити своє життя й самому стати справжнім лицарем. Власник таверни швидко висвячує його у шляхетні воїни, а сам герой вигадує собі нове ім’я й вирішує зватися Дон Кіхотом або ж Лицарем Сумного Образу.
Свого слугу Санчо Пансо він призначає зброєносцем. Тепер той повинен супроводжувати Дон Кіхота в усіх його походах і пригодах.
У «Дон Кіхоті» (Don Quijote) є все: і битва з млинами та стадом баранів, і прекрасна дама Дульсінея Тобоська (бо хіба ж бувають справжні лицарі без дам серця?!). Цікавий і часом абсурдний, сьогодні цей роман вважається класикою літератури, а ще він слугує скарбницею мотивів для багатьох інших творів.
«І не лишилось жодного», Агата Крісті
Агату Крісті називають королевою детективного жанру. І це не дивно — письменниці вдалося блискуче продумати цілісінький арсенал прийомів і вивертів, якими згодом озброїлися й інші автори. Один з найпопулярніших її детективів, поза сумнівом, «І не лишилось жодного» (And then there were none). Сумарно у світі продано більше 100 мільйонів примірників роману.
Десять незнайомих між собою і, як здається на перший погляд, випадково обраних з натовпу людей дістають запрошення пожити й відпочити на мальовничому острові далеко від шуму та натовпу. Щоправда, після прибуття на цей острів з ними починають коїтися дуже дивні речі — туристів одного за одним знаходять жорсткого вбитими.
Назва роману походить від похмурої лічилки, наприкінці якої живим не повинно залишитися жодного персонажа. Чи зможе хтось із героїв роману розірвати це зачароване коло й збагнути, хто ж стоїть за всіма вбивствами?
«Місіс Делловей», Вірджинія Вулф
«Місіс Делловей» (Mrs Dalloway) входить до списку 100 найкращих англомовних романів, написаних після 1923 року, за версією Time. Книга написана у формі потоку свідомості, описує один день з життя Клариси Делловей, яка здавалося б, веде типове життя представниці середнього класу Лондона. Проте, завдяки заглибленню у внутрішній монолог героїні, читач пізнає її справжні переживання.
День Клариси наповнений різноманітними подіями та внутрішніми конфліктами. Вона почувається відокремленою від суспільства. Одним із центральних моментів книги є вечірній захід, на якому місіс Делловей розуміє, що її ідеали та сподівання не збігаються з реальністю. Герої твору, скалічені війною, можуть повертатися у минуле щасливе життя лише думками.
«Як подолати неспокій і почати жити», Дейл Карнегі
Література для самовдосконалення отримала величезну популярність саме після бестселлерів Дейла Карнегі. Книга «Як подолати неспокій і почати жити» (How to Stop Worrying and Start Living), видана ще у 1948 році, є самовчителем для тих, хто прагне здобути внутрішній спокій, змінивши погляд на життя.
Карнегі майстерно поєднує практичні поради та психологічні підходи, допомагаючи читачеві глибше зрозуміти глибинну причину свого емоційного стану, а також навчитися ефективно керувати ним. Багато уваги автор приділяє успішній взаємодії з оточуючими, навчає зберігати спокій у складних ситуаціях, завжди знаходити позитивні моменти і ефективно використовувати будь-яку ситуацію собі на користь.
Як укладачі рейтингів визначають, яка найпопулярніша книга в світі? Можна звертати увагу на кількість проданих примірників, чи кількість отриманих нагород. Важливим є і те, які книги входять до літературного канону, однак він також поступово змінюється.
Вибираючи книги, усі ми відштовхуємося від своїх уподобань та смаків. Чудових історій багато, ми постаралися вибрати найпопулярніші з них. Перелічені книги можна знайти та придбати в інтернет-книгарні Vivat. Приємного читання!
Схожі статті