Психічні розлади та захворювання в літературі
Авторка тексту: Ольга Боднар
Теми, які стосуються психічного здоров’я, завжди непрості, проте письменники не відмовляються працювати з цим матеріалом у своїх творах. Нерідко автори самі стикаються з важкими станами, а література виступає однією з форм терапії. Це дає читачам додатковий поштовх проговорювати проблеми, які переживає частина суспільства.
Коли серед рейтингових видань зустрічаються книги про психічні розлади чи захворювання головних героїв, читання пробуджує всередині несподівані емоції, часом буває болісним, навіть шокуючим. Але при цьому спонукає до нових роздумів, підвищує емпатію, допомагає зрозуміти, з чим стикаються інші люди.
Читачі, які до цього не надто переймалися темами психічного здоров’я, зможуть поглянути на них під новим кутом, можливо, навіть вчасно відреагувати на проблеми близької людини та надати підтримку. А людям, які самі борються з важкими емоційними станами, буде важливо побачити, що цю тему тепер не стигматизують, про це говорять відкрито, вони не самотні у своїй біді і можуть звернутися по допомогу.
Пропонуємо вам добірку художніх книжок від редакції блогу Vivat, де ключовими темами є внутрішня боротьба героїв, життя з психологічними захворюваннями та важкими емоційними станами.
«Покинь, якщо кохаєш», Коллін Гувер
У психологічній драмі «Покинь, якщо кохаєш» (It Ends with Us) Колін Гувер піднімає проблеми домашнього насильства, абюзивних відносин та показує, як невирішені проблеми батьків супроводжують їхніх дітей у дорослому житті. Родина маленької Лілі вважалася шанованою та добропорядною у громаді. Того, що відбувалося за дверима їхнього будинку, ніхто не бачив. Батько дівчинки був тираном. Через його запальний характер вони з мамою постійно почувалися в небезпеці.
Після закінчення університету та переїзду у нове місто 23-річна Лілі вирішила відкрити квіткову крамницю та познайомилася з красенем Райлом. Через закоханість він здавався ідеальним, дівчина ігнорувала численні «червоні прапорці» і непомітно не себе зав’язла у аб’юзивних стосунках. Пізніше у її житті з’являється Атлас — друг дитинства і перше кохання. Щоб почати нове життя, героїні потрібно розірвати коло, яке тягнеться ще з дитинства, пропрацювати свою травму та усвідомити її. Лілі продовжує боротьбу з ранами минулого у наступній книзі — «Залишся, якщо кохаєш».
Для авторки роману, Колін Гувер, це дуже особиста історія. Письменниця ділилася, що виросла в родині, де поведінка батька була різкою та тиранічною. З нього вона писала образ Райла. Дитячі переживання Лілі — це її власні переживання, а поведінку дорослої Лілі авторка списувала зі своєї мами.
«Мовчазна пацієнтка», Алекс Майклідіс
«Мовчазна пацієнтка» (The Silent Patient) — дебютний роман Алекса Майклідіса, з-під пера якого за останні роки вийшло чимало чудових гостросюжетних трилерів. У книзі йдеться про кримінального терапевта Тео Фабера та підозрювану у вбивстві власного чоловіка художницю Алісію Беренсон. Збоку здавалося, ніби жінка отримала від життя все, про що можна мріяти — славу, кар’єрний успіх, чоловіка Ґебріела. Та ось одного дня вона коїть жахливу річ — п’ять разів підряд стріляє в обличчя коханого і відтоді замовкає на шість років.
Весь час жінка перебуває у відділенні судово-медичної експертизи, де її справою зацікавлюється Тео. Він намагається допомогти Алісії та зрозуміти, що ж насправді відбувалося у її стосунках з чоловіком. І, можливо, правда виявиться настільки приголомшливою, що змінить навіть сприйняття лікаря з чималим досвідом у психіатрії.
Кілька цікавих фактів про книжку:
- Перевага даної книжки — власний досвід автора у сфері психотерапії. Протягом трьох років Майклідіс займався її вивченням на курсі, згодом практикувався в одному із психіатричних закладів, де працював з підлітками.
- Письменник надихався давньогрецькою трагедією Евріпіда «Алкеста», у романі можна знайти покликання до античної міфології. Іншим джерелом натхнення стали романи Аґати Крісті.
- Алекс Майклідіс переписував чернетку роману близько 50 разів.
- Оповідь ведеться з двох точок зору — Алісії і Тео, тому в процесі читання дуже цікаво вибудовувати свої версії того, чим закінчиться трилер. Але будьте певні, що фінал вас здивує.
Особистими враженнями від книжки ділився книжковий блогер Олександр Гнатюк, читайте рецензію у блозі Vivat.
«Моя темна Ванесса», Кейт Елізабет Расселл
У напруженому трилері «Моя темна Ванесса» (My Dark Vanessa) Кейт Елізабет Рассел показує абюзивні відносини з точки зору жертви. З часу, коли головна героїня отримала свій непростий досвід, пройшли роки, тому вона може осмислити їх по-новому.
У п’ятнадцятирічному віці Ванесса закохалася в свого викладача Джейкоба. Сорокадворічний чоловік переконував — їхні відносини збудовані на взаємному бажанні. Занурившись у стосунки з дорослим чоловіком, дівчина й не помічала, яких психологічних травм їй було завдано і як вона виправдовувала вчинки негідника, сприймаючи його за кохання всього життя.
З того часу минуло сімнадцять років. Лише зараз Джейкоба звинуватили у сексуальних домаганнях та розбещенні неповнолітньої — іншої дівчини. Ванесса хоче розібратися у тому, що ж насправді відбувалося між нею й викладачем, тому звертається за допомогою до психотерапевта. Чи зможе тепер доросла жінка усвідомити, що ці стосунки насправді були нездоровими і романтизувати їх не варто?
Читання цієї історії викликає болісні відчуття та збурює саму емоцій. У книжковому блозі Vivat можна прочитати відгук на My Dark Vanessa від українського письменника й літературознавця Олександра Михеда.
«Ти», Керолайн Кепнес
У романі «Ти» (You) Керолайн Кепнес пропонує читачу подивитися на історію сталкерства з погляду переслідувача, а не жертви. Коли Джо бачить Бек у книгарні, все змінюється — дівчина стає центром його життя. Джо зручно шукати інформацію про письменницю-початківицю, яка активно веде соцмережі та в цілому не особливо турбується про свою безпеку. Джо — працівник книгарні, тож він дізнається її адресу завдяки оплаті кредиткою і спостерігає днями і ночами. Бек має хлопця, але Джо це не турбує — поступово він хоче заполонити думки дівчини і стати єдиним у її житті.
Дивовижним у цій книжці видається те, як майстерно авторка зображує свого головного героя, він виглядає максимально реалістично. Здавалося б, Джо має відштовхувати читача своєю маніпулятивною поведінкою, проте його монологи з кожною сторінкою викликають усе більше зацікавлення дізнатися, чи дійде він до цілі.
У 2018 році вийшла екранізація роману від Netflix. Найцікавіше про книжку та серіал читайте у статті блогу Vivat.
«Над зозулиним гніздом», Кен Кізі
Роман «Над зозулиним гніздом» (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) Кена Кізі вже став класикою американської літератури.
Основою цього моторошного у своїй реалістичності твору є авторський досвід роботи у психіатричній лікарні, де проводили «ЛСД-сесії» та робили досліди із використанням сильнодіючих наркотичних речовин. Книга про те, наскільки крихкою є свідомість психічно хворих людей, наскільки важливо її оберігати. А ще про те, що оберігати її, на жаль, працівники медичного закладу не прагнули.
«Амок», Артем Поспєлов
«Амок» — трилер від сучасного українського письменника Артема Поспєлова про трьох молодих людей, травмованих і загублених у химерному божевільному світі своєї свідомості. Час від часу вони намагаються повернутися до нормального життя, але гублять зв’язок із реальністю. Це Ада, яка намагалася покінчити життя самогубством і чує дивний голос, Мес — наркозалежний хлопець з травматичним минулим та Рябий, дев’ятнадцятирічний юнак, що страждає від психічних проблем. Одного разу їхні шляхи перетнуться: «незабаром почнеться загадкове Шоу Кролика Ло, і заблукані душі потягнуться вервечкою до Доктора». Кожному доведеться зустрітися з темрявою всередині себе.
«Таємнича історія Біллі Міллігана», Деніел Кіз
«Таємнича історія Біллі Міллігана (The Minds of Billy Milligan) — одна з найвідоміших книг про психічні захворювання. Ця щемка книжка варта особливої уваги, бо написана на основі реальних подій. Біллі Мілліган — чоловік, у свідомості якого «жили» 24 особистості. Ця історія пролунала на весь світ: Мілліган став першим, кого за звинуваченнями у грабунках і зґвалтуваннях суд виправдав на підставі діагнозу «дисоціативний розлад ідентичності». Кізу вдалося «проникнути» у свідомість людини, яка все життя «розпадалась» на 24 шматочки, відрефлексувати, чому це із нею сталося, та головне: пояснити іншим, що ж воно таке — множинна особистість.
«Маленьке життя», Ганья Янаґігара
Роман «Маленьке життя» (A Little Life) став абсолютною сенсацією після виходу. Під час читання цієї книжки важко стримати сльози. Книга розповідає про чотирьох друзів, які проживають у Нью-Йорку, кожен намагається досягти своєї життєвої цілі.
Сюжет, зокрема, зосереджується на одному з них — це Джуд, якого переслідують жахливі дитячі травми. Янаґігара показує, як людині з психічними розладами та болючим минулим складно рухатися вперед, як це впливає на найближчих та люблячих людей. Тим не менше, вірні друзі, які щиро намагаються допомогти та люблять Джуда всім серцем, не дають йому опинитися наодинці зі своїми ранами.
«Фанатка. Біполярна історія», Христина Морозова
Роман «Фанатка. Біполярна історія» Христини Морозової розповідає про дівчину Анну з біполярним розладом. У її житті є два найбільші захоплення — архітектура та мистецтвознавець Владислав. Волею випадку вони опиняються в одній квартирі — двоє людей, обʼєднаних порятунком історичної садиби від забудовників. Це емоційна та непроста розповідь про життя та смерть, людину та суспільство, внутрішню боротьбу, яка впливає стосунки з коханою людиною.
«Мізері», Стівен Кінг
«Мізері» (Misery) — один із найпопулярніших трилерів Стівена Кінга, який викликає моторошні відчуття через описи поведінки головної героїні. Якщо говорити про книжки, у яких наслідки психічних захворювань доходять до межі, спадає на думку саме цей роман короля жахів.
Головний герой, письменник Пол Шелдон, потрапляє в автокатастрофу та отримує важкі травми, його рятує фанатка Енні Вілкс. Виявляється, що жінка є психічно нестабільною, після її жорстоких психічних та фізичних маніпуляцій Полу доведеться боротися за своє життя. Роман отримав премію Брема Стокера, був номінований на Всесвітню премію фентезі.
Критики позитивно оцінили відхід Кінга від його традиційного містичного напрямку у творах, проводили паралелі з особистим життям письменника та говорили про вдало опрацьовану тему стосунків між відомими особистостями та їхніми фанатами. У 1990 році книга була екранізована американським режисером Робом Райнером.
Кожна з наведених книжок описує темний бік життя, який ми часто не помічаємо та виснажливу, іноді й безвихідну боротьбу з психічними хворобами. Проте серед них ви знайдете історії, де автори не забувають акцентувати увагу на силі дружби та любові, демонструють героїв, яким вдалося впоратися зі складними емоційними станами. Ці твори про людську вразливість, стійкість та пошуки сенсу торкаються мільйонів читацьких сердець.
Схожі статті