Книги по психології, які варто прочитати
Редакторка тексту: Ольга Боднар
Як наука психологія стала розвиватися відносно недавно — на початку ХХ століття. Але її витоки сягають кількох століть раніше. Так, наприклад, книги першого психоаналітика Зиґмунда Фройда орієнтувалися на священні писання, а роботи Карла Юнга — на міфологію та релігію.
Сьогодні, щоб розібратися в собі та навчитися будувати гармонійні стосунки, можна читати не лише класичні праці (хоча і їх теж). Відомі усім «Ігри, в які грають люди» Еріка Берна чи «Людина в пошуках справжнього сенсу» Віктора Франкла — це однозначно ті книги по психології, які варто прочитати кожному. Вони не просто вирішують конкретні запити, а допомагають зростати як особистість. Найкращі психологічні книги, які варто прочитати, редакція блогу Vivat зібрала у цій добірці. Ми поєднали класичні праці та сучасні бестселери. Сподіваємося, вони подарують вам приємне читання та важливі інсайти.
«Емоційний інтелект», Деніел Ґоулман
Раніше успішною вважалися особистості з високим показником IQ. Однак, згідно з сучасними дослідженнями, людство рухається в напрямку розвитку емоційного інтелекту. Це поняття зʼявилося й почало використовуватися завдяки книзі Деніела Ґоулмана «Емоційний інтелект» (Emotional Intelligence. Why it Can Matter More Than IQ).
Автор доступною мовою пояснює, як емоції впливають на наші щоденні успіхи, якість життя, роботу, стосунки. І найголовніше, дає поради, як розвивати емоційний інтелект, неначе м’яз — день за днем.
«Емоційний інтелект у бізнесі», Деніел Ґоулман
Якщо ви у пошуку цікавого нонфікшну, який об’єднує теми бізнесу та психології, зверніть увагу на ще одну книгу від Деніела Ґоулмана — «Емоційний інтелект у бізнесі» (Working with emotional intelligence). Автор розповідає, як емоційний інтелект впливає на успішність та допомагає просунутися кар’єрними сходами, розвивати власну справу.
Знаючи, як працюють емоції, ви зможете контролювати їх; змінювати моделі поведінки, які тягнуться ще з дитинства і стають перепоною на шляху до досягнення мети; покращувати свої лідерські якості, самоконтроль, навички комунікації та командної роботи.
«Плем’я. Про повернення з війни і належність до спільноти», Себастьян Юнгер
У непростий для нашої країни час одним з найактуальніших питань є реабілітація військових. Гадаємо, ви погодитеся, такі книги як «Плем’я. Про повернення з війни і належність до спільноти» (Tribe: On Homecoming and Belonging) мають стати мастрідом для кожного громадянина. Адже суспільство повинне бути готовим прийняти ветеранів з належною повагою та визнанням їхнього внеску для життя країни. Провідною думкою книги є твердження про силу об’єднаної спільноти, важливість відчуття зв’язку з іншими людьми.
Рідні, близькі та друзі стають підтримкою для військових, які повернулися до цивільного життя. Книга допоможе краще зрозуміти, як створити для них найбільш сприятливі умови, допомогти у пошуку нових сенсів чи діяльності. А також знайти відповіді на найрозповсюдженіші питання щодо подолання посттравматичного розладу та реабілітації.
«Словник мови тіла», Джо Наварро
Ми так багато говоримо словами, але ж скільки всього залишаємо за кадром. Невербальна комунікація іноді дозволяє краще зрозуміти співрозмовника й побачити, які емоції або послання стоять за кожною моделлю поведінки. Джо Наварро — колишній співробітник ФСБ, частий гість найпопулярніших світових медіа, є фахівцем з невербальної комунікації.
Його книжка «Словник мови тіла» (The Dictionary of Body Language) розбита на кілька розділів, кожен з яких присвячений певній частині тіла. Ви зможете дізнатися, як за рухом очей чи губ визначити страх чи роздратування, як люди показують без слів, що ви їм цікаві.
Це видання допоможе не лише краще «читати» людей (а це корисно і в роботі, і в особистих стосунках), але й навчить правильно презентувати себе і використовувати навички невербальної комунікації для досягнення цілей.
«7 звичок надзвичайно ефективних людей», Стівен Р. Кові
Читачі, які люблять цікаві книги по психології, оцінять бестселер, написаний понад двадцять років тому, але популярний і сьогодні.
На шляху до досягнення цілей перед нами стоїть безліч труднощів і перешкод. І більшість із них — у нашій голові. Стівен Кові пропонує авторський підхід до визначення та досягнення цілей. Книга «7 звичок надзвичайно ефективних людей» (The 7 Habits Of Highly Effective People) допоможе навчитися розставляти пріоритети, правильно формулювати бажання і крок за кроком наближатися до своєї мрії.
«Лікар та душа. Основи логотерапії», Віктор Франкл
Віктор Франкл, австрійський психотерапевт, який пережив жахи німецького концтабору, використав свій досвід та професійні знання для створення книги «Лікар та душа. Основи логотерапії» (Ärztliche Seelsorge). Він розробив новий психотерапевтичний метод — логотерапію, в її основу закладено турботу про душу через пошук сенсу життя. Франкл вірить, що навіть у найскладніших обставинах людина може знайти сенс, це дає їй сили для подальшої боротьби.
Автор розповідає, як він і інші ув’язнені концтабору знаходили сенс жити, що допомагало їм в надзвичайно важких умовах. Він також говорить про важливість волі та відповідальності за власне життя, навіть у ситуаціях, де свобода здається обмеженою. Книга допомагає читачам подолати депресію, тривогу та інші психологічні проблеми через пошук і розуміння свого життєвого сенсу.
Франкл поєднав науковий підхід з особистими переживаннями, створивши глибоку філософську книгу. Вона буде корисною для всіх, хто прагне краще зрозуміти себе.
«Людина в пошуках справжнього сенсу», Віктор Франкл
Можемо сміливо стверджувати, що Віктор Франкл написав найкращі психологічні книги для зцілення своєї душі. Пекло, через яке йому довелося пройти, стало причиною вивчення поведінки в’язнів в умовах виживання.
Книга «Людина в пошуках справжнього сенсу» (Man’s Search for Meaning) описує, як наш мозок рятується від божевілля і що тримає людину на плаву навіть тоді, коли здається, що весь світ проти неї. Змушує подумати про неймовірну силу людського бажання жити.
«Ігри, у які грають люди», Ерік Берн
Книга «Ігри, у які грають люди» (Games People Play) входить у топ книг по психології, тут автор описав метод транзакційного аналізу, новітній для свого часу.
Відомо, що діти більшою мірою пізнають світ через гру. Проте ми зберігаємо здатність грати і в дорослому віці. На роботі, з друзями, партнерами, дітьми та звичайними перехожими ми змагаємося, обманюємо і граємо в ігри, прагнучи перемогти.
У цій книжці зібрано понад сто таких ігор, щоб ви могли подивитися збоку на свою поведінку, а також запобігти маніпулятивним прийомам стосовно вас.
«Ліки від кохання та інші оповіді психотерапевта», Ірвін Ялом
Ірвін Ялом — відомий американський психотерапевт і психолог, професор Стенфордського університету. Він писав найкращі книги з психології не лише у науково-популярному жанрі, а й створював художні історії. Їх перекладають на десятки мов і люблять в усьому світі.
У книзі «Ліки від кохання та інші оповіді психотерапевта» (Love’s Executioner: And Other Tales of Psychotherapy) автор розповість про нюанси своєї професії на прикладі історій пацієнтів. У вас є унікальна можливість доторкнутися до світу фахівців, які займаються лікуванням такого важливого й тендітного елемента, як наша психіка.
Ці історії вразять вас до глибини душі, змусять замислитися й переоцінити чимало речей.
«Як не зіпсувати життя своїм дітям. Посібник з виховання без стресу та нарікань», Ліндсі Паверс
Американська журналістка Ліндсі Паверс є засновницею руху #NoShameParenting, який має на меті показати, що надмірні вимоги до батьків також можуть стати на заваді щасливому сімейному життю. У книзі «Як не зіпсувати життя своїм дітям. Посібник з виховання без стресу та нарікань» (You Can’t F*ck Up Your Kids) вона закликає батьків перестати картати себе за помилки, адже вони бувають у всіх. І насолоджуватися проведеним часом з дитиною, навіть якщо він не відповідає уявленням провідних експертів про ідеальну щоденну рутину.
«Як допомогти дівчинці-підлітку», Мері Пайфер
Підлітковий період — важливий і складний етап життя, він впливає на подальше становлення особистості й допомагає ще не до кінця дорослій людині усвідомити своє місце в цьому світі.
Батькам важливо пройти цей період гідно, зуміти залишитися близькими зі своєю дитиною, не втратити тієї нитки, що пов’язуватиме їх усе життя.
Книжка «Як допомогти дівчинці-підлітку» (Reviving Ophelia: Saving the Selves of Adolescent Girls) в першу чергу зорієнтована на те, як дати дитині відчуття безпеки, захистити від шкідливого впливу, насильства та булінгу. Американська психотерапевтка Мері Пайфер розповідає, як за допомогою емпатії та підтримки допомогти дочці пережити підлітковий період і підготувати її до дорослого життя.
«Змінюючи правила гри. Як лідери, новатори та візіонери перемагають у житті», Дейв Еспрі
Читаючи літературу з психології, можна побачити, як багато авторів дотримуються думки, що в кожній людині криються задатки лідера. Потрібно лише вміти їх «дістати».
«Змінюючи правила гри. Як лідери, новатори та візіонери перемагають у житті» («Змінюючи правила гри. Як лідери, новатори та візіонери перемагають у житті», Дейв Еспрі) — це найкращий заклик до дії. Понад сорок ефективних та науково обґрунтованих стратегій, які допоможуть стати здоровою, успішною та щасливою людиною.
Автор стверджує, що не завжди варто пливти за течією і сліпо дотримуватися правил. Зазвичай нас надихають і вражають саме ті, хто йде проти системи, ризикує і домагається свого.
На сторінках цієї книжки ви знайдете безліч наснажливих історій, а також порад, які допоможуть позбутися страху, зміцнити здоров’я, вийти за межі звичного мислення та повністю змінити своє життя.
«Будь лідером: вирішуй, плануй, дій», Стів Мак-Клатчі
Якщо ви у пошуку цікавих психологічних книг, які допоможуть у професійній сфері, зроблять вас більш продуктивним та цілеспрямованим, зверніть увагу на роботу засновника великої компанії та бізнес-консультанта Стіва Мак-Клатчі «Будь лідером: вирішуй, плануй, дій» (Decide: Work Smarter, Reduce Your Stress, and Lead by Example).
У цій книжці розповідається про те, як правильно розставляти пріоритети і складати план для досягнення мети. Автор запевняє, що наше життя — у наших руках, і багато що може покращитися, якщо просто змінити підхід до планування та вирішення завдань.
«Зрозуміти (і здолати) булінг», Настя Мельниченко
Багато дітей страждали від булінгу ще тоді, коли це поняття не було виокремлене і належним чином проговорене. Однак, булінг — серйозна проблема, яка може скалічити життя і вирішенням цього питання повинні займатися дорослі. Тому книга «Зрозуміти (і здолати) булінг» написана для них.
Зазвичай у випадках булінгу виокремлюють двох ключових осіб — кривдника та жертву. Авторка книги наголошує: на процес булінгу свідомо чи несвідомо (частіше останнє) також впливає поведінка батьків, вчителів, інших учнів, загальна атмосфера, у якій знаходяться діти. Тому дуже важливо розуміти, як функціонують соціальні групи.
У книзі детально описано процеси, які впливають на стосунки між дітьми, є багато цінних порад для батьків, вихователів, вчителів. Ви дізнаєтеся, як ефективно і тактовно комунікувати з дітьми при поведінкових розладах, як допомогти дитині, котра страждає від булінгу і як дорослі можуть впливати на середовище, де діти проводять багато часу.
«Долаємо співзалежність: як припинити контролювати інших і почати дбати про себе», Мелоді Бітті
За страхом самотності, емоційною прив’язаністю та прагненням врятувати усіх довкола, багато з нас часто забувають про себе. У книзі «Долаємо співзалежність: як припинити контролювати інших і почати дбати про себе» (Codependent No More: How to Stop Controlling Others and Start Caring for Yourself) Мелоді Бітті наголошує, що така поведінка не йде на користь ні нам, ні іншим, попри, на перший погляд, добрі наміри. Під час читання варто порефлексувати і відповісти на поставлені авторкою питання. Це допоможе краще зрозуміти, як працювати зі станом співзалежності, щоб позбутися його і прийти до розуміння, що найважливіша людина у вашому житті — це ви.
Авторка книги на власному досвіді показує, якою сильною може бути особистість. Мелоді Бітті пережила алкогольну та наркотичну залежність, сексуальне насилля, викрадення, розлучення та смерть дитини. При цьому не лише витримала важкі випробування, а й стала відомою письменницею, яка надихає читачів по всьому світу. Саме вона популяризувала поняття «співзалежність» на широку аудиторію.
«Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією», Володимир Станчишин
«Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією» — бестселер українського терапевта Володимира Станчишина, який має на меті допомогти читачам протистояти тривожності та ментальним проблемам. Автор детально розповідає про причини, симптоматику та лікування цих станів.
Звісно, щоб побороти важкі розлади, не достатньо однієї книги, але вона може стати першим важливим кроком. Тут багато дієвих порад для зниження рівня тривожності, книга дозволить відрефлексувати отриманий життєвий досвід, а також «продіагностувати» свій емоційний стан.
Багато читачів з вдячністю відгукуються про книгу, яка допомагає краще осмислити емоції та вчить шукати щасливі моменти навіть у непростий час.
«Самостійна дитина. Як навчити дітей упорядковувати власне життя», Вільям Стіксрад, Нед Джонсон
З книгою «Самостійна дитина. Як навчити дітей упорядковувати власне життя» (The Self-Driven Child: The Science and Sense of Giving Your Kids More Control Over Their Lives) батьки можуть оцінити свій стиль виховання на реальних прикладах. Автори — нейропсихолог Вільям Стіксрад та Нед Джонсон, засновник популярного репетиторського центру PrepMatters — після багаторічного досвіду роботи з дітьми та їх батьками, діляться найважливішими висновками з виховання дітей.
Ви прочитаєте, як діяти при дитячих розладах нервової системи, зокрема, гіперактивності, як сприяти розвитку дисципліни, при цьому не бути надто нав’язливим дорослим. Зрештою, автори розповідають, як підготувати дитину до вступу в доросле життя, навчити її самостійно вирішувати проблеми та зберегти при цьому свої нерви.
«Дофамінове покоління», Анна Лембке
«Дофамінове покоління» (Dopamine Nation: Finding Balance in the Age of Indulgence) — книга Анни Лембке, відомої американської психіаторки та фахівцем з дослідження залежностей. Авторка говорить про важливість розуміння проблеми залежностей у сучасному суспільстві. Постійне використання гаджетів, соцмережі, їжа, азартні ігри інші задоволення стимулюють викид дофаміну у надлишковій кількості, адже це починає негативно впливати на наш мозок — формує залежність.
Авторка дає багато корисних рекомендацій для свідомого обмеження задоволень, їх можна частково замінювати на корисні звички, при цьому не нашкодивши своєму емоційному стану.
Книга сподобається усім, хто цікавиться питаннями ментального здоров’я та саморозвитку. Лембке вміло поєднує наукові знання та доступний стиль розповіді, що робить її працю цікавою та зрозумілою.
«Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях», Ілля Полудьонний, Марк Лівін
Уявіть: вас запитують, що ви відчуваєте у даний момент. Чи зможете ви описати свій стан? А назвати емоцію? Іноді це зробити доволі складно, часом навіть самому собі важко пояснити власний стан. Більшою мірою ми схильні ігнорувати свої емоції або ж неправильно їх «розшифровувати».
У книзі «Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях» Іллі Полудьонного та Марка Лівіна доступно викладено теорію цієї теми в поєднанні з реальними життєвими історіями, а також практичними вправи. Кожен розділ детально описує одну емоцію, тому до книги можна повертатися багато разів, в залежності від потреби.
Автори також створюють популярний подкаст на теми психології — «Простими словами». Проте книга варта уваги, навіть якщо ви є активним слухачем подкасту. Вона містить нові цікаві історії, які допоможуть краще осмислити власний досвід.
Саморозвиток — не просто популярне слово. Це цінний інструмент комунікації зі світом, адже часто відповіді на наші запитання криються в нас самих. Але для цього треба розуміти, як функціонує наша психіка. В інтернет-книгарні Vivat великий вибір кращих книг з психології, які допомогли багатьом читачам, зокрема, книги з нашої добірки.
Схожі статті